Reklama

Polska

Odszedł Szef. Pożegnanie ks. Witolda Andrzejewskiego

Archiwum "Aspektów"

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kiedy umiera kapłan naszej diecezji zamieszczamy w „Aspektach” okolicznościowy nekrolog. Tym razem robimy jednak inaczej. 30 stycznia odszedł do Domu Ojca ks. prał. Witold Andrzejewski, dziekan Gorzowskiej Kapituły Katedralnej, pod którego skrzydłami powstały nasze… „Aspekty”.

Na pamiątkę końca niemieckich dziejów i zajęcia miasta przez wojska radzieckie 30 stycznia obchodzony jest w Gorzowie jako Dzień Pamięci i Pojednania. Od tego roku dzień ten będzie dla wielu także wspomnieniem odejściem Szefa - bo tak na ks. prał. Andrzejewskiego mówiło wielu gorzowian. Był niekwestionowanym autorytetem dla wielu. Wpisał się na trwałe w historię miasta i diecezji. Kapłan, duszpasterz akademicki, legendarny kapelan „Solidarności”, ostatnio proboszcz parafii pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Gorzowie. Urodził się w Kownie w 1940 r. Syn rotmistrza Witolda zamordowanego w Katyniu. Po wojnie zamieszkał wraz z matką najpierw w Lublinie, później we Wrocławiu. Dzieciństwo spędził jednak w Łodzi. Po maturze przez kilka miesięcy studiował polonistykę. Ostatecznie zdecydował się na studia teatralne, najpierw w Łodzi, a później w Warszawie. Karierę aktorską rozpoczął na scenie narodowej. Związał się jednak z teatrem w Gorzowie. W 1966 r. wstąpił do seminarium w Paradyżu, a święcenia przyjął w 1972 r.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dla „Aspektów” ks. prał. Andrzejewski był pierwszym opiekunem. Nasz tytuł powstał w 1985 r. jako pismo Duszpasterstwa Akademickiego w Gorzowie. Założycielem i wieloletnim duszpasterzem akademickim był właśnie Szef. Było to pismo redagowane przez młodych. Pierwszą redakcję tworzyli: Marzanna Tarułka (Koralewicz), Jerzy Koralewicz, Jerzy Maciejewski, Kazimierz Marcinkiewicz oraz Roman Rutkowski. Przez pewien czas w tym zespole byli także Stanisław Wicik i Marek Robak. Młodzi sami zajmowali się wszystkimi sprawami organizacyjnymi oraz pisali teksty. Szef zawsze życzliwie ich wspierał i inspirował. Uczestniczył w spotkaniach i dyskusjach redakcyjnych, choć sam unikał pisania. Był bardziej mentorem i duchowym przewodnikiem. W wywiadzie, którego udzielił w 2009 r. Annie Bielskiej, powiedział: „(…) nie sprawdzałem ich, ja im ufałem i nie narzucałem tematów, bo to była ich sprawa, Kościół tylko pomagał”. Z okazji wydania setnego numeru „Aspektów” redakcja przyznała nagrody za wybitne osiągnięcia duszpasterskie, społeczne, edukacyjne, kulturalne i polityczne na terenie diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Nagrodę „Aspektów” otrzymał m.in. ks. prał. Andrzejewski.

Reklama

Uroczystości pogrzebowe śp. ks. prał. Witolda Andrzejewskiego rozpoczną się we wtorek, 3 lutego 2015 r. Tego dnia o 16.00 trumna z ciałem zostanie przewieziona do kościoła parafialnego pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Gorzowie Wlkp. przy ul. Mieszka I, gdzie rozpocznie się czuwanie modlitewne. O 18.00 będzie odprawiona Msza św. Po jej zakończeniu czuwanie modlitewne potrwa jeszcze do godz. 23.00 - informuje Andrzej Sapieha, rzecznik kurii diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

Pogrzeb ks. Andrzejewskiego odbędzie się w środę. Najpierw o 9.00 trumna z ciałem zostanie przewieziona do katedry. Tu przez dwie godziny odbywać się będzie czuwanie modlitewne, a o 11.00 rozpocznie się msza pogrzebowa. Odprawią ją biskupi i księża. Po zakończeniu mszy trumna zostanie przewieziona na cmentarz komunalny przy ul. Żwirowej. Kondukt żałobny wyruszy od starej bramy.

Podziel się:

Oceń:

2015-02-03 14:03

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Z uśmiechem do nieba

Ks. Stanisław Sroka z dziećmi pierwszokomunijnymi

Archiwum parafii

Ks. Stanisław Sroka z dziećmi pierwszokomunijnymi

Po długiej i ciężkiej chorobie 27 marca zmarł śp. ks. Stanisław Sroka, proboszcz parafii pw. św. Stanisława Biskupa w Kolonii Polskiej, gdzie pracował 18 lat i pozostawił po sobie liczne dzieła Boże duchowe i materialne

Więcej ...

„Każdy próg ghetta będzie twierdzą” – 81 lat temu wybuchło powstanie w getcie warszawskim

2024-04-19 07:33

domena publiczna Yad Vashem, IPN, ZIH

19 kwietnia 1943 r., w getcie warszawskim rozpoczęło się powstanie, które przeszło do historii jako największy akt zbrojnego sprzeciwu wobec Holokaustu. Kronikarz getta Emanuel Ringelblum pisał o walce motywowanej honorem, który nakazywał Żydom nie dać się „prowadzić bezwolnie na rzeź”.

Więcej ...

Na motocyklach do sanktuarium w Rokitnie

2024-04-19 19:00
Pielgrzymka Motocyklistów ze Świebodzina do Rokitna

Karolina Krasowska

Pielgrzymka Motocyklistów ze Świebodzina do Rokitna

Zaproszenie na pielgrzymkę motocyklistów do sanktuarium w Rokitnie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Wiara

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Św. Ekspedyt - dla żołnierzy i bezrobotnych

Św. Ekspedyt - dla żołnierzy i bezrobotnych

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

Św. Bernadetta Soubirous

Wiara

Św. Bernadetta Soubirous