Reklama

Akcja "Życie z życia"

Niedziela przemyska 12/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jedną z metod ratowania życia człowieka poza przeszczepem ze zwłok są przeszczepy rodzinne. Dotyczą one niektórych narządów (nerka) lub tkanek (skóra, szpik kostny). Można je pobrać tylko po otrzymaniu zgody żywego dawcy. W Polsce narządy można ofiarowywać tylko najbliższym członkom rodziny po otrzymaniu od nich zgody. Bardzo dużo ludzi umiera nie mogąc doczekać się na przeszczep narządu. Nerka to narząd, który może być ofiarowany choremu przez najbliższych. Decyzja o oddaniu nerki powinna być podjęta bez presji otoczenia chorego. Nikt nie powinien do tego nikogo zmuszać. Jedynym motywem powinno być uczucie miłości do bliskiej mu osoby i chęć ulżenia jego cierpieniu. Ci, którzy trwają w tym cierpieniu wiedzą najlepiej, jak wielu do tej pory nawet bliskich ich znajomych oddala się nie chcąc nawet udzielać wsparcia psychicznego. Boją się, nie wiedzą jak rozmawiać.
Okres schyłkowej ciężkiej choroby, dializa i oczekiwanie na telefon wzywający do przeszczepu jest bardzo trudną próbą dla każdego chorego. Nie każdy wytrzymuje tak dużą presję psychiczną. Dlatego tak cenny jest przeszczep rodzinny, na który pacjent czeka w większym spokoju, otoczony miłością i życzliwością najbliższych.
Przeszczepienie rodzinne jest pobraniem i przeszczepieniem nerki od zdrowych rodziców, rodzeństwa, dziadków, krewnych, dawców spokrewnionych z biorcą więzami krwi, współmałżonków, przybranych rodziców i powinowatych oraz dawców spokrewnionych z biorcą emocjonalnie. Dawcy spokrewnieni emocjonalnie muszą mieć zgodę Sądu Rejonowego. Dodatkowym warunkiem przeszczepienia jest zgodność grup krwi ABO oraz ujemny wynik badań wykluczających szybkie odrzucenie narządu.
Kto może być dawcą nerki? Dawca musi być: osobą pełnoletnią, zdrową i wyrazić swoją zgodę pisemnie na pobranie nerki.
Kto nie może być dawcą nerki? Dawcą nie może być: osoba chora, powyżej 65. roku życia oraz osoby niezdolne do podejmowania samodzielnie decyzji: dzieci, chorzy z zaburzeniami psychicznymi oraz osoby przebywające w więzieniu.
Co zrobić, aby zostać dawcą? Przede wszystko należy wykonać badania. Do podstawowych badań należą:
- badania krwi, morfologii krwi, elektrolity, glukoza, mocznik, kreatynina.
- badania moczu: badanie ogólne, dobowy białkomocz, posiew moczu
- badanie oceniające funkcję nerek: klirens kreatyniny.
Inne badania: EKG, RTG klatki piersiowej, USG jamy brzusznej, badanie dna oka.
Konieczne jest także szczepienie przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B.
Aby te badania wykonać, najlepiej zgłosić się do lekarza opiekującego się osobą dializowaną w Stacji Dializ. Można także bezpośrednio zgłosić się do Ośrodka Transplantacyjnego.
W czasie pierwszej wizyty lekarz przeprowadza szczegółowy wywiad z potencjalnym dawcą. Przede wszystkim są to pytania dotyczące: chorób nerek, serca, płuc, nadciśnienia, cukrzycy, zatorowości, chorób nowotworowych, gruźlicy czy chorób psychicznych. Padają też pytania o palenie papierosów i nadużywaniu alkoholu. Kobiety pyta się też o sprawy ginekologiczne i położnicze. Po wywiadzie przyszły dawca jest badany przez lekarza. Ważna jest: waga ciała (osoby otyłe nie powinny być dawcami, ponieważ mogą mieć większe ryzyko powikłań), ciśnienie tętnicze (mierzy się go 3 razy w odstępach co 10 minut). Bada się dokładnie: płuca, serce, brzuch, zwraca się uwagę na wygląd skóry, węzły chłonne, przepukliny itp. Jeżeli funkcja nerek jest bardzo dobra, a lekarz dopatrzy się lub podejrzewa jakąś chorobę, wtedy kieruje przyszłego dawcę na badania specjalistyczne. Wykonywane są już one w Ośrodku Transplantacyjnym.
Bardzo ważnymi badaniami specjalistycznymi są: badania immunologiczne - próba krzyżowa, antygeny zgodności tkankowej (HLA), arteriografia tętnic nerkowych, badania wirusologiczne. Przed samym zabiegiem pobrania nerki potencjalny dawca konsultowany jest z chirurgiem transplantologiem, ginekologiem (kobiety), urologiem i psychiatrą. W razie potrzeby także z innymi specjalistami. Bardzo ważny jest stan jamy ustnej i uzębienia. Nie wyleczone zęby są siedliskiem bakterii i wykluczają z przeszczepu dawcę i biorcę. Stabilny stan psychiczny przed przeszczepem ma ogromne znaczenie, ponieważ emocje mogą spowodować podwyższoną temperaturę ciała i przesunąć termin oczekiwanego przeszczepu. Jak widać, ogromne spektrum różnych czynników decyduje o zakwalifikowaniu dawcy do przeszczepu rodzinnego. Lekarz musi być pewny, że jego zdrowiu i życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.
Jakie jest ryzyko dla dawcy rodzinnego po oddaniu nerki?
Jak każdy zabieg operacyjny i ten niesie ze sobą pewne ryzyko. Pamiętajmy, że lekarz nie jest wszechmocny. Ryzyko śmiertelności w czasie pobrania nerki wynosi 0,03%, powikłania pooperacyjne niosące zagrożenie życia wynoszą od 1,4 do 1,8%. Są one zazwyczaj leczone z pozytywnym skutkiem. Dla porównania ryzyko śmierci dla leczonych dializami wynosi ok. 10% rocznie. Udowodniono, że śmierć dawcy w porównaniu do śmiertelności w wypadkach drogowych jest 8 razy mniejsza. Inne związane z tym zabiegiem choroby są podobne jak u pozostałej populacji. Koszty badań i przeszczepu pokrywają Kasy Chorych i Ministerstwo Zdrowia.
Co daje przeszczep rodzinny?
- Skraca oczekiwanie na przeszczep
- Stwarza lepszy komfort życia (kontynuowanie studiów, pracy, zainteresowań itp.
- Umożliwia wybranie optymalnego czasu na zabieg
- U dzieci: umożliwia prawidłowy rozwój fizyczny, skraca cierpienie i poprawia jakość życia, umożliwia normalną naukę i prawidłowy rozwój społeczny
- U chorych na cukrzycę: umożliwia przeżycie dłuższe niż u dializowanych, chociaż nie redukuje powikłań naczyniowych.
Czy każdy może dostać nerkę z przeszczepu rodzinnego?
Nie zawsze. Są choroby niewydolności nerek, które przynoszą się na nerkę przeszczepioną. Nie warto wtedy pozbawiać członka rodziny jednego narządu, jeżeli istnieje duże ryzyko u biorcy. W takich sytuacjach ostateczne zdanie podejmuje lekarz transplantolog. Dla bezpieczeństwa powinno się najpierw choremu przeszczepić nerkę ze zwłok. Jeżeli efekt byłby pomyślny to po latach utraty funkcjonowania przeszczepionej nerki można przystąpić do zabiegu rodzinnego. Przeszczepy rodzinne z reguły są dłuższe i mają mniej komplikacji po zabiegu ze względu na lepszą zgodność tkankową.
Czy życie z jedną nerką jest bezpieczne?
Jedna zdrowa nerka wystarczy do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Kobiety - dawcy mogą zachodzić w ciążę i rodzić dzieci. Szczególnie jest to ważna informacja dla matki, która oddaje nerkę swojemu pierwszemu dziecku lub kobiety, która jeszcze nie rodziła.
Często zdarza się, że żyjemy z jedną nerką nie wiedząc o tym i dopiero wykonując badania specjalistyczne z innego powodu dowiadujemy się, że mamy tylko jedną nerkę.
Ryzyko zachorowania u dawcy na choroby nerek jest takie same jak w całej populacji. Czasami dzieje się to z powodu nieprawidłowego odżywiania się, a szczególnie nadużywania soli. Nie ma wskazań, że bycie dawcą zwiększa ryzyko zachorowalności na choroby nerek i inne. Życie z jedną nerką jest mniejszym ryzykiem niż jego utrata w przypadkowym wypadku komunikacyjnym. Z reguły dawcy żyją dłużej, ponieważ są dokładnie przebadani i przebywają pod stałą kontrolą lekarską.
W Polsce oczekiwanie na przeszczep nerki ze zwłok wynosi średnio 29 miesięcy, ale często czeka się po kilka a nawet kilkanaście lat. Często już bez nadziei na szczęśliwy los.
Z roku na rok wzrasta lista oczekujących. Umierają setki chorych, ponieważ nie można było wykonać przeszczepu na czas. Z ostatnich dostępnych danych wynika, że w roku 2001 w Polsce było dializowanych 9345 pacjentów, natomiast przeszczepów odbyło się 895. Dlatego ofiarowanie nerki bliskiej nam osobie jest aktem wielkiej miłości i darem życia. Jeżeli ktoś w Twojej rodzinie potrzebuje takiej pomocy, zastanów się, czy byłbyś gotów mu pomóc.
Jeżeli podejmiesz decyzję o oddaniu nerki bliskiej Ci osobie skontaktuj się z lekarzem Ośrodka Transplantacyjnego:
Centralna Lista Biorców
Instytut Transplantologii AM
ul. Nowogrodzka 59
02-006 Warszawa
tel./fax: (0 prefiks 22) 622-67-94

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

0 0
2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Poświęcone sprawom życia. Niemal 30 lat posługi Sióstr Urszulanek NMP Niepokalanej z Gandino w Polsce

2024-04-17 07:18

fot. archiwum Zgromadzenia Sióstr Urszulanek NMP Niepokalanej z Gandino

W lutym przyszłego roku minie 30 lat, od momentu pojawienia się Polsce Zgromadzenia Sióstr Urszulanek NMP Niepokalanej z Gandino. Założona przez Sługę Bożego ks. Franciszka della Madonna wspólnota posługę w diecezji drohiczyńskiej rozpoczęła w 1995 roku, później rozwijając ją w Legionowie. O historii zgromadzenia i jego dziełach na polskiej ziemi Vatican News - Radiu Watykańskiemu opowiedziała s. Laura Boschi, Pełnomocniczka Zgromadzenie Sióstr Urszulanek NMP Niepokalanej z Gandino na Polskę.

Więcej ...

Watykan: Rada Kardynałów mówiła o roli kobiet, synodzie i sytuacji w świecie

2024-04-16 22:03

Włodzimierz Rędzioch

Rola kobiet w Kościele, prace Synodu i wdrażanie reformy Kurii Rzymskiej a także sytuacja wojen i konfliktów w świecie były tematami obrad Rady Kardynałów - wynika z komunikatu opublikowanego przez Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Więcej ...

Franciszek oddał hołd Piusowi X - papieżowi pokoju

2024-04-17 16:16

PAP/EPA/ETTORE FERRARI

Papież Franciszek czuje się blisko związany ze swoim poprzednikiem św. Piusem X, który rządził Kościołem w latach 1903-1914, w swoim zaangażowaniu na rzecz pokoju. Napisał o tym w przedmowie do książki opublikowanej w środę przez włoską oficynę Edizioni Kappadue. Jednocześnie Franciszek zaznaczył, że papież Sarto "nie jest uwięziony w minionych epokach historii lub zmonopolizowany przez pewne grupy, ale należy do dzisiejszego Kościoła, do ludzi Kościoła". Zdaniem Ojca Świętego Pius X był "papieżem dla wszystkich".

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Jak wygląda moja wiara Jezusowi?

Wiara

Jak wygląda moja wiara Jezusowi?

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Wiara

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Św. Katarzyna Tekakwitha

Święci i błogosławieni

Św. Katarzyna Tekakwitha

Wpłynęła kara TVN za

Kościół

Wpłynęła kara TVN za "Bielmo. Franciszkańska 3"

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Gemma Galgani. Młoda święta stygmatyczka, do której...

Święci i błogosławieni

Gemma Galgani. Młoda święta stygmatyczka, do której...