Reklama

Wiadomości

W całej Polsce odbywają się wigilie dla samotnych i bezdomnych

Bożena Sztajner/Niedziela

W całej Polsce, dzięki wspólnotom i charytatywnym organizacjom kościelnym, bezdomni i ubodzy będą mogli zjeść wieczerzę wigilijną. Dla wielu z nich będzie to jedyna możliwość, by przełamać się opłatkiem. Z każdym rokiem przybywa uczestników takich spotkań. Wigilię dla osób bezdomnych i ubogich organizuje wiele miast, m.in. Kraków, Poznań, czy Lublin.

Najbardziej znana wieczerza wigilijna odbędzie się w Krakowie w krużgankach klasztoru Ojców Franciszkanów w Krakowie, 24 grudnia o godz. 14.30. Weźmie w niej udział około 1000 osób.

"Wigilia ta jest organizowana dla osób, które nie mają gdzie i z kim jej spędzić. Aby w tym dniu mogli się spotkać razem, połamać opłatkiem, złożyć życzenie, pokolędować. Przeżyć spotkanie wigilijne we wspólnocie" – powiedział gwardian klasztoru, o. Roman Banasik.

Franciszkanie organizują wigilie dla bezdomnych już od 1974 r., jednak po wprowadzeniu stanu wojennego zakazano tej inicjatywy. W 1991 r. reaktywowano spotkania wigilijne, które początkowo odbywały się na dworcu głównym, a po kilku latach w klasztorze.

Reklama

Oprócz zakonników współorganizatorem jest Caritas Archidiecezji Krakowskiej. Inicjatywę tę wspomagają również Małopolski Urząd Wojewódzki, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Kuchnia św. Brata Alberta, Siostry Albertynki, ZHP i ZHR. W spotkaniu wigilijnym w Krakowie, jak co roku, weźmie udział kard. Stanisław Dziwisz, który w jednej z rozmów przyznał, że jest to dla niego najważniejsze spotkanie tego dnia. Każdy z gości otrzyma również paczkę żywnościową na święta.

Dzięki wsparciu Caritas, wigilia odbędzie się także w Poznaniu. Przychodzi na nią ponad 1500 osób. W tym roku odbędzie się ona 24 grudnia o godz. 11.00 w jednej z hal na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Będzie to piąte spotkanie wigilijne w tym mieście.

Caritas Diecezji Bydgoskiej po raz czwarty organizuje spotkanie wigilijne. Odbędzie się ono na Starym Rynku 22 grudnia o godz. 17.00. Oprócz Caritas organizatorami są Miasto Bydgoszcz oraz tamtejsza kuria.

Reklama

W archidiecezji warszawskiej spotkanie wigilijne organizują dwa ośrodki dla bezdomnych prowadzone przez Caritas Archidiecezji Warszawskiej. W ośrodku "Tylko z darów miłosierdzia" przy ul. Żytniej, spotkanie odbędzie się 24 grudnia o godz. 13.30 i jest otwarte dla wszystkich. W schronisku "Przystań" przy ul. Wolskiej mieszkańcy zasiądą do wspólnego posiłku o godz. 15.00.

W jadłodajni św. Brata Alberta prowadzonej przez Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej osoby samotne i ubogie zasiądą w wigilię do wspólnego stołu z abp. Henrykiem Hoserem. Spotkanie rozpocznie się o godz. 10.00.

"Wigilie Caritas - jak zaznacza Paweł Kęska, rzecznik Caritas Polska - poprzedzone są ogólnopolską zbiórką żywności organizowaną 12 i 13 grudnia. Z części produktów robione są paczki dla najuboższych, pozostałe dary wykorzystywane są do organizacji spotkań wigilijnych".

Organizowanie wieczerzy wigilijnych nie jest wyłącznie inicjatywą Caritas, ale również innych charytatywnych środowisk Kościoła. Wspólny, bożonarodzeniowy posiłek dla bezdomnych organizują Siostry Misjonarki Miłości. Odbędzie się on w Domu św. Józefa w Warszawie. Wieczerza będzie poprzedzona trzydniowymi rekolekcjami. Po posiłku odbędzie się zaś Msza św. dla uczestników. Osoby pozbawione domu mogą oczywiście zostać do rana i zjeść śniadanie.

W Warszawie ojcowie kapucyni, którzy prowadzą jadłodajnię na ul. Miodowej, organizują wigilię 24 grudnia o godz. 11.30. Dużym wsparciem dla zakonników jest pomoc wolontariuszy Fundacji Kapucyńskiej oraz Towarzystwa charytatywnego im. o. Pio. Przewidywane jest przybycie około 100 osób, jednak jak zapewniają zakonnicy, każdy kto przyjdzie będzie mógł w niej uczestniczyć.

W organizowanie wigilii dla osób bezdomnych w Warszawie zaangażowana jest również międzynarodowa wspólnota Sant`Egidio (św. Idziego). Wieczerza wigilijna odbyła się już 20 grudnia w podziemiach kościoła Wszystkich Świętych na placu Grzybowskim.

W Białymstoku na Rynku Kościuszki spotkanie wigilijne zorganizowano w niedzielę 21 grudnia o godz. 13.00. Była to ekumeniczna wigilia miejska. Organizatorami są Stowarzyszenie Pomocy Rodzinie "Droga", władze miasta i Kościół prawosławny. Było to ósme ekumeniczne spotkanie wigilijne.

Także w niedzielę po raz XVIII odbyła się w Krakowie Wigilia dla Potrzebujących, której organizatorem jest Jan Kościuszko, założyciel sieci restauracji "Chłopskie Jadło" oraz "Polskie Jadło". Organizator prosił wcześniej, aby każdy, w ramach swoich możliwości, przyniósł na Rynek Główny produkty o przedłużonej dacie przydatności do spożycia, które zostaną przekazane potrzebującym. Każdy w ramach podziękowania otrzymał jabłko. W ten sposób Jan Kościuszko chciał również przypomnieć stary zwyczaj zdobienia drzewek świątecznych jabłkami.

W Opolu wigilia dla samotnych i potrzebujących odbędzie się w poniedziałek 22 grudnia o godz. 16.00, w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym. Uczestnikom zapewniono bezpłatny transport w obie strony specjalnymi autobusami komunikacji miejskiej. Organizatorzy przygotowali ponad 1,5 tys. paczek z żywnością i artykułami chemii gospodarczej, aby wspomóc potrzebujących.

Organizatorzy wigilii dla samotnych w Chorzowie spodziewają się w tym roku ok. 2 tys. uczestników. Spotkanie zostanie zorganizowana w Parku Śląskim po raz trzeci.

Spotkania wigilijne będą organizowane w wielu miastach. Oprócz świątecznego posiłku, dają one osobom samotnym i ubogim możliwość świętowania Bożego Narodzenia we wspólnocie, wielu z nich nie ma bowiem możliwości obchodzenia świąt w rodzinnym gronie.

2014-12-23 17:06

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

To Jego kuchnia

Anna Bandura

Przez te wszystkie lata nauczyłyśmy się polegać na Bogu. Chociaż czasem brakuje nam pieniędzy i bierzemy rzeczy na kredyt, to Pan tak to wszystko organizuje, że później spłacamy zaległości – mówi pani Marta

To kuchnia Pana Jezusa – mówi pani Marta Sawicka, która od 40 lat w swoim mieszkaniu przygotowuje posiłki dla osób ubogich i bezdomnych.

Więcej ...

Szef MEN: planujemy, że 1 września rok szkolny tradycyjnie rozpocznie się w szkołach

2020-08-05 13:16

Screen

Nie zakładamy, aby w szkołach był obowiązek zasłaniania ust i nosa; będą obowiązywały zasady dotyczące higieny osobistej zapowiedział Minister

Więcej ...

ONZ wzywa do szybkiego otwarcia szkół po kryzysie związanym z koronawirusem

2020-08-05 19:47

Adobe.Stock

Organizacja Narodów Zjednoczonych wydała przewodnik, który ma przyczynić się do jak najszybszego ponownego otwarcia szkół po kontroli na koronawirusa. Ma on pomóc rządom poszczególnych krajów w realizacji planów oświatowych – oznajmił sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres 4 sierpnia w Nowym Jorku.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Wyjątkowy koncert - „Abba Ojcze – Pielgrzymi...

Wyjątkowy koncert - „Abba Ojcze – Pielgrzymi...

Warszawa: Uroczystości pogrzebowe Bernarda Ładysza

Wiadomości

Warszawa: Uroczystości pogrzebowe Bernarda Ładysza

Pierwsi pielgrzymi wyszli z Warszawy na Jasną Górę

Kościół

Pierwsi pielgrzymi wyszli z Warszawy na Jasną Górę

MON: defilada odwołana ze względu na pandemię

Wiadomości

MON: defilada odwołana ze względu na pandemię

Chłopak z krzyżem dotarł na Jasną Górę

Kościół

Chłopak z krzyżem dotarł na Jasną Górę

Odpust Porcjunkuli

Święta i uroczystości

Odpust Porcjunkuli

Rozwodów kościelnych nie ma!

Niedziela Łódzka

Rozwodów kościelnych nie ma!

W sprawie drugiego ślubu Jacka Kurskiego

Wiadomości

W sprawie drugiego ślubu Jacka Kurskiego

Ksiądz, powstaniec, patriota. Powieszony przez Niemców na...

Kościół

Ksiądz, powstaniec, patriota. Powieszony przez Niemców na...