Reklama

Polityka

Bp Tomasik o poselskich "kilometrówkach": podstawą moralności jest uczciwość

Przemysław Goławski, golawski.net/ pl.wikipedia.org

Podstawą moralności, nie tylko religijnej, zawsze będzie sprawiedliwość, uczciwość i rzetelność - uważa biskup Henryk Tomasik, odnosząc się do medialnych doniesień dotyczących rozliczeń poselskich podróży służbowych. Biskup radomski skomentował również przyjęcie przez Sejm uchwały o tym, że rok 2015 będzie Rokiem Jana Pawła II.

Media w ostatnich tygodniach wiele uwagi poświęcają pobieraniu przez posłów wysokich kwot z Sejmu za różnego rodzaju podróże służbowe. Według tych doniesień, tylko w ub. roku posłowie wyjeżdżali za granicę 272 razy. Wydano na to ponad 3 mln zł. - Bardzo dobrze, że pojawiła się dyskusja na ten temat. Tak wiele mówimy o przemianach społecznych. Ale widzimy też, że nic nie pomogą zmiany rządu, nowe wybory, jeśli nie pogłębi się poczucie odpowiedzialności nas wszystkich, rządzących i zwykłych obywateli - powiedział bp Tomasik.

Dodał, że wydarzenia te pokazują potrzebę wielkiej troski o morale naszego społeczeństwa. Zdaniem bp. Tomasika, u podstaw moralności - nie tylko religijnej - zawsze będzie sprawiedliwość, uczciwość, rzetelność i w tych kategoriach należy oceniać każde z tych wydarzeń. - Kolejny raz zauważamy relacje między prawem a moralnością. Prawo powinno zabezpieczać wartości moralne, także poczucie odpowiedzialności, czy prawdomówności - powiedział biskup radomski.

Bp Tomasik odniósł się także do inicjatywy związanej z ogłoszeniem roku 2015 Rokiem Jana Pawła II. - Dobrze, że zauważamy znaczenie tego pontyfikatu. Dobrze, że Sejm podjął taką uchwałę. Nasz rodak kształtował wiarę całego Kościoła, ale także rozsławił Polskę, stał się jej najwspanialszym ambasadorem. Przyczynił się do tego, że nasza historia i kultura są bardziej znane na świecie - mówi biskup radomski.

Z drugiej strony biskup zauważył, że przed nami ważny etap, który przyniesie odpowiedzi na kolejne pytania: czy posłowie w swojej pracy ustawodawczej będą chcieli usłyszeć nauczanie Jana Pawła II na temat rodziny, małżeństwa, zasad moralnych, które powinny regulować życie społeczne. Rok Jana Pawła II będzie taką okazja, by przypomnieć wielkie wskazania naszego rodaka, które są wciąż aktualne - powiedział bp Henryk Tomasik.

2014-12-17 09:51

Wybrane dla Ciebie

Co naprawdę świętujemy?

adobe.stock.pl

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy? Po co przygotowania i karp, i choinki?

Więcej ...

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

Karol Porwich/Niedziela

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

Więcej ...

Jasna Góra: Maryjo, pomóż nam ratować świat od przemocy – „Hołd z kwiatów” dla Niepokalanej

2022-12-08 20:04
Hołd kwiatów

Karol Porwich/Niedziela

Hołd kwiatów

- Maryjo, gdy za naszą granicą toczy się brutalna wojna, pomóż nam ratować siebie i świat od wszelkiej przemocy - modlił się abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, na Jasnej Górze podczas „Hołdu z kwiatów” w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Wzięły w nim udział setki częstochowian i pielgrzymów. To zwyczaj praktykowany na Jasnej Górze od 2009 r., kiedy to poświęcona została nowa figura Niepokalanej na placu przed Szczytem.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nakazane święta kościelne w 2022 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2022 roku

Maria czy Maryja?

Wiara

Maria czy Maryja?

Niepokalanie poczęta. Co to znaczy?

Wiara

Niepokalanie poczęta. Co to znaczy?

Niepokalana – nasz ideał

Duchowość

Niepokalana – nasz ideał

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy...

Niedziela Kielecka

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy...

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Rzeczpospolita:  Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Kościół

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Jezuici: zakaz działalności publicznej dla o. Marko Ivana...

Kościół

Jezuici: zakaz działalności publicznej dla o. Marko Ivana...