Reklama

Niedziela Przemyska

Wzrastają pod patronatem księdza Winnickiego

Poniosą ideały swojego Patrona

ks. Piotr Czarniecki

Poniosą ideały swojego Patrona

Przykład kapłana, żołnierza i wychowawcy staje się najlepszą motywacją do podejmowania działań dydaktycznych i wychowawczych w placówce noszącej jego imię. Tak dzieje się w przemyskich szkołach pod patronatem ks. Franciszka Winnickiego

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Świętując 125. rocznicę urodzin ks. Franciszka Winnickiego, w listopadzie dokonano nadania jego imienia Technikum nr 6 i Branżowej Szkole I stopnia nr 6 przy CKZiU nr 1 w Przemyślu. Zaangażowanie Patrona Szkoły w trud wychowania młodzieży ukazał pan Robert Rybak, dyrektor Szkoły.

Zaopiekował się uczniami

Głównym uroczystościom przewodniczył abp Adam Szal, metropolita przemyski, sprawując Eucharystię w kościele parafialnym pw. NMP Nieustającej Pomocy na przemyskich Błoniach. We wspólnej modlitwie wzięli udział proboszcz parafii ks. prał. Stanisław Ożóg i katecheci szkoły, społeczność szkolna Technikum nr 6 i Branżowej Szkoły I stopnia nr 6 wraz z przedstawicielami Technikum nr 8 im. abp. Ignacego Tokarczuka.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W słowach homilii Arcybiskup przypomniał, że wszyscy jesteśmy wezwani do miłości, stąd też nie mamy poprzestawać na słowach, ale poprzez postawę życia ukazywać miłość. Kaznodzieja wskazał na to, że wielu świętych to zadanie podjęło, a jednym z wielu przykładów jest patronka dnia, św. Elżbieta Węgierska. To w jej stylu życia można odnaleźć wiele podobieństw związanych z życiem ks. Franciszka Winnickiego. Proste i ubogie życie kapłana, żołnierza i wychowawcy ujęło serca wielu ludzi, zwłaszcza uczniów, którymi zaopiekował się, tworząc wraz z Michałem Bystrzyckim bursę dla młodzieży rękodzielniczej i handlowej.

Oddany służbie, wiernie nosił mundur żołnierza, gdy walczył w obronie Ojczyzny, a później przybrawszy inny mundur – sutannę, posługiwał jako wychowawca i opiekun. Ta postawa – jak wskazał abp Adam – jest sposobnością do dostrzegania potrzebujących, których mamy wokół siebie, a to wszystko nie zostanie bez odpłaty: „Każde dobro rodzi dobro i zaowocuje w wieczności”.

Izba Pamięci

Po zakończonej Eucharystii wszyscy zgromadzili się w budynku szkoły wraz z przedstawicielami władz: zastępcą prezydenta miasta Januszem Hamryszczakiem, sekretarzem miasta Dariuszem Łapą i posłem na Sejm RP Wojciechem Bakunem. Tam gdzie ks. Franciszek Winnicki miał młodzież niemieszczącą się już w bursie i gdzie po II wojnie światowej rozpoczęła się praca dydaktyczna, dokonano uroczystego otwarcia i poświęcenia Izby Pamięci Patrona Szkoły, przygotowanej przez nauczycieli: Ewę Morawską, Elżbietę Stankiewicz i Tomasza Łamasza.

Reklama

Ksiądz Arcybiskup, dokonując aktu poświęcenia Izby Pamięci, wezwał, aby przykład chrześcijańskiego życia ks. Franciszka Winnickiego, jego wiernej służby Kościołowi, odwaga w traceniu siebie dla Boga i dla powierzonego ludu Bożego były światłem na drogach życia każdego człowieka. Otwarcie tego pokoju, jak wskazał Ksiądz Arcybiskup, daje możliwość odkrycia tajemnicy życia ks. Franciszka i zauważenia dobra, któremu był oddany, zwłaszcza poprzez posługę na rzecz uczniów: „Wdzięczność jest przejawem duchowej kultury człowieka i wyrazem pamięci o otrzymanym dobru. Wszyscy czujemy się dłużnikami wobec Boga, który dał nam istnienie, zdrowie, zdolność, jesteśmy dłużnikami względem naszych rodziców, pasterzy, nauczycieli, wychowawców, którzy na rożnych drogach życia słowem i przykładem kształtowali naszą osobowość, uczyli nas prawdy, miłości, poświęcenia dla braci. Takim pasterzem, Polakiem, wychowawcą, przewodnikiem był ks. Franciszek Winnicki. Gromadzimy się dzisiaj przed pokojem upamiętniającym jego posługę i chcemy utrwalić pamięć o nim, także poprzez eksponaty, które się tutaj znajdują” – podkreślał Pasterz archidiecezji.

Spotkanie ze świadkami

W dalszej części spotkania wszyscy wzięli udział w programie słowno-muzycznym przygotowanym przez uczniów szkoły. Była to też okazja do spotkania ze świadkami życia i posługi ks. Franciszka Winnickiego: druhem Leszkiem Włodkiem, Stanisławem Góralewiczem, Marią Kunach z Krównik i Teresą Bystrzycką, wnuczką Michała Bystrzyckiego.

Dyrektor Szkoły pan Robert Rybak scharakteryzował postać Patrona Szkoły, przywołując słowa św. bp. Józefa Sebastiana Pelczara: „Wiele dróg prowadzi do doskonałości, ale najkrótszą z nich jest pełnienie zwykłych czynności, które Opatrzność na nas włożyła, czyli wierność rzeczom małym”. Dalej zaznaczył, że ks. Winnicki zaskarbił sobie u potomnych miano „najbardziej popularnego księdza na terenie Przemyśla, który mieszkał i umarł w prawie skrajnym ubóstwie”, żył zgodnie z Ewangelią, całe życie poświecił służbie Bogu, Ojczyźnie i człowiekowi, a zwłaszcza młodym ludziom.

Podziel się:

Oceń:

2017-12-27 11:10

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Abp Gądecki: edukacja młodego człowieka priorytetem działań Kościoła

Piotr Drzewiecki

Los szkolnictwa oraz edukacja młodego człowieka od zawsze były dla Kościoła bardzo znaczące. Jak wiadomo szkoła to obok rodziny drugie najważniejsze środowisko wychowawcze – napisał abp Stanisław Gądecki w liście do mieszkańców archidiecezji opublikowanym w internecie. Po przenosinach gimnazjum i liceum do historycznej siedziby katolickiego szkolnictwa w Wielkopolsce powstała strona internetowa www.szkola-ks-piotrowskiego.archpoznan.pl.

Więcej ...

Legenda św. Jerzego

Święty Jerzy walczący ze smokiem. Rzeźba zdobiąca Dwór Bractwa św. Jerzego w Gdańsku

I, Pplecke/pl.wikipedia.org

Święty Jerzy walczący ze smokiem. Rzeźba zdobiąca Dwór Bractwa św. Jerzego w Gdańsku

Św. Jerzy - choć historyczność jego istnienia była niedawnymi czasy kwestionowana - jest ważną postacią w historii wiary, w historii w ogóle, a przede wszystkim w legendzie.

Więcej ...

„Prawo i Kościół”

2024-04-25 08:39

Archiwum AKW

Ponad 140 osób wzięło udział w konferencji naukowej, której celem było stworzenie przestrzeni do debaty nad szeroko rozumianym tematem prawa w relacji do Kościoła.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego

Oprócz apostołów, Bóg powołuje także innych uczniów...

Wiara

Oprócz apostołów, Bóg powołuje także innych uczniów...

Św. Marek, Ewangelista

Święci i błogosławieni

Św. Marek, Ewangelista

W Lublinie rozpoczęło się spotkanie grupy kontaktowej...

Kościół

W Lublinie rozpoczęło się spotkanie grupy kontaktowej...

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...