Reklama

Instytut Teologii Moralnej KUL

Przykazania kościelne - moralne przesłanie Kościoła

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

5 grudnia 2000 r. odbyło się na KUL sympozjum poświęcone przykazaniom kościelnym. Zorganizował je, istniejący w ramach Wydziału Teologii KUL, Instytut Teologii Moralnej. Otwarcia sympozjum dokonał Rektor Uniwersytetu, ks. prof. Andrzej Szostek MIC. W swoim wystąpieniu zwrócił uwagę na fakt, że rozważania nad przykazaniami kościelnymi, a więc prawem eklezjalnym, zwłaszcza w ramach teologii moralnej, ostatecznie oznaczają podjęcie refleksji nad Kościołem jako takim oraz nad człowiekiem, który jest tego Kościoła członkiem. Składając gratulacje biskupowi-nominatowi, Ksiądz Rektor wyraził nadzieję, że - znaczna skądinąd - odległość dzieląca Lublin od Helsinek, nie będzie przeszkodą nie do przezwyciężenia dla Księdza Biskupa i będzie on nadal mógł aktywnie uczestniczyć w życiu Uczelni. W podobnym tonie wypowiadał się w imieniu wszystkich pracowników Instytutu ks. prof. Janusz Nagórny, wprowadzając do referatu wygłaszanego przez ks. Wróbla.

Wygłaszane na sympozjum referaty podejmowały kwestię przykazań kościelnych od strony teologicznego i historycznego fundamentu. Ks. prof. J. Nagórny, roztaczając najszerszą perspektywę, pokazał, jak łatwo sprowadzić wspólnotę Kościoła do wymiaru suchego prawa, w którym liczą się tylko nakazy i zakazy. Tymczasem jest to najpierw i przede wszystkim wspólnota wiary i w kluczu wiary należy odczytywać jej prawne uregulowania. Jednocześnie jednak ta wspólnota - a także żyjący w niej człowiek - potrzebuje pewnych konkretnych norm prawnych, pozwalających na ukonkretnienie wezwania Bożego w codziennym życiu.

Problem źródeł powinności moralnej rozwinął drugi z prelegentów, ks. prof. Ireneusz Mroczkowski, wskazując między innymi na fakt, że dziś łatwo jest się zatrzymać na samym prawie Kościoła. Wielu dziś chętnie słucha "autorytetów" - poetów, pisarzy, filozofów, nie dostrzegając, iż głoszą oni często tę samą naukę, co Kościół. Trzeba dziś odnowić w sobie spojrzenie na Boga i Jego Kościół, by móc w pełni odczytać to wezwanie, jakie jest do nas skierowane.

Trzeci referat wygłosił ks. dr hab. J. Wróbel SCJ, biskup-nominat Helsinek, główny pomysłodawca poruszenia w bieżącym roku tej problematyki. Ukazał historię rozwoju przykazań kościelnych, wskazując na znaczne różnice w kolejnych "edycjach" - tak co do liczby (raz było ich nawet 10), jak i treści. Ostateczna wersja, obecna w wydanych przez Kongregację Nauki Wiary w 1998 roku "Corrigenda" (poprawkach) różni się od tej znanej powszechnie. Nie ma w nich mowy o "czasach zakazanych" i " hucznych zabawach", natomiast przypomina się o obowiązku wiernych troski o potrzeby Kościoła.

Poszczególne przykazania zostały omówione podczas dyskusji panelowej prowadzonej przez młodszych pracowników Instytutu. Wprowadzenia wygłosili: ks. dr Krzysztof Jeżyna, ks. dr Piotr Kieniewicz MIC, ks. dr Marian Pokrywka, ks. dr Stanisław Mojek i ks. dr Jerzy Gocko SDB. W dyskusję, prowadzoną przez ks. dr. Sławomira Nowosada, stosunkowo licznie włączyli się uczestniczący w sympozjum studenci i goście. Liczny - zwłaszcza przed południem - udział studentów bardzo cieszy, gdyż wskazuje zarówno na ich otwarcie na poszukiwania naukowe, jak i na trafność w wyborze tematu spotkania. Oby następne sympozja były równie owocne.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

0 0
2001-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Koniec procesu o cud za wstawiennictwem siostry Barbary Samulowskiej

2024-04-15 17:27
Siostra Miłosierdzia Barbara Stanisława Samulowska

pl.wikipedia.org

Siostra Miłosierdzia Barbara Stanisława Samulowska

Archidiecezja warmińska zakończyła diecezjalny etap procesu o cud za wstawiennictwem Sługi Bożej siostry Barbary Samulowskiej – wizjonerki z Gietrzwałdu – poinformował PAP rzecznik prasowy kurii metropolitalnej w Olsztynie ks. dr Marcin Sawicki.

Więcej ...

Kraków: 10 maja rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego Heleny Kmieć

2024-04-15 13:06
Świecka misjonarka Helena Kmieć została zamordowana w Boliwii

Fundacja im. Heleny Kmieć

Świecka misjonarka Helena Kmieć została zamordowana w Boliwii

W piątek 10 maja o godz. 10.00 w Kaplicy pałacu Arcybiskupów Krakowskich odbędzie się pierwsza sesja trybunału w procesie beatyfikacyjnym Heleny Kmieć, który tym samym zostanie oficjalnie rozpoczęty. Podczas tego wydarzenia zostanie zaprzysiężony trybunał, który będzie przesłuchiwał świadków i zbierał inne dowody wymagane do przeprowadzenia rzetelnie postępowania. Od tego momentu Helena Kmieć będzie nazywana Służebnicą Bożą.

Więcej ...

Zaproszenie na pielgrzymkę do Francji. Każdy może dołączyć

2024-04-16 13:39
Pielgrzymka do Francji

organizatorzy

Pielgrzymka do Francji

Chcesz spędzić tegoroczne wakacje, poznając ciekawe miejsca, a nie masz jeszcze pomysłu, gdzie pojechać? Parafia Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Skoczowie zaprasza w dniach 19-26 sierpnia 2024 r. do odkrywania piękna zakątków Francji, jej historii i duchowości.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Jezus mówi dziś o głodzie, który zagnieżdża się w...

Wiara

Jezus mówi dziś o głodzie, który zagnieżdża się w...

1690 kleryków w Kościele katolickim w Polsce w 2024 r.,...

Kościół

1690 kleryków w Kościele katolickim w Polsce w 2024 r.,...

Jestem Niepokalane Poczęcie

Wiara

Jestem Niepokalane Poczęcie

Koniec procesu o cud za wstawiennictwem siostry Barbary...

Kościół

Koniec procesu o cud za wstawiennictwem siostry Barbary...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

Smoleńsk. Niezabliźniona rana

Wiadomości

Smoleńsk. Niezabliźniona rana

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Maryja – Matką s. Faustyny

Wiara

Maryja – Matką s. Faustyny