Reklama

Niedziela Świdnicka

Wałbrzyskie obchody 38. rocznicy Porozumień Sierpniowych

Przemówienie posła I. Zyski

Krzysztof Zaremba

Przemówienie posła I. Zyski

W 38. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych i utworzenia Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” w Wałbrzychu na terenie dawnej Kopalni Węgla Kamiennego Julia (Thorez), zebrali się byli i obecni działacze wałbrzyskiej Solidarności, przedstawiciele władz, instytucji i sympatycy Związku, aby wziąć udział w corocznych, uroczystych obchodach, upamiętniających tamte wydarzenia

Miejsce corocznych uroczystości wałbrzyskiej Solidarności nie zostało wybrane przypadkowo. To właśnie na terenie dawnej kopalni „Thorez” rozpoczął się strajk w ramach poparcia protestu stoczniowców Wybrzeża – najpierw 27 sierpnia 1980 r. na szybie Chwalibóg, a następnego dnia pracę przerwali górnicy z szybu „Julia” i odtąd to miejsce stało się kluczowym dla strajku w całym regionie wałbrzyskim. Wkrótce do strajkujących górników kopalni „Thorez” dołączyli pracownicy innych kopalń i zakładów w całym ówczesnym województwie wałbrzyskim, po czym zawiązany został Międzyzakładowy Komitet Strajkowy. W niedzielę, 31 sierpnia 1980 r., na terenie kopalni „Thorez” odprawiona została Msza św., która dla uczestników była niezapomnianym wydarzeniem. Podczas Mszy, w której uczestniczyły rzesze protestujących, panowała wzniosła atmosfera. Odczytany wtedy został komunikat Episkopatu Polski o sytuacji społecznej w Polsce. 2 września 1980 r. podpisane zostało porozumienie ówczesnych władz komunistycznych z Międzyzakładowym Komitetem Strajkowym w Wałbrzychu. Do dziś uczestnicy tamtego protestu pamiętają, że było to trzecie w kolejności, po Szczecinie i Gdańsku, porozumienie w Polsce. Dopiero następnego dnia podpisano porozumienie w Jastrzębiu Zdroju.

Jak co roku, uczestnicy obchodów powstania NSZZ „Solidarność”, zgromadzili się najpierw przy kapliczce z historyczną figurką św. Barbary, aby pomodlić się w intencji Ojczyzny oraz wspominać wydarzenia sprzed 38 lat. Na teren dawnej kopalni „Thorez” (obecnie Park Wielokulturowy Stara Kopalnia) przybyli przedstawiciele władz państwowych i lokalnych. Obecny był poseł ziemi wałbrzyskiej na Sejm RP – Ireneusz Zyska, wicewojewoda dolnośląski – Kamil Krzysztof Zieliński, Beata Mucha – dyrektor biura ministra Michała Dworczyka, szefa kancelarii premiera. W uroczystościach uczestniczyli także lokalni samorządowcy, prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej oraz radni miejscy. Nie mogło oczywiście zabraknąć przedstawicieli duchowieństwa – kapelana wałbrzyskiej Solidarności – ks. Stanisława Wójcika oraz ks. Tadeusza Farysia. Obecna była również Małgorzata Pachota – córka legendarnego działacza „Solidarności” – Idziego Gagatka. Pod pamiątkową tablicą znajdującą się przy budynku dawnej dyrekcji kopalni, złożone zostały wiązanki kwiatów przez przedstawicieli władz centralnych i samorządowych, delegatów poszczególnych komisji zakładowych NSZZ „Solidarność” i mieszkańców Wałbrzycha. Następnie część uczestników udała się do oddalonego o kilka kilometrów szybu Chwalibóg, gdzie przy pamiątkowej tablicy również odmówiona została modlitwa i złożono kwiaty.

Reklama

Zwracając się do zebranych, poseł Ireneusz Zyska przypomniał fakty związane ze strajkiem najpierw na Wybrzeżu a później w Wałbrzychu, wspomniał ludzi ze Stoczni Gdańskiej, dzięki którym protest odniósł skutek i zakończył się w końcu sukcesem. Wymienił przy tym trzy skromne ale wielkie duchem kobiety – Annę Walentynowicz, Alinę Pieńkowską i Ewę Ossowską, które uratowały strajk w sierpniu 1980 r. i że to właśnie one zasługują na miano prawdziwych bohaterek tamtych dni. Poseł Zyska mówił następnie o strajku solidarnościowym w całym kraju, w tym również w Wałbrzychu. Podkreślił, że postulaty i ideały z sierpnia 1980 r. są sukcesywnie realizowane i wprowadzane w życie przez rząd premiera Morawieckiego, który urzeczywistnia w Polsce solidaryzm społeczny, między innymi poprzez ochronę rodziny. Na zakończenie poseł Zyska złożył życzenia: „Szczęść Boże górnikom, ludziom świata pracy Wałbrzycha i wszystkim wałbrzyszanom, a także panu Prezydentowi miasta Wałbrzycha w dziele budowy lepszej przyszłości Wałbrzycha”, deklarując pełne w tym współdziałanie i wsparcie.

Z kolei wicewojewoda dolnośląski Kamil Krzysztof Zieliński podziękował zebranym za uczestnictwo w uroczystości i podkreślił, że „Wszyscy jesteśmy spadkobiercami pokolenia ludzi „Solidarności”. Wszyscy jesteśmy zobowiązani tym, którzy narażając własne zdrowie i życie walczyli z totalitarnym systemem, o swoje prawa, o prawa pracowników, o godność ludzką. To nie tylko obowiązek, ale przede wszystkim zaszczyt móc upamiętnić tych dzielnych ludzi i te ważne wydarzenia na drodze do niepodległości Polski”.

Na zakończenie wałbrzyskich obchodów 38. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych i utworzenia „Solidarności”, w godzinach wieczornych w kolegiacie pod wezwaniem Świętych Aniołów Stróżów odprawiona została uroczysta Msza św. w intencji Ojczyzny.

2018-09-19 10:33

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Pogrzeb ks. inf. Juliana Źrałko w piątek o godz. 11.00

Ks. infułat Julian Źrałko (1934-2020)

Ryszard Wyszyński

Ks. infułat Julian Źrałko (1934-2020)

Jak poinformowała Świdnicka Kuria Biskupia pogrzeb ks. inf. Juliana Źrałki odbędzie się w piątek o godz. 11.00.

Więcej ...

Zmarł kucharz biedaków

Niedziela Ogólnopolska 38/2020, str. 6-8

Forum/Reuters/REMO CASILLI

Dino Impagliazzo, znany również jako „kucharz ubogich”, zmarł w Rzymie. Karmił codziennie ponad 300 osób między stołecznymi stacjami kolejowymi wraz z podążającymi za nim od lat wolontariuszami. Osobowość świata katolickiego i społecznego, był członkiem Ruchu Focolari Chiary Lubich i Wspólnoty Sant'Egidio. Urodził się na wyspie La Maddalena 91 lat temu, ale przez całe życie mieszkał w Rzymie. Każdego lata wracał na swoją wyspę, by spotykać się ze swymi przyjaciółmi i łowić ryby...

Więcej ...

Papież: głód na świecie jest zbrodnią przeciwko prawom człowieka

2021-07-26 18:31

Grzegorz Gałązka

Głód na świecie jest zbrodnią przeciwko prawom człowieka – napisał papież Franciszek w przesłaniu do sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa. Odczytał je sekretarz ds. relacji z państwami w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej abp Paul Gallagher podczas inauguracji trzydniowego spotkania będącego przygotowaniem do oenzetowskiego szczytu na temat systemów dystrybucji żywności. Spotkanie odbywa się w siedzibie FAO w Rzymie, zaś szczyt zaplanowano na wrzesień w siedzibie ONZ w Nowym Jorku.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2021 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2021 r.

Najdłuższa w Polsce pielgrzymka z Helu na Jasna Górę -...

Jasna Góra

Najdłuższa w Polsce pielgrzymka z Helu na Jasna Górę -...

Benedykt XVI krytycznie o niemieckim Kościele

Benedykt XVI

Benedykt XVI krytycznie o niemieckim Kościele

Spóźniony Bóg u Joachima i Anny

Święci i błogosławieni

Spóźniony Bóg u Joachima i Anny

O. Leon Knabit o Mszy św. trydenckiej

Kościół

O. Leon Knabit o Mszy św. trydenckiej

Tłumy pożegnały rodzinę zastrzeloną w Borowcach

Polska

Tłumy pożegnały rodzinę zastrzeloną w Borowcach

Prostyń – miejscowość, gdzie objawiła się babcia...

Polska

Prostyń – miejscowość, gdzie objawiła się babcia...

Ksiądz na wakacjach

Kościół

Ksiądz na wakacjach

Św. Maria Magdalena – pierwszy świadek Zmartwychwstania

Święci i błogosławieni

Św. Maria Magdalena – pierwszy świadek Zmartwychwstania