Reklama

Polska Grupa Zbrojeniowa z nowoczesnymi technologiami

Umowa umożliwi zintegrowanie prac badawczo-rozwojowych prowadzonych
w ramach Grupy PGZ z wymaganiami i oczekiwaniami Sił Zbrojnych

Archiwum Polskiej Grupy Zbrojeniowej

Umowa umożliwi zintegrowanie prac badawczo-rozwojowych prowadzonych w ramach Grupy PGZ z wymaganiami i oczekiwaniami Sił Zbrojnych

Rozwój, pozyskiwanie oraz implementacja innowacyjnych technologii to jedno ze strategicznych założeń funkcjonowania Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. Jednym z kroków ku realizacji tych założeń było podpisanie umowy ramowej o współpracy z Inspektoratem Implementacji Innowacyjnych Technologii Obronnych (I3TO). Uroczystość odbyła się 1 czerwca 2017 r. podczas drugiej edycji Targów Proobronnych Pro Defense 2017 w Ostródzie

Podpisanie umowy zainaugurowało współpracę między Polską Grupą Zbrojeniową S.A. oraz I3TO w zakresie innowacyjnych rozwiązań technologicznych, które mogą zostać wykorzystane w produkcji sprzętu i uzbrojenia dla Sił Zbrojnych RP, a także już opracowanych produktów, które spełniają kryteria innowacyjności. Współpraca dotyczyć będzie w szczególności transferu informacji i wiedzy w sferze technologii możliwych do wykorzystania przez Siły Zbrojne. Na podstawie umowy podpisanej w Ostródzie obie strony będą organizować wspólne przedsięwzięcia, mające na celu aktualizację stanu wiedzy w przedmiocie innowacyjnych technologii militarnych wykorzystywanych przez Siły Zbrojne RP.

– Zapewnienie Siłom Zbrojnym dostaw uzbrojenia i sprzętu, wykorzystujących najnowocześniejsze, najbardziej innowacyjne technologie, jest jednym z podstawowych celów funkcjonowania Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Jednakże jego realizacja wymaga efektywnego dialogu i sprawnej współpracy między stronami wojskową i przemysłową. Umowa, którą właśnie podpisaliśmy, umożliwi zintegrowanie prac badawczo-rozwojowychprowadzonych w ramach Grupy PGZ z wymaganiami i oczekiwaniami Sił Zbrojnych – powiedział Błażej Wojnicz, prezes Zarządu PGZ S.A., który wraz ze Szczepanem Rumanem, członkiem Zarządu PGZ S.A., złożył podpis na dokumencie.

Reklama

– Współpraca I3TO z Polską Grupą Zbrojeniową to krok we właściwą stronę. Integracja potencjału intelektualnego zgromadzonego w Siłach Zbrojnych i w przemyśle obronnym spowoduje, że polscy żołnierze będą dysponować obiektywnie lepszym sprzętem i uzbrojeniem. To z kolei będzie miało niewątpliwy wpływ na podniesienie sprawności operacyjnej Sił Zbrojnych oraz zwiększenie bezpieczeństwa kraju. Dzięki tej umowie ogromny kapitał intelektualny, technologiczny i projektowy, który drzemie w Siłach Zbrojnych i w polskim przemyśle obronnym, zostanie uwolniony i zacznie przynosić realne korzyści – powiedział reprezentujący drugą stronę umowy szef Inspektoratu Implementacji Innowacyjnych Technologii Obronnych płk dr hab. inż. Sławomir Augustyn.

Podpisana umowa nie ogranicza się jednak tylko do transferu wiedzy między zainteresowanymi stronami. Zakłada ona również wspólną realizację projektów na rzecz Europejskiej Agencji Obrony, a także współpracę mającą na celu pozyskiwanie środków wsparcia z programów unijnych, Europejskiej Agencji Kosmicznej oraz Europejskiej Agencji Obrony.

Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. oraz Inspektorat Implementacji Innowacyjnych Technologii Obronnych będą także współpracować z innymi podmiotami działającymi w obszarze przemysłu oraz z jednostkami prowadzącymi badania naukowe i badawczo-rozwojowe, których wyniki mogą znaleźć zastosowanie w przemyśle obronnym i Siłach Zbrojnych, tj. przede wszystkim z uczelniami wyższymi, ośrodkami badawczo-rozwojowymi oraz instytutami badawczymi.

W skład Polskiej Grupy Zbrojeniowa S.A. wchodzą nie tylko spółki przemysłu obronnego, ale także centra badawczo-rozwojowe, np. Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej S.A. w Gdyni, Centrum Badawczo-Rozwojowe przy Zakładach Mechanicznych „Tarnów” S.A., Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Urządzeń Mechanicznych „OBRUM” sp. z o.o., Centrum Innowacji i Wdrożeń Grupy Amunicyjno-Rakietowej przy MESKO S.A. oraz Centrum Kompetencyjne Systemów Bezzałogowych Statków Powietrznych przy Wojskowych Zakładach Lotniczych nr 2 S.A. w Bydgoszczy. Grupa współpracuje także z wojskowymi i cywilnymi uczelniami wyższymi, m.in. z Akademią Sztuki Wojennej, Wojskową Akademią Techniczną, Politechniką Warszawską, Politechniką Wrocławską, Politechniką Śląską, Politechniką Rzeszowską, Katolickim Uniwersytetem Lubelskim Jana Pawła II, Politechniką Świętokrzyską oraz z Uniwersytetem Technologiczno-Humanistycznym im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu.

2017-06-21 10:04

Wybrane dla Ciebie

Watykan: tegoroczna szopka przyjedzie z Peru

2021-09-17 17:55

fly4free.pl

Tegoroczna szopka na placu św. Piotra w Watykanie będzie pochodziła z Peru. Ukaże ona bogactwo kulturowe tego andyjskiego kraju. Przygotują ją mieszkańcy regionu Huancavelica. Będzie można ją oglądać od 15 grudnia przez 45 dni.

Więcej ...

Zagadka księdza N.N.

2021-09-07 11:14

Niedziela Ogólnopolska 37/2021, str. 60-61

Zdjęcia: archiwum Rodzinne Jaskiewiczów

Po 80 latach udało się ustalić, kto został pochowany w anonimowym grobie na cmentarzu w Zduńskiej Woli. „N.N. Ksiądz” to kleryk Adam Jaskowski, chrystusowiec.

Więcej ...

Fumigacja kościoła pw. Narodzenia NMP w Chlastawie

2021-09-17 22:26
Kościół pw. Narodzenia NMP w Chlastawie

JAN MIKUŁAparafiazbaszynek.pl

Kościół pw. Narodzenia NMP w Chlastawie

Od 6 września w kościele filialnym pw. Narodzenia NMP w Chlastawie prowadzona jest fumigacja, której celem jest zwalczenie korników, które znajdują się w drewnianym kościółku.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Niemcy

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Wiara

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Abp Jędraszewski do chorych: krzyż mówi nam o miłości

Polska

Abp Jędraszewski do chorych: krzyż mówi nam o miłości

Warszawa: Profanacja figury Matki Bożej w Aninie

Polska

Warszawa: Profanacja figury Matki Bożej w Aninie

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Wiara

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Jak uciekałam z World Trade Center

Wiadomości

Jak uciekałam z World Trade Center

Oferta programowa TVP z okazji beatyfikacji Prymasa...

Wiadomości

Oferta programowa TVP z okazji beatyfikacji Prymasa...

Bilokacja – czym jest i kto może jej doświadczyć?

Wiara

Bilokacja – czym jest i kto może jej doświadczyć?

Amy Brooks: Bóg nie popełnia błędów i ja także nim...

Wiara

Amy Brooks: Bóg nie popełnia błędów i ja także nim...