Reklama

Wiadomości

Jeszcze w sprawie Marszu 13 grudnia 2014 r.

2014-12-10 13:47

STELMASIAK ARTUR

Często sięgam myślą i wspomnieniem do świetlanej i wspaniałej postaci śp. kard. Stanisława Nagyego. Przypominam sobie niezwykle cenne rozmowy z tym światłym człowiekiem, przyjacielem św. Jana Pawła II.

Przeprowadzałem z nim długi wywiad. Wśród wielu pytań postawiłem jedno: Czy Ksiądz Kardynał nie uważa, że Kościół polski był w ostatnim czasie jakoby Kościołem milczenia? I dziwne, nie odpowiedział na to pytanie, ale ednocześnie dał do zrozumienia, że pytanie było zasadne. Miałem na uwadze fakt, że w ostatnich latach zachodziły w Polsce przedziwne zmiany. Zauważało się także wiele rzeczy nadających się do moralnej oceny, do wypowiedzenia się nie od strony ekspertów, znawców gospodarki, ale w rachubę wchodziła ocena etyczna, sprawiedliwa różnych działań, które - moim zdaniem - należałoby poddać takiej ocenie.

Spotykamy się dzisiaj z falą krytyki względem kilku biskupów, którzy pozytywnie odnieśli się do marszu na 13 grudnia 2014 r. Zarzut, który wydaje się być głównym, opiewa, że to PiS jest organizatorem marszu i biskupi się upolitycznili. W związku z tym, biskupi, którzy przyjęli jakiś duchowy patronat nad marszem jakoby znaleźli się po stronie wspomnianej partii. Wprawdzie czytamy nazwiska tylko kilku biskupów, ale myślę, że z nimi jest blisko o wiele więcej pasterzy.

Reklama

Oczywiście, mogą być sytuacje, że dana partia dąży do swoich określonych celów politycznych, ale przecież we wszystkich działaniach partyjnych i niepartyjnych bardzo często dochodzi do sytuacji, gdzie w rachubę wchodzi jakieś dobro moralne. Jeżeli więc jesteśmy świadkami bardzo dziwnych zajść dotyczących wyborów samorządowych w Polsce, to wydaje się, iż mają tu miejsce nie tylko protesty dotyczące spraw technicznych czy politycznych - ważny jest czynnik moralny. Wybory należą do podstawowych praw obywatelskich w dzisiejszym świecie i winny być one zachowywane. Trzeba zwrócić uwagę na to, że wybory mogą być fałszowane, manipulowane, źle przygotowane. Wszystkie elementy tych wątpliwości są obecne w tym, co się stało w Polsce 16 listopada br. Wielu ludzi obserwowało sytuacje, gdy Państwowa Komisja Wyborcza nie dość klarownie wykonała swoje zadania, które winny być spełnione. Zresztą PKW podała się do dymisji. Nadto do PKW wkroczyła Najwyższa Izba Kontroli. Czy to nie daje coś do myślenia!

Wybory nie są zwycięstwem takiej czy innej partii, powinny być zwycięstwem narodu, bo to on wygrywa wybory. Dzieje się to przy różnych technikach stosowanych przez systemy partyjne. Ale to w wyborach przejawia się wolność obywateli, którzy mają prawo do dokonania wyborów, do dobrej informacji, do tego, by w sposób fachowy i świadomy uzyskiwać wiedzę na temat wyborów. W naszych wyborach samorządowych doszło do bardzo wielu wątpliwości. Przede wszystkim samo ich przygotowanie nastręcza wiele pytań. Z kolei przedłużające się obliczanie również może budzić zastrzeżenia. To nie jest kwestia zwyczajna, że różnice między danymi uzyskanymi przez pracownie sondażowe a faktycznymi efektami wyborów ogłoszonych w przedłużonym czasie przez PKW, są bardzo duże. Nigdy tak nie było, żeby pracownie sondażowe dokonały tak wielkich pomyłek, które wzbudziły zaskoczenie w narodzie. Zauważamy, że opcja rządząca z prezydentem B. Komorowskim na czele zdecydowanie znalazła się po stronie ważności wyborów. To samo należy powiedzieć o sędziach, którzy bardzo szybko dokonali osądzenia sprawy.

Natomiast wolno wyborcom stawiać pytania podstawowe, a do takich należy temat o rzetelność wyborów, czy wybory były dobrze przygotowane. Pytań może być bardzo dużo, ale najważniejsze jest jedno: Czy wybory dokonały się w prawdzie? Czy są uczciwie przebadane, przeliczone i sprawdzone? Naród ma prawo wiedzieć o wszystkim. Jak zauważamy, wiele spraw w Polsce zamiatanych jest pod dywan przez rządzących, stąd wątpliwości mogą mieć bardzo ważne znaczenie. W tym wypadku chodzi o wolność obywateli. Poszli oni do urn wyborczych w poczuciu obowiązku obywatelskiego i mają prawo, by był on rzetelnie określony i wyceniony. Pytania stawiane przez Polaków mają charakter moralny. Chodzi o prawdę i uczciwość. To nie jest kwestia takiej czy innej partii, która organizuje marsz protestacyjny. To kwestia pytań obywatelskich, nie partyjnych. Pytamy więc o prawdę, rzetelność i uczciwość wyborów.

Zauważamy, że wiele mediów w kraju nie służy prawdzie. Jesteśmy manipulowani i często podaje się nam półprawdy. Są one bardzo groźne dla społeczeństwa, ludzie nie chcą być okłamywani. M.in. dlatego ponad połowa społeczeństwa nie idzie do wyborów, bo nie wierzą w uczciwość sprawy. Myślę więc, że Polacy muszą mieć prawo do prawdziwej informacji. Za tym opowiada się przygotowywany marsz w dniu 13 grudnia tego roku. Wprawdzie organizatorem marszu jest określona partia, ale pytania o prawdę stawia cały naród. Nie są to pytania partyjne, ale zwyczajne, bardzo ludzkie, są także związane z Dekalogiem. Obywatele mają prawo do wypełnienia się VIII przykazania Bożego - tzn. do prawdy. W tym wypadku zaangażowanie biskupów nie jest czynem partyjnym, ale prawdziwie moralnym. A w kwestiach moralnych biskupi mają obowiązek zajmować stanowisko. Bo jeżeli oni będą milczeć, to kamienie wołać będą.

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Tłumy na Marszu Niepodległości w Warszawie

2019-11-11 17:08

TV TRWAM

101 lat temu Rada Regencyjna przekazała naczelne dowództwo wojsk polskich Józefowi Piłsudskiemu; w 1937 r. Sejm RP ustanowił w dniu 11 listopada państwowe obchody Święta Niepodległości. W całym kraju organizowane są patriotyczne uroczystości. W Warszawie odbył się Marsz Niepodległości.

Więcej ...

Trump na Marszu dla Życia: każde dziecko jest bezcennym i świętym darem Boga

2020-01-24 19:38

Wikipedia

Każde dziecko jest bezcennym i świętym darem Boga - mówił prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump przemawiając podczas 47. Marszu dla Życia w Waszyngtonie.

Więcej ...

Jedność imieniem Boga

2020-01-24 22:43

ks. Wojciech Kania

Bp Nitkiewicz: Mamy tutaj przed oczyma wzór jedności, jakim jest Najświętsza Trójca oraz Niebieskie Jeruzalem, jedności, której fundament stanowi miłość. Nie musimy odkrywać niczego nowego. Miłość połączona z modlitwą wystarczy.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zawód podwyższonego ryzyka

Wiadomości

Zawód podwyższonego ryzyka

Jej misja trwa

Wiara

Jej misja trwa

W Niepokalanowie trwa wielka ekspiacja za grzechy przeciwko...

Polska

W Niepokalanowie trwa wielka ekspiacja za grzechy przeciwko...

Dlaczego chrzcimy dzieci, a nie dorosłych?

Kościół

Dlaczego chrzcimy dzieci, a nie dorosłych?

Karmelici z Solca wydali oświadczenie ws. Komunii św. dla...

Kościół

Karmelici z Solca wydali oświadczenie ws. Komunii św. dla...

Medjugorie. Miejsce objawienia... Kościoła

Kościół

Medjugorie. Miejsce objawienia... Kościoła

Rzecznik Episkopatu: abp Lenga nie reprezentuje Kościoła...

Kościół

Rzecznik Episkopatu: abp Lenga nie reprezentuje Kościoła...

"Szczęść Boże" czy... "Niech będzie pochwalony Jezus...

Dosyć obrażania papieża Franciszka przez katolików

Kościół

Dosyć obrażania papieża Franciszka przez katolików