Reklama

Małgorzata Genca/kurierlubelski.pl

Międzyreligijne plakaty – sztuka czy prowokacja?

2014-12-10 07:38

łsz / Lu / KAI

Na ulicach Lublina zawisły billboardy z symbolami trzech religii: judaizmu, chrześcijaństwa i islamu. Znajduje się na nich gwiazda Dawida, przedstawiona niczym gwiazda betlejemska, wpadającą do dużego półksiężyca, a tuż obok widnieje napis „Wesołych Świąt dla wszystkich”.

- Rzecz jest trochę bez sensu, bo przecież ani muzułmanie, ani wyznawcy judaizmu nie obchodzą świąt Narodzenia Pańskiego – mówi w rozmowie z KAI ks. Krzysztof Podstawka, Rzecznik Prasowy Archidiecezji Lubelskiej.

Dodaje, że w zasadzie nie wiadomo też o jakie „święta” chodziło autorowi, bo ani muzułmanie ani wyznawcy judaizmu nie obchodzą świąt Narodzenia Pańskiego. - Sztuka może prowokować, ale zawsze należy respektować prawdę i o nią się opierać – zaznacza ks. Podstawka. Jednocześnie uzupełnia, że nie czuje się uprawniony do oceny artystycznej ani ideowej przedsięwzięcia.

Znamiennym dla rzecznika archidiecezji lubelskiej jest fakt, że wszystkie media chciały poznać tylko stanowisko Kurii, a nie zdanie oficjalnych przedstawicieli muzułmanów czy wyznawców judaizmu. - Obawiam się, że mogła to być próba prowokacji. Myślę, że jako chrześcijanie powinniśmy w obliczu podobnych pomysłów zachować spokój i przede wszystkim wykorzystać ten czas adwentu na dobre przygotowanie się do Narodzenia Pańskiego – apeluje ks. Krzysztof Podstawka.

Reklama

W jego odczuciu Lublin jest miastem, gdzie ludzie starają się żyć w zgodzie, a wszelkie napięcia międzyreligijne czy światopoglądowe są najczęściej celową prowokacją. Takim przykładem był niedawny pomysł prezentacji w Lublinie kontrowersyjnego spektaklu „Golgota Picnic”.

Ks. Podstawka zwraca uwagę, że chrześcijanie powinni dobrze odczytać świadectwo jakie dał sam Ojciec Święty Franciszek podczas swojej pielgrzymki do Turcji, gdy modlił się wraz z Wielkim Muftim w Błękitnym Meczecie.

Dziwne plakaty zawisły przy ul. Narutowicza i Zamojskiej. Znajduje się na nich gwiazda Dawida, przedstawiona niczym gwiazda betlejemska, wpadającą do dużego półksiężyca, a tuż obok widnieje napis „Wesołych Świąt dla wszystkich”. Za projekt odpowiada Pracownia Sztuki Zaangażowanej Społecznie Rewiry z Centrum Kultury, a autorem grafiki jest Robert Zając.

Tagi:
Lublin

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Adwent 2019 – Dziękczynienie

Adwent 2019 – Dziękczynienie

II Konferencja Maryjna

II Konferencja Maryjna

Adwent 2019 – Przygotowanie darów

Adwent 2019 – Przygotowanie darów

Spotkania z  Maryją...

Spotkania z Maryją...

Spotkanie z

Spotkanie z "Niedzielą"

komentarz i życzenia

komentarz i życzenia

Koncert w Warszawie

Koncert w Warszawie

Modlitwa o beatyfikację Sługi Bożego ks. Wincentego Granata

Modlitwa o beatyfikację Sługi Bożego ks. Wincentego Granata

Apb Kazachstanu w parlamencie UE

Apb Kazachstanu w parlamencie UE

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem