Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

VIII Zjazd Szczecińsko-Kamieńskiej Rodziny Szkół im. Jana Pawła II

Archiwum prywatne

Ideą powstania Ogólnopolskiej Rodziny Szkół im. Jana Pawła II było „rodzinne współdziałanie” na polu pogłębiania wiary, wymiany doświadczeń, podejmowania przedsięwzięć w duchu nauczania Ojca Świętego Jana Pawła II przez społeczności szkół noszących jego imię

Ponieważ liczba placówek oświatowych, które wybrały sobie Jana Pawła II za patrona, rosła w ogromnym tempie i coraz więcej szkół zgłaszało chęć działania w Ogólnopolskiej Rodzinie Szkół Jana Pawła II, zrodziła się potrzeba tworzenia struktur regionalnych. Od roku 2007 zaczęły powstawać diecezjalne Rodziny Szkół. Taka rodzina istnieje też w naszej archidiecezji i należy do niej 25 placówek. Co roku odbywają się spotkania ogólnopolskie oraz diecezjalne. W tym roku gospodarzem VIII Zjazdu Szczecińsko-Kamieńskiej Rodziny Szkół im. Jana Pawła II, który odbył się 9 czerwca, była Szkoła Podstawowa w Marianowie. W zjeździe wzięły udział delegacje szkół z Będargowa, Trzygłowia, Mostkowa, Stargardu, Szczecina, Świnoujścia, Krępska, Karska, Maszewa, Chociwla, Bielic i Marianowa.

Spotkanie rozpoczęło się Mszą św. koncelebrowaną, której przewodniczył i wygłosił homilię ks. dr Paweł Płaczek, dyrektor Wydziału Wychowania Katolickiego Kurii Metropolitalnej w Szczecinie. Liturgię Mszy św. uświetnił swoim śpiewem chór Echo-Arioso ze Stargardu, którego członkiem jest pani dyrektor SP w Marianowie. Ks. Paweł Płaczek w swojej homilii zwrócił się do słuchaczy z przesłaniem, aby każdego dnia przywoływali Ducha Świętego, jak czynił to od dzieciństwa do ostatniego momentu swojego życia św. Jan Paweł II. Kaznodzieja odwołał się do znamiennego wołania Ojca Świętego w Warszawie, a następnie powtarzanego w innych miastach: „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi”. Również na szczecińskich Jasnych Błoniach 30 lat temu Papież Polak, mówiąc o „powiewie wiatru znad morza”, przypominał o konieczności zauważania działania Ducha Świętego i ciągłej prośby o Jego obecność w naszym życiu – mówił ks. Paweł. Swoją homilię zakończył apelem, abyśmy każdy dzień rozpoczynali od westchnienia: „Duchu Święty, przybądź, prowadź, podpowiadaj. Daj mi odwagę i siłę, abym przyznawał się do tych wartości, które są uniwersalne, powszechne i tak bardzo nam potrzebne”.

Reklama

Po Mszy św. i wyprowadzeniu sztandarów szkół chór Echo-Arioso wystąpił z krótkim koncertem, który zakończył się wspólnym odśpiewaniem pieśni: „Barka” oraz „Czarna Madonna”. Następnie wszyscy uczestnicy zjazdu udali się do Szkoły Podstawowej w Marianowie, gdzie zostali serdecznie powitani przez panią dyrektor Dorotę Wiechcińską, która w imieniu całej społeczności szkoły wyraziła radość z tego, że „szkoła ma tak wielkiego, świętego Patrona”. Stwierdziła, że jest to szczególny czas dla tej szkoły – X rocznica nadania jej imienia Jana Pawła II. Mieć takiego Patrona to wielka duma i zaszczyt, ale również zobowiązanie. – Zapewniam, że czerpiąc z nauczania i całego dziedzictwa, które zostawił nam św. Jan Paweł II, próbujemy stawać się coraz lepszymi ludźmi – powiedziała pani dyrektor. Podziękowała wszystkim, którzy przyjechali na to „rodzinne” spotkanie oraz tym, którzy je przygotowali.

W imieniu władz gminy powitała przybyłych gości pani Elżbieta Rink, wójt gminy Marianowo. Do zebranych przemówili też przedstawiciele Zarządu Szczecińsko-Kamieńskiej Rodziny Szkół im. Jana Pawła II: pani Iwona Sobczyńska i pan Sławomir Rospondek. Następnie uczestnicy zjazdu obejrzeli piękną inscenizację o św. Janie Pawle II pt. „Świadek Miłości”, którą przygotowali uczniowie klas III pod kierunkiem pań nauczycielek: Magdaleny Kwiatkowskiej i Marzeny Wójcik. Również przedstawiciele wszystkich szkół uczestniczących w zjeździe zaprezentowali wybrane i przygotowane przez siebie wiersze o św. Janie Pawle II. Można było obejrzeć też dwie wystawy, połączone z audiowizualnymi prezentacjami: „Nasz Patron – św. Jan Paweł II” oraz „Adopcja ucznia z Kipsing w Kenii”. Spotkanie zakończyło się wspólnym posiłkiem, a także rozmowami, w czasie których dzielono się uwagami i doświadczeniami oraz podano datę kolejnego spotkania.

VIII Zjazd Szczecińsko-Kamieńskiej Rodziny Szkół im. św. Jana Pawła II odbył się w „miłej, rodzinnej atmosferze”, co podkreślali wszyscy jego uczestnicy.

2017-06-29 10:21

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Premier: dodatkowy zasiłek opiekuńczy, kiedy szkoła będzie podlegała procedurze zdalnego nauczania

PAP

W przypadku, kiedy szkoła będzie podlegała procedurze zdalnego nauczania, będzie możliwość korzystana z zasiłku opiekuńczego przez tych rodziców, którzy sobie tego zażyczą - powiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki.

Więcej ...

125. rocznica śmierci św. Teresy z Lisieux - najmłodszego doktora Kościoła i patronki misji

2022-09-30 07:01

pl.wikipedia.org

125 lat temu, 30 września w wieku 24 lat zmarła św. Teresa z Lisieux, nazywana Teresą od Dzieciątka Jezus lub małą Teresą. Choć nigdy nie opuściła klauzury zakonu karmelitańskiego, została patronką misji. Jan Paweł II ogłosił ją doktorem Kościoła. Pozostawiła "małą drogę", którą mogą iść wszyscy do świętości.

Więcej ...

UE/ Szefowa KE: okupowane terytoria ukraińskie zawsze będą częścią tego suwerennego państwa

2022-09-30 15:33

Bożena Sztajner/Niedziela

Wszystkie terytoria nielegalnie okupowane przez rosyjskich najeźdźców zawsze będą częścią suwerennej Ukrainy - oświadczyła w piątek przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w reakcji na ogłoszenie przez Kreml aneksji czterech regionów Ukrainy.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Biskup Piotrowski zapowiedział diakonat stały w swojej...

Kościół

Biskup Piotrowski zapowiedział diakonat stały w swojej...

Katar: Polscy piłkarze przeciwni założeniu tęczowej...

Sport

Katar: Polscy piłkarze przeciwni założeniu tęczowej...

Komunikat w sprawie Wyższego Seminarium Duchownego w...

Kościół

Komunikat w sprawie Wyższego Seminarium Duchownego w...

Warszawa: ostatnie pożegnanie Franciszka Pieczki

Wiadomości

Warszawa: ostatnie pożegnanie Franciszka Pieczki

Bóg jest miłosierny i przebacza. Co zatem oznacza kara...

Wiara

Bóg jest miłosierny i przebacza. Co zatem oznacza kara...

Spacer po genealogii. Rodzina Ojca Pio

Święci i błogosławieni

Spacer po genealogii. Rodzina Ojca Pio

Wszędzie działa Bóg, tylko trzeba umieć Go zauważyć....

Wiara

Wszędzie działa Bóg, tylko trzeba umieć Go zauważyć....

Benedykt XVI o belgijskiej mistyczce Julii Verhaeghe

Benedykt XVI o belgijskiej mistyczce Julii Verhaeghe

Czy religia jest do zbawienia koniecznie potrzebna?

Wiara

Czy religia jest do zbawienia koniecznie potrzebna?