Reklama

Archiwum ks. Stanisława Gasińskiego
Uczestnicy kalwaryjskiej uroczystości odpustowej

Zakończenie odpustu w Jerozolimie ziemi wieluńskiej

2017-08-30 12:21

Ks. Jan Powroźnik
Edycja częstochowska 36/2017, str. 6

- Jest to niezwykłe miejsce kultu Maryi Wniebowziętej, Kalwaryjskiej Pani - tak o archidiecezjalnym sanktuarium Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia na Kalwarii w Praszce wyraził się 20 sierpnia br. bp Jan Wątroba, ordynariusz diecezji rzeszowskiej.

Procesja Triumfu Maryi Wniebowziętej zakończyła na Kalwarii w Praszce Odpust Kalwaryjski. Wcześniej ks. prał. Stanisław Gasiński powitał głównego celebransa przy kościółku Grobku i Wniebowzięcia Matki Bożej, którego budowę bp Wątroba wsparł też swoją ofiarą. Ksiądz Kustosz przypomniał słowa Benedykta XVI, który powiedział, iż Maryja Wniebowzięta „przypomina, że kto żyje i umiera w miłości Boga i bliźniego, ten zostanie przemieniony na obraz chwalebnego ciała zmartwychwstałego Chrystusa”.

Uroczystość uświetnili swoją obecnością: dziekan regionu wieluńskiego ks. Marian Mermer, ks. Mirosław Rapcia, ks. Henryk Pilak z Polskiej Misji Katolickiej w Anglii, ks. Zygmunt Wróbel, księża dekanatu praszkowskiego, przedstawiciele Towarzystwa Strzeleckiego Bractwa Kurkowego z Krakowa, Kalwaryjskie Bractwo Męki Pańskiej w Praszce i orkiestra dęta ze Skomlina. Przybyli też pielgrzymi z ziemi wieluńskiej (w tym z parafii Biała k. Wielunia) i miejscowi parafianie.

Po krótkim nabożeństwie maryjnym miały miejsce procesja z figurą Matki Bożej oraz uroczysta Eucharystia połączona z dziękczynieniem za tegoroczne plony. Bp Wątroba, który był witany jako tamtejszy rodak, ponieważ pochodzi z ziemi wieluńskiej, przywołał w okolicznościowym kazaniu wielkie rocznice roku 2017. Nazwał go nawet „rokiem maryjnym”. Uwypuklił znaczenie sanktuarium na Kalwarii w Praszce, które arcybiskup senior Stanisław Nowak nazwał Jerozolimą Ziemi Wieluńskiej - Kalwarią Ziemi Wieluńskiej. Przypomniał również, że to właśnie ta ziemia została jako pierwsza naznaczona dramatem II wojny światowej. Dlatego też w tym miejscu tak ważna jest modlitwa o pokój.

Reklama

Na Kalwarii w Praszce jest również kaplica fatimska, gdzie znajdują się relikwie świętych dzieci z Fatimy - Hiacynty i Franciszka. Tu każdego 13. dnia miesiąca od maja do października oraz w każdą sobotę głoszone jest orędzie fatimskie, m.in. o końcowym triumfie Niepokalanego Serca Maryi.

Po Mszy św. odbyło się poświęcenie dożynkowego wieńca, chleba i tegorocznych plonów, a bp Wątroba otrzymał w darze obraz Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia oraz kwiaty.

Na zakończenie ks. Gasiński powiedział do wiernych: - Nieście dumnie sztandar Maryi, miłości do Boga i do Niej, w wasze codzienne życie i bądźcie najlepszymi ambasadorami Kalwarii w Praszce.

Tagi:
odpust

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Misja specjalna Kościoła

Misja specjalna Kościoła

„Nadzieja. Zwycięstwo”

„Nadzieja. Zwycięstwo”

Bracia 24h

Bracia 24h

Wzajemne wsparcie

Wzajemne wsparcie

Noc czuwania

Noc czuwania

Komentarz dnia

Komentarz dnia

Rekolekcje z o. Jamesem Manjackalem w Krośnie Odrzańskim.

Rekolekcje z o. Jamesem Manjackalem w Krośnie Odrzańskim.

X Międzynarodowy Festiwal Chóralnej Pieśni Maryjnej

X Międzynarodowy Festiwal Chóralnej Pieśni Maryjnej

Generał Salezjanów w Łodzi

Generał Salezjanów w Łodzi

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem