Reklama

Niedziela Częstochowska

Abp Wacław Depo: wołamy o królestwo Chrystusa, które jest królestwem prawdy

Ks. Mariusz Frukacz

„Króluj nam Chryste w naszych umysłach, sercach, w naszych domach i Ojczyźnie”. – mówił abp Wacław Depo metropolita częstochowski wieczorem 23 listopada w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie. Mszy św. w uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata przewodniczył abp senior Stanisław Nowak.

Msza św. była połączona z dziękczynieniem w 30. rocznicę święceń biskupich abp. seniora Stanisława Nowak oraz rozpoczęciem diecezjalnych obchodów Roku Życia Konsekrowanego. Mszę św. koncelebrował m. in. bp Antoni Długosz biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej.

Na Mszy św. zgromadzili się kapłani, kapituła archikatedralna, osoby życia konsekrowanego, członkowie Akcji Katolickiej, na czele z prezesem dr. Arturem Dąbrowskim.

Reklama

„Wielbimy dzisiaj Boga, wielbimy Chrystusa Króla”. – mówił na początku Mszy św. abp senior Stanisław Nowak. Odnosząc się do rocznicy swoich święceń biskupich były metropolita częstochowski podkreślił, że „czas każe nam upaść przed Bogiem na kolana” i dodał, że „od trzech lat to biskupstwo objawia się głownie w modlitwie”.

W homilii abp Depo nawiązał do chrześcijańskiego pozdrowienia „Króluj nam Chryste”. - To nie tylko wyznanie wiary i skierowanie naszych spojrzeń ku Chrystusowi Odkupicielowi, ale to wołanie o Jego królestwo, które jest królestwem prawdy. A jest to prawda o Bogu, człowieku i świecie. – mówił abp Depo.

Metropolita częstochowski odnosząc się do współczesnej rzeczywistości zaznaczył, że „ostatnio uczy się nas nowej mowy”. Zdaniem metropolity częstochowskiego „przykładem takiej nowej mowy jest odpowiedź Jana Dworaka przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji na list Przewodniczącego Rady ds. środków społecznego przekazu KEP a dotyczącego spotów emitowanych w telewizji”. - W tej odpowiedzi potwierdza się, że Trybunał Konstytucyjny nakazuje respektowanie wartości chrześcijańskich, ale to nie oznacza ich promowania. – podkreślił abp Depo.

Reklama

Przewodniczący Rady ds. środków społecznego przekazu KEP dodał, że „to tak jakby powiedzieć, że uznajemy dekalog, ale będziemy żyć tak jak nam się podoba”.

„Króluj nam Chryste w naszych umysłach, sercach, w naszych domach i Ojczyźnie”. – kontynuował abp Depo.

Arcybiskup nawiązując do roli Akcji Katolickiej przypomniał postać papieża Piusa XI, który „dostrzegł apostazję części chrześcijan, którzy oddalili Chrystusa od życia osobistego i społecznego”.

Metropolita częstochowski wskazał również na tajemnicę działania Bożego w ciągu historii. – To działanie to miłość Boga zatroskanego o człowieka poprzez człowieka – podkreślił abp Depo.

Metropolita częstochowski odnosząc się do 30. rocznicy święceń biskupich abp. seniora Stanisława Nowaka przypomniał, że „abp senior Stanisław był dobrym i kochającym pasterzem”. - Dzisiaj lepiej rozumiemy co znaczy hasło jego posługi i pasterzowania „Chcę pod krzyżem stać przy Tobie”. Jego miłość jako pasterza jest miłością do Chrystusa i Maryi. – mówił abp Depo i wskazał na ważne wydarzenia z okresu posługi abp Stanisława Nowaka w Kościele częstochowskim, takie jak m. in. pielgrzymki św. Jana Pawła II i Benedykta XVI, Światowy Dzień Młodzieży w Częstochowie w 1991 r.

„Jego posługa to były kolejne stacje zawierzenia, takie jak m. in. dzieło nowego Wyższego Seminarium Duchownego, peregrynacja obrazu Jezusa Miłosiernego i peregrynacja relikwii Krzyża św.”- kontynuował metropolita częstochowski i dodał, że „ jego miłość do Matki Bożej objawiła się w koronacjach cudownych wizerunków Maryi”. – One były po to, abyśmy w czasie zamętu i niepokojów wiedzieli o sile i pomocy Maryi. – dodał abp Depo.

Nawiązując do tekstu Ewangelii kaznodzieja podkreślił, że „sądem naszym jest miłość wobec Chrystusa, ta miłość codzienna i konkretna, albo jej odrzucenie i zlekceważenie”. - Niebo to Bóg miłością zdobyty, a piekło to Bóg utracony – mówił abp Depo przywołując słowa teologa współczesnego o. Jacka Salija.

Na zakończenie abp Depo odniósł się do rozpoczynających się w archidiecezji częstochowskiej obchodów Roku Życia Konsekrowanego i podkreślił, że „życie konsekrowane jest dziełem i darem Boga”. - Oznacza ono pójście za Jezusem i naśladowanie Go w codziennej służbie człowiekowi. – mówił arcybiskup.

Abp Depo wskazał również na dzieła, które czynią zakony, takie jak m. in. opieka wobec potrzebujących, biednych, bezdomnych, troska o młodych ludzi, ludzi chorych i cierpiących.

Na zakończenie Mszy św. metropolita częstochowski odmówił Akt Poświęcenia Jezusowi Chrystusowi Królowi Wszechświata.

Abp senior Stanisław Nowak urodził się 11 lipca 1935 r. w Jeziorzanach (archidiecezja krakowska). Święcenia kapłańskie otrzymał 22 czerwca 1958 r. z rąk abp. Eugeniusza Baziaka. 25 listopada 1984 r. otrzymał święcenia biskupie w częstochowskiej bazylice katedralnej. Święceń biskupich udzielił kard. Józef Glemp Prymas Polski. Współkonsekratorami byli: kard. Franciszek Macharski, metropolita krakowski i bp Julian Groblicki z Krakowa. 29 grudnia 2011 r. Ojciec Św. Benedykt XVI przyjął rezygnację abp. Stanisława Nowaka z posługi arcybiskupa metropolity częstochowskiego.

2014-11-24 00:20

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo: Umiejmy być wdzięczni za łaskę bycia Kościołem i w Kościele

Maciej Orman/Niedziela

– Umiejmy być wdzięczni Bogu za łaskę bycia w Kościele oraz bycia Kościołem Jezusa Chrystusa – powiedział metropolita częstochowski abp Wacław Depo, który 29 października w bazylice archikatedralnej Świętej Rodziny w Częstochowie przewodniczył Sumie pontyfikalnej z okazji 95. rocznicy utworzenia diecezji częstochowskiej i 70. rocznicy poświęcenia świątyni.

Więcej ...

Uwaga oszuści!

2021-04-19 10:15

BOŻENA SZTAJNER

W ostatnim czasie dochodzi do coraz większej ilości oszustw. Cyberprzestępcy wysyłają fałszywe SMS-y z podejrzanym linkiem, podając się za firmę kurierską.

Więcej ...

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o działaczach opozycji antykomunistycznej

2021-04-20 14:40

PAP

Prezydent Andrzej Duda podpisał we wtorek nowelę ustawy o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych. To właśnie dzięki ich trudowi, ich walce my dziś możemy cieszyć się wolnością - powiedział prezydent podczas uroczystości.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Uwaga oszuści!

Niedziela Wrocławska

Uwaga oszuści!

Jak czytać Biblię?

Kościół

Jak czytać Biblię?

Morawiecki: każdy obywatel powyżej 18 roku życia otrzyma...

Wiadomości

Morawiecki: każdy obywatel powyżej 18 roku życia otrzyma...

UNESCO doceniła geniusz chrześcijański

UNESCO doceniła geniusz chrześcijański

Nowe cuda świętego stygmatyka

Wiara

Nowe cuda świętego stygmatyka

Bp Wróbel: technologia produkcji szczepionek AstraZeneca i...

Kościół

Bp Wróbel: technologia produkcji szczepionek AstraZeneca i...

77. rocznica święceń kapłańskich najbardziej znanego...

Kościół

77. rocznica święceń kapłańskich najbardziej znanego...

Bóg wskrzesił Go z martwych, czego my jesteśmy świadkami

Wiara

Bóg wskrzesił Go z martwych, czego my jesteśmy świadkami

Biskup z charyzmatem radości

Niedziela Częstochowska

Biskup z charyzmatem radości