Reklama

Świat

Rzecznik MSZ: szczęśliwy finał - ks. Dziedzic w drodze do stolicy Konga

grybow24.pl

Uwolniony misjonarz, ks. Mateusz Dziedzic zmierza do stolicy Republiki Konga Brazzaville i w ciągu kilkunastu godzin zostanie przejęty przez polskiego konsula z Etiopii – poinformował dziś rzecznik MSZ Marcin Wojciechowski. Wyraził przy tym nadzieję, że ks. Dziedzic wkrótce wróci do kraju i – jak się wyraził – „będziemy mogli go przywitać na polskiej ziemi a jego rodzina spotka się z nim po tak długiej i dramatycznej rozłące”.

Podczas briefingu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Wojciechowski poinformował, ż uwolnienie porwanego misjonarza było możliwe dzięki „kompleksowym działaniom dyplomatycznym, w które oprócz polskiej dyplomacji były zaangażowane kraje regionu i organizacje międzynarodowe jak ONZ, kraje sąsiednie, a także kraje posiadające ważne interesy w tej części Afryki jak Republika Francuska”.

Rzecznik MSZ przypomniał, że minister spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna powołał specjalny międzyresortowy zespół, który zajmował się uwolnieniem porwanego polskiego misjonarza. - W dużej mierze działania tego zespołu przyczyniły się do szczęśliwego zakończenia tej sprawy – dodał.

Wojciechowski w imieniu MSZ podziękował wszystkim państwom oraz instytucjom zaangażowanym w sprawę uwolnienia polskiego misjonarza za to, że udało się doprowadzić do szczęśliwego finału.

Nawiązując do rozmowy telefonicznej prezydentów RP Bronisława Komorowskiego i Republiki Konga Denisa Sassou Nguesso podkreślił, że uwolnienie polskiego misjonarza to była bardzo złożona, akcja negocjacyjna. – Cieszymy się, że udało się ją zakończyć sukcesem – dodał.

Wojciechowski przypomniał też, że wciąż aktualne jest ostrzeżenie Ministerstwa Spraw Zagranicznych nakazujące opuszczenie Republiki Środkowoafrykańskiej polskim obywatelom, ze względu na sytuację bezpieczeństwa. - Apelujemy o stosowanie się do tych zaleceń, które MSZ formułuje w oparciu o analizę sytuacji w regionie –zaznaczył.

Pochodzący z diecezji tarnowskiej ks. Mateusz Dziedzic został uprowadzony z misji Baboua w Republice Środkowoafrykańskiej (RŚA) w nocy z 12 na 13 października br. przez członków tzw. Demokratycznego Frontu Ludu Środkowoafrykańskiego (FDPC), którego szefem jest Abdoulaye Miskine. Został wywieziony w stronę granicy z Kamerunem. Rebelianci planowali uprowadzić także ks. Leszka Zielińskiego, ale ostatecznie zgodzili się, by jeden z kapłanów został na misji.

Reklama

W niewoli misjonarz był chory na malarię, miał także problemy żołądkowe. Kilka razy podczas rozmowy telefonicznej zapewniał, że jest dobrze traktowany. Rebelianci zgodzili się, by dostarczyć mu m.in. leki, żywność, odzież, wodę i środki czystości.

Tuż po uprowadzeniu misjonarza w polskim MSZ powołano zespół kryzysowy, który był w stałym kontakcie z Komisją Episkopatu Polski ds. Misji. Powstał także specjalny zespół międzyresortowy, który zajmował się sprawą jego uwolnienia.

2014-11-26 16:29

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Odpowiedzieć na potrzeby Kościoła w Afryce

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 15/2014

Archiwum o. Krzysztofa Pazio

Więcej ...

Papież: edukacja katolicka obejmuje całościową wizję życia

2022-12-01 14:26

Grzegorz Gałązka

W liście skierowanym do uczestników Światowego Kongresu Edukacji Katolickiej, odbywającego się od 1 do 3 grudnia w Marsylii, papież nakreśla swoją wizję globalnego i integralnego nauczania. Franciszek mówi o proroczym wymiarze powołania Kościoła, które wykracza poza przekaz konkretnych dziedzin wiedzy, ale otwiera na mądrość pozwalającą wzrastać w człowieczeństwie.

Więcej ...

Matka Boża Łaskawa pod Wawelem!

2022-12-02 12:08

plakat organizatorów

Czciciele Matki Bożej są zaproszeni na rozpoczęcie peregrynacji w Krakowie kopii wizerunku Matki Bożej Łaskawej Strażniczki Polski!

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Kościół

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Rzeczpospolita:  Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Kościół

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Niedziela Lubelska

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Sport

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Dwa paradoksy Adwentu

Rok liturgiczny

Dwa paradoksy Adwentu

Ks. prof. Pawlina: nie róbmy z Bożego Narodzenia tradycji...

Polska

Ks. prof. Pawlina: nie róbmy z Bożego Narodzenia tradycji...

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego...

Rok liturgiczny

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego...