Reklama

T. D.
Bp Jan Piotrowski otwiera wystawę w Muzeum Diecezjalnym, towarzyszą mu wiceambasador Izraela Ruth Cohen-Dar i ks. Paweł Tkaczyk

W Muzeum Diecezjalnym

Z Chagallem w roli głównej

2017-02-15 15:05

A. D.
Edycja kielecka 8/2017, str. 7

Podczas obchodów XX Ogólnopolskiego Dnia Judaizmu w Kielcach w Muzeum Diecezjalnym miało miejsce otwarcie wystawy pt. „Nasi sąsiedzi Żydzi”. W jej centrum znalazł się obraz Marca Chagalla, który przedstawia ukrzyżowanego Chrystusa. W wernisażu uczestniczyli bp Jan Piotrowski oraz wiceambasador Izraela Ruth Cohen-Dar.

Ekspozycja poprzez zdjęcia, zachowane dokumenty i przedmioty pokazuje codzienne życie zamieszkujących kiedyś Kielecczyznę Żydów oraz czasy niemieckiej okupacji, które stały się okresem Zagłady dla żydowskich sąsiadów, a Polakom niosącym im pomoc groziły karą śmierci. Na wystawę składają się fotografie i dokumenty Żydów uratowanych podczas II wojny światowej przez Polaków, pochodzące z zasobów kieleckiej Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej. Nietypowe pamiątki to relacje uczniowskie nadesłane na szkolny konkurs wojewódzki „Nasi sąsiedzi – Żydzi”, organizowany od czterech lat przez Ośrodek Edukacyjno-Muzealny „Świętokrzyski Sztetl” i Instytut Historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Doboru tekstów dokonała dr Edyta Majcher-Ociesa. Są to relacje uczniowskie zebrane wśród mieszkańców m.in. Chmielnika, Staszowa, Nowej Słupi. Teksty wzbogacają duże rodzinne fotografie Żydów z Kieleckiego. Na wystawie można także oglądać dokumenty niemieckie z czasów II wojny światowej oraz zbiór judaików użyczonych przez Muzeum Regionalne w Szydłowie, Wyższe Seminarium Duchowne i Bibliotekę Wojewódzką w Kielcach.

Reklama

– Nasza wspólna historia to długi etap, z dobrymi i bolesnymi kartami, jak rok 1946, o czym trudno nie myśleć w Kielcach. Ale to jest właśnie dobry czas na dialog i zrozumienie. Spotykamy się po to, aby się modlić, ale także rozmawiać o naszych relacjach. Jestem pod wrażeniem obchodów w Kielcach – mówi „Niedzieli” Pani Ambasador.

Tagi:
wystawa Żydzi

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Nauka jest dla ciebie!

Nauka jest dla ciebie!

Proobronni

Proobronni

Rycerze Kolumba w obronie rodziny

Rycerze Kolumba w obronie rodziny

Katechezy z Janem Pawłem II

Katechezy z Janem Pawłem II

Komentarz dnia

Komentarz dnia

Przegląd prasy

Przegląd prasy

Obchody 25-lecia istnienia Centralnej Szkoły Państwowej Szkoły Pożarnej

Obchody 25-lecia istnienia Centralnej Szkoły Państwowej Szkoły Pożarnej

Odpust ku czci św. Jadwigi na wrocławskim Kozanowie

Odpust ku czci św. Jadwigi na wrocławskim Kozanowie

Bp Przybylski w DA Emaus: Twoja wiara może cię uzdrowić

Bp Przybylski w DA Emaus: Twoja wiara może cię uzdrowić

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem