Reklama

Niedziela Świdnicka

Korona dla Matki Bożej Uzdrowienia Chorych

Ks. Daniel Marcinkiewicz

Obraz Matki Bożej Świdnickiej w sukienkach, które pobłogosławił papież Franciszek na Jasnej Górze 28 lipca 2016 r.

W roku 300. rocznicy koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej i 100-lecia objawień Matki Bożej w Fatimie diecezja świdnicka postanowiła ukoronować słynący łaskami obraz Matki Bożej Świdnickiej, noszący tytuł: „Uzdrowienia Chorych”

Obraz ten czczony jest od przeszło 5 wieków w katedrze świdnickiej. Główne uroczystości, którym przewodniczył będzie legat papieski kard. Zenon Grocholewski, były prefekt Kongregacji Edukacji Katolickiej, odbędą się 13 maja 2017 r. w katedrze świdnickiej o godz. 11.00.

Owoc cudownego uzdrowienia

Sobór Watykański II zachęca „wszystkie dzieci Kościoła, aby szczerze zachowywały i rozwijały kult Błogosławionej Dziewicy (...), a praktyki i nabożeństwa ku Jej czci zalecane w ciągu wieków przez Urząd Nauczycielski cenili wysoko (...)” („Lumen gentium”, 67). Zachęta Soboru Watykańskiego II odnośnie do kultu Matki Bożej urzeczywistnia się w licznie istniejących sanktuariach w diecezji świdnickiej, od XV wieku również w sposób dynamiczny w kościele katedralnym pw. św. Stanisława, biskupa i męczennika, i św. Wacława, męczennika, w Świdnicy, gdzie w bocznej kaplicy umieszczony jest obraz przedstawiający Matkę Bożą Świdnicką z Dzieciątkiem Jezus na rękach. Jak podają źródła od XVII wieku, kult Matki Bożej rozszerza się szczególnie wśród osób chorych, które w modlitwie przed Jej wizerunkiem szukają szczególnej pomocy. Główną przyczyną wznowienia tegoż kultu było cudowne uzdrowienie jezuity Franciszka Paravicinusa, który pełnił w tym czasie obowiązki nauczyciela w świdnickim gimnazjum jezuickim. W 1680 r. zgłosił się on ochotniczo do opieki nad chorymi na dżumę w Kłodzku, gdzie również sam zachorował. Wzywając orędownictwa i opieki Matki Bożej Świdnickiej, zakonnik ślubował, że jeśli wyzdrowieje i powróci do pełni sił, będzie szerzył kult i cześć Matki Bożej. Cudownie uleczony wrócił do Świdnicy, gdzie w 1681 r. kazał obraz odnowić i umieścić w oszklonej gablocie. Wkrótce potem, w 1684 r., o. Franciszek wyjechał na misje do Indii, zaś jego współbracia kapłani w latach 1686-87 w dawnej kaplicy cechu rzeźników kazali zbudować ołtarz i umieścili w nim wizerunek Maryi.

Po II wojnie światowej, a zwłaszcza od 1957 r., kiedy proboszczem parafii został mianowany ks. prał. Dionizy Baran, kult Matki Bożej Świdnickiej został wznowiony. W każdy wtorek przy licznym udziale wiernych odprawiane są Eucharystia, a po niej modlitwa różańcowa oraz inne stosowne modlitwy. Warto wspomnieć, że w XVII wieku Matka Boża Świdnicka otrzymała srebrną, pozłacaną sukienkę, która została skradziona w 1969 r.

Reklama

Sanktuarium dla umacniania wiary

W roku Wielkiego Jubileuszu 2000 lat chrześcijaństwa, a także jubileuszu tysiąclecia archidiecezji wrocławskiej, mając na uwadze potrzebę umacniania wiary świętej oraz ugruntowanie czci Niepokalanej Dziewicy Maryi, kard. Henryk Gulbinowicz, arcybiskup metropolita wrocławski, 8 maja 2000 r. ustanowił i ogłosił kaplicę łaskami słynącego obrazu Matki Bożej Świdnickiej w kościele pw. św. Stanisława, biskupa i męczennika, i św. Wacława, męczennika, w Świdnicy jako lokalne sanktuarium w archidiecezji wrocławskiej.

W 2015 r. bp Ignacy Dec w liście pasterskim skierowanym do wiernych diecezji zachęcił ich do składania darów wotywnych i ofiar, które posłużyły w pewnej części do przyozdobienia koron i sukni dla obrazu Matki Bożej w katedrze świdnickiej. Autorem projektu i wykonawcą wotów jest Mariusz Drapikowski, bursztynnik z Gdańska, którego korzenie rodzinne wywodzą się z diecezji świdnickiej.

Korony w stylu piastowskim na skronie Jezusa i Maryi są srebrne, pokryte grubą warstwą złota i, jak zaznacza artysta, zdobią je szlachetne kamienie ofiarowane przez wiernych z diecezji. Suknia Matki Bożej jest wykonana z jaspisu cesarskiego, co stanowi o jej jasnej barwie, oraz z naturalnego kamienia koralowego. W dolnej części szaty został wykorzystany kamień z groty św. Michała Archanioła z Monte Sant’Angelo z Włoch, który symbolizuje walkę św. Michała Archanioła z szatanem. Szczególnym wotum, które ofiarował bursztynnik z Gdańska dla szaty Matki Bożej, jest meteoryt księżycowy zbadany przez NASA, znajdujący się w części księżyca u stóp Matki Bożej.

Reklama

Rękoma papieża Franciszka

28 lipca 2016 r. Ojciec Święty Franciszek na zakończenie Mszy św. dziękczynnej z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski na wałach jasnogórskich dokonał poświęcenia koron i sukni na XIV-wieczny cudowny obraz Matki Bożej Świdnickiej – „Maria in sole”, czyli Maryja w słońcu.

17 października 2016 r. natomiast pierwszy biskup świdnicki Ignacy Dec, by podziękować Panu Bogu za dar peregrynacji figury Matki Bożej Fatimskiej Pani w diecezji świdnickiej, a także dla upamiętnienia Roku Świętego Miłosierdzia, nadał świdnickiemu wizerunkowi tytuł „Matki Bożej Uzdrowienia Chorych”.

11 marca 2017 r. Stolica Apostolska ogłosiła, że papież Franciszek mianował emerytowanego prefekta Kongregacji Edukacji Katolickiej kard. Zenona Grocholewskiego swoim wysłannikiem na uroczystą koronację obrazu Matki Bożej Uzdrowienia Chorych.

W imieniu bp. Ignacego Deca i bp. Adama Bałabucha wszystkich serdecznie zapraszamy na tę uroczystość, która odbędzie się 13 maja br. w katedrze w Świdnicy o godz. 11.00.

2017-05-09 13:50

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Rocznica koronacji obrazu NMP z Rokitna

2020-06-18 10:17

Archiwum Aspektów

Więcej ...

Znamy pierwsze sondażowe wyniki wyborów prezydenckich!

2020-07-12 21:01

PAP/Leszek Szymański

Poznaliśmy pierwsze sondażowe wyniki drugiej tury wyborów prezydenckich 2020 r.

Więcej ...

Andrzej Duda: gratuluję Rafałowi Trzaskowskiemu jego wyniku

2020-07-12 21:14

PAP/Leszek Szymański

Gratuluję Rafałowi Trzaskowskiemu jego wyniku, dziękuję jego wyborcom za to, że wzięli udział w wyborach - powiedział w niedzielę po podaniu sondażowych wyników II tury wyborów Andrzej Duda.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Trzaskowski do Dudy: spotkanie to dobry pomysł,...

Wiadomości

Trzaskowski do Dudy: spotkanie to dobry pomysł,...

Duda: wygrać wybory prezydenckie przy 70 proc. frekwencji...

Wiadomości

Duda: wygrać wybory prezydenckie przy 70 proc. frekwencji...

Nierozważny Siewca?

Wiara

Nierozważny Siewca?

Jak hojny jest Bóg!

Duchowość

Jak hojny jest Bóg!

Już jest w dobrych rękach. Śp. ks. Wojciech Szlachetka

Niedziela Lubelska

Już jest w dobrych rękach. Śp. ks. Wojciech Szlachetka

To jest CUD!

Kościół

To jest CUD!

Bp Ignacy Dec: Katolik powinien głosować na kandydata...

Kościół

Bp Ignacy Dec: Katolik powinien głosować na kandydata...

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Benedykt XVI: małżeństwa homoseksualne i aborcja to...

Benedykt XVI

Benedykt XVI: małżeństwa homoseksualne i aborcja to...