Reklama

Wiadomości

Aborcja eugeniczna niezgodna z konstytucją

2018-06-06 10:32

Niedziela Ogólnopolska 23/2018, str. 7

Ministerstwo Sprawiedliwości

Zbigniew Ziobro

Prokurator generalny Zbigniew Ziobro przesłał do Trybunału Konstytucyjnego swoje stanowisko w sprawie aborcji eugenicznej. Dokument jednoznacznie wskazuje, że zabijanie dzieci ze względu na podejrzenie niepełnosprawności jest niezgodne z konstytucją

Stanowisko Prokuratora Generalnego pojawiło się w związku z wnioskiem grupy posłów o stwierdzenie niezgodności z konstytucją przepisów ustawy aborcyjnej z 7 stycznia 1993 r. – To bardzo dobra i wnikliwa opinia, która rzetelnie przedstawia wątek doktryny i orzecznictwa ws. ochrony życia ludzkiego. Dokument jednoznacznie stoi po stronie konstytucyjnej wartości życia ludzkiego i zakazu dyskryminacji – mówi „Niedzieli” mec. Jerzy Kwaśniewski, prezes Instytutu na rzecz Kultury Prawnej „Ordo Iuris”. – Opinia Prokuratora Generalnego jest doskonałą wykładnią jednolitego dorobku orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego w Polsce – dodaje.

Człowiek od poczęcia

„Brak jest kryteriów, że w chwili porodu jest zmiana w rozwoju życia, która świadczy o pojawieniu się człowieczeństwa. Medycyna dowodzi, że poród stracił swoje znaczenie. Jest on zmianą środowiska człowieka, a nie początkiem jego życia” – czytamy w opinii przesłanej do trybunału. Prokurator Generalny podkreślił w swoim stanowisku, że zgodnie z konstytucją podstawowym obowiązkiem państwa jest zapewnienie każdemu człowiekowi prawnej ochrony życia. Pojęcie „człowiek”, które zostało użyte m.in. w art. 30 i art. 38 konstytucji, obejmuje również istotę ludzką w prenatalnej fazie jej rozwoju. A zatem ochrona, która została zapisana w ustawie zasadniczej, dotyczy także tego wczesnego okresu życia.

Sam fakt ciężkiego upośledzenia dziecka poczętego lub jego nieuleczalnej choroby, a tym bardziej prawdopodobieństwo tego faktu, nie mogą być uznane za konstytucyjnie uzasadniony powód dopuszczalności przerywania ciąży. Konstytucja kategorycznie zakazuje bowiem różnicowania godności ludzkiej czy wartościowania życia ludzkiego. – Opinia Prokuratora Generalnego jest przypomnieniem i kompleksowym uzupełnieniem wniosku złożonego w Trybunale Konstytucyjnym – podkreśla mec. Kwaśniewski.

Reklama

Czekamy na trybunał

W marcu 2018 r. swoją opinię przesłał Marszałek Sejmu. Stanowisko sejmowych prawników również nie pozostawia złudzeń, że aborcja eugeniczna jest niezgodna z konstytucją. Teraz trybunał ma już komplet dokumentów pod wnioskiem, który trafił do sędziów TK pod koniec października 2017 r. Wniosek o zbadanie zgodności z konstytucją tzw. aborcji eugenicznej podpisało 107 parlamentarzystów, głównie PiS oraz Kukiz’15. – Cieszę się, że jest stanowisko Prokuratora Generalnego, które jest zgodne z naszym wnioskiem i jednoznacznie wskazuje, iż obecne prawo aborcyjne jest niekonstytucyjne. Mam nadzieję, że sędziowie wyznaczą teraz termin rozprawy – mówi „Niedzieli” poseł PiS Bartłomiej Wróblewski, który jest inicjatorem skargi do TK na aborcję eugeniczną. – Przypomnę tylko, że w 1997 r. trybunał wydał wyrok w pół roku, a teraz czekamy już ponad 7 miesięcy.

W uzasadnieniu wniosku do TK posłowie odwołują się m.in. do orzeczenia z 1997 r., gdy prezesem tego gremium był prof. Andrzej Zoll. Sędziowie TK stwierdzili wówczas, że zapis, który dopuszczał aborcję z tzw. przesłanki społecznej – gdy kobieta znajduje się w ciężkich warunkach życiowych lub trudnej sytuacji osobistej – jest niezgodny z konstytucją. Trybunał badał wtedy tylko jeden przepis, ale z jego orzeczenia wynika, że niekonstytucyjna jest także przesłanka pozwalająca na aborcję z powodu choroby dziecka. Teraz potwierdza to także Prokurator Generalny.

– Wszyscy już widzą, że aborcji eugenicznej nie da się pogodzić z prawami człowieka, praworządnością i naszą konstytucją. Ta opinia jest krokiem naprzód, ale prawo w Polsce jeszcze się nie zmieniło. A przypomnę, że codziennie w polskich szpitalach jest zabijanych troje dzieci – mówi Kaja Godek, pełnomocnik inicjatywy ustawodawczej „Zatrzymaj Aborcję”. – Tylko zmiana prawa jest tym, co realnie ratuje ludzkie życie. W czasie oczekiwania na Trybunał Konstytucyjny należy się zająć inicjatywą obywatelską, która jest przetrzymywana w komisji sejmowej od prawie 5 miesięcy. Obawiam się, że oczekiwanie na wyrok jest tylko wymówką i grą na zwłokę, a Polacy czekają na faktyczną zmianę prawa.

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Abby Johnson apeluje o modlitwę przed przyjazdem do Polski

2020-01-23 20:13

Wikipedia/HazteOir.org

Abby Johnson

Autorka książki „Nieplanowane”, która właśnie wydała w Polsce nową książkę „Ściany będą wołać”, przyjedzie do Polski 10 lutego.

Więcej ...

W Niepokalanowie trwa wielka ekspiacja za grzechy przeciwko życiu

2020-01-23 16:54

Ivan Kmit/Fotolia

Życie jest największym darem Boga. Szacuje się, że w Polsce po II wojnie światowej dokonano około 40 mln aborcji.

Więcej ...

"Poznańskie Słowiki" z koncertem w Wambierzycach

2020-01-25 22:09

źródło: Sanktuarium w Wambierzycach

Koncert chóru "Poznańskie Słowiki"

Najsłynniejszy chór w Polsce po raz kolejny zaśpiewał w Sanktuarium Wambierzyckiej Królowej Rodzin i Patronki Ziemi Kłodzkiej. Tym razem był to koncert świąteczny zatytułowany "Słowicze kolędowanie".

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Trump na Marszu dla Życia: każde dziecko jest bezcennym i...

Rodzina

Trump na Marszu dla Życia: każde dziecko jest bezcennym i...

Komunikat gliwickiej Kurii nt. Marcina Zielińskiego

Polska

Komunikat gliwickiej Kurii nt. Marcina Zielińskiego

Watykan: Nowy dziekan Kolegium Kardynalskiego

Watykan

Watykan: Nowy dziekan Kolegium Kardynalskiego

Polscy duchowni wspierają inicjatywę ogłoszenia św....

Polska

Polscy duchowni wspierają inicjatywę ogłoszenia św....

Karmelici z Solca wydali oświadczenie ws. Komunii św. dla...

Kościół

Karmelici z Solca wydali oświadczenie ws. Komunii św. dla...

Rzecznik Episkopatu: abp Lenga nie reprezentuje Kościoła...

Kościół

Rzecznik Episkopatu: abp Lenga nie reprezentuje Kościoła...

Dosyć obrażania papieża Franciszka przez katolików

Kościół

Dosyć obrażania papieża Franciszka przez katolików

"Szczęść Boże" czy... "Niech będzie pochwalony Jezus...

Wstaw się za prof. Ewą Budzyńską, której grozi kara za...

Wiadomości

Wstaw się za prof. Ewą Budzyńską, której grozi kara za...