Reklama

Niedziela Podlaska

Od przedszkola do matury w duchu katolickim

Niedziela podlaska 37/2016, str. 1, 4

Bożena Sztajner/Niedziela

Wrzesień to miesiąc, który siłą rzeczy kojarzy się ze szkołą. Poczatek roku szkolnego i katechetycznego, Tydzień Wychowania, wspomnienie św. Stanisława Kostki, patrona dzieci i młodzieży, kierują nasze myśli ku tematyce związanej z kształtowaniem i formowaniem młodego człowieka. Klasyczny podział wskazuje na trzy miejsca, w których dokonuje się proces edukacji. Jest to przede wszystkim rodzina, następnie szkoła oraz Kościół. Bez wątpienia jakość procesu wychowawczego zależy od współpracy wymienionych środowisk. Szczególnym miejscem, które sprzyja temu dialogowi są przedszkola i szkoły prowadzone przez Kościół

Naterenie naszej diecezji istnieją cztery jednostki edukacyjne, w których wychowanie w sposób szczególny dokonuje się w duchu katolickim. Przedszkola w Bielsku Podlaskim i Węgrowie zapraszają dzieci na pierwszym etapie edukacji. Kolejny krok w wychowaniu zapewnia szkoła podstawowa w Ogrodnikach. Etap gimnazjum i liceum prowadzi szkoła salezjańska w Sokołowie Podlaskim. Można powiedzieć, że na terenie diecezji mamy zapewnioną całą ścieżkę edukacyjną od przedszkola do matury, która dokonuje się, opierając na wartościach chrześcijańskich.

Bielskie i węgrowskie dzieci Boże

Katolickie Przedszkole św. Antoniego w Węgrowie powstało przy parafii pw. św. Piotra z Alkantary i św. Antoniego z Padwy. Swoją działalność rozpoczęło 14 lutego 2011r. Pomysłodawcą i inicjatorem przedszkola był ks. Zbigniew Karolak, obecnie proboszcz parafii pw. Opatrzności Bożej w Bielsku Podlaskim. W dniu otwarcia do przedszkola uczęszczało 45 dzieci 3- i 4-letnich. Godziny otwarcia dostosowane są w miarę możliwości do potrzeb rodziców. W realizacji podstawy programowej Ministerstwa Edukacji Narodowej placówka kieruje się chrześcijańskim systemem wartości. Dyrektorem jest obecny proboszcz węgrowskiej parafii ks. Romuald Kosk. Przedszkole zaprasza na swoją stronę internetową www.klasztorwegrow.pl

Przedszkole Niepubliczne „Karmelki” w Bielsku Podlaskim 23 czerwca br. uroczyście świętowało jubileusz 5-lecia działalności. Od 2011 r. liczba uczęszczających dzieci wzrosła z 15 (w jednym oddziale) do obecnych 98 (w pięciu oddziałach). Przedszkole cieszy się nieustannie rosnącym zainteresowaniem. Wychowawcy pragną, aby dzieci im powierzone były jak najlepiej przygotowane do wyzwań, z którymi będą się musiały zmierzyć, kiedy osiągną wiek szkolny. Stale poszukują optymalnej formuły edukacyjnej, odpowiadającej wiekowi wychowanków, która zapewni im właściwy rozwój. Do grona pedagogicznego należą edukatorzy wieku wczesnego, językoznawcy, logopedzi, plastycy, muzycy, prawnicy, przyrodnicy. Placówką kieruje Lucyna Wojeńska. Przedszkole prowadzi ciekawą stronę internetową www.przedszkolekatolickie.edu.pl.

Reklama

Jedyna katolicka podstawówka

Od 2013 r. działalność prowadzi Publiczna Szkoła Podstawowa Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Ogrodnikach. Jest to pierwsza w diecezji i województwie szkoła związana ze stowarzyszeniem z Częstochowy. Kieruje nią Monika Słowik. Szkoła proponuje edukację i wychowanie w duchu patriotycznym, nauczanie oparte na wysokich standardach moralnych i zasadach chrześcijańskich, kształtowanie charakteru uczniów, indywidualne podejście do ucznia i jego problemów, dbałość o pełny rozwój osobowy, wszechstronną opiekę nad uczniem. Zapewnia nauczanie dwóch języków obcych, pomoc psychologiczną, jak również proponuje bogatą ofertę zajęć pozalekcyjnych skupionych w różnych kołach zainteresowań. Placówka uczestniczy w programie „Szkoła przyjazna rodzinie”. Od września katolicka szkoła w Ogrodnikach prowadzi kształcenie i wychowanie w duchu wartości dla 50 uczniów, prowadząc również dwa oddziały przedszkolne dla 3-, 4-, 5- i 6-latków. Szkoła posiada swój profil na Facebooku.

Pod okiem św. Jana Bosko

Salezjańskie Liceum Ogólnokształcące (SLO) i Salezjańskie Gimnazjum (SG) w Sokołowie Podlaskim są szkołami publicznymi, prowadzonymi przez Zgromadzenie Salezjańskie. Tworzą Zespół Szkół Salezjańskich „Lux Sapientiae”. Obecność szkoły jest głęboko zakorzeniona w historię miasta. Jej początki sięgają 1919 r. i związane są z działalnością ks. A. Mazurkiewicza. W 1925 r. szkoła została powierzona salezjanom, którym od początku przyświecała idea wychowywania młodzieży na uczciwych obywateli i dobrych chrześcijan. Po różnorodnych zawieruchach historycznych, na prośbę władz Sokołowa Podlaskiego, szkołę reaktywowano i 1 września 1993 r. otwarto Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sienkiewicza. Wychodząc naprzeciw życzeniom rodziców, zarówno gimnazjum, jak i liceum starają się wychowywać w duchu chrześcijańskich zasad. Zapewniają wysoki poziom nauczania, realizując podstawę programową kształcenia ogólnego ze zwiększoną liczbą godzin przedmiotów obowiązkowych oraz zajęć nadobowiązkowych. W rankingu 500 najlepszych liceów opracowanym przez pismo „Perspektywy” liceum w 2016 r. zajęło 384. miejsce. Zespołem Szkół kieruje ks. Dariusz Matuszyński SDB. Szczegółowe informacje o szkole i z życia szkoły znajdziemy na jej stronie: www.sdb.pl.

Reklama

Nowa perspektywa

Na terenie naszej diecezji od tego roku pojawiła się nowa możliwość kształtowania i wychowywania młodego pokolenia. Szkoły Benedykta, specjalizujące się we wspomaganiu uczniów z edukacji domowej, za swoją siedzibę obrały Drohiczyn. Osobą prawną prowadzącą szkołę jest Spółka z o.o. Orły z Podlasia, której założycielem i właścicielem jest Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Drohiczyńskiej. Szkoła zapewnia pomoc na wszystkich etapach nauczania – od przedszkola do matury. Oprócz konsultacji z nauczycielami, wykładów i warsztatów dostępnych w siedzibie szkoły, klubach edukacyjnych na terenie Polski, szkoła oferuje dostęp do e-biblioteki ze stale poszerzanym zasobem materiałów (e-booki, filmy), które wspomagają edukację na każdym poziomie. Coraz bardziej powszechna w Polsce forma edukacji domowej jest niejako na wyciągnięcie ręki również w naszym regionie. Szczegółowe informacje znajdziemy na stronie www.szkolybenedykta.pl.

Krótka i skromna prezentacja pokazuje, że istnieją na terenie naszej diecezji miejsca, gdzie rodzina, szkoła i Kościół mogą prowadzić żywy i twórczy dialog, wpływać i kształtować młode pokolenia w duchu chrześcijańskim. Począwszy od przedszkola, poprzez szkołę podstawową, gimnazjum i liceum, istnieje możliwość edukacji w ścisłej współpracy z Kościołem. Dyrekcjom i Gronom Pedagogicznym wspomnianych szkół życzymy w nowym roku szkolnym i katechetycznym samych sukcesów wychowawczych, a uczniom stałego i pięknego rozwoju, opartego na wartościach chrześcijańskich.

2016-09-08 09:59

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Musicie od siebie wymagać

Wspólnota szkolna pod figurą św. Jana Pawła II w Sandomierzu

Archiwum szkoły

Wspólnota szkolna pod figurą św. Jana Pawła II w Sandomierzu

Po wizycie papieża Jana Pawła II na ziemi sandomierskiej 12 czerwca 1999 r. wiele szkół z terenu naszej diecezji przyjęło imię wielkiego rodaka za patrona szkoły. Jedna z tych placówek oświatowych znajduje się nieopodal Sandomierza w widłach rzeki Łęg i San. Jest nią Szkoła Podstawowa Nr 2 w Gorzycach.

Więcej ...

Dziewczyna z nieba

Niedziela Ogólnopolska 3/2020, str. 46-47

Krzysztof Tadej

Skromna, życzliwa i odważna. W 2019 r. zdobyła mistrzostwo świata w akrobacji szybowcowej. Pokonała zawodników z 13 państw. Jest pierwszą kobietą w historii, która zdobyła ten tytuł.

Więcej ...

Rusza proces beatyfikacyjny br. Kaliksta Kłoczko, kapucyna i stolarza

2022-11-28 10:06
br Kłoczko

archiwum Warszawskiej Prowincji Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów

br Kłoczko

Watykańska Dykasteria ds. Spraw Świętych wyraziła zgodę na rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego brata Kaliksta Kłoczko na poziomie diecezjalnym. Zmarły w opinii świętości w 2013 r. kapucyn przez niemal całe swe życie zakonne pracował jako stolarz, ujawniając przy tym niezwykły talent konstrukcyjny oraz łącząc swą aktywność zawodową z wytrwałą modlitwą i ogromną pokorą oraz miłością względem bliźnich.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Dwa paradoksy Adwentu

Rok liturgiczny

Dwa paradoksy Adwentu

Od 75 lat zwoje z Qumran przestały być tajemnicą

Historia

Od 75 lat zwoje z Qumran przestały być tajemnicą

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego...

Rok liturgiczny

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego...

Ewangelia na niedzielę: Do czego przygotowuje mnie Adwent?

Rok liturgiczny

Ewangelia na niedzielę: Do czego przygotowuje mnie Adwent?

Bachledówka: górale pożegnali ojca Stanisława Jarosza,...

Kościół

Bachledówka: górale pożegnali ojca Stanisława Jarosza,...

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko

Polska

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Sport

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Pogrzeb paulina o. Stanisława Jarosza odbędzie się 23...

Polska

Pogrzeb paulina o. Stanisława Jarosza odbędzie się 23...

Zmarł Ojciec Stanisław Jarosz OSPPE

Kościół

Zmarł Ojciec Stanisław Jarosz OSPPE