Reklama

Kultura

W gościnę do „Śląska”

„Śląsk” jest jednym z nielicznych zespołów, które świętują nie tylko jubileusze, ale każde urodziny. Co więcej, to sam solenizant obdarowuje gości prezentami w czasie Wielkiego Pikniku Artystycznego – Święta „Śląska”

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W tym roku zespół obchodził swoje 63. urodziny i tradycji plenerowego świętowania z tysiącami fanów w siedzibie gospodarza stało się zadość. W dniach 1-3 lipca br. park i pałac w Koszęcinie zapełniły się gośćmi – tymi, którzy od dawna znają zespół, i tymi, którzy chcieli po raz pierwszy zobaczyć go na żywo i dotknąć jego legendy.

Co widać z wieży?

Przy okazji bytności w siedzibie „Śląska” warto wspiąć się krętymi schodami na pałacową wieżę, by ogarnąć wzrokiem cały obiekt – neoklasycystyczny pałac z otaczającym go parkiem krajobrazowym. Pałac stał się siedzibą „Śląska” w 1953 r., a jego twórca – prof. Stanisław Hadyna w książce „W pogoni za wiosną” wspominał, jak z grupą przypadkowych tragarzy osobiście wnosił na pierwsze piętro dwa zdobyczne fortepiany. Z wieży widać dwa pawilony, które noszą imiona ważnych dla zespołu osób: Elwiry Kamińskiej – choreografki i Adolfa Dygacza – muzykologa i etnografa, a także dawną pałacową kaplicę, przekształconą w kameralną salę koncertową. W parku znajduje się ławeczka poświęcona prof. Hadynie, który z nieodłączną fajką studiuje partyturę. Dookoła park, a dalej zielony pierścień lasów sosnowych, którym Koszęcin zawdzięcza swój uzdrowiskowy niemal klimat. Pałac ma swoją legendę o białej damie i bliższą prawdy historię o tym, że to tutaj królowa Marysieńka oczekiwała na powrót spod Wiednia króla Jana III Sobieskiego w 1683 r.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

To nie był „chudy” sezon

Zakończony sezon obfitował w ważne wydarzenia, m.in. dwukrotne występy za oceanem. W grudniu ub.r. chór i orkiestra „Śląska” występowały w Kanadzie i USA, a trasa świątecznych koncertów kolędowych prowadziła m.in. przez: Detroit, Chicago, Cleveland, Nowy Jork oraz narodowe sanktuarium Matki Bożej w Doylestown, czyli Amerykańską Częstochowę. Amerykańska publiczność spotkała się ze „Śląskiem” również w kwietniu br. Artyści baletu spędzili blisko miesiąc w Branson w stanie Missouri, występując w ramach festiwalu Silver Dollar City World-Fest.

Reklama

Widzowie w całym kraju oklaskiwali zespół za barwne i dynamiczne programy: „A to Polska właśnie”, „Kilar, Hadyna – dwa serca, jeden Śląsk”, „W Europie ze «Śląskiem»”, „Kilar”, „Narodziła nam się dobroć” oraz koncerty chóralne.

Ludzie „Śląska”

Zespół to artyści baletu, chóru i orkiestry, a także osoby pracujące poza sceną. Aby tancerze mogli bezpiecznie wykonywać skomplikowane ewolucje, muszą mieć dobrze przygotowaną scenę. W czasie występu artyści przebierają się nawet 12 razy – odpowiedni kostium musi czekać na wykonawcę, a każdy jego detal musi być na swoim miejscu. Na udany występ składają się także światło, dźwięk, transport i wiele innych elementów, o które trzeba perfekcyjnie zadbać.

Tegoroczne święto jak zawsze było okazją, by podziękować wszystkim, którzy pracują na światową markę „Śląska”. Podczas koncertu galowego honorowi goście: sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości – Michał Wójcik, I wicewojewoda śląski – Jan Chrząszcz, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego – Stanisław Gmitruk i członek Zarządu Województwa Śląskiego – Henryk Mercik wręczyli pracownikom odznaczenia państwowe i wojewódzkie: złote, srebrne i brązowe Krzyże Zasługi, Medale za Długoletnią Służbę, Odznaki Honorowe „Zasłużony dla Kultury Polskiej” oraz Odznaki Honorowe „Za zasługi dla Województwa śląskiego”.

Na zakończenie uroczystości na scenie pojawiły się dwa torty. Okazało się bowiem, że urodziny obchodzi nie tylko „Śląsk”, ale także jego dyrektor Zbigniew Cierniak. Do życzeń dla dyrektora dołączono również gratulacje z okazji powołania go przez Zarząd Województwa Śląskiego na kolejną kadencję.

Zaproszenie do Koszęcina

Miniony sezon przeszedł już do historii, ale życie w Koszęcinie nie zwalnia tempa. Zespół przygotowuje się do Światowych Dni Młodzieży i zaprasza uczestników do swojej siedziby w dniach 20-31 lipca na zwiedzanie, spotkanie z artystami, przymierzanie kostiumów i film o „Śląsku”. Istnieje możliwość rezerwacji terminu przez Śląskie Centrum Edukacji Regionalnej i Częstochowską Organizację Turystyczną.

Reklama

Trwa Letnia Szkoła Artystyczna, w której ramach zarówno zespoły, jak osoby indywidualne mogą uczestniczyć w warsztatach tańców ludowych, współczesnych oraz epoki renesansu. W sierpniu zespół organizuje II Międzynarodowy Konkurs Tradycyjnego Powożenia o Trofeum „Śląska” oraz I Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny „Śląsk Bardzo Kreatywny”. Również w sierpniu będzie współorganizatorem koszęcińskiego Pikniku leśno-łowieckiego „Cietrzewisko”.

A już we wrześniu zespół rozpocznie kolejny sezon.

Podziel się:

Oceń:

2016-07-13 09:00

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Majówka z tańcem i śpiewem

Niedziela legnicka 20/2022, str. III

Polonez został zaprezentowany w nowoczesnej aranżacji

Ks. Waldemar Wesołowski

Polonez został zaprezentowany w nowoczesnej aranżacji

Miejscem tegorocznych wojewódzkich obchodów Święta Konstytucji 3 maja był Bolesławiec.

Więcej ...

Papież do zakonnic klauzurowych: nostalgia nie działa

2024-04-18 13:47

PAP/EPA/ETTORE FERRARI

Papież Franciszek złożył hołd katolickim zakonnicom, które żyją w klasztorach klauzurowych, odizolowane od świata. Przyjmując dziś na audiencji w Watykanie grupę karmelitanek bosych w czwartek powiedział, że ich wybór życia nie jest "ucieczką w modlitwę oderwaną od rzeczywistości", ale odważną ścieżką miłości. Jednocześnie ostrzegł zakonnice przed reformami o nostalgicznym wydźwięku.

Więcej ...

Ks. Halík na zgromadzeniu COMECE: Putin realizuje strategię Hitlera

2024-04-19 17:11
Ks. Tomas Halík

wikipedia/autor nieznany na licencji Creative Commons

Ks. Tomas Halík

Prezydent Rosji Władimir Putin realizuje strategię Hitlera, a zachodnie iluzje, że dotrzyma umów, pójdzie na kompromisy i może być uważany za partnera w negocjacjach dyplomatycznych, są równie niebezpieczne jak naiwność Zachodu u progu II wojny światowej - powiedział na kończącym się dziś w Łomży wiosennym zgromadzeniu plenarnym Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) ks. prof. Tomáš Halík. Wskazał, że „miłość nieprzyjaciół w przypadku agresora - jak czytamy w encyklice «Fratelli tutti» - oznacza uniemożliwienie mu czynienia zła, czyli wytrącenie mu broni z ręki, powstrzymanie go. Obawiam się, że jest to jedyna realistyczna droga do pokoju na Ukrainie”, stwierdził przewodniczący Czeskiej Akademii Chrześcijańskiej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Wiara

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Św. Ekspedyt - dla żołnierzy i bezrobotnych

Św. Ekspedyt - dla żołnierzy i bezrobotnych

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

W „nowej”, antyklerykalnej Polsce aresztowano księdza

Kościół

W „nowej”, antyklerykalnej Polsce aresztowano księdza