Reklama

Szopka z Polski – dla papieża Franciszka

Ponad 50 razy od początku swojego pontyfikatu papież Franciszek przybył do Bazyliki Matki Bożej Większej. Podczas prywatnych wizyt i modlitw przed cudownym wizerunkiem Maryi Salus Populi Romani powierza Maryi swoje intencje: podróże, rozmowy, urząd Piotrowy. Nic więc dziwnego, że przygotowana przez krakowskiego artystę Dariusza Czyża szopka, obecna na Międzynarodowej Wystawie „100 szopek” w Rzymie, nawiązuje do maryjnej bazyliki – ulubionego kościoła Ojca Świętego – i... trafi na Watykan

Po sukcesie, którym było I miejsce w kategorii Szopek Zagranicznych na konkursie „100 Szopek” 2015/16, które zajęła Krakowska Szopka wykonana przez Dariusza Czyża, Stowarzyszenie kulturalne „Totus Tuus” postanowiło ponownie wystawić do konkursu szopkę artysty. Tym razem wykonana szopka ma motywy i symbole rzymskiej Bazyliki Matki Bożej Większej. Jest tam nie tylko cudowny wizerunek Maryi – Salus Populi Romani (Ocalenie Ludu Rzymskiego), który wiąże się z cudem spadającego śniegu w środku rzymskiego lata, ale zobaczymy także relikwie drewienek betlejemskiego żłóbka i witraż. Warto zauważyć, że konstrukcja szopki jest dwustronna. W budowli czeka na nas niespodzianka... Artysta zawarł w niej jeszcze jeden bardzo istotny motyw Wiecznego Miasta: miniaturową dziurkę od klucza, w której zobaczymy kopułę Bazyliki św. Piotra. Element ten nawiązuje do słynnej dziurki w bramie posiadłości Kawalerów Maltańskich na wzgórzu Awentyn, która jest jedną z najważniejszych atrakcji miasta.

Szopka krakowskiego artysty nabiera życia, kiedy załączymy w konstrukcji światełka, oświetlą one jej witraże i balkony i ukażą misternie wykonane szczegóły. Na jednym z dziedzińców oczekują święci: Siostra Faustyna, Ojciec Pio i Jan Paweł II. W szopce nie mogło zabraknąć postaci papieża Franciszka i... św. Franciszka. A na warcie stoją rzymscy żołnierze.

Reklama

Przedsięwzięcie jest współfinansowane przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” ze środków otrzymanych od Kancelarii Senatu w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.

Międzynarodowa Wystawa o nazwie: „100 Szopek” odbywa się w Rzymie od 42 lat. Każdego roku bierze w niej udział ponad 150 stajenek z kilkunastu regionów Włoch oraz kilkudziesięciu krajów. Szopki z różnych stron świata reprezentują różne techniki i wykonane są często z bardzo dziwnych materiałów, począwszy od drewna, a skończywszy na... makaronie.

Wystawa, która potrwa do 7 stycznia 2018 r., jest prestiżowym wydarzeniem, nad którym patronat objęli: Prezydent Republiki Włoskiej, Włoski Episkopat, Papieska Rada ds. Kultury, Ministerstwo Kultury i Dóbr Narodowych. Ze strony polskiej obecność krakowskiej szopki na wystawie wspierają: Ambasada Polski przy Stolicy Apostolskiej, Fundacja Jana Pawła II – Ośrodek Dokumentacji i Studium Pontyfikatu Jana Pawła II, Duszpasterstwo Polaków w Rzymie, Instytut Polski, Polska Organizacja Turystyczna, Bazylika Mariacka, katolickie media: Magiczny Kraków i Franciszkańska 3, „Wpis”, „Niedziela” i „Źródło”. Transport szopki z Krakowa do Rzymu został powierzony niezawodnej firmie Anmart. Polska szopka bierze udział w wystawie z inicjatywy Stowarzyszenia kulturalnego „Totus Tuus”– promocja Słowa Świętego Jana Pawła II.

Reklama

Dariusz Czyż – autor szopek, laureat wielu nagród, talent odziedziczył po swoim dziadku Stanisławie Paczyńskim (słynnym twórcy krakowskich szopek). – Tworzę szopki tzw. krakowskie, które są kolorowe i inspirowane budowlami Krakowa – przyznaje. Ale bynajmniej nie jest to odtworzenie miasta. Jest to wyobraźnia twórcy szopki, który umieszcza elementy miasta, inspirując się jego architekturą. – W tym roku na rzymską wystawę przygotowałem szopkę wzorowaną na budowli Bazyliki Matki Bożej Większej. Praca nad nią była dla mnie wyzwaniem, gdyż powędruje ona do papieża Franciszka – podkreśla twórca.

Prezenty, które otrzymuje Ojciec Święty, przeznaczone są na szczytny cel. Być może szopka będzie wystawiona na tzw. loterię, z której dochód jest przeznaczony na potrzeby działalności Urzędu Dobroczynności Apostolskiej, być może będzie podarowana do więzienia albo też znajdzie swoje miejsce w szpitalu dla dzieci. Serce papieża Franciszka jest ogromne, dlatego to on zdecyduje, dokąd trafi polska szopka.

2017-12-20 11:39

Wybrane dla Ciebie

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę, którą ci daje

2021-09-16 09:12

Karol Porwich/Niedziela

Hymnem do Ducha Świętego odśpiewanym w łódzkiej bazylice archikatedralnej rozpoczęły się doroczne rekolekcje dla księży diecezjalnych i zakonnych, którym w dniach 15 – 17 września przewodniczy abp Grzegorz Ryś. Pierwsze rozważanie rekolekcyjne zostało oparte o fragment ewangelii św. Marka (Mk. 1.1-8)

Więcej ...

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od św. Faustyny!

2021-09-13 08:44
Cela s. Faustyny Kowalskiej

Mazur/episkopat.pl

Cela s. Faustyny Kowalskiej

Każdy z nas przynajmniej kilka razy zastanawiał się „jak tam będzie?”. Czy Niebo to miejsce czy stan? Czy w Niebie może być nudno? Czy można być tam szczęśliwym będąc z dala od bliskich na Ziemi? Przekonajmy się! Oto kilka cytatów św. Faustyny mówiących o wizji Nieba.

Więcej ...

Jasna Góra: trwa 39. Pielgrzymka Ludzi Pracy

2021-09-19 09:48

Krzysztof Świertok/BPJG

Pod hasłem „Tobie Matko zawierzamy Ojczyznę i Ludzi Pracy” na Jasnej Górze trwa 39. Pielgrzymka Ludzi Pracy. Główna Msza św. odprawiona zostanie o godz. 11.00 na Szczycie pod przewodnictwem abp. Józefa Kupnego, krajowego duszpasterza Ludzi Pracy, z kazaniem abp. Marka Jędraszewskiego, metropolity krakowskiego. Pielgrzymce towarzyszy wystawa bł. Ks. Jerzy Popiełuszko, kapłan i męczennik.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Abp Jędraszewski do chorych: krzyż mówi nam o miłości

Polska

Abp Jędraszewski do chorych: krzyż mówi nam o miłości

Trudna konfrontacja i... Zmartwychwstanie

Wiara

Trudna konfrontacja i... Zmartwychwstanie

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Niemcy

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Papież skierował przesłanie do uczestników...

Kościół

Papież skierował przesłanie do uczestników...

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Wiara

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Od hrabianki do franciszkanki

Święci i błogosławieni

Od hrabianki do franciszkanki

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Wiara

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Dmenin k. Radomska: Ksiądz pobity na plebanii

Niedziela Częstochowska

Dmenin k. Radomska: Ksiądz pobity na plebanii

Bilokacja – czym jest i kto może jej doświadczyć?

Wiara

Bilokacja – czym jest i kto może jej doświadczyć?