Reklama

Niedziela Świdnicka

Msza św. za więźniów i ofiary hitlerowskiego obozu

Mszy św. w Rogoźnicy przewodniczył bp Adam Bałabuch

Krystyna Smerd

Mszy św. w Rogoźnicy przewodniczył bp Adam Bałabuch

Mszą św. polową odprawioną 4 września na terenie byłego Hitlerowskiego Obozu Koncentracyjnego Gross-Rosen w Rogoźnicy w 77. rocznicę agresji Niemiec na Polskę uczczono pamięć więźniów i wojennych ofiar tego straszliwego obozu pracy, a także wszystkich pomordowanych w czasie II wojny światowej. Koncelebrowanej Eucharystii, która była sprawowana przy symbolicznym brzozowym krzyżu i Pomniku Mauzoleum, przewodniczył biskup pomocniczy diecezji świdnickiej Adam Bałabuch, który ją sprawował w asyście: ks. dziekana dekanatu Strzegom, proboszcza parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła, ks. Marka Babuśki, ks. Stanisława Skrzypka z parafii pw. Matki Bożej Różańcowej w Rogoźnicy oraz kapelanów diecezjalnego duszpasterstwa harcerek i harcerzy ks. Daniela Rydza i ks. Krzysztofa Antończaka.

Uczestników – spod charakterystycznej obozowej bramy – na miejsce sprawowania Eucharystii prowadziła Orkiestra Reprezentacyjna Wojsk Lądowych z Wrocławia, która towarzyszyła celebrze i całej uroczystości.

Reklama

Mszę św. poprzedziło powitanie najważniejszych gości, a wśród nich: byłych więźniów obozu Gross-Rosen, krewnych ofiar tego obozu oraz byłych więźniów innych obozów nazistowskich, mieszkańców ziemi dolnośląskiej, kombatantów II wojny światowej, władz samorządowych województwa dolnośląskiego, przedstawicieli miast i gmin: Wałbrzycha, Legnicy, powiatu świdnickiego oraz miasta i gminy Strzegom, organizacji politycznych, społecznych i stowarzyszeń, Ochotniczej Straży Pożarnej z gminy, organizacji harcerskich, Związku Strzeleckiego Rzeczpospolitej z Legnicy, młodzieży szkolnej. Po uroczystym powitaniu gości w imieniu Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy do byłych więźniów obozu ze szczególnymi słowami wdzięczności i głębokiego szacunku zwrócił się burmistrz Strzegomia Zbigniew Suchyta, a młodzież harcerską i delegacje szkół towarzyszące uroczystości prosił o pamięć i troskę nad tym miejscem w przyszłości, bo to im zostanie przekazany obowiązek opieki i dbania o to miejsce, by świat nigdy nie zapomniał, do jakich okropności doprowadziła niemiecka agresja na Polskę sprzed 77 laty.

Rozpoczynając homilię, bp Adam Bałabuch zwrócił uwagę na ustawiony przy ołtarzu drewniany krzyż, który jest wszędzie tam, gdzie człowiek dotknięty jest bólem i cierpieniem. – Chrystus powiedział kiedyś do swoich Apostołów, że kto nie dźwiga swego krzyża, a idzie za Nim, ten nie może być Jego uczniem. – Jest w tym zdaniu mowa o krzyżu, który trzeba podejmować, aby być uczniem Chrystusa. Nasz Pan jednak nie tylko wzywa nas do niesienia swojego krzyża, ale najpierw sam bierze przed nami swój krzyż. Bierze go świadomie i dobrowolnie. Wie, co Go czeka w Jerozolimie, a jednak podąża tam, by wypełnić do końca wolę Ojca. Chrystus idzie na spotkanie swej męki i śmierci z całą świadomością posłannictwa, które ma wypełnić. Skoro krzyż jest tak mocno wpisany w życie i posłannictwo Chrystusa, to nie można sobie wyobrazić autentycznego ucznia Jezusowego bez gotowości do dźwigania swojego krzyża dla sprawy Bożej – przypomniał Ksiądz Biskup. Noszenie tego krzyża to jedna z cech prawdziwego ucznia Chrystusa (...). A jakże ciężki krzyż przyszło dźwigać tym, którzy na sobie doświadczyli okrucieństwa II wojny światowej – mówił. – Wojna, która opanowała świat 77 lat temu, była czasem bestialstwa, w którym człowiek przekreślił prawa Dekalogu i odwrócił się od Boga. To czas bestialstwa, do którego ludzkość stała się zdolna! Symbolem tej straszliwej nieprawości są obozy koncentracyjne i zagłady, dlatego celem naszej pielgrzymki do tego niemieckiego, nazistowskiego obozu Gross-Rosen jest oddanie hołdu i wielkiego szacunku tym, którzy tu i w innych obozach koncentracyjnych cierpieli i poginęli – mówił Biskup. – Kolejnym celem naszej pielgrzymki na to miejsce jest też modlitwa i prośba o pokój i pojednanie dla wszystkich, którzy w obecnej godzinie naszych dziejów wciąż cierpią pod panowaniem przemocy zrodzonej przez nienawiść – podkreślił, wymieniając Syrię, Irak, wschodnią Ukrainę, gdzie toczą się wojny. – Musimy pamiętać, że ani Polska, ani Europa nie ostoją się, jeżeli się odwrócą od zwycięskiego krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa. Tylko trwanie przy krzyżu Jezusa Chrystusa jest gwarancją zachowania chrześcijańskiej, polskiej i europejskiej tożsamości. Czy będzie stać nas na to, aby włączyć się w tę rzeszę, którzy szli za Jezusem – pytał bp Bałabuch. – A kończąc kazanie, zaapelował do zgromadzonych, by w gorliwej modlitwie za ofiary obozu na tej Eucharystii prosili też mocno Boga o święty dar pokoju dla całego świata.

Po Mszy św. przybyłe delegacje uroczyście składały u stóp Pomnika Mauzoleum wieńce i wiązanki kwiatów. Aktem, który zamykał uroczystość, było uroczyste odczytanie przez młodzież harcerską Apelu Pamięci, w którym wspominano bohaterstwo Polaków walczących w obronie Ojczyzny na wszystkich frontach II wojny światowej, składających w ofierze za Polskę swoje życie na licznych polach bitew oraz w niemieckich obozach koncentracyjnych i zagłady oraz rosyjskich łagrach.

Reklama

Honorowy patronat nad uroczystością 77. rocznicy agresji Niemiec na Polskę sprawowali biskup świdnicki Ignacy Dec oraz marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski. Uroczystość przygotowali Gmina Strzegom, Muzeum Gross-Rosen oraz Związek Harcerstwa Rzeczpospolitej.

Warto podkreślić, że w obecności uczestników Mszy św., tuż przed jej rozpoczęciem, Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy został uroczyście przekazany Medal „Za zasługi dla Związku Inwalidów Wojennych RP”, przyznany wraz z dyplomem przez Zarząd Główny związku. Zaszczytne wyróżnienie odbierał w imieniu pracowników dyrektor Janusz Barszcz.

2016-09-14 14:17

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Odnaleziono urnę z prochami męczennika

Ks. Kamil Gregorczyk

Na monachijskim cmentarzu Am Perlacher Forst znajduje się urna z prochami ks. dr. Mieczysława Lewandowicza – łódzkiego kapłana, notariusza kurii biskupiej, który zginął w obozie w Dachau

Więcej ...

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

Więcej ...

Dożynki wojewódzkie w centrum Kielc

2021-09-27 09:10

Agnieszka Dziarmaga

Tym razem w stolicy regionu świętowano XXI Świętokrzyskie Dożynki Wojewódzkie. 12 września Mszy św. rozpoczynającej wydarzenie przewodniczył ks. Tadeusz Szlachta, diecezjalny duszpasterz rolników i proboszcz parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Busku-Zdroju, który także wygłosił homilię.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Podano datę uroczystości pogrzebowych bp. Edwarda Janiaka

Podano datę uroczystości pogrzebowych bp. Edwarda Janiaka

Co dosłownie oznacza Ewangelia o kamieniu młyńskim u...

Wiara

Co dosłownie oznacza Ewangelia o kamieniu młyńskim u...

Jak naprawdę jest w czyśćcu? Poznaj kilka wizji od św....

Wiara

Jak naprawdę jest w czyśćcu? Poznaj kilka wizji od św....

W trosce o zbawienie

W trosce o zbawienie

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej odkryto pradziejową...

W wolnej chwili

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej odkryto pradziejową...

Episkopat: zmarł biskup senior diecezji kaliskiej Edward...

Polska

Episkopat: zmarł biskup senior diecezji kaliskiej Edward...

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Wiara

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Franciszek o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych...

Franciszek

Franciszek o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych...

Święty od zadań trudnych

Wiara

Święty od zadań trudnych