Reklama

Polska

„Niedziela” - narzędzie nowej ewangelizacji

Lidia Dudkiewicz, redaktor naczelna

Bożena Sztajner

Lidia Dudkiewicz, redaktor naczelna "Niedzieli"

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Niedziela” w dziele Nowej Ewangelizacji” - to temat konferencji naukowej, która odbyła się wieczorem 30 stycznia w Wyższym Instytucie Teologicznym w Częstochowie. W konferencji wzięli udział m. in. profesorzy, wykładowcy i studenci Wyższego Instytutu Teologicznego oraz pracownicy tygodnika katolickiego „Niedziela”.

ZOBACZ GALERIĘ FOTO

„Niedziela” miała i ma ogromną rolę do spełnienia w dziele Nowej Ewangelizacji. Dzisiaj pochylamy się nad tym wielkim dziełem i dorobkiem tygodnika katolickiego „Niedziela” - mówił, otwierając konferencję, ks. prof. dr hab. Marian Duda, dyrektor Wyższego Instytutu Teologicznego w Częstochowie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„Nie da się dzisiaj podjąć dzieła ewangelizacji bez środków społecznego przekazu” - dodał ks. Duda i podziękował za wielki wkład w budowanie dzieła ewangelizacji i „Niedzieli” ks. inf. Ireneuszowi Skubisiowi.

Rys historyczny „Niedzieli” oraz znaczenie tygodnika dla Kościoła dzisiaj przybliżyła Lidia Dudkiewicz, redaktor naczelna „Niedzieli”. W referacie zatytułowanym „Z Piwnicy na świat” przybliżyła nie tylko tematykę „Niedzieli” od jej początków, od 1926 r., ale szczególne miejsce poświęciła okresowi zmagań „Niedzieli” z cenzurą w okresie PRL-u. - Ks. Antoni Marchewka jako redaktor naczelny „Niedzieli” zmagał się z bezlitosną cenzurą. Za swoją niezłomną postawę zapłacił również więzieniem. Przez jedenaście miesięcy przebywał w więzieniu komunistycznym - mówiła Lidia Dudkiewicz.

Redaktor naczelna „Niedzieli” przybliżyła również osoby publicystów, którzy współtworzyli dzieje tygodnika, m. in. Zofię Kossak Szczucką, Stefana Kisielewskiego, Bohdana Cywińskiego, Juliusza Brauna. - Bardzo ważna przy tym wszystkim była przyjaźń kard. Stefana Wyszyńskiego z ks. Antonim Marchewką. Dlatego list Prymasa Tysiąclecia napisany do „Niedzieli”, po jej wznowieniu w 1981 r., tratujemy jako testament dzisiaj juz sługi Bożego dla „Niedzieli” - podkreśliła Lidia Dudkiewicz i wyjaśniając tytuł swojego referatu dodała, że „najnowsze dzieje „Niedzieli” zaczęły się w piwnicy Domu Biskupiego, gdzie działało duszpasterstwo akademickie”.

Reklama

„Ks. Ireneusz Skubiś jako ówczesny duszpasterz akademicki zbudował redakcję „Niedzieli” ze swoimi studentami” - kontynuowała Lidia Dudkiewicz.

Redaktor naczelna podsumowała, że „dzisiaj „Niedziela” służy Nowej Ewangelizacji jako instytucja multimedialna ze studiem telewizyjnym i radiowym oraz z dynamicznie rozwijającym się portalem”. - „Niedziela” to także wydawnictwo książkowe - podsumowała Lidia Dudkiewicz.

Natomiast ks. red. Mariusz Frukacz przedstawił temat: „Kościół, świat i Polska na łamach „Niedzieli” w latach 1926-1953”. Prelegent dużo miejsca poświęcił m. in. relacji „Niedzieli” z papieżem Piusem XI - Już w 1928 r. w kazaniu na zakończenie roku w katedrze częstochowskiej bp Teodor Kubina poinformował diecezję o życzliwym przyjęciu Rocznika "Niedzieli" przez Piusa XI. Ojciec Święty udzielił wówczas błogosławieństwa redaktorowi, współpracownikom i czytelnikom Tygodnika - mówił ks. Frukacz i dodał, że również w 1933 r. „Niedziela” otrzymała list ze Stolicy Apostolskiej z błogosławieństwem Piusa XI. „List ten podpisał Eugenio Pacelli, późniejszy papież Pius XII” - podkreślił ks. Frukacz.

Redaktor „Niedzieli” zwrócił uwagę na obecność na łamach „Niedzieli” tematyki związanej z emigracją i pracą robotników na wychodźstwie. - W 1930 r. „Niedziela” opublikowała list pasterski bp. Teodora Kubiny „Do Drogich Diecezjan moich, przebywających na pracy zagranicą”. Bp Kubina zachęcał w nim do nabywania „Niedzieli”. Przypomniał proboszczom o obowiązku dostarczenia „Niedzieli” robotnikom z diecezji częstochowskiej na wychodźstwie - kontynuował ks. Frukacz.

Reklama

„Na łamach „Niedzieli” od samego początku było też obecne wychowanie liturgiczne, kult maryjny” - podkreślił prelegent i dodał, że „oczywiście dużo miejsca tygodnik poświęcał sprawom społecznym i działalności m. in. Akcji Katolickiej”.

Redaktor „Niedzieli” zaznaczył, ze „tygodnik był bardzo odważny pisząc otwarcie o złowrogiej działalności masonerii i zgubnych skutkach ideologii komunistycznej i bolszewizmie”.

Natomiast ks. dr hab. Marek Łuczak, sekretarz redakcji, wskazując na „Niedzielę” jako narzędzie ewangelizacji w dzisiejszych czasach podkreślił, że „Niedziela” „od samego początku była narzędziem budowania pewnej tożsamości”. - Dzisiaj jako medium kościelne „Niedziela” jest i musi być zakorzeniona w sercu biskupa - podsumował ks. Łuczak.

Na zakończenie konferencji jej uczestnicy obejrzeli film dokumentalny przygotowany przez TV Niedzielę pt. „historia i teraźniejszość „Niedzieli”.

4 kwietnia 1926 r. ukazał się pierwszy numer tygodnika katolickiego „Niedziela”. Tygodnik został powołany niedługo po tym jak papież Pius XI bullą "Vixdum Poloniae unitas" z 28 października 1925 r. powołał do istnienia diecezję częstochowską. Jej pierwszym biskupem został ks. Teodor Filip Kubina (1880-1951), działacz społeczny, popularyzator Akcji Katolickiej, publicysta, redaktor "Gościa Niedzielnego". Jedną z pierwszych decyzji jaką podjął bp Kubina było powołanie tygodnika katolickiego. Funkcję pierwszego redaktora „Niedzieli” bp Teodor Kubina powierzył ks. Wojciechowi Mondremu, który był redaktorem naczelnym „Niedzieli” w latach 1926-37.

W historii pisma redaktorami naczelnymi „Niedzieli” byli: ks. Wojciech Mondry (1926-37), ks. Stanisław Gałązka (1937-39), ks. Antoni Marchewka (1945-53), ks. Ireneusz Skubiś (1981-2014). Od 1 lipca 2014 r. redaktor naczelną jest Lida Dudkiewicz.

Po aresztowaniu przez władze komunistyczne w 1947 r. ks. Antoniego Marchewki zastępowali go na stanowisku redaktora naczelnego „Niedzieli” ks. Marian Rzeszewski i ks. Władysław Soboń.

W ciągu blisko 89 lat istnienia „Niedziela” była zmuszona trzykrotnie zawiesić swoją działalność: w okresie II wojny światowej (1939-45) , w okresie PRL (1953-81) oraz w stanie wojennym (XII 1981).

Podziel się:

Oceń:

2015-01-31 08:38

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Każda Msza św. ogarnia świat i ludzi

Niedziela Ogólnopolska 11/2013, str. 22-23

Mszy św. inaugurującej Rok Wiary przewodniczył bp Ignacy Dec, ordynariusz świdnicki

Kl. Artur Tomczak

Mszy św. inaugurującej Rok Wiary przewodniczył bp Ignacy Dec, ordynariusz świdnicki

Więcej ...

„To potężna armia Pań oddanych Bogu” – o dziewicach konsekrowanych

Karol Porwich/Niedziela

W Polsce jest ich blisko czterysta. Są świadkami Chrystusa na ziemi i znakiem innego świata - dziewice konsekrowane. - Podczas gdy zmniejsza się liczba powołań kapłańskich i zakonnych, przybywa dziewic konsekrowanych. Pan Bóg zawsze daje powołania, jako odpowiedź na potrzebę chwili. Widocznie dzisiaj ta forma życia konsekrowanego jest Kościołowi bardzo potrzebna - zwraca uwagę w rozmowie z KAI dyrektor Wydziału Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego Kurii Metropolitalnej w Warszawie, jezuita o. Wiesław Kulisz. - To potężna armia pań oddanych Bogu - dodaje.

Więcej ...

Prymas Polski: nie idziemy w przeszłość, idziemy ku przyszłości

2024-04-20 14:59
Abp Wojciech Polak

Karol Porwich/Niedziela

Abp Wojciech Polak

Słowami św. Jana Pawła II abp Wojciech Polak mówił w sobotę w Gnieźnie o Kościele jako wspólnocie pamięci, która powraca do korzeni, ale nie ucieka w przeszłość. Kościele, który jest jednego serca i ducha, prosty, jasny, kiedy trzeba odważny we wzajemnym upominaniu się, ale też gotowy, by się w drodze wspierać i sobie konkretnie pomagać.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Jezu, uczyń serce moje miłosiernym tak, jak Twoje

Wiara

Jezu, uczyń serce moje miłosiernym tak, jak Twoje

Odpowiedzialni za formację księży debatowali o kryzysach...

Kościół

Odpowiedzialni za formację księży debatowali o kryzysach...

Święty ostatniej godziny

Niedziela Przemyska

Święty ostatniej godziny

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Św. Bernadetta Soubirous

Wiara

Św. Bernadetta Soubirous

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....