Reklama

Wiadomości

Warszawa: uroczystości pogrzebowe Tadeusza Konwickiego

2015-01-15 16:50

pl.wikipedia.org

Tadeusz Konwicki

Uroczystości pogrzebowe Tadeusza Konwickiego odbyły się w czwartek na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie. Wybitny pisarz i reżyser zmarł 7 stycznia w wieku 88 lat.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. w Domu Pogrzebowym na wojskowych Powązkach, której przewodniczył ks. Andrzej Luter, duszpasterz i znany krytyk filmowy. W pożegnaniu Tadeusza Konwickiego uczestniczyli m.in. prezydent Bronisław Komorowski, minister kultury i dziedzictwa narodowego Krystyna Omilanowska oraz artyści i przyjaciele zmarłego, w tym Andrzej Wajda, Agnieszka Holland, Maja Komorowska. Obecny był także marszałek Senatu Bogdan Borusewicz.

"Żegnamy przedstawiciela polskiego pokolenia, które zostało w szczególnie boleśnie doświadczone przez zły los, przez złą historię. Żegnamy człowieka, który sam o sobie mówił, że zawsze był w drodze, trochę tak, jak całe jego pokolenie z Wilna - ciągle bez zakorzenienia, w poczuciu, że się straciło małą ojczyznę" - powiedział, żegnając pisarza i reżysera, Bronisław Komorowski.

Dalej podkreślił, że początkiem drogi Tadeusza Konwickiego było Wilno - miasto czasów jego dzieciństwa i młodości. - Było to Wilno, gdzie słyszało się zawsze echa dawnej Rzeczpospolitej wielu kultur, wielu religii, wielu narodów - powiedział prezydent, dziękując zmarłemu pisarzowi za obecność tematyki wileńskiej w jego twórczości literackiej i dziełach filmowych.

Reklama

Minister kultury Krystyna Omilanowska przypomniała z kolei, że snuta przez Tadeusza Konwickiego w jego twórczości wizja Polski "łącząca rozpacz i umiłowanie, pozostawała miarą jego patriotyzmu - głębokiego zarazem i sceptycznego". Pozostawił po sobie dzieła, które "jeszcze długo będą kształtowały polską tożsamość i naszą narodową identyfikację". - Jego śmierć to wielka strata dla literatury polskiej i polskiego filmu - dodała Omilanowska.

Po uroczystościach w domu pogrzebowym urna z prochami zmarłego pisarza została w asyście wojskowej przeniesiona w miejsce, gdzie znajduje się grób rodziny Konwickich.

Tadeusz Konwicki (ur. 1926 w Nowej Wilejce), wybitny pisarz i reżyser, zmarł 7 stycznia wieczorem w swoim warszawskim mieszkaniu. Miał 88 lat. Był autorem m.in. takich powieści jak "Sennik współczesny" (1963), "Wniebowstąpienie" (1967), "Kalendarz i klepsydra" (1976) czy "Mała Apokalipsa" (1979). Pracował także jako reżyser filmowy; jest autorem takich obrazów jak m.in. "Ostatni dzień lata" (1958), "Zaduszki" (1961), "Salto" (1965) i "Jak daleko stąd, jak blisko" (1971).

Konwicki wyreżyserował również "Dolinę Issy" na podstawie powieści Czesława Miłosza i "Lawę" według "Dziadów" Adama Mickiewicza. Był ponadto autorem filmowych scenariuszy m.in. do dzieł Jerzego Kawalerowicza "Matka Joanna od Aniołów" (1961) i "Faraon" (1966) oraz do "Jowity" Janusza Morgensterna (1967). W latach 1956-1968 był kierownikiem literackim Zespołu Filmowego "Kadr".

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Zmarł ks. bp Stanisław Stefanek

2020-01-17 18:34

EpiskopatNews

bp. Stanisław Stefanek

W wieku 83 lat zmarł 17 stycznia w szpitalu w Lublinie bp Stanisław Stefanek, ordynariusz diecezji łomżyńskiej w latach 1996-2011

Więcej ...

Joseph Ratzinger: Czy Kościół będzie święcił żonatych mężczyzn? (sprostowanie)

2020-01-21 15:50

Grzegorz Gałązka

W związku z dyskusją wokół książki kard. Roberta Saraha: "Z głębi naszych serc” nt. kapłaństwa, ze szczególnym uwzględnieniem celibatu, wydaną 15 stycznia przez francuskie wydawnictwo "Fayard" z tekstem Benedykta XVI, hiszpański portal Religión Digital przytoczył opinię ks. prof. Josepha Ratzingera z 1970 r. jakoby przyszły papież Benedykt XVI, przewidywał, że w przyszłości Kościół będzie udzielał święceń kapłańskich żonatym mężczyznom. Niestety słowa ks. prof. Ratzingera zostały przez ten portal opacznie zinterpretowane.

Więcej ...

W setną rocznicę urodzin F. Felliniego Watykan chce przypomnieć jego związki z religią

2020-01-22 08:43

wikipedia.org

Z okazji przypadającej w tym roku setnej rocznicy urodzin Federico Felliniego kilka instytucji watykańskich i rzymskich przygotowało projekt, mający za zadanie ukazanie osobistej wiary słynnego włoskiego reżysera i tematyki religijnej w jego filmach. Pomysłodawcami przedsięwzięcia, zatytułowanego „Potrzebuję wierzyć. Federico Fellini a sacrum”, są Papieski Uniwersytet Salezjański, Instytut Nauk Religijnych im. Aberto Marvellego i Ośrodek Kulturalny im. Pawła VI w Rimini we współpracy z krytykami filmowymi, naukowcami i przyjaciółmi twórcy.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Medjugorie. Miejsce objawienia... Kościoła

Kościół

Medjugorie. Miejsce objawienia... Kościoła

Etiopia: tragedia podczas prawosławnej Epifanii

Wiadomości

Etiopia: tragedia podczas prawosławnej Epifanii

Watykan: papież ustanowił Niedzielę Słowa Bożego

Aktualności

Watykan: papież ustanowił Niedzielę Słowa Bożego

Wielka Brytania: upadło pięć klinik aborcyjnych

Wiadomości

Wielka Brytania: upadło pięć klinik aborcyjnych

Karmelici z Solca wydali oświadczenie ws. Komunii św. dla...

Kościół

Karmelici z Solca wydali oświadczenie ws. Komunii św. dla...

Wstaw się za prof. Ewą Budzyńską, której grozi kara za...

Wiadomości

Wstaw się za prof. Ewą Budzyńską, której grozi kara za...

"Szczęść Boże" czy... "Niech będzie pochwalony Jezus...

Kanada: władze Quebecu zapowiadają likwidację religii w...

Świat

Kanada: władze Quebecu zapowiadają likwidację religii w...

Katolicy i Orkiestra

Katolicy i Orkiestra