Reklama

Wiadomości

Kto został prezydentem czy burmistrzem twojego miasta!

Marcin Żegliński

Wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast wyłonieni w niedzielę w II turze wyborów obejmą swoje funkcje z chwilą złożenia ślubowania na sesjach rad. Powinny one zostać zwołane w ciągu siedmiu dni od ogłoszenia przez PKW zbiorczych wyników na obszarze kraju.

W tegorocznych wyborach samorządowych wybraliśmy blisko 2,5 tys. wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Druga tura wyborów odbyła się w niedzielę w 890 gminach. Wyborcy wybierali spośród dwóch kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, którzy w pierwszej turze uzyskali najlepszy wynik.

WARSZAWA

Hanna Gronkiewicz-Waltz (PO) została po raz trzeci prezydentem Warszawy. W II turze wyborów samorządowych uzyskała 58,64 proc. głosów. Urzędująca prezydent pokonała Jacka Sasina (PiS), który otrzymał 41,36 proc. głosów.

W poniedziałek rano Miejska Komisja Wyborcza poinformowała, że Gronkiewicz-Waltz w II turze wyborów uzyskała 342 857 głosów, a Sasin - 241 790 głosów. W sumie w Warszawie oddano 584 647 ważnych głosów.

KRAKÓW

Jacek Majchrowski wygrał w drugiej turze wyborów na prezydenta Krakowa, uzyskując 58,77 proc. głosów. Pokonał popieranego przez PiS Marka Lasotę, który zdobył 41,23 proc. głosów - podała w poniedziałek oficjalnie Miejska Komisja Wyborcza. Frekwencja wyniosła prawie 34 proc.

POZNAŃ

Kandydat PO, przedsiębiorca Jacek Jaśkowiak zwyciężył w II turze wyborów w Poznaniu i pokonał urzędującego od 1998 r. Ryszarda Grobelnego - podała Miejska Komisja Wyborcza. Jaśkowiak zdobył 59,1 proc. głosów. Frekwencja w Poznaniu wyniosła 35,6 proc.

Na Jaśkowiaka zagłosowało 86 164 osób, a Ryszard Grobelny otrzymał 59 666 głosów (40,9 proc.). W Poznaniu oddano 1,4 proc. nieważnych głosów. W I turze wyborów Jaśkowiak osiągnął wynik gorszy od Grobelnego. Na kandydata PO zagłosowało 34 tys. osób (21,46 proc.), a urzędującego prezydenta poparło 45,3 tys. osób (28,58 proc.).

GDAŃSK

Sprawujący od 1998 r. funkcję prezydenta Gdańska Paweł Adamowicz (PO) został ponownie wybrany na to stanowisko, pokonując w drugiej turze wyborów posła PiS Andrzeja Jaworskiego. Adamowicz uzyskał 61,25 procent głosów.

Na Adamowicza zagłosowało 77 tysięcy 34 osoby. Na jego przeciwnika w drugiej turze swoje głosy oddało 48 tysięcy 730 osób (38,75 proc.). Frekwencja w Gdańsku wyniosła 36,15 procent.

Reklama

WROCŁAW

Sprawujący od 2002 r. funkcję prezydenta Wrocławia Rafał Dutkiewicz został ponownie wybrany na to stanowisko, pokonując w drugiej turze wyborów kandydatkę PiS Mirosławę Stachowiak-Różecką. Dutkiewicz uzyskał 54,72 proc. głosów.

Jak poinformowano PAP w Miejskiej Komisji Wyborczej we Wrocławiu, na Dutkiewicza zagłosowało 89535 wyborców, zaś na Stachowiak-Różecką 74083, co daje 45,28 proc. poparcia.

TARNÓW

Według oficjalnych danych Miejskiej Komisji Wyborczej w Tarnowie, w drugim co do wielkości mieście Małopolski Roman Ciepiela (PO) uzyskał 51,10 proc. poparcia. W II turze pokonał kandydata PiS, radnego miejskiego Kazimierza Koprowskiego, który zdobył 48,90 proc. głosów. Frekwencja w Tarnowie wyniosła 33,79 proc.

NOWY SĄCZ

W Nowym Sączu, uznawanym za matecznik PiS w Małopolsce, przewagą 188 głosów został wybrany na trzecią kadencję kandydat tej partii Ryszard Nowak. Na dotychczasowego prezydenta miasta zagłosowało 50,31 proc. wyborców; na bezpartyjnego kandydata Koalicji Nowosądeckiej Ludomira Handzla 49,69 proc. Frekwencja w Nowym Sączu wyniosła 45 proc.

ZAKOPANE

Dotychczasowy burmistrz Janusz Majcher (Twoje Zakopane), który tę funkcję pełnił dwie kadencje, przegrał w drugiej turze z Leszkiem Dorulą (Jedno Zakopane), dotychczasowym radnym i wiceprzewodniczącym Rady Miasta Zakopane.

NOWY TARG

W stolicy Podhala Nowym Targu po 18 latach ze stanowiskiem burmistrza pożegnał się Marek Fryźlewicz, którego pokonał 41-letni Grzegorz Watycha, dotychczasowy sekretarz powiatu nowotarskiego.

WADOWICE

20-letni staż na stanowisku burmistrza miała Ewa Filipiak z Wadowic. W II turze wygrał z nią dotychczasowy radny miejski Mateusz Klinowski.

LESZNO

W niedzielnym głosowaniu Tomasza Malepszego pokonał poseł i były członek PO Łukasz Borowiak - został usunięty z partii za start w wyborach na prezydenta miasta z listy komitetu PL18. Borowiak zdobył 63,86 proc. głosów, a na Malepszego zagłosowało 36,14 proc. wyborców. W Lesznie do urn poszło 39,1 proc. uprawnionych.

Reklama

KALISZ

W mieście wygrał Grzegorz Sapiński z KWW Wspólny Kalisz, który pokonał urzędującego od 2002 r. prezydenta Janusza Pęcherza. Na Sapińskiego, który jest radnym miejskim, zagłosowało 60,29 proc. wyborców, a Pęcherz zdobył 39,7 proc. głosów. W Kaliszu do urn poszło ok. 38 proc. wyborców. Pęcherz dwukrotnie wygrywał w I turze.

OSTRÓW WIELKOPOLSKI

Były poseł Jarosław Urbaniak (PO) zdobył w drugiej turze wyborów 44,8 proc. głosów i został pokonany przez radną miejską Beatę Klimek. Popierana przez SLD Klimek otrzymała 55,2 proc. Frekwencja w Ostrowie Wlkp. wyniosła 40,52 proc.

GNIEZNO

W II turze zwyciężył radny powiatu gnieźnieńskiego Tomasz Budasz (PO). Na Budasza zagłosowało 56,23 proc. wyborców, a jego konkurent Krzysztof Ostrowski (PiS) otrzymał 43,77 proc. głosów. Frekwencja wyniosła prawie 40 proc.

KONIN

Rządzący Koninem od 2010 r. Józef Nowicki (SLD Lewica Razem) wyprzedził w

II turze o 850 głosów Małgorzatę Waszak (PO). Na Nowickiego zagłosowało 52,24 proc. wyborców, Waszak otrzymała 47,76 proc. głosów przy frekwencji wynoszącej trochę ponad 30 proc.

PIŁA

Piotr Głowski (PO) zdobył 60,49 proc. głosów i tym samym powtórzył wynik z 2010 r. Wybory rozstrzygnęły się wówczas również w I turze, a Głowski pokonał ówczesnego prezydenta Zbigniewa Kosmatkę.

SŁUPSK

Przez najbliższe cztery lata Słupskiem rządzić będzie nie należący do żadnej partii poseł Twojego Ruchu Robert Biedroń, który uzyskując ponad 57 procent głosów pokonał w drugiej turze posła PO Zbigniewa Konwińskiego.

STAROGARD GDAŃSKI

W Starogardzie Gd. wygrał kandydat bezpartyjny - Janusz Stankowiak, który zdobywając nieco ponad 67 procent głosów, pokonał - podobnie jak Bierdoń, kandydata wystawionego przez PO - b. wiceprezydent Starogardu Gd. Iwonę Lewandowską.

ŚWDNICA

Kandydatka SLD Lewicy Razem Beata Moskal-Słaniewska wygrała wybory prezydenckie w Świdnicy. Pokonała ubiegającego się o czwartą kadencję dotychczasowego włodarza tego miasta Wojciecha Murdzka (bezpartyjny).

Reklama

WAŁBRZYCH

Moskal-Słaniewska uzyskała 56,40 proc. głosów, zaś Murdzek 43,60 proc.

SOSNOWIEC

Kazimierz Górski (SLD) przegrał bój o czwartą kadencję w stolicy Zagłębia, uchodzącego za bastion lewicy. Po zaciętej walce pokonał go dotychczasowy członek zarządu woj. śląskiego Arkadiusz Chęciński (PO).

BIELSKO-BIAŁA

Czwartą kadencję prezydentem Bielska-Białej będzie za to Jacek Krywult, niezależny kandydat, któremu poparcia udzieliły PO i PSL. W II turze wyborów pokonał Janusza Okrzesika, byłego parlamentarzystę, niegdysiejszego szefa rady miejskiej i ex-prezesa bielskiego klubu piłkarskiego Podbeskidzie. Krywulta poparło 59,88 proc. bielszczan, a jego rywala 40,12 proc. Frekwencja wyniosła 34,28 proc.

CZĘSTOCHOWA

W Częstochowie drugą kadencję będzie rządził będzie Krzysztof Matyjaszczyk (SLD Lewica Razem). W decydującym starciu wygrał z Arturem Warzochą (PiS) byłym wicewojewodą śląskim. Na dotychczasowego prezydenta zagłosowało 56,72 proc. wyborców, a na jego konkurenta 43,28 proc. Do urn poszło 36,31 proc. częstochowian.

JASTRZĘBIE ZDRÓJ

Bezpartyjna, popierana przez PO, dotychczasowa radna wojewódzka Anna Hetman przy frekwencji 36,84 proc. wygrała tam z popieranym przez PiS, rządzącym od trzech kadencji Marianem Janeckim. Hetman w pierwszej turze uzyskała 29,6 proc., a w drugiej - 57,79 proc. głosów; Janecki odpowiednio 34,5 proc. i 42,21 proc.

RUDA ŚLĄSKA

Platformie nie udało się natomiast odzyskać stanowiska prezydenta w Rudzie Śląskiej. Po tym, jak w 2010 r. utracił je rządzący wcześniej przez 10 lat Andrzej Stania, w tegorocznych wyborach startowała jego dawna zastępczyni, ostatnio wicemarszałek woj. śląskiego Aleksandra Skowronek. Mimo jej początkowej przewagi, na drugą kadencję mieszkańcy wybrali bezpartyjną Grażynę Dziedzic. Dziedzic w pierwszej turze zdobyła 27,08 proc., a w drugiej 58,20 proc. głosów; Skowronek 47,71 proc. i 41,80 proc.

Reklama

SIEMIANOWICE ŚLĄSKIE

Nowym prezydentem Siemianowic Śląskich będzie Rafał Piech (komitet Rafał Piech SMS - Stowarzyszenie Mieszkańców Siemianowic), który w drugiej turze wyraźnie pokonał dotychczasowego włodarza tego miasta Jacka Guzego, rządzącego od 2006 r. Na Piecha zagłosowało 65,47 proc. wyborców, na Guzego - 34,53 proc.

PIEKARY ŚLĄSKIE

Ze stanowiskiem żegna się też Stanisław Korfanty, który był prezydentem Piekar Śląskich od 2002 r. W drugiej turze zdecydowanie pokonała go Sława Umińska-Duraj z lokalnego komitetu, która w poprzedniej kadencji była radną w tym mieście. Uzyskała 65,3 proc. głosów, podczas gdy Korfanty - 34,7 proc.

MYSŁOWICE

Edward Lasok (Mysłowickie Porozumienie Samorządowe) został wybrany na kolejną kadencję. W drugiej turze nie dał szans Dariuszowi Wójtowiczowi z komitetu Wspólnie dla Mysłowic. Lasoka poparło 65,61 proc. wyborców, Wójtowicza - 34,39 proc.

ZAWIERCIE

Nowym prezydentem Zawiercia zostanie kandydat lokalnego komitetu Nowe Otwarcie Witold Grim, który w przeszłości pełnił przez cztery lata funkcję wiceprezydenta tego miasta. Otrzymał 64,45 proc. głosów. Jego kontrkandydat Marek Kozieł (SLD Lewica Razem) uzyskał 35,55 proc. poparcia. Frekwencja w Zawierciu wyniosła 24,32 proc.

RACIBÓRZ

W Raciborzu urzędujący bezpartyjny prezydent Mirosław Lenk zapewnił sobie trzecią kadencję, pokonując Annę Ronin (Mniejszość Niemiecka). W drugiej turze zdobył 53,93 proc. poparcia, a jego kontrkandydatka 46,07 proc. W pierwszej turze prowadził także on - z 37,63 proc. głosów. Na Ronin zagłosowało wtedy 33,54 proc. wyborców.

JAWORZNO

Rządzący Jaworznem (Śląskie) od 2002 r. prezydent Paweł Silbert został w niedzielę ponownie wybrany na to stanowisko. Pokonał w drugiej turze senatora PO Bogusława Śmigielskiego. Silberta reprezentującego komitet Jaworzno Moje Miasto poparło 14 tys. 835 wyborców (57,67 proc.), a Śmigielskiego - 10 tys. 890 (42,33 proc.).

Reklama

ŻORY

Urzędujący od 16 lat prezydent Żor Waldemar Socha (Żorskie Porozumienie i Waldemar Socha) również został wybrany na kolejną kadencję. W drugiej turze Socha pokonał swojego byłego zastępcę Wojciecha Kałużę (Żorska Samorządność).

LEGNICA

Tadeusz Krzakowski (SLD) został ponownie wybrany na prezydenta Legnicy. W drugiej turze wyborów pokonał kandydata PO Jarosława Rabczenkę. Jak podała delegatura Krajowego Biura Wyborczego w Legnicy, Krzakowski uzyskał 57,60 proc. głosów poparcia, zaś Rabczenko 42,40. To wyniki oficjalne.

RADOM

Kandydat Platformy Obywatelskiej, poseł Radosław Witkowski wygrał drugą turę wyborów prezydenta Radomia. Zdobył 32 805 głosów (52 proc.) - poinformowano PAP w delegaturze Krajowego Biura Wyborczego w Radomiu. Witkowski pokonał ubiegającego się trzeci raz o fotel prezydenta Radomia - Andrzeja Kosztowniaka (PiS), który otrzymał 30 275 głosów (48 proc.)

BYDGOSZCZ

W Bydgoszczy na drugą kadencję został wybrany Rafał Bruski (PO), którzy otrzymał 57,11 proc. głosów. Jego rywal, prezydent miasta w latach 2002-2010, Konstanty Dombrowicz (KWW Porozumienie Dombrowicza) uzyskał poparcie 24,89 proc.

WŁOCŁAWEK

Zdecydowanym zwycięzcą we Włocławku został poseł Marek Wojtkowski (PO), który wygrał z urzędującym od dwóch kadencji Andrzejem Pałuckim (SLD Lewica Razem). Wojtkowski otrzymał 64,62 proc. głosów, a Pałucki - 35,38.

GŁOGÓW

Rafael Rokaszewicz (SLD) wygrał wybory na prezydenta Głogowa. W drugiej turze pokonał obecnego prezydenta Jana Zubowskiego z PiS. Jak podała Miejska Komisja Wyborcza w Głogowie, Rokaszewicz uzyskał 53,39 proc. poparcia, zaś Zubowski 46,61. To wyniki oficjalne.

SKARŻYSKO-KAMIENNA

W Skarżysku-Kamiennej wybory wygrał radny miejski dwóch kadencji Konrad Kroenig (bezpartyjny, własny komitet), który zdobył blisko połowę głosów więcej, niż urzędujący od 2006 r. Roman Wojcieszek (bezpartyjny, komitet PiS). Kroenig kilkakrotnie wygrywał plebiscyty lokalnych mediów na najlepszego i najskuteczniejszego radnego miasta.

Reklama

STARACHOWICE

Starachowicami będzie rządził najmłodszy szef lokalnego samorządu w regionie, prawdopodobnie najmłodszy prezydent miasta w Polsce 25-letni Marek Materek (bezpartyjny, własny komitet). Absolwent stosunków międzynarodowych i politologii, pracuje jako asystent regionalny europoseł PO, Róży Thun.

OSTROWIEC ŚWIĘTOKRZYSKI

Prezydentem drugiego co do wielkości miast województwa, Ostrowca Świętokrzyskiego, został poseł PSL, Jarosław Górczyński. W latach 2006-2011 pełnił on funkcję wiceprezydenta miasta. Pokonał radnego miejskiego i szefa lokalnych struktur PiS Zbigniewa Dudę - o ponad 3 tys. głosów.

PRZEMYŚL

W drugiej turze wyborów w Przemyślu za dotychczasowym prezydentem Robertem Chomą opowiedziało się 60,62 proc. wyborców, a za jego kontrkandydatem Wojciechem Błachowiczem z Platformy Obywatelskiej 39,38 proc.

MIELEC

W Mielcu urzędującego od 1994 r. 70-letniego Janusza Chodorowskiego pokonał 38-letni Daniel Kozdęba. Obaj startowali z własnych komitetów wyborczych. Na Kozdębę głosowało 61,19 proc. wyborców, a Chodorowskiego poparło 38,81 proc.

TARNOBRZEG

Z kolei w Tarnobrzegu reprezentujący własny komitet wyborczy Grzegorz Kiełb wygrał rywalizację z Norbertem Mastalerzem z PO. Mastalerz rządził miastem od 2010 r.

RYKI

Poseł Sprawiedliwej Polski Jarosław Żaczek, startujący z komitetu wyborczego PiS wygrał wybory na burmistrza Ryk (Lubelskie), uzyskując 61,96 proc. głosów w drugiej turze. Pokonał urzędującego burmistrza tego miasta Jerzego Gąskę, który zdobył - 38,04 proc.

RADZYŃ PODLASKI

Burmistrzem Radzynia Podlaskiego został wybrany poseł PiS Jerzy Rębek. Zdobył w drugiej turze 50,55 proc. głosów, a jego kontrkandydat Lucjan Kotwica z komitetu Radzyńskie Forum Samorządowe - 49,45 proc. Rębek wygrał przewagą 74 głosów.

HRUBIESZÓW

Bez powodzenia o stanowisko burmistrza Hrubieszowa walczył w drugiej turze poseł Marek Poznański z Twojego Ruchu, który startował z własnego komitetu wyborczego. Uzyskał on 33,48 proc. głosów. Burmistrzem tego miasta został dotychczasowy przewodniczący sejmiku województwa lubelskiego Tomasz Zając (PSL), który startował komitetu Porozumienie i Rozwój; zdobył 66,52 proc. głosów.

Reklama

BIŁGORAJ

Poseł Piotr Szeliga przegrał natomiast wybory w drugiej turze na burmistrza Biłgoraja. Burmistrzem ponownie został wybrany Janusz Rosłan, który uzyskał 70,3 proc, głosów; Szeliga zdobył 29,7 proc.

CHEŁM

Prezydentem Chełma nie został poseł PO Grzegorz Raniewicz, który w drugiej turze rywalizował o to stanowisko z pełniącą tę funkcję od 2006 r. Agatą Fisz. Fisz, która jest członkiem SLD, ale kandydowała z własnego komitetu „Postaw na Chełm” uzyskała 70,69 proc. głosów, a Raniewicz - 29,31 proc.

BIAŁYSTOK

W stolicy województwa prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski zdobył w niedzielę 63,76 proc. głosów; na rywalizującego z nim o stanowisko b. wojewodę podlaskiego, b. senatora PiS Jana Dobrzyńskiego oddano 36,24 proc. głosów. Frekwencja wyborcza w Białymstoku wyniosła prawie 38,5 proc.

SUWAŁKI

Swoją pozycję obronił też prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz, także startujący z własnego komitetu wyborczego. I miał wynik podobny do wyniku Truskolaskiego, bo w drugiej turze oddano na niego 63,57 proc. głosów; na jego konkurenta Grzegorza Gorlo z PiS - 36,43 proc. Frekwencja wyborcza w Suwałkach wyniosła 33,59 proc.

ŁOMŻA

Do zmiany władzy doszło za to w Łomży, gdzie urzędujący prezydent Mieczysław Czerniawski (SLD) przegrał z Mariuszem Chrzanowskim z PiS. Chrzanowski jest prawnikiem z wykształcenia, nauczycielem akademickim, w minionej kadencji łomżyńskiej rady miasta był jej wiceprzewodniczącym. Zdobył w niedzielę 67,67 proc. głosów, Czerniawski 32,33 proc. Frekwencja wyniosła 34,5 proc.

ZAMOŚĆ

Prezydentem Zamościa został wybrany przedsiębiorca, wydawca lokalnej prasy, 39-letni Andrzej Wnuk. Nie należy do partii politycznej, desygnowany był przez PiS. W drugiej turze wygrał z Zamoyskim przewagą 133 głosów. Wnuk uzyskał - 50,35 proc. głosów, a Zamoyski - 49,65 proc.

BIAŁA PODLASKA

W Białej Podlaskiej na prezydenta został wybrany 33-letni Dariusz Stefaniuk z PiS. Pokonał dotychczasowego wieloletniego włodarza tego miasta Andrzeja Czapskiego. Stefaniuk zdobył 58,11 proc. głosów, natomiast Czapski, który kandydował z komitetu Akcja Samorządowa-Nasze Miasto Wspólne Dobro - 41,89 proc.


W pozostałych miastach prezydenckich w Lubelskiem wybrani zostali dotychczasowi włodarze tych miast.

CIECHANÓW

W II turze wyborów na prezydenta Ciechanowa (Mazowieckie) wygrał Krzysztof Kosiński (PSL), rzecznik prasowy ludowców; uzyskał 56,92 proc. głosów. Jego rywal, dotychczasowy prezydent miasta, Waldemar Wardziński (PO) zdobył 43,08 proc. głosów.

2014-12-01 14:30

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Trzy połączone komisje senackie za odrzuceniem ustawy o wyborach korespondencyjnych w całości

SENAT.GOV.PL

Trzy połączone komisje senackie zarekomendowały Senatowi odrzucenie w całości ustawy o wyborach korespondencyjnych.

Więcej ...

W sobotę w diecezji opolskiej święcenia biskupa nominata Waldemara Musioła

2022-12-08 07:17

www.diecezja.opole.pl

W sobotę 10 grudnia biskup nominat Waldemar Musioł przyjmie święcenia biskupie w kościele seminaryjno-akademickim w Opolu - poinformowało biuro prasowe Episkopatu Polski.

Więcej ...

Bydgoszcz: obchody 31. rocznicy powstania Radia Maryja

2022-12-08 21:12
Ordynariusz diecezji bydgoskiej bp Krzysztof Włodarczyk oraz dyrektor Radia Maryja o. Tadeusz Rydzyk

PAP/Tytus Żmijewski

Ordynariusz diecezji bydgoskiej bp Krzysztof Włodarczyk oraz dyrektor Radia Maryja o. Tadeusz Rydzyk

Bydgoskie Sanktuarium Świętej Rity było miejscem obchodów 31. rocznicy powstania Radia Maryja. W świątyni modliły się osoby duchowne, wśród nich założyciel i dyrektor rozgłośni – o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR, osoby konsekrowane, przedstawiciele władz, parlamentarzyści, mieszkańcy i zaproszeni goście.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nakazane święta kościelne w 2022 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2022 roku

Niepokalanie poczęta. Co to znaczy?

Wiara

Niepokalanie poczęta. Co to znaczy?

80 lat temu papież Pius XII poświęcił Rosję i świat...

Kościół

80 lat temu papież Pius XII poświęcił Rosję i świat...

O co, jako małe dziecko, Joseph Ratzinger prosił Pana...

Wiara

O co, jako małe dziecko, Joseph Ratzinger prosił Pana...

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy...

Niedziela Kielecka

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy...

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Rzeczpospolita:  Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Kościół

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Jezuici: zakaz działalności publicznej dla o. Marko Ivana...

Kościół

Jezuici: zakaz działalności publicznej dla o. Marko Ivana...