Reklama

Kapłani zamęczeni w latach 1939-1945 na Ziemi Zamojsko-Lubaczowskiej

Ks. Władysław Bocian (1899-1940)

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ks. Władysław Bocian urodził się 1 listopada 1899 r. w Wierzchowinach, parafia Czemierniki, jako syn Józefa i Karoliny z Krośków. Uczęszczał do Prywatnego Gimnazjum Realnego w Lubartowie, gdzie ukończył 6 klas. W latach 1921-1926 studiował filozofię i teologię w Wyższym Seminarium Duchownym w Lublinie. Na kapłana został wyświęcony 19 września 1926 r. Po święceniach pracował jako wikariusz w następujących parafiach: Rudno (1926-1927), Kamionka (19 II - 15 X 1927) i Niedrzwica (od 25 X 1927). 15 lipca 1932 r. bp Leon Fulman polecił mu organizować parafię w Starej Wsi, w powiecie Krasnystaw. 9 listopada 1933 r. ks. Bocian został odznaczony przez prezydenta Rzeczypospolitej medalem niepodległości "za pracę w dziele odzyskania niepodległości".
Od 5 czerwca 1935 r. ks. Bocian był proboszczem parafii Suchowola koło Zamościa, gdzie wraz z parafianami zbudował kościół. W drugiej połowie września 1939 r., po okresowym ustąpieniu Niemców na rzecz wojsk sowieckich, ks. Bocian - jak podają jego biografowie - poparł nieroztropną decyzję kilku mieszkańców tejże wsi, którzy postanowili przenieść zwłoki poległych żołnierzy niemieckich z cmentarza przykościelnego na miejsce, gdzie składowano wapno budowlane. Niemcy, którym o tym fakcie doniesiono, uznali to za akt profanacji. Winą za to obciążyli ks. Bociana, posądzając go także o współudział w obrabowaniu zwłok ich żołnierzy. Na skutek tego ks. Bocian został przez Niemców aresztowany i osadzony na Rotundzie w Zamościu, gdzie był bity do nieprzytomności.
Ten tragiczny epizod ks. Zdzisław Goliński opisuje tak: "Obwiniony o profanację grobów żołnierzy niemieckich, poległych we wrześniu w walkach polsko-niemieckich i pochowanych na cmentarzu kościelnym w Suchowoli. Przewieziony z więzienia w Zamościu, umieszczony jako «pospolity przestępca» na I oddziale; był wielokrotnie przedmiotem okrucieństwa i szykan. Pędzony i bity na podwórzu więziennym, fotografowany, szczuty psem, był pokazany z okazji «des höchsten Besuches» samemu... Himmlerowi. Fotografię ks. Bociana w sutannie, w pozycji «baczność», ze zohydzającym podpisem widział autor (ks. Goliński - dop. M. L.) w Das Schwarze Korps (Czarny Korpus) - głównym organie hitlerowskich Sztafet Ochronnych - SS". Dalej ks. Goliński przytacza fragment artykułu, pt. Biada, gdy tacy korzystają ze swobody, zamieszczonego w tejże gazecie 18 kwietnia 1940 r.: "Oglądam 6 twarzy (...). Są to według podanych informacji - mordercy, bandyci, włamywacze, kieszonkowcy (...). W wieńcu tych twarzy widzę fotografię całej postaci ks. Bociana, w sutannie i koloratce, w postawie «baczność» (...). «Proboszcz Bocian, po zajęciu polskich terenów, polecił wykopać ciała 7 Niemców ze wspólnego grobu, obrabował poległych i wrzucił je w dół po wapnie... Za pieniądze, osiągnięte z profanacji zwłok, kupił sobie złoty zegarek na rękę»" (Goliński, Biskupi i kapłani Lubelszczyzny w szponach gestapo 1939-1945, Lublin 1946 s. 10-11, 43-44).
W listopadzie 1939 r. ks. Bocian został przewieziony na Zamek Lubelski. Stamtąd, w maju 1940 r. przesłał gryps, podpisany kryptonimem "Władek", do swego szwagra - Andrzeja Zielińskiego, który w tym czasie był również więźniem Zamku Lubelskiego. Oto jego treść: "Andrzej! Co ze mną będzie, nie wiem. Może być najprędzej śmierć. Więc żebyś wiedział, co masz robić, jak wyjdziesz. Pamiętaj o domu i prowadź dobrze dom. Ja nie myślę o wolności. Dziś zabrali z mojej celi sześciu, tych, co razem byli w sprawie i rozstrzelali. Może ty coś wiesz w mojej sprawie, to powiedz mi w jakiś sposób. Oddałbym ci futro, ale zimno jeszcze. Jestem bardzo smutny. Żegnam Cię. Władek... Mamy chyba więcej nie zobaczę już" (Grypsy z Zamku Lubelskiego 1939-1944, oprac. Z. Leszczyńska, J. Kiełboń, Lublin 1991 s. 20).
Ks. Bocian został rozstrzelany przez Niemców w Lublinie na Rurach, 31 maja 1940 r. (albo w czerwcu 1940 - Goliński, s. 12, 24 lub też 17 czerwca 1940 - Jacewicz W., Woś J., Martyrologium polskiego duchowieństwa rzymskokatolickiego pod okupacją hitlerowską w latach 1939-1945, Warszawa 1978, z. 3, s. 247, s. 247-248).
W Kronice parafii Suchowola (s. 13-15) jest zapis następującej treści: "Ks. Władysław Bocian zginął za to, że nie wydał swoich parafian «narodowości ukraińskiej», którzy nosili czerwone opaski i że oni zbezcześcili ciała żołnierzy niemieckich".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Kamerun: kard. Sarah krytykuje biskupów Zachodu za uległość wobec świata

2024-04-15 13:33

Episkopat News

O światowość i uleganie pokusie „praktycznego ateizmu” z powodu utraty wiary w nauczanie Kościoła katolickiego oskarżył niektórych biskupów zachodnich były prefekt Kongregacji d.s. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów kard. Robert Sarah. Pochodzący z Gwinei purpurat spotkał się w Jaunde z konferencją episkopatu Kamerunu.

Więcej ...

Jezus mówi dziś o głodzie, który zagnieżdża się w głębi ludzkiego serca

S. Amata CSFN

Rozważania do Ewangelii J 6, 30-35.

Więcej ...

Abp Tadeusz Wojda: Najbardziej palącą potrzebą jest odnowa wiary

2024-04-16 10:40

EpiskopatNews

- Musimy najpierw odnowić naszą wiarę, aby dawać wiarygodne świadectwo - mówi KAI arcybiskup Tadeusz Wojda, metropolita gdański, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Dodaje, że ożywienie wiary pomoże rozwiązać wiele innych kwestii i wyzwań, przed którymi stoi dziś Kościół w Polsce. „Dzisiaj więc trzeba pracować nad rozbudzaniem wiary. To wyzwanie trzeba przełożyć na konkretne działania duszpasterskie: poczynając od budowania nowych relacji, bycia dla poszukiwania tych, którzy stoją na peryferiach, pochylania się nad cierpiącymi i upadającymi” - mówi.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmarła wybitna socjolog i analityk polityczny prof....

Wiadomości

Zmarła wybitna socjolog i analityk polityczny prof....

Jezus mówi dziś o głodzie, który zagnieżdża się w...

Wiara

Jezus mówi dziś o głodzie, który zagnieżdża się w...

Koniec procesu o cud za wstawiennictwem siostry Barbary...

Kościół

Koniec procesu o cud za wstawiennictwem siostry Barbary...

Jak wybiera się nowego biskupa? - wywiad z kard....

Kościół

Jak wybiera się nowego biskupa? - wywiad z kard....

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

Smoleńsk. Niezabliźniona rana

Wiadomości

Smoleńsk. Niezabliźniona rana

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Maryja – Matką s. Faustyny

Wiara

Maryja – Matką s. Faustyny