Reklama

Bożena Sztajner/Niedziela

W całej Polsce odbywają się wigilie dla samotnych i bezdomnych

2014-12-23 17:06

kam, am / Warszawa / KAI

W całej Polsce, dzięki wspólnotom i charytatywnym organizacjom kościelnym, bezdomni i ubodzy będą mogli zjeść wieczerzę wigilijną. Dla wielu z nich będzie to jedyna możliwość, by przełamać się opłatkiem. Z każdym rokiem przybywa uczestników takich spotkań. Wigilię dla osób bezdomnych i ubogich organizuje wiele miast, m.in. Kraków, Poznań, czy Lublin.

Najbardziej znana wieczerza wigilijna odbędzie się w Krakowie w krużgankach klasztoru Ojców Franciszkanów w Krakowie, 24 grudnia o godz. 14.30. Weźmie w niej udział około 1000 osób.

"Wigilia ta jest organizowana dla osób, które nie mają gdzie i z kim jej spędzić. Aby w tym dniu mogli się spotkać razem, połamać opłatkiem, złożyć życzenie, pokolędować. Przeżyć spotkanie wigilijne we wspólnocie" – powiedział gwardian klasztoru, o. Roman Banasik.

Franciszkanie organizują wigilie dla bezdomnych już od 1974 r., jednak po wprowadzeniu stanu wojennego zakazano tej inicjatywy. W 1991 r. reaktywowano spotkania wigilijne, które początkowo odbywały się na dworcu głównym, a po kilku latach w klasztorze.

Reklama

Oprócz zakonników współorganizatorem jest Caritas Archidiecezji Krakowskiej. Inicjatywę tę wspomagają również Małopolski Urząd Wojewódzki, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Kuchnia św. Brata Alberta, Siostry Albertynki, ZHP i ZHR. W spotkaniu wigilijnym w Krakowie, jak co roku, weźmie udział kard. Stanisław Dziwisz, który w jednej z rozmów przyznał, że jest to dla niego najważniejsze spotkanie tego dnia. Każdy z gości otrzyma również paczkę żywnościową na święta.

Dzięki wsparciu Caritas, wigilia odbędzie się także w Poznaniu. Przychodzi na nią ponad 1500 osób. W tym roku odbędzie się ona 24 grudnia o godz. 11.00 w jednej z hal na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Będzie to piąte spotkanie wigilijne w tym mieście.

Caritas Diecezji Bydgoskiej po raz czwarty organizuje spotkanie wigilijne. Odbędzie się ono na Starym Rynku 22 grudnia o godz. 17.00. Oprócz Caritas organizatorami są Miasto Bydgoszcz oraz tamtejsza kuria.

W archidiecezji warszawskiej spotkanie wigilijne organizują dwa ośrodki dla bezdomnych prowadzone przez Caritas Archidiecezji Warszawskiej. W ośrodku "Tylko z darów miłosierdzia" przy ul. Żytniej, spotkanie odbędzie się 24 grudnia o godz. 13.30 i jest otwarte dla wszystkich. W schronisku "Przystań" przy ul. Wolskiej mieszkańcy zasiądą do wspólnego posiłku o godz. 15.00.

W jadłodajni św. Brata Alberta prowadzonej przez Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej osoby samotne i ubogie zasiądą w wigilię do wspólnego stołu z abp. Henrykiem Hoserem. Spotkanie rozpocznie się o godz. 10.00.

"Wigilie Caritas - jak zaznacza Paweł Kęska, rzecznik Caritas Polska - poprzedzone są ogólnopolską zbiórką żywności organizowaną 12 i 13 grudnia. Z części produktów robione są paczki dla najuboższych, pozostałe dary wykorzystywane są do organizacji spotkań wigilijnych".

Organizowanie wieczerzy wigilijnych nie jest wyłącznie inicjatywą Caritas, ale również innych charytatywnych środowisk Kościoła. Wspólny, bożonarodzeniowy posiłek dla bezdomnych organizują Siostry Misjonarki Miłości. Odbędzie się on w Domu św. Józefa w Warszawie. Wieczerza będzie poprzedzona trzydniowymi rekolekcjami. Po posiłku odbędzie się zaś Msza św. dla uczestników. Osoby pozbawione domu mogą oczywiście zostać do rana i zjeść śniadanie.

W Warszawie ojcowie kapucyni, którzy prowadzą jadłodajnię na ul. Miodowej, organizują wigilię 24 grudnia o godz. 11.30. Dużym wsparciem dla zakonników jest pomoc wolontariuszy Fundacji Kapucyńskiej oraz Towarzystwa charytatywnego im. o. Pio. Przewidywane jest przybycie około 100 osób, jednak jak zapewniają zakonnicy, każdy kto przyjdzie będzie mógł w niej uczestniczyć.

W organizowanie wigilii dla osób bezdomnych w Warszawie zaangażowana jest również międzynarodowa wspólnota Sant`Egidio (św. Idziego). Wieczerza wigilijna odbyła się już 20 grudnia w podziemiach kościoła Wszystkich Świętych na placu Grzybowskim.

W Białymstoku na Rynku Kościuszki spotkanie wigilijne zorganizowano w niedzielę 21 grudnia o godz. 13.00. Była to ekumeniczna wigilia miejska. Organizatorami są Stowarzyszenie Pomocy Rodzinie "Droga", władze miasta i Kościół prawosławny. Było to ósme ekumeniczne spotkanie wigilijne.

Także w niedzielę po raz XVIII odbyła się w Krakowie Wigilia dla Potrzebujących, której organizatorem jest Jan Kościuszko, założyciel sieci restauracji "Chłopskie Jadło" oraz "Polskie Jadło". Organizator prosił wcześniej, aby każdy, w ramach swoich możliwości, przyniósł na Rynek Główny produkty o przedłużonej dacie przydatności do spożycia, które zostaną przekazane potrzebującym. Każdy w ramach podziękowania otrzymał jabłko. W ten sposób Jan Kościuszko chciał również przypomnieć stary zwyczaj zdobienia drzewek świątecznych jabłkami.

W Opolu wigilia dla samotnych i potrzebujących odbędzie się w poniedziałek 22 grudnia o godz. 16.00, w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym. Uczestnikom zapewniono bezpłatny transport w obie strony specjalnymi autobusami komunikacji miejskiej. Organizatorzy przygotowali ponad 1,5 tys. paczek z żywnością i artykułami chemii gospodarczej, aby wspomóc potrzebujących.

Organizatorzy wigilii dla samotnych w Chorzowie spodziewają się w tym roku ok. 2 tys. uczestników. Spotkanie zostanie zorganizowana w Parku Śląskim po raz trzeci.

Spotkania wigilijne będą organizowane w wielu miastach. Oprócz świątecznego posiłku, dają one osobom samotnym i ubogim możliwość świętowania Bożego Narodzenia we wspólnocie, wielu z nich nie ma bowiem możliwości obchodzenia świąt w rodzinnym gronie.

Tagi:
bezdomni

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Adwent 2019 – Modlitwa wiernych

Adwent 2019 – Modlitwa wiernych

Adwent 2019 – Wyznanie wiary

Adwent 2019 – Wyznanie wiary

Cierpliwe adwentowe czekanie

Cierpliwe adwentowe czekanie

Prezentacja nr 50/2019

Prezentacja nr 50/2019

Nauka i wiara

Nauka i wiara

Czas łaski

Czas łaski

III Diecezjalna Gala Wolontariatu

III Diecezjalna Gala Wolontariatu

Soyka Honorowym Mistrzem Muzyki i Słowa

Soyka Honorowym Mistrzem Muzyki i Słowa

Czas łaski - ostatnie spotkanie z cyklu

Czas łaski - ostatnie spotkanie z cyklu "Wieczorów Maryjnych"

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem