Reklama

Joanna Ferens
Wprowadzenia relikwii dokonał bp Marian Rojek

Relikwie błogosławionych Ojców Męczenników

2017-08-30 12:22

Joanna Ferens
Edycja zamojsko-lubaczowska 36/2017, str. 3

Relikwie błogosławionych franciszkanów, o. Zbigniewa Strzałkowskiego i o. Michała Tomaszka, którzy zginęli śmiercią męczeńską w Peru, 17 sierpnia zostały uroczyście wprowadzone do parafii pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Dąbrowicy.

Wydarzenie pięknie wpisało się w kilka wydarzeń ostatniego czasu, jak nawiedzenie parafii w Dąbrowicy przez Krzyż Wielkopiątkowy św. Jana Pawła II, 25-lecie diecezji zamojsko-lubaczowskiej, 25-lecie parafii w Dąbrowicy oraz jubileusz 25 lat kapłaństwa dąbrowickiego proboszcza, ks. Józefa Bednarskiego.

Wprowadzenie relikwii błogosławionych Ojców Męczenników miało miejsce podczas uroczystej Eucharystii, której przewodniczył ordynariusz diecezji zamojsko-lubaczowskiej bp Marian Rojek, a wraz z nim w koncelebrze modlili się także m.in. ks. Michał Maciołek, kanclerz Kurii Diecezjalnej, ks. Jerzy Kołtun dziekan dekanatu Biłgoraj Północ i proboszcz parafii w Dąbrowicy ks. Józef Bednarski, który już na początku witał wszystkich zebranych w świątyni. – W imieniu parafian Dąbrowica modlę się do Pana Boga za pośrednictwem św. Maksymiliana i męczenników polskich w Peru, błogosławionych o. Zbigniewa Strzałkowskiego i o. Michała Tomaszka, których relikwie od dzisiaj będą czczone w tym kościele parafialnym. Z tej świątyni płynie ku Trójjedynemu Bogu dziękczynienie za 25 lat naszej diecezji i naszej dąbrowickiej parafii. Witam wraz z parafianami gości, a w sposób szczególny bp. Mariana Rojka i wszystkich przybyłych kapłanów.

Reklama

Bp Marian Rojek w okolicznościowym słowie Bożym podkreślał ogromną wartość tego świadectwa wiary, jakie pozostawili nam o. Zbigniew i o. Michał. – Chrystus na krzyżu z miłości do mnie, grzesznika, wyrzekł się wszystkiego aż do końca. Obaj błogosławieni męczennicy Zbigniew i Michał mówią nam, że nic nie wydaje się zbyt ciężkie, gdy chodzi o zbawienie, gdy chodzi o niebo. Byli w stanie wyeliminować z życia to wszystko, co ich powstrzymywało od miłości do Boga i bliźniego. Naszą powinnością ma więc być zatroskanie o drugiego człowieka na wzór Chrystusa. Zobaczcie, jak ważna w życiu tych błogosławionych i w ich działaniu oraz w słowach była indywidualna troska o drugiego człowieka. Właśnie dlatego źli ludzie obu ojców franciszkanów zamordowali. Dotarcie do człowieka jest podstawową drogą ewangelizacji, to jest najpewniejszy kierunek do osobistego spotkania się z Bogiem poprzez dar świętości drugiego człowieka, na którego patrzę, którego słyszę, z którym codziennie żyję, pracuję, modlę się – wskazał Pasterz diecezji.

Dekret o wprowadzeniu relikwii błogosławionych Ojców Franciszkanów odczytał ks. Michał Maciołek, kanclerz. „O. Marian Gołąb, prowincjał Prowincji św. Antoniego z Padwy i bł. Jakuba Strzemię Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych – Franciszkanów w Polsce, przekazuję relikwie pierwszego stopnia bł. o. Zbigniewa Strzałkowskiego i bł. o. Michała Tomaszka oraz certyfikat postulatora generalnego dla parafii pw. św. Maksymiliana Kolbego w Dąbrowicy” – brzmiał tekst dekretu. Proboszcz parafii w Dąbrowicy, ks. Józef Bednarski, wyraził swoją ogromną wdzięczność za łaskę wprowadzenia relikwii błogosławionych Ojców Męczenników do parafii i dziękował w imieniu parafii za ten wielki dar.

Ciała o. Michała i o. Zbigniewa spoczywają w Pariacoto, w kościele parafialnym pod wezwaniem „Senor de Mayo”. Na ich nagrobkach widnieje napis: „Mocni w wierze, płonący miłością, posłańcy pokoju, aż do męczeństwa”. Od teraz ich relikwie można czcić również w Dąbrowicy.

Tagi:
relikwie franciszkanie

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Nauka jest dla ciebie!

Nauka jest dla ciebie!

Proobronni

Proobronni

Rycerze Kolumba w obronie rodziny

Rycerze Kolumba w obronie rodziny

Katechezy z Janem Pawłem II

Katechezy z Janem Pawłem II

Komentarz dnia

Komentarz dnia

Przegląd prasy

Przegląd prasy

Polsko-niemieckie nabożeństwo ekumeniczne w Kościele Pokoju we Frankfurcie nad Odrą.

Polsko-niemieckie nabożeństwo ekumeniczne w Kościele Pokoju we Frankfurcie...

Urodzeni za wcześnie godnie pochowani

Urodzeni za wcześnie godnie pochowani

Inauguracja roku akademickiego 2019/2020 na PWT we Wrocławiu

Inauguracja roku akademickiego 2019/2020 na PWT we Wrocławiu

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem