Reklama

Niedziela Świdnicka

Słowo pasterza

Do jasnogórskiej Matki i Królowej (2)

Krzysztof Świertok

Hasło tegorocznej pielgrzymki, wybrane przez głównego przewodnika naszej pielgrzymki – ks. prał. Romualda Brudnowskiego, brzmi: „Totus Tuus”. Słowa te – jak wiemy – obrał sobie ks. Karol Wojtyła za swoje hasło biskupie. Wybrał je – jak sam to wyznaje – pod wpływem lektury „Traktatu o prawdziwym nabożeństwie do Najświętszej Maryi Panny” św. Ludwika Marii Grignion de Montfort, ascetycznego pisarza francuskiego z przełomu XVII i XVIII wieku (1673 – 1716). Hasło to ma tylko dwa słowa: „Totus Tuus”.

Słowo pierwsze – „totus” znaczy „cały”. Cały jest przeciwnością niecałego, częściowego. W haśle chodzi o całkowite, bez reszty, bez zastrzeżeń oddanie się komuś: Bogu, aniołowi czy człowiekowi. W tym przypadku chodzi o całkowite, bezwarunkowe, bezterminowe oddanie się Maryi. Dzisiaj wiele ludzi ma lęk przed takim całkowitym oddaniem się komuś. Może się zdarzyć, że ktoś zakładając małżeństwo, nie myśli o całkowitym oddaniu się drugiej osobie i to na całe życie. Niekiedy przy cywilnych rozwodach słychać tłumaczenie, że ożeniłem się tylko na próbę, na jakiś czas. Teraz odwołuję swoją decyzję. Owa częściowość oddania może mieć miejsce także w przyjmowaniu sakramentu święceń czy konsekracji zakonnej. Kto w takiej postawie przyjmuje święcenia lub składa śluby zakonne, ten już w punkcie wyjścia, na stracie, przegrywa.

Słowo „tuus” znaczy „twój”. Słowo „twój” wskazuje na wyłączność – tylko dla ciebie jestem cały; nie dla siebie, nie dla niej, czy nie dla niego, tylko dla ciebie. Dla kogoś innego mogę być połowicznie, częściowo, ale nie cały.

Reklama

Nie lękajmy się i nie żałujmy oddawać się w całości Trójcy Świętej: Bogu Ojcu, Bogu Synowi, Bogu Duchowi Świętemu. Nie lękajmy się także oddać całkowicie Maryi, naszej wspólnej Matce. Zobaczmy, jakie piękne owoce wydało to całkowite oddanie się ks. Karola Wojtyły, potem biskupa, kardynała i papieża, św. Jana Pawła II – Najświętszej Maryi Pannie .

Każdego roku na starcie pielgrzymki wyszczególniamy sobie intencje naszego pielgrzymowania. Niektóre z nich co roku sie powtarzają, ale są też intencje charakterystyczne, osobliwe dla poszczególnych lat. W tym roku będziemy dziękować za to, że Maryja Jasnogórska już od 300 lat ma na głowie koronę. Te korony zostały Jej nałożone w duchu wdzięczności za Jej pomoc i opiekę nad nami, na znak, że naród nasz do Niej należy, że uznajemy, że Ona jest naszą Matką i Królową, Królową, która nam wydaje dobre polecenia, Królową, której chcemy słuchać, Królową, która nam nieustannie pomaga.

W roku stulecia objawień fatimskich będziemy także dziękować naszej Matce Maryi za to, że zechciała przyjść na ziemię, żeby przekazać nam swoje ważne orędzie. Ludzkość ma tendencję do przyzwyczajania się nie tylko do rzeczy dobrych, ale także do tego, co się nie podoba Panu Bogu. Stąd potrzebne są nam przypomnienia i upomnienia. Takie właśnie przyjazne upomnienie Maryi otrzymaliśmy w Fatimie.

Reklama

(Fragment homili wygłoszonej w katedrze podczas wymarszu XIV Pieszej Pielgrzymki Diecezji Świdnickiej na Jasną Górę).

2017-08-16 13:36

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Stawiam się w roli uważnego lekarza

Krzysztof Świertok/BPJG

O najnowszych pracach konserwatorskich przy Cudownym Obrazie Matki Bożej Częstochowskiej z dr. hab. Krzysztofem Chmielewskim, prof. ASP, prodziekanem Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, rozmawia Agnieszka Dziarmaga.

Więcej ...

Zmiany wikariuszy i proboszczów w 2020 r.

Adobe.Stock

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Biskupi kierują poszczególnych księży na nowe parafie. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Więcej ...

Pogłębia się dramat Sudanu Południowego

2020-07-10 16:56

Vatican News

Najmłodsze państwo świata pilnie potrzebuje wsparcia. Caritas Internationalis alarmuje, że bez konkretnej pomocy humanitarnej mieszkańców Sudanu Południowego czeka fala dotkliwego głodu. Jest to m.in. konsekwencja niekończącego się konfliktu. Szacuje się, że aż 7,5 mln na 11 mln Sudańczyków znajduje się na granicy przeżycia.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany wikariuszy i proboszczów w 2020 r.

Zmiany wikariuszy i proboszczów w 2020 r.

Siedem

Komentarze

Siedem "grzechów" głównych kampanii Trzaskowskiego

Carlo Acutis, przyszły błogosławiony nastolatek:...

Wiara

Carlo Acutis, przyszły błogosławiony nastolatek:...

O. Kowalczyk SJ: dziś całe narody, niegdyś...

Kościół

O. Kowalczyk SJ: dziś całe narody, niegdyś...

To jest CUD!

Kościół

To jest CUD!

Ratyzbona: szczegóły uroczystości pogrzebowej  ks....

Kościół

Ratyzbona: szczegóły uroczystości pogrzebowej ks....

Benedykt XVI: małżeństwa homoseksualne i aborcja to...

Benedykt XVI

Benedykt XVI: małżeństwa homoseksualne i aborcja to...

Bp Ignacy Dec: Katolik powinien głosować na kandydata...

Kościół

Bp Ignacy Dec: Katolik powinien głosować na kandydata...

Wyborcy Bosaka przeciw Rafałowi Trzaskowskiemu. Stworzyli...

Wiadomości

Wyborcy Bosaka przeciw Rafałowi Trzaskowskiemu. Stworzyli...