Reklama

Watykan

Watykan: międzynarodowa konferencja nt. osób dotkniętych autyzmem

Graziako

Wzmacniać i, tam gdzie to konieczne, ożywiać nadzieję u osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu, w ich rodzinach i u wszystkich tych, którzy się nimi opiekują - taka jest myśl przewodnia XXIX Międzynarodowej Konferencji Papieskiej Rady ds. Służby Zdrowia i Duszpasterstwa Chorych, która odbędzie się w dniach 20-22 listopada w Nowej Auli Synodalnej w Watykanie. W konferencji „Osoba z zaburzeniami ze spektrum autyzmu: ożywiać nadzieję”, wezmą udział światowej klasy eksperci w dziedzinie autyzmu.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

- Nasza konferencja została zorganizowana po to, aby lepiej sprostać wyzwaniom, jakie duszpasterstwu służby zdrowia, a także nauce, medycynie, rodzinie, placówkom oświatowym i opiece społecznej oraz generalnie społeczeństwu i rządowi stawia autyzm. Wzorem poprzednich konferencji zaproszono specjalistów reprezentujących różne dziedziny społeczno-kulturowe i religijne, aby wspólnie mogli przedstawić najlepsze osiągnięcia w dziedzinie badań, diagnostyki i leczenia, a także w zakresie wspierania zarówno tych, którzy cierpią na zaburzenia ze spektrum autyzmu jak i tych, którzy się nimi opiekują - mówi abp Zygmunt Zimowski, przewodniczący Papieskiej Rady.

Podczas pierwszych dwóch dni odbędą się dyskusje panelowe w obrębie następujących zasadniczych dziedzin: epidemiologia i polityka zdrowotna krajowa i międzynarodowa; badania, profilaktyka i terapia; wczesne rozpoznanie i identyfikacja zaburzeń ze spektrum autyzmu; leczenie farmakologiczne i behawioralne; aspekty społeczno-kulturowe, edukacyjne, i spojrzenie na problem od strony teologii i duszpasterstwa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Konferencję poprzedzi uroczysta Msza św. w bazylice św. Piotra, której będzie przewodniczył kard. George Pell, przewodniczący Rady ds. Gospodarczych Stolicy Apostolskiej.

Kulminacyjnym punktem konferencji będzie 22 listopada spotkanie papieża Franciszka ze światem autyzmu w Auli Pawła VI, w którym wezmą udział pracownicy służby zdrowia, stowarzyszenia i instytucje zaangażowane na tym polu. - Uwzględniając pozytywny wpływ muzyki na tę specyficzną formę zaburzeń, uznaliśmy za właściwe, aby spotkanie z Papieżem miało charakter “święta”, aby ci, którzy będą obecni na spotkaniu mogli doświadczyć atmosfery bliskości, solidarności i wspólnoty kościelnej. Cennym świadectwem będzie również obecność tajwańskiego malarza dotkniętego autyzmem i wystawa jego dzieł, dzięki którym osiągnął sukces na arenie międzynarodowej - informuje abp Zimowski.

Reklama

Podkreśla, że „Franciszek jako pierwszy papież zetknie się ze złożoną rzeczywistością społeczno-sanitarną autyzmu w tak szerokim międzynarodowym wymiarze”. - Doświadczając ojcowskiego serca papieża, ta różnorodna rzeczywistość będzie mogła napełnić się nadzieją i ufnością, że nie jest odizolowana ani w osobach cierpiących na zaburzenia autystyczne ani w ich rodzinach, lecz przeciwnie, tworzy wspólnotę i z nią współpracuje na zasadzie etyki solidarności, jaką wszyscy powinniśmy na nowo odkryć i stale ożywiać - dodaje przewodniczący Papieskiej Rady.

Szczegółowy program konferencji dostępny jest na stronie internetowej tej dykasterii (holyseeforhealth.net).

Podziel się:

Oceń:

2014-11-20 15:49

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Abp Gänswein o swoim przeniesieniu

Georg Ganswein/facebook.pl

Abp Georg Gänswein, prefekt Domu Papieskiego, zdementował spekulacje, jakoby miał objąć jedną z diecezji niemieckich.

Więcej ...

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu powszechnego

2024-04-17 18:24

Bożena Sztajner/Niedziela

Ilu katolików jest w Polsce? Kim są osoby, które w ramach Narodowego Spisu Powszechnego w 2021 r. odmówiły odpowiedzi na pytanie o przynależność wyznaniową? - tym m.in. tematom poświęcone było spotkanie, które odbyło się dziś w siedzibie Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego w Warszawie. Prof. Krzysztof Koseła i prof. Mirosława Grabowska zaprezentowali analizy danych dotyczących przynależności wyznaniowej Narodowego Spisu Powszechnego z 2021. W najbliższym czasie opublikowany zostanie raport na ten temat.

Więcej ...

Abp Galbas do księży: Śpiący i półsenni nikogo nie obudzą

2024-04-20 08:50

Karol Porwich/Niedziela

Śpiący i półsenni nikogo nie obudzą, a nieprzekonani nikogo nie przekonają! ‒ pisze do księży abp Adrian Galbas. Metropolita katowicki wystosował List do Księży z okazji Światowego Dnia Modlitwy o Powołania. Ten przypada w najbliższą niedzielę (21 kwietnia).

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Święty ostatniej godziny

Niedziela Przemyska

Święty ostatniej godziny

Św. Agnieszko z Montepulciano! Czy Ty rzeczywiście...

Św. Agnieszko z Montepulciano! Czy Ty rzeczywiście...

Zakończyła się ekshumacja szczątków ks. Michała...

Kościół

Zakończyła się ekshumacja szczątków ks. Michała...

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Wiara

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

Św. Bernadetta Soubirous

Wiara

Św. Bernadetta Soubirous