Reklama

WD
Integracyjne Spotkanie Niepełnosprawnych to inicjatywa bp. Mariana Florczyka

Jesteście szczególnie umiłowani przez Jezusa

2017-06-22 09:44

Katarzyna Dobrowolska
Edycja kielecka 26/2017, str. 2

Tymi słowami zwrócił się bp Marian Florczyk do blisko tysiąca uczestników Diecezjalnego Spotkania Integracyjnego Chorych i Niepełnosprawnych na lotnisku w Masłowie, którzy przyjechali 2 czerwca z całego regionu świętokrzyskiego. Bp Marian przewodniczył Mszy św. w intencji cierpiących i chorych oraz ich rodzin w koncelebrze z ks. prob. Lucjanem Skolikiem z parafii w Kielcach-Dąbrowie i ks. Krzysztofem Banasikiem, proboszczem parafii w Masłowie. Słowa pozdrowień skierował do uczestników również bp Jan Piotrowski, zapewniając o duchowej łączności i modlitwie ze wszystkimi.

– Spotkaliśmy się tutaj, aby na siebie popatrzeć, obdarzyć się życzliwością i miłością. Chciałbym za każdego z Was, bracie i siostro, ofiarować dziś modlitwę. Niech Bóg wysłucha te prośby, które do Niego zanosimy – mówił bp Marian Florczyk.

Biskup Florczyk w homilii mówił o sile miłości, która potrafi szczególnie jednoczyć ludzi. – Miłość nie zostawia człowieka na dystans, w samotności, obojętności, chorobie i cierpieniu. Miłość gotowa jest do poświęceń i do ofiary – podkreślał, wspominając postawę św. Maksymiliana Marii Kolbego. Jezus szczególnie identyfikuje się z człowiekiem chorym i niepełnosprawnym. Jesteście szczególnie umiłowani przez Jezusa, bo wy Go uobecniacie i wyrażacie – powiedział bp Marian, odwołując się do katechezy Ojca Świętego skierowanej do chorych w Krakowie. Dziękował wszystkim, którzy wspierają osoby chore na co dzień, oraz organizatorom. – Pozwólcie, że dziś za tę miłość i służbę podziękuję rodzicom, nauczycielom, wychowawcom, którzy służą chorym z wielką samarytańską miłością, ale też policji, strażakom, księżom i wszystkim zaangażowanym w przygotowanie naszego spotkania.

Reklama

Wśród uczestników spotkania byli obecni podopieczni DPS i WTZ z Mnichowa. – Niedawno odwiedził nas w Mnichowie bp Marian Florczyk, teraz to my przyjechaliśmy do Masłowa z rewizytą. Nasi podopieczni są bardzo szczęśliwi, bardzo lubią takie integracyjne spotkania. Dla mnie to miejsce pozostanie na zawsze wyjątkowe, bo związane jest z obecnością Papieża Polaka. Pamiętam doskonale tamten dzień i tę Mszę św. i burzę… – mówił dyrektor placówki Tomasz Szymański.

Do Masłowa przybyli podopieczni placówek ze Skarżyska-Kamiennej, Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego w Zielonkach koło Sędziszowa, z ORTW z Kielc przy ul. Krakowskiej, z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 w Kielcach, podopieczni z Domu dla Niepełnosprawnych w Piekoszowie. – Nasi wychowankowie bardzo lubią takie integracyjne inicjatywy. Nie mogli się doczekać przyjazdu tutaj. Pracuję w Zielonkach jako logopeda. Ta praca w śród osób niepełnosprawnych daje mi dużo radości, potrafią być wdzięczni, ale najbardziej cenią sobie czyjąś obecność, rozmowę, kontakt z drugim człowiekiem. Wiele się od nich uczę. Przede wszystkim cierpliwości i radości życia – mówiła Aneta Bolek.

Podopieczni różnych ośrodków i szkół przybyli jak co roku z kolorowymi wielkimi sercami dedykowanymi św. Janowi Pawłowi II. Emblematy przygotowane przez różne placówki były prezentowane i nagrodzone w specjalnym konkursie. Spotkanie animował wodzirej Marcin Brodziński wraz z zespołem dziewcząt ze Szkoły Sióstr Nazaretanek im. Św. Jadwigi Królowej oraz Arkadiusz Szostak. Były pieśni lednickie i tańce, nie zabrakło hymnu ŚDM w Krakowie i ulubionej pieśni papieża Jana Pawła II – „Barki”. Organizatorzy zadbali o ciepły posiłek, poczęstunek i napoje dla każdego uczestnika. Na scenie zaprezentowali się artyści z Zespołu Uśmiech działającego przy WDK w Kielcach.

Myślę, że to wydarzenie jest pamiątką, nawiązującą do wizyty Ojca Świętego, który troszczył się o wszystkich chorych i cierpiących. Przez swoją obecność, znoszenie krzyża, cierpliwość osoby chore i niepełnosprawne dziś dają nam wszystkim katechezę. Jest to dla nas szczególne świadectwo – mówił ks. Piotr Motyka, proboszcz parafii w Masłowie.

W Masłowie były obecne władze Gminy Masłów, przedstawiciele władz miasta, powiatu i województwa, świętokrzyski kurator oświaty Kazimierz Mądzik, senator Krzysztof Słoń, prezes Wodociągów Kielce Henryk Milcarz. Wydarzenie nawiązywało do 26. rocznicy wizyty Ojca Świętego na świętokrzyskiej ziemi 3 czerwca 1991 r . Spotkanie zorganizował Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach, Gmina Masłów, Duszpasterstwo Diecezji Kieleckiej.

Tagi:
niepełnosprawni

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Adwent 2019 – Wyznanie wiary

Adwent 2019 – Wyznanie wiary

Cierpliwe adwentowe czekanie

Cierpliwe adwentowe czekanie

Maryja i Jan Chrzciciel- bohaterowie Adwentu

Maryja i Jan Chrzciciel- bohaterowie Adwentu

Prezentacja nr 50/2019

Prezentacja nr 50/2019

Nauka i wiara

Nauka i wiara

Czas łaski

Czas łaski

III Diecezjalna Gala Wolontariatu

III Diecezjalna Gala Wolontariatu

Soyka Honorowym Mistrzem Muzyki i Słowa

Soyka Honorowym Mistrzem Muzyki i Słowa

Czas łaski - ostatnie spotkanie z cyklu

Czas łaski - ostatnie spotkanie z cyklu "Wieczorów Maryjnych"

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem