Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Spotkanie opłatkowe Rodziny Szkół Jana Pawła II

Diecezjalne spotkanie opłatkowe Rodziny Szkół noszących imię Jana Pawła II odbyło się w Lisich Jamach, a jego gospodarzem był Zespół Szkolno-Przedszkolny

Uroczystość rozpoczęła się Eucharystią w parafialnym kościele pw. Matki Bożej Fatimskiej 11 stycznia. Przybyłe delegacje z 26 szkół wraz z pocztami sztandarowymi oraz gości powitał proboszcz parafii ks. Jan Słotwiński. Koncelebrowanej Mszy św. przewodniczył bp Mariusz Leszczyński. – Macie szczególnego patrona i orędownika u Boga – św. Jana Pawła II, który kilka razy jako biskup, arcybiskup i kardynał Karol Wojtyła, a później papież Jan Paweł II bywał na ziemi lubaczowskiej. Za jego pośrednictwem w tej Eucharystii wypraszajmy dla naszych szkół, Ojczyzny i nas samych potrzebne łaski – powiedział na początku Ksiądz Biskup. W homilii ukazał Jezusa jako dobrego i wymagającego nauczyciela. – Jesteśmy uczniami Jezusa. Słuchamy Jego wskazań zawartych w Ewangelii. On uczy nas, jak na modlitwie otwierać się na moc Boga, uwielbiać Go, dziękować, przepraszać za grzechy. Papież Jan Paweł II, którego życie było jedną wielką modlitwą, daje nam przykład modlitwy, która jest życiem dla duszy. Modlitwa jest nam tak potrzebna jak czyste powietrze, czysta woda, jak chleb, jak dobre słowo, spokojny sen. Dlatego to spotkanie zaczynamy modlitwą – mówił w homilii bp M. Leszczyński.

W murach szkoły

Dalsza część uroczystości odbyła się w sali gimnastycznej Zespołu Szkolno-Przedszkolnego. Dyrektor Jolanta Włoch powitała z imienia delegacje 26 szkół wraz z pocztami sztandarowymi i zaproszonych gości. – Jan Paweł II był papieżem rodziny. Święta Bożego Narodzenia dają poczucie ciepła, bezpieczeństwa, bliskości. W tej atmosferze spotykamy się, aby podzielić się opłatkiem w tym miejscu. Hasłem przewodnim spotkania są słowa Jana Pawła II: „Ponieważ w Betlejem jest zawsze Boże Narodzenie, w sercach chrześcijan każdy dzień jest Bożym Narodzeniem”. Życzę, by każdy dzień był Bożym Narodzeniem przez dobre uczynki – powiedziała dyrektor szkoły.

Reklama

– Świętujemy dziś 5. rocznicę nadania Szkole Podstawowej w Lisich Jamach imienia Jana Pawła II. Tym spotkaniem inaugurujemy 10. rocznicę powołania przez bp. Wacława Depo Rodziny Szkół Jana Pawła II w naszej diecezji. W kościele, w którym modliliśmy się, w ołtarzu głównym jest figurka Matki Bożej Fatimskiej. Obchodzimy w tym roku 100. rocznicę Jej objawień. Papież Jan Paweł II pielgrzymował do Niej, dziękował za ocalenie życia podczas zamachu – dopowiedział kapelan Rodziny Szkół ks. prał. Wiesław Galant. To też jego 10. rocznica posługi duszpasterskiej tej wspólnocie. Gospodarz tej gminy, wójt Wiesław Kapel, przypomniał, że przy tej szkole w 2005 r. posadzony został papieski dąb. To wówczas zrodziła się myśl nadania tej szkole imienia Jana Pawła II. Wielkim zwolennikiem był ks. Leon Maciąg. Zmodernizowaliśmy i rozbudowali ten obiekt, by był godny imienia Wielkiego Polaka Papieża. – Przyjmując go za patrona szkoły, zdecydowaliśmy się wychowywać nasze dzieci w duchu nauczania Ojca Świętego. By człowiek stawał się bardziej człowiekiem i by bardziej był, niż tylko miał, aby przez wszystko, co ma i posiada, umiał bardziej i pełniej być człowiekiem. By był nie tylko z drugim, ale dla drugich – mówił wójt W. Kapel. Starosta lubaczowski Józef Michalik podzielił się wspomnieniami z sadzenia dębów papieskich przy kościołach i szkołach w Lubaczowskiem. – Kiedy kłóciliśmy się, to byliśmy słabi. W zjednoczeniu jest siła i nadzieja. To piękne, że zjednoczyliście się wokół patrona, Wielkiego Polaka. Mamy piękne budynki szkolne, boiska, sale gimnastyczne, teraz trzeba w nich ducha Bożego. Wychowujcie młode pokolenia do życia w zgodzie, miłości i jedności – apelował starosta.

Artystycznie

W części artystycznej uczniowie tej szkoły przedstawili jasełka i montaż słowno-muzyczny o świętach Bożego Narodzenia papieża Jana Pawła II w Watykanie. Kolędował też w kościele i w szkole Zespół Pieśni i Tańca „Kresy”. Najmłodsza, 37 już szkoła z imieniem Jana Pawła II w naszej diecezji, otrzymała certyfikat przynależności do Rodziny Szkół Jana Pawła II, który został wręczony dyrektor szkoły przez: bp. Mariusz Leszczyńskiego, kapelana ks. prał. Wiesława Galanta i prezes Bernadetę Cichosz. Spotkanie zakończyło się łamaniem opłatków i składaniem sobie życzeń oraz wspólnym obiadem w wiejskiej świetlicy.

2017-01-25 15:07

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Udany bal

Niedziela legnicka 2/2020, str. I

Ks. Waldemar Wesołowski

To już kolejne spotkanie osób niepełnosprawnych i ich przyjaciół na świątecznym balu w Legnicy

Tradycyjnie już przed zakończeniem starego roku osoby niepełnosprawne z diecezji legnickiej oraz ich przyjaciele spotykają się na balu opłatkowo-sylwestrowym.

Więcej ...

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

Więcej ...

Papież modli się za ofiary zamachu w Hanau

2020-02-21 19:42

Vatican News/AFP

Papież modli się za ofiary zamachu w Hanau

Ojciec Święty modli się za ofiary masakry w Hanau w Niemczech. Przedwczoraj wieczorem zamachowiec zamordował tam 9 przedstawicieli społeczności tureckiej, po czym zabił też własną matkę i sam popełnił samobójstwo.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Praga: polscy księża mistrzami Europy w halowej piłce...

Sport

Praga: polscy księża mistrzami Europy w halowej piłce...

Abp Lenga otrzymał zakaz publicznego sprawowania liturgii...

Kościół

Abp Lenga otrzymał zakaz publicznego sprawowania liturgii...

Kraków: Nowe fakty dotyczące matki Jana Pawła II

Kościół

Kraków: Nowe fakty dotyczące matki Jana Pawła II

50 konfesjonałów to za mało

Wywiady

50 konfesjonałów to za mało

o. Adam Szustak przeprasza za publiczne wyrażenie poparcia...

o. Adam Szustak przeprasza za publiczne wyrażenie poparcia...

Chirurg plastyczny zbadał Całun Turyński

Kościół

Chirurg plastyczny zbadał Całun Turyński

Pierwszy w historii kina film o Najświętszym Sercu...

Wiara

Pierwszy w historii kina film o Najświętszym Sercu...

Ks. Piotr Pawlukiewicz: Temat Pana Boga jest dzisiaj w...

Duchowość

Ks. Piotr Pawlukiewicz: Temat Pana Boga jest dzisiaj w...

Ten wybór jest oczywisty!

Wiara

Ten wybór jest oczywisty!