Reklama

o. Bernard Gonska SJ

Szerzą kult św. Andrzeja Boboli

2016-12-07 13:52

O. Bernard Gonska SJ
Edycja szczecińsko-kamieńska 50/2016, str. 2, 6

Stowarzyszenie Krzewienia Kultu św. Andrzeja Boboli (SKKAB) założyli w 1992 r. Maria Hrynyk i pierwsi pielgrzymi po II wojnie światowej, którzy udali się do Janowa Poleskiego (w 1990 i 1991 r.), miejsca kaźni Męczennika. Zarząd Główny SKKAB-u mieści się w Warszawie przy Narodowym Sanktuarium św. Andrzeja Boboli

Dnia 16 listopada 2002 r. powstało Koło Terenowe SKKAB-u przy parafii św. Andrzeja Boboli w Szczecinie. Inicjatorami jego powstania był pracujący wówczas w szczecińskiej parafii o. Mieczysław Sołowiej SJ oraz p. Halina Bonik z Warszawy.

Głównym celem SKKAB-u jest szerzenie kultu św. Andrzeja Boboli w Polsce i za granicą, modlitwa o jedność chrześcijan oraz o jego opiekę nad Polską, której od 16 maja 2002 r. jest drugorzędnym patronem. Ponadto SKKAB organizuje pielgrzymki do miejsc związanych z życiem św. Andrzeja Boboli, a więc na Białoruś, Litwę i w Polsce. Temu celowi ma również służyć wydawanie publikacji naukowych i popularnych o Świętym, organizowanie sympozjów naukowych, wystaw okolicznościowych, fundowanie tablic pamiątkowych, wspieranie odzyskiwanych kościołów na Białorusi oraz pomoc materialna Polakom na Białorusi.

Z okazji 14. rocznicy powstania Oddziału Zachodniopomorskiego SKKAB-u przy parafii św. Andrzeja Boboli w Szczecinie zostały zorganizowane okolicznościowe uroczystości. Na obchody rocznicowe zostały zaproszone wszystkie wspólnoty i grupy duszpastersko-formacyjne działające przy parafii.

Reklama

W środę 12 listopada br. o godz. 17.30 o. Bernard Gonska SJ przewodniczył nabożeństwu ku czci św. Andrzeja Boboli. Następnie o godz. 18 została odprawiona koncelebrowana uroczysta Msza św., której przewodniczył i homilię wygłosił ks. prał. Aleksander Ziejewski, dziekan dekanatu Szczecin-Śródmieście i proboszcz bazyliki św. Jana Chrzciciela. Po Mszy św. wierni oddali cześć relikwiom Patrona.

Następnie została przedstawiona prezentacja multimedialna, której tematyka obejmowała 14 lat działalności SKKAB-u w Szczecinie. Prezentację przygotowali państwo Teresa i Mirosław Józefowiczowie. Kolejnym przeżyciem była wystawa kilkunastu ikon, które napisała p. Teresa Józefowicz.

Po Mszy św. członkowie i sympatycy SKKAB-u, liderzy grup i wspólnot oraz zaproszeni goście zgromadzili się w salce parafialnej na wspominkowym spotkaniu.

Czciciele św. Andrzeja Boboli gromadzą się każdego 16. dnia miesiąca przy relikwiach Patrona Polski, aby o godz. 17.30 (w niedziele o godz. 16.30) uczestniczyć w nabożeństwie „andrzejowym”, a następnie o godz. 18 (w niedziele o godz. 17) uczestniczyć we Mszy św. w intencji Ojczyzny, Ojca Świętego, archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej i rodzin. Na zakończenie Mszy św. udzielane jest błogosławieństwo relikwiami Świętego i oddanie im czci przez wiernych. Podczas nabożeństwa odczytywane są intencje dziękczynno-błagalne zanoszone do św. Andrzeja Boboli, które można składać na kartkach przed nabożeństwami lub przesłać drogą elektroniczną, wchodząc na stronę internetową parafii.

Tagi:
stowarzyszenie stowarzyszenie św. Andrzej Bobola

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

XXII Mistrzostwa Wyższych Seminariów Duchownych w Tenisie Stołowym

XXII Mistrzostwa Wyższych Seminariów Duchownych w Tenisie Stołowym

„Niedziela” u ks. Soboty

„Niedziela” u ks. Soboty

Promocja Biblii Aramejskiej na KUL

Promocja Biblii Aramejskiej na KUL

Prezentacja nr 46/2019

Prezentacja nr 46/2019

Pytania o wolność...

Pytania o wolność...

Komentarz dnia

Komentarz dnia

Jubileusz parafii pw. Pierwszych Męczenników Polski w Gorzowie.

Jubileusz parafii pw. Pierwszych Męczenników Polski w Gorzowie.

Łódź: odpust św. Stanisława Kostki w WSD

Łódź: odpust św. Stanisława Kostki w WSD

XXII Mistrzostwa WSD w Tenisie Stołowym w Częstochowie

XXII Mistrzostwa WSD w Tenisie Stołowym w Częstochowie

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem