Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Czy oaza to „przeżytek”?

Niedziela sosnowiecka 22/2016, str. 5

Ks. Wojciech Koryto

Archiwum Ruchu Światło-Życie

Ks. Wojciech Koryto

Z ks. Wojciechem Koryto – moderatorem Ruchu Światło-Życie Diecezji Sosnowieckiej – rozmawia Agnieszka Raczyńska-Lorek

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

AGNIESZKA RACZYŃSKA-LOREK: – 4 lata pełnił Ksiądz funkcję diecezjalnego moderatora Ruchu Światło-Życie. Jak wspomina Ksiądz ten czas?

KS. WOJCIECH KORYTO: – W pamięci pozostają przede wszystkim wyjazdy ewangelizacyjne w ciągu roku, w ferie, w wakacje. Od kilku lat prowadzę także w lipcu oazę w formie obozu wędrownego oraz oazę III stopnia w formie pielgrzymki po sanktuariach Francji. W pamięci pozostają spotkania z ludźmi i akcje ewangelizacyjne. Wspominam też trud tego czasu związany z łączeniem funkcji moderatora z posługą wikariusza na parafii. Jestem bardzo wdzięczny Księżom Proboszczom, którzy potrafili to zrozumieć.

– W jaki sposób trafił Ksiądz do oazy?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Dzięki dwóm siostrom: rodzonej, która należała do grupy oazowej w rodzinnej parafii, oraz dzięki siostrze Karmelitance Dzieciątka Jezus, która wysłała mnie na pierwsze rekolekcje w 1988 r.

– Czy tamte oazy różniły się od obecnych?

– Różniły się przede wszystkim warunkami, w jakich były organizowane. Przypominają mi o nich nasze „oazy wędrowne”, gdzie również myliśmy się w górskich potokach i spaliśmy na podłodze. Tak było na mojej pierwszej oazie. Natomiast duch rekolekcji jest ten sam.

Reklama

– Ruch Światło-Życie w naszej diecezji… jak prezentuje się dzisiaj?

– Ruch w naszej diecezji charakteryzuje się staraniem o wierność charyzmatowi założyciela oazy, ks. Franciszka Blachnickiego. Mamy fantastycznych animatorów, którzy rozumieją czym jest oaza, wielu świetnych księży prowadzących bardzo dobrze rekolekcje. Niezwykłą wartością w naszej diecezji jest pielęgnowanie jedności między wszystkim gałęziami ruchu oazowego: rodzinami Domowego Kościoła, Wspólnotą Dorosłych, młodzieżą i dziećmi. W ostatnich latach oaza bardziej angażuje się w działania ewangelizacyjne: organizujemy rekolekcje w parafiach, szkołach, wyjazdy w ciągu roku, rekolekcje ewangelizacyjne w ferie. Od początku także współtworzyliśmy Spotkania Młodych Diecezji Sosnowieckiej, które w różnych formach ewangelizacyjnych są kontynuowane. Naszą bolączką jest rozpowszechniana w niektórych kręgach opinia, że oaza to „przeżytek”. Doświadczenia w skali całego kraju oraz nasze doświadczenia z rekolekcji pokazują, że to absolutnie nieprawdziwa opinia. Widzimy wielkie owoce życia tym charyzmatem i rozwijania go.

– A czego współczesna młodzież oczekuje od Kościoła?

– Myślę, że młodzież oczekuje, by w sposób autentyczny dawać jej doświadczenie miłości Boga, by głosić jej Ewangelię z radością, by pokazywać jej prawdę i piękno naszej wiary. Oczywiście staramy się to czynić za pomocą nowych form i metod wprowadzanych zarówno w pracy w ciągu roku, jak i w czasie rekolekcji. Czymś powszechnym jest korzystanie z multimediów, forów społecznościowych. Ewangelizujemy też przez zabawę, taniec, śpiew, organizowanie różnych gier terenowych. To wszystko jednak nie zastąpi modlitwy i osobistego świadectwa wiary.

– Co najbardziej cieszy, a co smuci w pracy i posłudze z młodzieżą?

– W oazie młodzi mogą doświadczyć pełni doświadczenia Kościoła: poznać bogactwo modlitwy, zakochać się w Słowie Bożym i Liturgii, odkryć dzięki Maryi piękno Kościoła, tworzyć żywą wspólnotę, zafascynować się służbą w swojej parafii. Po formacji mogą stać się prawdziwymi liderami w swoich wspólnotach parafialnych, mającymi wyczucie wspólnoty eklezjalnej i pragnącymi jej służyć. Cieszy obserwacja, jak ta rzeczywistość rodzi się w młodych ludziach. Smuci, gdy nie potrafią wytrwać do końca formacji podstawowej i doświadczyć pełni spotkania z Bogiem w Kościele.

– A jak wyglądać będą tegoroczne wakacje z oazą dla dzieci i młodzieży?

– Gorąco zachęcam i zapraszam na nie. Rekolekcje oazowe w nadchodzące wakacje to czas nie tylko pogłębienia wiary, ale także spotkania z wartościowymi ludźmi, pięknem przyrody. To czas zabawy, wypoczynku, w którym każdy, kto szuka w życiu głębszych wartości nie będzie się nudzić. Organizujemy je w dwóch turnusach, od 1 do 17 lipca i od 1 do 17 sierpnia. Są jeszcze wolne miejsca na rekolekcje dla dzieci w drugim turnusie w Czernichowie oraz na rekolekcje dla młodzieży: w Łostówce i Zbludzy w pierwszym turnusie i w Międzybrodziu Bialskim w drugim turnusie. Zapisujemy do wyczerpania miejsc przez formularz na stronie internetowej www.sosnowiec.oaza.pl i wypełnienie karty zgłoszeniowej, którą można pobrać na stronie. Wszelkie informacje można otrzymać pisząc na adres: sekretariat@sosnowiec.oaza.pl oraz dzwoniąc pod nr. tel. 606-876-860. Czekamy na chętnych oazowiczów, zwłaszcza, że koszty nie są aż tak wysokie, a owoce, które wypływają z oazowych rekolekcji wspaniałe i piękne.

Podziel się:

Oceń:

0 0
2016-05-24 13:23

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Spotkanie moderatorów oazowych

Podczas modlitwy nieszporami

Teresa Sygut

Podczas modlitwy nieszporami

W parafii św. Jadwigi Śląskiej w Koźli odbyło się kolejne spotkanie Unii Kapłanów Chrystusa Sługi – gałęzi Ruchu Światło-Życie.

Więcej ...

Msza św. Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek rozpoczyna obchody Triduum Paschalnego

2024-03-28 07:18

Karol Porwich/Niedziela

Mszą Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek rozpoczynają się w Kościele katolickim obchody Triduum Paschalnego - trzydniowe celebracje obejmujące misterium Chrystusa ukrzyżowanego, pogrzebanego i zmartwychwstałego. Liturgia tego dnia odwołuje się do wydarzeń w Wieczerniku, kiedy Jezus ustanowił dwa sakramenty: kapłaństwa i Eucharystii.

Więcej ...

Ojciec Pio tajemnice Męki Pańskiej nie tylko kontemplował, ale jej ślady nosił na ciele

2024-03-28 23:15
O. Pio

Wydawnictwo Serafin

O. Pio

Mistycy wynagrodzenia za grzechy są powołani do wzięcia w milczeniu grzechów i cierpienia świata na siebie, w zjednoczeniu z Jezusem z Getsemani. Rzeczywiście, Ojciec Pio tajemnice Męki Pańskiej nie tylko kontemplował i boleśnie przeżywał, ale jej ślady nosił na własnym ciele, aby w zjednoczeniu ze swoim Boskim Mistrzem współdziałać w wynagradzaniu za ludzkie grzechy. Jako czciciel Męki Pańskiej chciał, aby i inni korzystali z jego dobrodziejstwa.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Wiadomości

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

Kościół

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Tajemnica Wielkiego Czwartku wciąga nas w przepastną...

Wiara

Tajemnica Wielkiego Czwartku wciąga nas w przepastną...

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Kościół

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Kościół

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Wiara

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Komisja Liturgiczna: apel do kapłanów o wygłaszanie...

Kościół

Komisja Liturgiczna: apel do kapłanów o wygłaszanie...