Reklama

Aspekty

Caritas nie ma wakacji

Anna Maria Fedurek, rzecznik prasowy Caritas diecezjalnej

Piotr Jaskólski

Anna Maria Fedurek, rzecznik prasowy Caritas diecezjalnej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

KATARZYNA JASKÓLSKA: – Nie da się ukryć, że pracować musicie cały rok. Właśnie trwa Wakacyjna Akcja Caritas. Do kogo jest skierowana?

ANNA MARIA FEDUREK: – Mamy dwa turnusy w Międzyzdrojach i jeden w Bukowcu. Kiedyś było tak, że kolonie Caritas kojarzyły się wyłącznie z dziećmi z rodzin ubogich, patologicznych, z rodzin niewydolnych wychowawczo itd. Natomiast już od kilku lat kolonie organizowane przez Caritas są tak naprawdę dla wszystkich dzieci. Mamy bogatą ofertę programową, bardzo dobrze wyszkoloną kadrę i w związku z tym, że te kolonie są naprawdę świetnie zorganizowane, zaczęły cieszyć się dużą popularnością. Rodzice chcą na nie wysyłać swoje dzieci. Dzięki dofinansowaniu z Kuratorium Oświaty, samorządów i darczyńców możemy przekazać więcej pieniędzy na tzw. koszty programowe, czyli np. wycieczki, nagrody, dyplomy.
Jak już mówiłam, pojechać może każde dziecko. Różnica polega jedynie na odpłatności za kolonie. Dzieci z rodzin radzących sobie finansowo płacą całą kwotę. W pozostałych przypadkach, czyli tam, gdzie jest dużo dzieci, jedno z rodziców czy oboje nie pracuję, ktoś w domu choruje itd., płaci się połowę albo wnosi się dowolną opłatę, bywa też, że pobyt dziecka zostaje całkowicie przez nas sfinansowany. Dofinansowanie jest możliwe choćby z pieniędzy pochodzących z Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom.
Już któryś rok jadą z nami dzieci z placówek, np. z domów dziecka w Sławie czy Klenicy, w zeszłym roku jechały dzieci będące pod opieką Gorzowskiego Centrum Pomocy Rodzinie. To nas cieszy, że tyle osób chce spędzać z nami wakacje.

– Jak wyglądają Wasze kolonie od strony duchowej?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Na wszystkich turnusach jest obecny ksiądz. W miarę możliwości staramy się też, żeby posługiwali klerycy. Zależy nam na tym, bo to są jednak duże grupy, ok. 70 dzieci na każdym turnusie. Praktycznie codziennie jest Msza św., chyba że akurat organizowana jest całodniowa wycieczka. Oprócz tego ksiądz prowadzi taki czas duszpasterski, np. starszej grupie planuje adorację, młodszej robi pogadankę, katechezę.
Równolegle dzieje się normalny program kolonijny, zgłoszony do kuratorium. Tym razem program jest oparty o bajkę „Kraina lodu”.

– Wakacje wakacjami, ale już niedługo ruszy akcja „Z uśmiechem do szkoły”.

– To takie podsumowanie lata. Prowadzimy tę akcję głównie dzięki wolontariuszom Parafialnych Zespołów Caritas. Odbywa się to podobnie do zbiórek żywności prowadzonych przed Bożym Narodzeniem i Wielkanocą, czyli w sklepach mamy kosze z naszym logo i rozwieszamy plakaty. Akcja „Z uśmiechem do szkoły” zaczyna się w momencie, kiedy szkolny asortyment jest już bardzo wyeksponowany na półkach, więc mniej więcej w drugiej połowie sierpnia. Zebrane artykuły przekazujemy później dzieciom najbardziej potrzebującym. Te dzieci są głównie podopiecznymi Parafialnych Zespołów Caritas, bo wolontariusze najlepiej znają rodziny ze swojego terenu i wiedzą, co komu jest potrzebne. Bo czasami komuś potrzebna jest kompletna wyprawka razem z plecakiem, a innemu wystarczą kredki, bo jest w lepszej sytuacji.
Co roku w ramach tej zbiórki staramy się przekazać gotowe wyprawki ok. 7 tysiącom dzieci. Diecezjanie są bardzo otwarci. Pomagają w ramach swoich możliwości. Jeden wrzuci do kosza plecak z całym wyposażeniem, a drugi np. zeszyt. Każda pomoc jest cenna, bo nawet z pojedynczych przedmiotów możemy uskładać wiele kompletów.
Jeżeli w rodzinie jest pięcioro dzieci w wieku szkolnym, a do tego jedno z rodziców nie pracuje, to wyprawienie całej piątki do szkoły we wrześniu jest wielkim wyzwaniem. Nawet jeśli rodzice są gospodarni i nie marnują pieniędzy, to i tak ten wydatek zwyczajnie ich przerasta. Popatrzmy też na to z punktu widzenia samych dzieci – każde z nich chciałoby pójść do szkoły z nowymi ładnymi przyborami, a nie donaszać plecaka po starszej siostrze. To jest różnica, czy w piórniku są nowe kredki, czy resztki z poprzedniego roku. Dlatego cieszymy się, że możemy wspólnie pomóc tak wielu dzieciom. Tu warto też wspomnieć, że są instytucje, które bardzo nas w tym wspierają, np. Urząd Marszałkowski albo Lasy Państwowe. Nasi dobroczyńcy widzą, że te działania są potrzebne.

– Skoro już mówimy o rozpoczęciu roku szkolnego, to nie możemy zapomnieć o „Skrzydłach”.

– W tej chwili jesteśmy na etapie rozliczania minionego roku szkolnego, spływają do nas sprawozdania, faktury. W okolicach sierpnia z naszej strony internetowej będzie można pobrać wniosek, zarówno dla darczyńcy, jak i podopiecznego. Bo jedno z drugim jest powiązane – kiedy będziemy mieli wnioski stu dzieci i sześćdziesięciu darczyńców, to we wrześniu będziemy mogli wypłacić tylko 60 stypendiów. Mówię o setce dzieci, bo mniej więcej taka liczba powtarza się co roku. To nie znaczy, oczywiście, że nie uda się pomóc pozostałym, bo w ciągu roku szkolnego to się zmienia, pojawiają się nowi darczyńcy, my też ich szukamy i zachęcamy. Ci ludzie naprawdę są chętni do współpracy, zwłaszcza kiedy widzą, że dzięki nim dziecko rozwija swoje zainteresowania, lepiej się uczy, ma ciepłą kurtkę zimą i sandały latem. Takie rzeczy się liczą.

Podziel się:

Oceń:

0 0
2016-07-14 08:55

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Nowe dzieło Caritas otwarte

Beata Pieczykura/Niedziela

– Obdarowanie łaską Boga i współpracą ludzi jest widoczne w tym miejscu. Trzeba, by to miejsce było miejscem spotkania, jest obok kaplica, żeby Chrystus spotkał się z nami, a my wtedy będziemy się obdarowywać nawzajem tym, co potrzeba – powiedział abp Wacław Depo 9 grudnia podczas otwarcia kuchni św. Józefa w Częstochowie.

Więcej ...

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

Pio Si/pl.fotolia.com

Od Wielkiego Czwartku Kościół rozpoczyna uroczyste obchody Triduum Paschalnego, w czasie którego będzie wspominać mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. W Wielki Czwartek liturgia uobecnia Ostatnią Wieczerzę, ustanowienie przez Jezusa Eucharystii oraz kapłaństwa służebnego.

Więcej ...

Msza Wieczerzy Pańskiej. Wolność wypełniona miłością

2024-03-29 07:01

Paweł Wysoki

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Wiadomości

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

Kościół

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Wiara

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Kościół

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Kościół

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Wiara

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Komisja Liturgiczna: apel do kapłanów o wygłaszanie...

Kościół

Komisja Liturgiczna: apel do kapłanów o wygłaszanie...