Reklama

Bożena Sztajner/Niedziela

Oszuści „na wnuczka” w natarciu

2016-08-18 09:34

Anna Cichobłazińska
Edycja częstochowska 34/2016, str. 7

W ostatnim czasie policja zarejestrowała w Częstochowie kilka telefonów do osób starszych, w których zapłakane głosy bliskich informowały staruszków o spowodowaniu wypadku samochodowego, potrąceniu dziecka, zatrzymaniu przez policję

Podobna historia przydarzyła się jednej z naszych czytelniczek. – Moja 90-letnia mama Leokadia, bardzo roztrzęsiona, zadzwoniła do mnie z informacją, że taki wypadek spowodował mój brat, a rodzice ofiary szybko potrzebują 30 tys. zł na leczenie dziecka – ofiary wypadku – mówi Maria Szymańska. – Zadzwoniłam do brata i zapytałam, co się stało i jak mu pomóc, a on zdziwiony stwierdził, że u niego wszystko w porządku. Sądziliśmy, że mamie coś się przyśniło, że naoglądała się filmów albo usłyszała w serwisach informacyjnych o przestępcach wyłudzających pieniądze „na wnuczka”.

Rodzina pani Leokadii zbagatelizowała zdarzenie. Po kilku miesiącach sytuacja jednak się powtórzyła. Tym razem do pani Leokadii zadzwoniła zapłakana „wnuczka” z informacją, że spowodowała wypadek samochodowy i jest zatrzymana przez policję. Rodzina starszej pani zdecydowała się zawiadomić o zdarzeniu policję. Okazało się, że takich telefonów policja otrzymała w ostatnich dniach kilka i wszystkie sprawdza. Policjanci odwiedzili również panią Leokadię, informując przed wyjściem o zachowaniu środków ostrożności.

Jak poinformowała „Niedzielę” rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie – mł. asp. Marta Ladowska, w pierwszym półroczu 2016 r. policja odnotowała w mieście 21 przypadków oszustwa osób starszych tzw. metodą „na wnuczka” i 49 prób dokonania takich oszustw, czyli sytuacji, w których nie doszło do przekazania pieniędzy. Najczęściej oszuści podawali się za osoby bliskie, potrzebujące pomocy w związku z zaistniałym wypadkiem drogowym, oraz za policjantów mających pomóc w uniknięciu poniesienia konsekwencji spowodowania tego wypadku.

Reklama

Na stronie internetowej Biura Służby Kryminalnej Komendy Głównej Policji zamieszczone są informacje przedstawiające metody działania oszustów i sposoby, jak nie dać się oszukać. Sposób działania sprawców jest podobny. Najpierw wykonują telefon, podając się za członka rodziny (najczęściej wnuczka). Tłumaczą zmieniony głos chorobą lub wzbudzają poczucie winy w starszej osobie z powodu tego, że go nie poznaje. Następnie proszą o pożyczenie dużej sumy pieniędzy, wypłacenie określonej sumy z banku i przekazanie jej wyznaczonej osobie lub wykonanie przelewu bankowego na wskazany numer konta. Zazwyczaj pieniądze mają zostać wykorzystane w celu pokrycia szkód po wypadku drogowym, na ważną operację. Oszuści umiejętnie manipulują rozmową tak, by uzyskać jak najwięcej informacji o rodzinie starszej osoby.

Sprawcy oszustw mogą też podawać się za funkcjonariuszy policji lub CBA. Wywierają na ofiarach presję czasu. Nie dają chwili na zastanowienie się czy sprawdzenie informacji o dzwoniącym. Przekonują starsze osoby, że ich pieniądze pomogą w schwytaniu przestępców. Mówią, że gotówka przechowywana na koncie nie jest bezpieczna, a oszust ma do nich łatwy dostęp. Przestępcy podając się za funkcjonariuszy, grożą konsekwencjami prawnymi, jeżeli ich rozmówca nie będzie współpracował. Tuż po przekazaniu pieniędzy kontakt się urywa, a przestępcy znikają ze wszystkimi oszczędnościami ofiary.

Policja apeluje do rodzin i sąsiadów, by zwrócili uwagę na zagrożenia, jakie czyhają na osoby starsze, szczególnie mieszkające samotnie.

Tagi:
senior

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Podsumowanie  385. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski

Podsumowanie 385. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski

Lech Dyblik na Pielgrzymce Bezdomnych

Lech Dyblik na Pielgrzymce Bezdomnych

Trzeci dzień biskupich rekolekcji

Trzeci dzień biskupich rekolekcji

101. rocznica urodzin

101. rocznica urodzin

Przegląd prasy

Przegląd prasy

Prezentacja nr 47/ 2019

Prezentacja nr 47/ 2019

Wizyta studyjna u duchaczy

Wizyta studyjna u duchaczy

Międzynarodowy kongres

Międzynarodowy kongres "Katolicy a tożsamość wspólnoty narodowej"

INSIEME znaczy razem

INSIEME znaczy razem

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem