Reklama

„Niedziela” narzędziem rewolucji miłosierdzia i czułości

Niedziela Ogólnopolska 21/2016, str. 16

W związku z 90. urodzinami „Niedzieli” Redakcja otrzymuje wiele serdecznych listów. W 14. numerze z datą 3 kwietnia br. zaprezentowaliśmy fragmenty korespondencji, którą nadesłali Kardynałowie, Arcybiskupi i Biskupi Kościoła z Polski oraz z placówek zagranicznych. Zgodnie z obietnicą niektóre listy drukujemy w „Niedzieli”.
Cała urodzinowa korespondencja ukaże się w Księdze Jubileuszowej „Niedzieli”.
Obok prezentujemy list, który nadesłał do Redakcji prymas Polski abp Wojciech Polak.

Słowo Prymasa Polski do Księgi Jubileuszowej przygotowywanej z okazji 90. rocznicy powstania Tygodnika Katolickiego „Niedziela”

Zradością przyjąłem wiadomość o 90. rocznicy powstania Tygodnika Katolickiego „Niedziela”. Cieszę się, że przeżywając wyjątkowy czas łaski związany z Jubileuszem Miłosierdzia oraz 1050. rocznicą Chrztu Polski, możemy jednocześnie dziękować Bożej Opatrzności za to konkretne narzędzie głoszenia Dobrej Nowiny, które począwszy od dnia 4 kwietnia 1926 r. formuje kolejne pokolenia Polaków.

Reklama

Życzliwą pamięcią obejmuję całe środowisko skupione wokół „Niedzieli”, a zwłaszcza poszczególnych redaktorów, duszpasterzy i czytelników, którzy na przestrzeni dziesięcioleci poszukiwali prawdy o Bogu, Kościele, człowieku, społeczeństwie i dzielili się nią. Zaangażowanie tak wielu osób, wspólnot oraz instytucji, wspierających proces wydawniczy od strony duchowej, merytorycznej i technicznej, nie tylko służyło przekazywaniu informacji o życiu Kościoła i świata, ale równocześnie autentycznie przyczyniało się do wzrostu życia chrześcijańskiego i budowania wspólnego dobra na kolejnych etapach historii. Pod tym względem każda epoka z pewnością niosła ze sobą różnego rodzaju wymagania czy wręcz zagrożenia. Trzeba jednak przyznać, że działalność „Niedzieli”, wykraczająca daleko poza same przedsięwzięcia redakcyjne, owocowała zawsze tworzeniem szczególnego miejsca spotkania współczesnego człowieka z Ewangelią.

W swoim pierwszym orędziu na Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu Ojciec Święty Franciszek podkreślał, że „kultura spotkania wymaga, abyśmy byli skłonni nie tylko dawać, ale także otrzymywać od innych. Media mogą nam w tym pomóc, zwłaszcza dzisiaj, kiedy sieci ludzkiej komunikacji osiągnęły bezprecedensowy rozwój”. Oferują nam one bowiem „większe możliwości spotkania i solidarności między wszystkimi, a jest to rzecz dobra, jest to Boży dar”. Papież dodawał przy tym, że „ważna jest czujność i obecność Kościoła w świecie komunikacji, aby rozmawiać ze współczesnym człowiekiem i prowadzić go na spotkanie z Chrystusem: Kościół towarzyszący w drodze potrafi wyruszyć z każdym. W tym kontekście rewolucja środków przekazu i informacji jest wielkim i ekscytującym wyzwaniem, wymagającym nowej energii i nowej wyobraźni, by przekazywać innym piękno Boga” (por. Franciszek, Orędzie na 48. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu, „Przekaz w służbie autentycznej kultury spotkania”, 24 stycznia 2014 r.).

Dołączając się do wszystkich wypowiadanych słów wdzięczności i gratulacji, chętnie powracam do tego przesłania Ojca Świętego. W jego świetle spoglądam zarówno na dotychczasowe dokonania Tygodnika Katolickiego „Niedziela”, jak również na nowe wyzwania, jakie dziś rodzą się w świecie komunikacji. W tym duchu na ręce obecnej Pani Redaktor Naczelnej Lidii Dudkiewicz składam serdeczne życzenia, aby w kontekście rewolucji środków przekazu i informacji, której jesteśmy świadkami, „Niedziela” stawała się coraz bardziej narzędziem swoistej „rewolucji miłosierdzia i czułości”, do której Piotr naszych czasów zaprasza cały Lud Boży. Oprócz życzeń proszę przyjąć również dar modlitwy zanoszonej u relikwii św. Wojciecha, św. Jana Pawła II i św. Siostry Faustyny oraz pasterskie błogosławieństwo.

2016-05-18 08:29

Wybrane dla Ciebie

Abp Jędraszewski do chorych: krzyż mówi nam o miłości

2021-09-17 16:36

Karol Porwich /Niedziela

– Krzyż mówi nam o miłości, która jest darem dla nas – powiedział abp Marek Jędraszewski. Metropolita krakowski przewodniczył Mszy św. w czasie Diecezjalnej Pielgrzymki Osób Chorych i Niepełnosprawnych do Sanktuarium Krzyża Świętego w Mogile.

Więcej ...

Watykan: tegoroczna szopka przyjedzie z Peru

2021-09-17 17:55

fly4free.pl

Tegoroczna szopka na placu św. Piotra w Watykanie będzie pochodziła z Peru. Ukaże ona bogactwo kulturowe tego andyjskiego kraju. Przygotują ją mieszkańcy regionu Huancavelica. Będzie można ją oglądać od 15 grudnia przez 45 dni.

Więcej ...

Fumigacja kościoła pw. Narodzenia NMP w Chlastawie

2021-09-17 22:26
Kościół pw. Narodzenia NMP w Chlastawie

JAN MIKUŁAparafiazbaszynek.pl

Kościół pw. Narodzenia NMP w Chlastawie

Od 6 września w kościele filialnym pw. Narodzenia NMP w Chlastawie prowadzona jest fumigacja, której celem jest zwalczenie korników, które znajdują się w drewnianym kościółku.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Niemcy

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Wiara

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

17 września Kościół wspomina św. Hildegardę z Bingen

Kościół

17 września Kościół wspomina św. Hildegardę z Bingen

Benedykt XVI: negowanie natury człowieka prowadzi do...

Benedykt XVI

Benedykt XVI: negowanie natury człowieka prowadzi do...

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Wiara

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Oferta programowa TVP z okazji beatyfikacji Prymasa...

Wiadomości

Oferta programowa TVP z okazji beatyfikacji Prymasa...

Jak uciekałam z World Trade Center

Wiadomości

Jak uciekałam z World Trade Center

Bilokacja – czym jest i kto może jej doświadczyć?

Wiara

Bilokacja – czym jest i kto może jej doświadczyć?

Amy Brooks: Bóg nie popełnia błędów i ja także nim...

Wiara

Amy Brooks: Bóg nie popełnia błędów i ja także nim...