Reklama

Aspekty

Caritas nie ma wakacji

Anna Maria Fedurek, rzecznik prasowy Caritas diecezjalnej

Piotr Jaskólski

Anna Maria Fedurek, rzecznik prasowy Caritas diecezjalnej

KATARZYNA JASKÓLSKA: – Nie da się ukryć, że pracować musicie cały rok. Właśnie trwa Wakacyjna Akcja Caritas. Do kogo jest skierowana?

ANNA MARIA FEDUREK: – Mamy dwa turnusy w Międzyzdrojach i jeden w Bukowcu. Kiedyś było tak, że kolonie Caritas kojarzyły się wyłącznie z dziećmi z rodzin ubogich, patologicznych, z rodzin niewydolnych wychowawczo itd. Natomiast już od kilku lat kolonie organizowane przez Caritas są tak naprawdę dla wszystkich dzieci. Mamy bogatą ofertę programową, bardzo dobrze wyszkoloną kadrę i w związku z tym, że te kolonie są naprawdę świetnie zorganizowane, zaczęły cieszyć się dużą popularnością. Rodzice chcą na nie wysyłać swoje dzieci. Dzięki dofinansowaniu z Kuratorium Oświaty, samorządów i darczyńców możemy przekazać więcej pieniędzy na tzw. koszty programowe, czyli np. wycieczki, nagrody, dyplomy.
Jak już mówiłam, pojechać może każde dziecko. Różnica polega jedynie na odpłatności za kolonie. Dzieci z rodzin radzących sobie finansowo płacą całą kwotę. W pozostałych przypadkach, czyli tam, gdzie jest dużo dzieci, jedno z rodziców czy oboje nie pracuję, ktoś w domu choruje itd., płaci się połowę albo wnosi się dowolną opłatę, bywa też, że pobyt dziecka zostaje całkowicie przez nas sfinansowany. Dofinansowanie jest możliwe choćby z pieniędzy pochodzących z Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom.
Już któryś rok jadą z nami dzieci z placówek, np. z domów dziecka w Sławie czy Klenicy, w zeszłym roku jechały dzieci będące pod opieką Gorzowskiego Centrum Pomocy Rodzinie. To nas cieszy, że tyle osób chce spędzać z nami wakacje.

Reklama

– Jak wyglądają Wasze kolonie od strony duchowej?

– Na wszystkich turnusach jest obecny ksiądz. W miarę możliwości staramy się też, żeby posługiwali klerycy. Zależy nam na tym, bo to są jednak duże grupy, ok. 70 dzieci na każdym turnusie. Praktycznie codziennie jest Msza św., chyba że akurat organizowana jest całodniowa wycieczka. Oprócz tego ksiądz prowadzi taki czas duszpasterski, np. starszej grupie planuje adorację, młodszej robi pogadankę, katechezę.
Równolegle dzieje się normalny program kolonijny, zgłoszony do kuratorium. Tym razem program jest oparty o bajkę „Kraina lodu”.

– Wakacje wakacjami, ale już niedługo ruszy akcja „Z uśmiechem do szkoły”.

– To takie podsumowanie lata. Prowadzimy tę akcję głównie dzięki wolontariuszom Parafialnych Zespołów Caritas. Odbywa się to podobnie do zbiórek żywności prowadzonych przed Bożym Narodzeniem i Wielkanocą, czyli w sklepach mamy kosze z naszym logo i rozwieszamy plakaty. Akcja „Z uśmiechem do szkoły” zaczyna się w momencie, kiedy szkolny asortyment jest już bardzo wyeksponowany na półkach, więc mniej więcej w drugiej połowie sierpnia. Zebrane artykuły przekazujemy później dzieciom najbardziej potrzebującym. Te dzieci są głównie podopiecznymi Parafialnych Zespołów Caritas, bo wolontariusze najlepiej znają rodziny ze swojego terenu i wiedzą, co komu jest potrzebne. Bo czasami komuś potrzebna jest kompletna wyprawka razem z plecakiem, a innemu wystarczą kredki, bo jest w lepszej sytuacji.
Co roku w ramach tej zbiórki staramy się przekazać gotowe wyprawki ok. 7 tysiącom dzieci. Diecezjanie są bardzo otwarci. Pomagają w ramach swoich możliwości. Jeden wrzuci do kosza plecak z całym wyposażeniem, a drugi np. zeszyt. Każda pomoc jest cenna, bo nawet z pojedynczych przedmiotów możemy uskładać wiele kompletów.
Jeżeli w rodzinie jest pięcioro dzieci w wieku szkolnym, a do tego jedno z rodziców nie pracuje, to wyprawienie całej piątki do szkoły we wrześniu jest wielkim wyzwaniem. Nawet jeśli rodzice są gospodarni i nie marnują pieniędzy, to i tak ten wydatek zwyczajnie ich przerasta. Popatrzmy też na to z punktu widzenia samych dzieci – każde z nich chciałoby pójść do szkoły z nowymi ładnymi przyborami, a nie donaszać plecaka po starszej siostrze. To jest różnica, czy w piórniku są nowe kredki, czy resztki z poprzedniego roku. Dlatego cieszymy się, że możemy wspólnie pomóc tak wielu dzieciom. Tu warto też wspomnieć, że są instytucje, które bardzo nas w tym wspierają, np. Urząd Marszałkowski albo Lasy Państwowe. Nasi dobroczyńcy widzą, że te działania są potrzebne.

– Skoro już mówimy o rozpoczęciu roku szkolnego, to nie możemy zapomnieć o „Skrzydłach”.

– W tej chwili jesteśmy na etapie rozliczania minionego roku szkolnego, spływają do nas sprawozdania, faktury. W okolicach sierpnia z naszej strony internetowej będzie można pobrać wniosek, zarówno dla darczyńcy, jak i podopiecznego. Bo jedno z drugim jest powiązane – kiedy będziemy mieli wnioski stu dzieci i sześćdziesięciu darczyńców, to we wrześniu będziemy mogli wypłacić tylko 60 stypendiów. Mówię o setce dzieci, bo mniej więcej taka liczba powtarza się co roku. To nie znaczy, oczywiście, że nie uda się pomóc pozostałym, bo w ciągu roku szkolnego to się zmienia, pojawiają się nowi darczyńcy, my też ich szukamy i zachęcamy. Ci ludzie naprawdę są chętni do współpracy, zwłaszcza kiedy widzą, że dzięki nim dziecko rozwija swoje zainteresowania, lepiej się uczy, ma ciepłą kurtkę zimą i sandały latem. Takie rzeczy się liczą.

2016-07-14 08:55

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Ciche ubóstwo tak blisko nas

Niedziela podlaska 46/2020, str. I

Wolontariuszki z parafialnego oddziału Caritas zadbają, by paczki trafiły do potrzebujących

Archiwum Caritas DD

Wolontariuszki z parafialnego oddziału Caritas zadbają, by paczki trafiły do potrzebujących

17 października obchodzimy Międzynarodowy Dzień Walki z Ubóstwem. W tym dniu zwracamy szczególną uwagę na problem, jakim jest bieda i wykluczenie społeczne, a także wyrażamy solidarność z najuboższymi.

Więcej ...

Msza św. krok po kroku

Adobe. Stock.

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Więcej ...

Koncert adwentowy

2021-12-03 23:43

plakat organizatorów

W programie zabrzmi m.in. wpisująca się w okres adwentu muzyka Jana Sebastiana Bacha i Maxa Regera, wariacje koncertowe Augusta Freyera, a przede wszystkim utwory na duet organowy.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Rzeszów: Nie będzie kolędy w tradycyjnej formie

Niedziela Rzeszowska

Rzeszów: Nie będzie kolędy w tradycyjnej formie

Dziecko uratowane przed aborcją w Białymstoku

Zdrowie

Dziecko uratowane przed aborcją w Białymstoku

Wchodzi w życie dekret dotyczący stałego lektoratu i...

Kościół

Wchodzi w życie dekret dotyczący stałego lektoratu i...

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Jestem do dyspozycji Pana Boga

Wiadomości

Jestem do dyspozycji Pana Boga

7-letnie życie i guz mózgu - uratuj z nami Agatkę!

Polska

7-letnie życie i guz mózgu - uratuj z nami Agatkę!

Pięć rad Jezusa na Adwent

Wiara

Pięć rad Jezusa na Adwent

Symbole i zwyczaje Adwentu

Wiara

Symbole i zwyczaje Adwentu

#adwentoweŚwiadectwo: Bez rąk, bez nóg, bez ograniczeń!

Wiara

#adwentoweŚwiadectwo: Bez rąk, bez nóg, bez ograniczeń!