Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Szerzą kult św. Andrzeja Boboli

2016-12-07 13:52

Niedziela szczecińsko-kamieńska 50/2016, str. 2, 6

o. Bernard Gonska SJ

Stowarzyszenie Krzewienia Kultu św. Andrzeja Boboli (SKKAB) założyli w 1992 r. Maria Hrynyk i pierwsi pielgrzymi po II wojnie światowej, którzy udali się do Janowa Poleskiego (w 1990 i 1991 r.), miejsca kaźni Męczennika. Zarząd Główny SKKAB-u mieści się w Warszawie przy Narodowym Sanktuarium św. Andrzeja Boboli

Dnia 16 listopada 2002 r. powstało Koło Terenowe SKKAB-u przy parafii św. Andrzeja Boboli w Szczecinie. Inicjatorami jego powstania był pracujący wówczas w szczecińskiej parafii o. Mieczysław Sołowiej SJ oraz p. Halina Bonik z Warszawy.

Głównym celem SKKAB-u jest szerzenie kultu św. Andrzeja Boboli w Polsce i za granicą, modlitwa o jedność chrześcijan oraz o jego opiekę nad Polską, której od 16 maja 2002 r. jest drugorzędnym patronem. Ponadto SKKAB organizuje pielgrzymki do miejsc związanych z życiem św. Andrzeja Boboli, a więc na Białoruś, Litwę i w Polsce. Temu celowi ma również służyć wydawanie publikacji naukowych i popularnych o Świętym, organizowanie sympozjów naukowych, wystaw okolicznościowych, fundowanie tablic pamiątkowych, wspieranie odzyskiwanych kościołów na Białorusi oraz pomoc materialna Polakom na Białorusi.

Z okazji 14. rocznicy powstania Oddziału Zachodniopomorskiego SKKAB-u przy parafii św. Andrzeja Boboli w Szczecinie zostały zorganizowane okolicznościowe uroczystości. Na obchody rocznicowe zostały zaproszone wszystkie wspólnoty i grupy duszpastersko-formacyjne działające przy parafii.

Reklama

W środę 12 listopada br. o godz. 17.30 o. Bernard Gonska SJ przewodniczył nabożeństwu ku czci św. Andrzeja Boboli. Następnie o godz. 18 została odprawiona koncelebrowana uroczysta Msza św., której przewodniczył i homilię wygłosił ks. prał. Aleksander Ziejewski, dziekan dekanatu Szczecin-Śródmieście i proboszcz bazyliki św. Jana Chrzciciela. Po Mszy św. wierni oddali cześć relikwiom Patrona.

Następnie została przedstawiona prezentacja multimedialna, której tematyka obejmowała 14 lat działalności SKKAB-u w Szczecinie. Prezentację przygotowali państwo Teresa i Mirosław Józefowiczowie. Kolejnym przeżyciem była wystawa kilkunastu ikon, które napisała p. Teresa Józefowicz.

Po Mszy św. członkowie i sympatycy SKKAB-u, liderzy grup i wspólnot oraz zaproszeni goście zgromadzili się w salce parafialnej na wspominkowym spotkaniu.

Czciciele św. Andrzeja Boboli gromadzą się każdego 16. dnia miesiąca przy relikwiach Patrona Polski, aby o godz. 17.30 (w niedziele o godz. 16.30) uczestniczyć w nabożeństwie „andrzejowym”, a następnie o godz. 18 (w niedziele o godz. 17) uczestniczyć we Mszy św. w intencji Ojczyzny, Ojca Świętego, archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej i rodzin. Na zakończenie Mszy św. udzielane jest błogosławieństwo relikwiami Świętego i oddanie im czci przez wiernych. Podczas nabożeństwa odczytywane są intencje dziękczynno-błagalne zanoszone do św. Andrzeja Boboli, które można składać na kartkach przed nabożeństwami lub przesłać drogą elektroniczną, wchodząc na stronę internetową parafii.

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Pamiętają o rodzinnych stronach

2019-11-26 12:50

Niedziela świdnicka 48/2019, str. 1, 7

Ryszard Wyszyński

Członkowie Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Drohobyckiej

Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Drohobyckiej w Polsce obchodzi jubileusz 30-lecia powstania

Więcej ...

Trump na Marszu dla Życia: każde dziecko jest bezcennym i świętym darem Boga

2020-01-24 19:38

Wikipedia

Każde dziecko jest bezcennym i świętym darem Boga - mówił prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump przemawiając podczas 47. Marszu dla Życia w Waszyngtonie.

Więcej ...

Bp Greger: prawda o Auschwitz nie powinna nas dzielić

2020-01-26 20:27

Grzegorz Jakubowski/KPRP

„Prawda o tym, co się wydarzyło za drutami niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau nie powinna nas w żaden sposób dzielić” – podkreślił bp Piotr Greger, który 26 stycznia przewodniczył Mszy św. w intencji ofiar obozu Auschwitz i żyjących byłych więźniów obozu w oświęcimskim Centrum Dialogu i Modlitwy.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nawracajcie się

Wiara

Nawracajcie się

„Oto Baranek Boży, który gładzi grzech świata” (J...

„Oto Baranek Boży, który gładzi grzech świata” (J...

Watykan: Nowy dziekan Kolegium Kardynalskiego

Watykan

Watykan: Nowy dziekan Kolegium Kardynalskiego

Trump na Marszu dla Życia: każde dziecko jest bezcennym i...

Rodzina

Trump na Marszu dla Życia: każde dziecko jest bezcennym i...

Komunikat gliwickiej Kurii nt. Marcina Zielińskiego

Polska

Komunikat gliwickiej Kurii nt. Marcina Zielińskiego

Rzecznik Episkopatu: abp Lenga nie reprezentuje Kościoła...

Kościół

Rzecznik Episkopatu: abp Lenga nie reprezentuje Kościoła...

Dosyć obrażania papieża Franciszka przez katolików

Kościół

Dosyć obrażania papieża Franciszka przez katolików

"Szczęść Boże" czy... "Niech będzie pochwalony Jezus...

Karmelici z Solca wydali oświadczenie ws. Komunii św. dla...

Kościół

Karmelici z Solca wydali oświadczenie ws. Komunii św. dla...