Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Sanktuarium Dzieci Fatimskich w Szczecinie

Ks. Marek Maciążek

Wyjątkowym zbiegiem Bożej Opatrzności zapisuje się historia parafii św. Tomasza Apostoła na os. Kasztanowym w Szczecinie i powstania jedynego na świecie sanktuarium Dzieci Fatimskich z wierną repliką kaplicy Fatimskiej.

Miejsce, czas i okoliczności nie sprzyjały duszpasterstwu. Osiedle mocno zlaicyzowane, pozbawione przez dziesiątki lat miejsca sakralnego. Widoczna i wyraźna w różnych formach walka dobra ze złem, wyrażana znakiem nienawiści do Kościoła jako materialnego znaku tymczasowej kaplicy (pożar budynków gospodarczych, tarcicy przygotowanej na nową świątynię, obrzucanie kamieniami z wybijaniem szyb, jajkami, płytami CD) oraz nienawiści do sprawowania Najświętszej Ofiary (przeszkadzanie, obelgi w czasie Mszy św. pod adresem kapłana czy inne objawy nienawiści).

Wobec tak wielkiej nienawiści do Boga i kapłana udałem się do Rzymu w lipcu 2005 r., by przy grobie Jana Pawła II prosić o owoc w prowadzeniu tej parafii: „Ojcze Święty, proszę cię, pomóż mi prowadzić tę wspólnotę parafialną, bo szatan coraz większe kręgi zatacza, ja już nie mam sił”.

Już wtedy pierwszą myślą i głosem było w sercu – Fatima, głos duszy nasilał się z każdym dniem i miesiącem. Dlatego jeszcze tego samego roku udałem się do Fatimy, by polecić Matce Bożej całą wspólnotę parafialną i przywieźć do parafii figurę Matki Bożej, którą poświęcił w czasie głównych uroczystości 13 października 2005 r. obecny w Fatimie arcybiskup Sewilli kard. Carlos Amigo Vallejo. Następnego dnia podczas Mszy św. celebrowanej w Kaplicy Objawień dotknąłem zakupioną figurą o cudowną figurę Pani Fatimskiej.

Figura została uroczyście wprowadzona do parafii 21 października 2005 r. Od tego dnia rozpoczęto odmawiać codziennie Różaniec i czuwać całą noc do godz. 6. Od 13 maja 2006 r. rozpoczęliśmy uroczyste obchody kolejnych objawień fatimskich. Obecność figury Matki Bożej i nieustanna modlitwa zapoczątkowała wśród wiernych potrzeby zbiórki złota na koronę i różaniec dla Pani Fatimskiej. Dzięki życzliwości i pracy złotnika Ryszarda Marczaka złota korona i perłowy różaniec zostały zakończone. Starania parafian docenił abp Zygmunt Kamiński, który poparł inicjatywę, aby Ojciec Święty Benedykt XVI pobłogosławił wota w Rzymie podczas audiencji generalnej. To ważne wydarzenie dla archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej miało miejsce 8 września 2008 r. Ojciec Święty wypowiedział w języku polskim następujące słowa: „Pozdrawiam Polaków, witam pielgrzymów ze Szczecina, którzy przygotowują się do koronacji figury Matki Bożej Fatimskiej. Jej opiece zawierzam wszystkich obecnych, wasze rodziny i cały Kościół w Polsce”.

Reklama

Szatan nie odpuszczał. W dalszym ciągu bluźniono przeciw Bogu i Kościołowi. W czasie Misji Świętych ojcowie franciszkanie za pozwoleniem dokonali egzorcyzmu miejsca i parafii. Postanowiliśmy wówczas, że najlepszą formę zadośćuczynienia będzie post ścisły w parafii. Na wzór pokuty Jezusa na pustyni przy szklance wody i suchego chleba wierni wraz z księdzem proboszczem zobowiązali się przez czterdzieści dni każdego dnia pościć, przyjąć Komunię św. i modlić się na różańcu za grzeszników. Postanowiliśmy, że momentem zakończenia postu będzie koronacja figury Matki Bożej i nałożenia różańca, który wyznaczył abp Andrzej Dzięga na dzień 3 października 2009 r. Odliczając czterdzieści dni od tej ważnej daty, wierni zaczęli się deklarować, kto i w jakim dniu podejmie post ścisły. Ten stan rzeczy trwa przed każdą rocznicą koronacji, przez 7 lat podjęło post ponad 2 tys. osób, w tym dzieci, młodzież i dorośli. Była to potrzeba serca i wynagradzania za grzechy. Zostały wprowadzone pierwsze soboty miesiąca jako wynagrodzenie za grzech parafii, archidiecezji, Polski i świata.

Szczególnego znaczenia w parafii św. Tomasza Ap. nabierają nabożeństwa do dzieci fatimskich. Od 2009 r. odbywają się systematycznie katechezy dla dzieci. Kult i modlitwa do błogosławionych Franciszka i Hiacynty nastąpił po wyjątkowym wydarzeniu. 9 września 2012 r. bp Antonio Marto, biskup Fatimy, podczas nabożeństwa fatimskiego uroczyście wprowadził relikwie błogosławionych pastuszków do parafii św. Tomasza Ap. w Szczecinie. Wydarzenie to było jednym z przejawów coraz liczniejszego nawiedzania kaplicy przez indywidualne i zorganizowane grupy wiernych, co świadczyło o rosnącym kulcie Matki Bożej i dzieci fatimskich.

Po rozmowie z bp. Antonio Marto i z sekretarzem w Fatimie otrzymaliśmy pozwolenie na wybudowanie wiernej kopii kaplicy Objawień z Fatimy. Będzie to druga na świecie wierna kopia wykonana z tego samego materiału obok już istniejącej kopii w Brazylii. Pani Isaura, projektantka wnętrz z Portugalii, podjęła się objęcia nadzoru nad projektem i wykonaniem wnętrza kościoła. Abp Andrzej Dzięga, obserwując wydarzenia związane z tym miejscem, na moją prośbę ustanowił 9 października 2014 r. pierwsze na świecie sanktuarium Dzieci Fatimskich. To, co najbardziej przyciąga wiernych do tego sanktuarium, to przesłanie nadziei. Nieocenioną rolę w tym przesłaniu odgrywają błogosławieni pastuszkowie – Hiacynta i Franciszek oraz służebnica Boża s. Łucja. Uroczysta konsekracja nowo wybudowanej świątyni będzie miała miejsce 9 września 2017 r., w 100. rocznicę objawień Matki Bożej Łucji, Hiacyncie i Franciszkowi.

2017-01-04 11:25

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Miłość dobrem najwyższym

Janina i Jerzy Juchniewiczowie – chrześcijańska radość nie opuszcza ich od 60 lat wspólnej drogi

Bogdan Nowak

Janina i Jerzy Juchniewiczowie – chrześcijańska radość nie opuszcza ich od 60 lat wspólnej drogi

Więcej ...

Zmarł ks. kan. prof. Antoni Siemianowski - wybitny filozof i wykładowca

2022-12-04 12:12

©MaverickRose – stock.adobe.com

W niedzielę 4 grudnia w Archidiecezjalnym Domu Księży Seniorów w Gnieźnie zmarł ks. kan. prof. dr hab. Antoni Siemianowski - filozof, zasłużony wykładowca poznańskiego UAM i gnieźnieńskiego seminarium duchownego, autor ponad 170 publikacji, recenzji i książek, kanonik gnieźnieńskiej Kapituły Prymasowskiej.

Więcej ...

Solidarni z Kościołem na Wschodzie. Świadectwo z Ukrainy

2022-12-04 17:09
Parafia Ducha Świętego gościła o. Mariusza Krawca, misjonarza z Ukrainy

Marzena Cyfert

Parafia Ducha Świętego gościła o. Mariusza Krawca, misjonarza z Ukrainy

II Niedziela Adwentu to dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie, w sposób szczególny Kościołowi na Ukrainie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Dwa nieoczywiste znaczenia biblijnego „nawracajcie się”

Rok liturgiczny

Dwa nieoczywiste znaczenia biblijnego „nawracajcie się”

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Ewangelia na niedzielę: Jakie jest przesłanie Jana...

Rok liturgiczny

Ewangelia na niedzielę: Jakie jest przesłanie Jana...

90 lat temu w Bielsku zmarł Edmund Wojtyła, brat papieża

Wiadomości

90 lat temu w Bielsku zmarł Edmund Wojtyła, brat papieża

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Niedziela Lubelska

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Kościół

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Rzeczpospolita:  Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Kościół

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde...