Reklama

Niedziela Częstochowska

Zakończenie odpustu w Jerozolimie ziemi wieluńskiej

Archiwum ks. Stanisława Gasińskiego

Uczestnicy kalwaryjskiej uroczystości odpustowej

- Jest to niezwykłe miejsce kultu Maryi Wniebowziętej, Kalwaryjskiej Pani - tak o archidiecezjalnym sanktuarium Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia na Kalwarii w Praszce wyraził się 20 sierpnia br. bp Jan Wątroba, ordynariusz diecezji rzeszowskiej.

Procesja Triumfu Maryi Wniebowziętej zakończyła na Kalwarii w Praszce Odpust Kalwaryjski. Wcześniej ks. prał. Stanisław Gasiński powitał głównego celebransa przy kościółku Grobku i Wniebowzięcia Matki Bożej, którego budowę bp Wątroba wsparł też swoją ofiarą. Ksiądz Kustosz przypomniał słowa Benedykta XVI, który powiedział, iż Maryja Wniebowzięta „przypomina, że kto żyje i umiera w miłości Boga i bliźniego, ten zostanie przemieniony na obraz chwalebnego ciała zmartwychwstałego Chrystusa”.

Uroczystość uświetnili swoją obecnością: dziekan regionu wieluńskiego ks. Marian Mermer, ks. Mirosław Rapcia, ks. Henryk Pilak z Polskiej Misji Katolickiej w Anglii, ks. Zygmunt Wróbel, księża dekanatu praszkowskiego, przedstawiciele Towarzystwa Strzeleckiego Bractwa Kurkowego z Krakowa, Kalwaryjskie Bractwo Męki Pańskiej w Praszce i orkiestra dęta ze Skomlina. Przybyli też pielgrzymi z ziemi wieluńskiej (w tym z parafii Biała k. Wielunia) i miejscowi parafianie.

Po krótkim nabożeństwie maryjnym miały miejsce procesja z figurą Matki Bożej oraz uroczysta Eucharystia połączona z dziękczynieniem za tegoroczne plony. Bp Wątroba, który był witany jako tamtejszy rodak, ponieważ pochodzi z ziemi wieluńskiej, przywołał w okolicznościowym kazaniu wielkie rocznice roku 2017. Nazwał go nawet „rokiem maryjnym”. Uwypuklił znaczenie sanktuarium na Kalwarii w Praszce, które arcybiskup senior Stanisław Nowak nazwał Jerozolimą Ziemi Wieluńskiej - Kalwarią Ziemi Wieluńskiej. Przypomniał również, że to właśnie ta ziemia została jako pierwsza naznaczona dramatem II wojny światowej. Dlatego też w tym miejscu tak ważna jest modlitwa o pokój.

Reklama

Na Kalwarii w Praszce jest również kaplica fatimska, gdzie znajdują się relikwie świętych dzieci z Fatimy - Hiacynty i Franciszka. Tu każdego 13. dnia miesiąca od maja do października oraz w każdą sobotę głoszone jest orędzie fatimskie, m.in. o końcowym triumfie Niepokalanego Serca Maryi.

Po Mszy św. odbyło się poświęcenie dożynkowego wieńca, chleba i tegorocznych plonów, a bp Wątroba otrzymał w darze obraz Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia oraz kwiaty.

Na zakończenie ks. Gasiński powiedział do wiernych: - Nieście dumnie sztandar Maryi, miłości do Boga i do Niej, w wasze codzienne życie i bądźcie najlepszymi ambasadorami Kalwarii w Praszce.

2017-08-30 12:21

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Msza św., która pozostanie na zawsze w pamięci. Wspomnienie papieskiej wizyty

2020-05-25 23:31

MJscreen

Biskup Roman Pindel nawiązał w Skoczowie do tematyki sumienia podjętej przez Papieża na skoczowskiej Kaplicówce w 1995 r.

Papieskie słowa, wypowiedziane 25 lat temu na skoczowskiej Kaplicówce, przypomniał biskup Roman Pindel w okolicznościowej homilii wygłoszonej na diecezjalnym odpuście ku czci św. Jana Sarkandra, który 400 lat temu zmarł śmiercią męczeńską, dochowując tajemnicy spowiedzi. Biskup podkreślił, że Msza św., którą odprawił Papież 22 maja 1995 r. w Skoczowie, pozostanie na zawsze w pamięci diecezji.

Więcej ...

Kodeń: dziś pogrzeb o. prof. Wacława Hryniewicza OMI

2020-05-30 10:46

kyasarin/pixabay.com

Dziś w południe odbędzie się pogrzeb o. prof. Wacława Hryniewicza OMI - wybitnego polskiego teologa i ekumenisty, zmarłego we wtorek w wieku 83 lat. Po Mszy św. w sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej Królowej Podlasia, zakonnik zostanie pochowany na cmentarzu parafialnym w Kodniu.

Więcej ...

Otworzyliśmy drzwi naszych domów

2020-05-31 00:21

Fot. Grzegorz Kryszczuk

Kościół pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Pokoju na wrocławskich Popowicach stał się Wieczernikiem. Cztery wspólnoty - Dom Boży, Lew Judy, Koinonia Jan Chrzciciel oraz Porta Coeli przeżywały wigilię Zesłania Ducha Świętego. Eucharystii przewodniczył ks. prof. Mariusz Rosik.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Abp Depo do neoprezbiterów: wchodzicie na drogę zmagań o...

Niedziela Częstochowska

Abp Depo do neoprezbiterów: wchodzicie na drogę zmagań o...

Kraków: nieznany film z bł. Zbigniewem Strzałkowskim,...

Polska

Kraków: nieznany film z bł. Zbigniewem Strzałkowskim,...

Zarządzenia dotyczące programu duszpasterskiego diecezji...

Aspekty

Zarządzenia dotyczące programu duszpasterskiego diecezji...

Miliony od Trzaskowskiego dla byłej agentki

Wiadomości

Miliony od Trzaskowskiego dla byłej agentki

Meksyk: ksiądz w czasie Mszy  św.  odebrał telefon od...

Kościół

Meksyk: ksiądz w czasie Mszy św. odebrał telefon od...

Mama, która przebaczyła

Kościół

Mama, która przebaczyła

Szumowski: dzisiaj lub jutro decyzja ws. zniesienia...

Wiadomości

Szumowski: dzisiaj lub jutro decyzja ws. zniesienia...

Polka zażyła pigułki aborcyjne i urodziła ciężko...

Wiadomości

Polka zażyła pigułki aborcyjne i urodziła ciężko...