Reklama

Przed kanonizacją bł. M. Urszuli Ledóchowskiej (1)

Z kalendarium życia bł. Matki Ledóchowskiej

Niedziela łódzka 13/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

18 maja 2003 r. Ojciec Święty Jan Paweł II dokona w Rzymie kanonizacji bł. m. Urszuli Ledóchowskiej, założycielki Zgromadzenia Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego. Postać Matki Urszuli i jej dzieła związane są bardzo z historią naszego miasta od ponad 80 lat. Siostry Urszulanki Szare przybyły tutaj w marcu 1922 r. i pozostały do dzisiaj. Zgodnie z charyzmatem Zgromadzenia były i są twórczo obecne w wychowaniu i katechizacji dzieci i młodzieży, w opiece nad najmłodszymi z ubogich i zaniedbanych rodzin, w pracy z młodzieżą akademicką. W kolejnych wydaniach "Niedzieli Łódzkiej" pragniemy - korzystając z bogatych materiałów przygotowanych przez Zgromadzenie - przypomnieć historię osobistego związku bł. m. Urszuli Ledóchowskiej z Łodzią oraz dzieł, jakie w naszym mieście pozostawiła. Na początek przypomnienie niektórych ważnych dat.

1865 - 17 kwietnia - Julia Maria Ledóchowska przychodzi na świat w Loosdor (Austria). Jej rodzicami byli: Antoni Ledóchowski, syn generała - jednego z dowódców powstania listopadowego - i Józefina Salis-Zizers, z pochodzenia Szwajcarka. Julia miała sześcioro rodzeństwa. Oprócz niej dwoje oddało się na służbę Bogu: Maria Teresa założyła Sodalicję św. Piotra Klawera dla Misji Afrykańskich, została beatyfikowana w 1975 r., Włodzimierz wstąpił do Zakonu Jezuitów, gdzie pełnił funkcję przełożonego generalnego w latach 1915-42.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

1883 - rodzina Ledóchowskich osiedla się w Lipnicy Murowanej pod Bochnią.

1886 - 18 sierpnia - Julia wstępuje do klasztoru Sióstr Urszulanek Unii Rzymskiej w Krakowie.

1887 - 17 kwietnia - obłóczyny. Julia otrzymuje imię zakonne s. Maria Urszula.

1889 - 28 kwietnia - s. Maria Urszula od Jezusa składa profesję wieczystą.

1887-1907 - w klasztorze Siostra Urszula pracuje jako nauczycielka w szkole prowadzonej przez siostry. Ozdabia malowidłami ściennymi i obrazami kaplicę i pomieszczenia klasztorne. Zostaje przełożoną klasztoru krakowskiego. Po zakończeniu kadencji wyjeżdża z dwiema siostrami do Petersburga (Rosja), do pracy w internacie dla dziewcząt przy polskim Gimnazjum św. Katarzyny.

1908 - 25 stycznia - założona w Petersburgu ukryta filia klasztoru krakowskiego zostaje domem autonomicznym. W nowicjacie, w ścisłej konspiracji, przygotowują się do życia zakonnego kolejne urszulanki (w imperium carskim życie zakonne było zakazane).

1911 - 6 sierpnia - Matka Urszula przenosi się na nową placówkę w Karelii nad Zatoką Fińską, utworzoną w 1909 r. i nazwaną Merentähti (Gwiazda Morza).

1914 - wybuch wojny powoduje wydalenie Matki Urszuli z Rosji. Zatrzymuje się w Skandynawii, gdzie spędzi kolejne kilka lat swego życia.

Reklama

1915-19 - Matka Urszula, początkowo samotnie, a następnie z siostrami przybyłymi z Rosji, prowadzi działalność apostolską i patriotyczną w Szwecji, Danii i Norwegii. Wygłasza liczne odczyty, wspiera akcje charytatywne, wydaje miesięcznik dla katolików szwedzkich, prowadzi szkołę języków obcych itp.

1917-18 - Matka Urszula kupuje dom w Aalborgu (Dania), by utworzyć w nim ochronę dla sierot po polskich robotnikach. Instaluje tam siostry i organizuje szkołę społeczno-gospodarczą.

1920 - po uzyskaniu niepodległości przez Polskę Matka Urszula przygotowuje się z siostrami do powrotu do Ojczyzny. Za pieniądze ofiarowane przez konsula Stolt-Nielsena z Norwegii kupuje majątek w Pniewach. Tam organizuje pierwszy dom zakonny szarych urszulanek w Polsce, z wdzięczności dla Norwegów nazwany imieniem św. Olafa. W sierpniu przyjeżdżają do Pniew pierwsze siostry z Aalborgu wraz z grupą sierot. Stolica Apostolska wyraża zgodę na utworzenie nowego Zgromadzenia Sióstr Urszulanek Jezusa Konającego.

1921 - Matka Urszula pisze Konstytucje Zgromadzenia, które zyskują pierwszą aprobatę Stolicy Świętej 4 kwietnia 1923 r., a zatwierdzone zostają ostatecznie 21 listopada 1930 r.

1921-39 - pod kierunkiem Założycielki Zgromadzenie rozwija się szybko. Powstają nowe domy i dzieła w Polsce, placówki misyjne na Kresach Wschodnich, a następnie we Włoszech i we Francji (Dom generalny w Rzymie erygowany 17 czerwca 1929 r.).

Reklama

1922 - 3 marca - w odpowiedzi na zaproszenie bp. Wincentego Tymienieckiego, delegowana przez Matkę Urszulę s. Aniela Łozińska przybywa do Łodzi, by zorganizować nową placówkę. Od jesieni tego roku siostry urszulanki roztoczą opiekę nad katechetkami i same będą uczyć religii.

1923 - powstaje dom zakonny przy ul. Czerwonej 6, a przy nim bursa dla katechetek. Matka Urszula przyjeżdża do Łodzi prawie co miesiąc, by wygłaszać konferencje dla katechetek i wspierać siostry w pracy apostolskiej.

1925 - Matka Urszula zakłada Krucjatę Eucharystyczną w Polsce. Łódź staje się bardzo ważnym ośrodkiem Krucjaty.

1927 - 19 listopada - siostry urszulanki obejmują III Miejski Dom Wychowawczy w Łodzi przy ul. Kopernika 51, który będą prowadzić do 1940 r.

1927 - 29 maja - Matka Urszula wraz z ok. 2000 dzieci i siostrami uczestniczy w pierwszym w Polsce "Dniu Krucjaty" w Łodzi.

1930 - kwiecień - powstaje drugi dom zakonny w Łodzi przy ul. Obywatelskiej 2.
- 30 czerwca - Matka Urszula wygłasza odczyt na Kongresie Eucharystycznym w Łodzi.
- wrzesień - siostry urszulanki obejmują prewentorium dla dzieci łódzkich w Arturówku, tzw. Juvenat.

1932 - 11 września - poświęcenie kamienia węgielnego pod kościół św. Urszuli w Łodzi.

1933 - rozpoczęcie budowy domu zakonnego przy Obywatelskiej 2.
- 30 września - poświęcenie kościoła św. Urszuli.

1939 - 29 maja - s. Maria Urszula Ledóchowska, założycielka i przełożona generalna Zgromadzenia Sióstr Urszulanek Jezusa Konającego, umiera w Rzymie.

Reklama

1983 - 20 czerwca - w Poznaniu Ojciec Święty Jan Paweł II beatyfikuje m. Urszulę Ledóchowską.

1989 - zachowane od zniszczenia ciało bł. Matki Urszuli zostaje przewiezione do Polski i złożone w kaplicy domu macierzystego Zgromadzenia w Pniewach. W drodze uroczysty kondukt nawiedza Łódź. Tysiące wiernych gromadzą się, by oddać hołd Apostołce Łodzi.

2003 - 18 maja w Rzymie Ojciec Święty Jan Paweł II dokona uroczystej kanonizacji bł. m. Urszuli Ledóchowskiej.
Zgromadzenie Sióstr Urszulanek SJK w chwili śmierci Założycielki liczyło ok. 800 sióstr w 35 wspólnotach w Polsce, we Włoszech i we Francji. Obecnie liczy ok. 950 sióstr 11 narodowości w prawie 100 wspólnotach w 12 krajach.
W archidiecezji łódzkiej dom centralny Zgromadzenia mieści się przy ul. Obywatelskiej 60. Istnieją i prowadzą działalność także domy przy ul. Czerwonej w Łodzi, w Ozorkowie i w Kazimierzu k. Lutomierska.

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Panie, spraw, by świat był pełen Twoich proroków!

2024-09-26 14:08

pl.wikipedia.org

„Jeśli twoje oko jest dla ciebie powodem grzechu, wyłup je” – mówi Jezus w zakończeniu dzisiejszej Ewangelii. To słowa twarde, mocne, trudne do przyjęcia, wręcz niemożliwe do realizacji. Ale czy Jezus zaprasza rzeczywiście do takich czynów? Jak tłumaczyć Jego nakaz?

Więcej ...

7 października dniem modlitwy i postu w intencji pokoju w Ziemi Świętej

2024-09-27 10:55

Magdalena Pijewska

Łaciński Patriarcha Jerozolimy kard. Pierbattista Pizzaballa wzywa, aby 7 października chrześcijanie podjęli modlitwę, pokutę i post w intencji pokoju w Ziemi Świętej.

Więcej ...

Śmiertelne wypadki podczas wyścigów kolarskich

2024-09-27 18:53
Muriel Furrer ze Szwajcarii na trasie Mistrzostw Świata

PAP/MAXIME SCHMID

Muriel Furrer ze Szwajcarii na trasie Mistrzostw Świata

18-letnia Szwajcarka Muriel Furrer zmarła w szpitalu na skutek obrażeń, jakich doznała w czwartek podczas upadku na trasie wyścigu o mistrzostwo świata w kategorii juniorek w okolicach Zurychu. Zgodnie z wolą rodziny młodej zawodniczki mistrzostwa są kontynuowane.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Wincenty, czyli tam i z powrotem

Święci i błogosławieni

Wincenty, czyli tam i z powrotem

Czy tak wyglądał Jezus? Sztuczna inteligencja odtworzyła...

Wiara

Czy tak wyglądał Jezus? Sztuczna inteligencja odtworzyła...

Nowenna do św. Franciszka z Asyżu

Wiara

Nowenna do św. Franciszka z Asyżu

Franciszek

"Kościół powinien się wstydzić i prosić o...

Świadectwo Tomasza Adamka: Ojciec Pio, różaniec i...

Wiara

Świadectwo Tomasza Adamka: Ojciec Pio, różaniec i...

Ksiądz, powstaniec, patriota. Powieszony przez Niemców na...

Kościół

Ksiądz, powstaniec, patriota. Powieszony przez Niemców na...

Łódź: papież Franciszek mianował dwóch nowych...

Niedziela Łódzka

Łódź: papież Franciszek mianował dwóch nowych...

Watykan: odwołane dzisiejsze audiencje Ojca Świętego

Kościół

Watykan: odwołane dzisiejsze audiencje Ojca Świętego

Nowenna do św. Ojca Pio

Wiara

Nowenna do św. Ojca Pio