Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Relikwie błogosławionych Ojców Męczenników

Joanna Ferens

Wprowadzenia relikwii dokonał bp Marian Rojek

Relikwie błogosławionych franciszkanów, o. Zbigniewa Strzałkowskiego i o. Michała Tomaszka, którzy zginęli śmiercią męczeńską w Peru, 17 sierpnia zostały uroczyście wprowadzone do parafii pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Dąbrowicy.

Wydarzenie pięknie wpisało się w kilka wydarzeń ostatniego czasu, jak nawiedzenie parafii w Dąbrowicy przez Krzyż Wielkopiątkowy św. Jana Pawła II, 25-lecie diecezji zamojsko-lubaczowskiej, 25-lecie parafii w Dąbrowicy oraz jubileusz 25 lat kapłaństwa dąbrowickiego proboszcza, ks. Józefa Bednarskiego.

Wprowadzenie relikwii błogosławionych Ojców Męczenników miało miejsce podczas uroczystej Eucharystii, której przewodniczył ordynariusz diecezji zamojsko-lubaczowskiej bp Marian Rojek, a wraz z nim w koncelebrze modlili się także m.in. ks. Michał Maciołek, kanclerz Kurii Diecezjalnej, ks. Jerzy Kołtun dziekan dekanatu Biłgoraj Północ i proboszcz parafii w Dąbrowicy ks. Józef Bednarski, który już na początku witał wszystkich zebranych w świątyni. – W imieniu parafian Dąbrowica modlę się do Pana Boga za pośrednictwem św. Maksymiliana i męczenników polskich w Peru, błogosławionych o. Zbigniewa Strzałkowskiego i o. Michała Tomaszka, których relikwie od dzisiaj będą czczone w tym kościele parafialnym. Z tej świątyni płynie ku Trójjedynemu Bogu dziękczynienie za 25 lat naszej diecezji i naszej dąbrowickiej parafii. Witam wraz z parafianami gości, a w sposób szczególny bp. Mariana Rojka i wszystkich przybyłych kapłanów.

Reklama

Bp Marian Rojek w okolicznościowym słowie Bożym podkreślał ogromną wartość tego świadectwa wiary, jakie pozostawili nam o. Zbigniew i o. Michał. – Chrystus na krzyżu z miłości do mnie, grzesznika, wyrzekł się wszystkiego aż do końca. Obaj błogosławieni męczennicy Zbigniew i Michał mówią nam, że nic nie wydaje się zbyt ciężkie, gdy chodzi o zbawienie, gdy chodzi o niebo. Byli w stanie wyeliminować z życia to wszystko, co ich powstrzymywało od miłości do Boga i bliźniego. Naszą powinnością ma więc być zatroskanie o drugiego człowieka na wzór Chrystusa. Zobaczcie, jak ważna w życiu tych błogosławionych i w ich działaniu oraz w słowach była indywidualna troska o drugiego człowieka. Właśnie dlatego źli ludzie obu ojców franciszkanów zamordowali. Dotarcie do człowieka jest podstawową drogą ewangelizacji, to jest najpewniejszy kierunek do osobistego spotkania się z Bogiem poprzez dar świętości drugiego człowieka, na którego patrzę, którego słyszę, z którym codziennie żyję, pracuję, modlę się – wskazał Pasterz diecezji.

Dekret o wprowadzeniu relikwii błogosławionych Ojców Franciszkanów odczytał ks. Michał Maciołek, kanclerz. „O. Marian Gołąb, prowincjał Prowincji św. Antoniego z Padwy i bł. Jakuba Strzemię Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych – Franciszkanów w Polsce, przekazuję relikwie pierwszego stopnia bł. o. Zbigniewa Strzałkowskiego i bł. o. Michała Tomaszka oraz certyfikat postulatora generalnego dla parafii pw. św. Maksymiliana Kolbego w Dąbrowicy” – brzmiał tekst dekretu. Proboszcz parafii w Dąbrowicy, ks. Józef Bednarski, wyraził swoją ogromną wdzięczność za łaskę wprowadzenia relikwii błogosławionych Ojców Męczenników do parafii i dziękował w imieniu parafii za ten wielki dar.

Ciała o. Michała i o. Zbigniewa spoczywają w Pariacoto, w kościele parafialnym pod wezwaniem „Senor de Mayo”. Na ich nagrobkach widnieje napis: „Mocni w wierze, płonący miłością, posłańcy pokoju, aż do męczeństwa”. Od teraz ich relikwie można czcić również w Dąbrowicy.

2017-08-30 12:22

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Franciszkanie w Betlejem pomagają ofiarom koronawirusa

2020-07-14 20:23

misje-ofm.pl

Franciszkanie w Betlejem rozdzielili środki pomocy dla rodzin, które znalazły się w trudnej sytuacji z powodu pandemii koronawirusa. Kustodia franciszkańska Ziemi Świętej poinformowała 13 lipca, że proboszcz katolickiego kościoła św. Katarzyny przekazał podstawowe artykuły żywnościowe wartości 10 tys. dolarów ludziom starszym, chorym oraz osobom, które z powodu choroby nie mogą opuścić swoich mieszkań.

Więcej ...

Powrót po latach

2020-07-14 11:27

ks. Łukasz Romańczuk

Szkaplerz karmelitański

Już w najbliższy czwartek, na Mszy o godz. 18, figurze Matki Bożej Szkaplerznej zostanie nałożony szkaplerz. Jaka była historia "zaginięcia" figury, jej powrotu i odrodzeniu kultu Matki Bożej na tym terenie, można przeczytać w naszym artykule.

Więcej ...

Wyremontowana salka oazowa

2020-07-14 23:47

ks. Adrian Put "/Niedziela"

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmarł ks. Bronisław Piasecki, osobisty sekretarz Prymasa...

Kościół

Zmarł ks. Bronisław Piasecki, osobisty sekretarz Prymasa...

Zmiany wikariuszy i proboszczów w 2020 r.

Zmiany wikariuszy i proboszczów w 2020 r.

USA: Trump pogratulował Andrzejowi Dudzie reelekcji

Wiadomości

USA: Trump pogratulował Andrzejowi Dudzie reelekcji

Zgwałcone, pobite i okradzione zakonnice w Ugandzie

Świat

Zgwałcone, pobite i okradzione zakonnice w Ugandzie

Już jest w dobrych rękach. Śp. ks. Wojciech Szlachetka

Niedziela Lubelska

Już jest w dobrych rękach. Śp. ks. Wojciech Szlachetka

To jest CUD!

Kościół

To jest CUD!

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Bp Ignacy Dec: Katolik powinien głosować na kandydata...

Kościół

Bp Ignacy Dec: Katolik powinien głosować na kandydata...

Siedem

Komentarze

Siedem "grzechów" głównych kampanii Trzaskowskiego