Reklama

Niedziela Małopolska

65-lecia kapłaństwa o. Leona Knabita

Być na właściwym miejscu – przepis na sukces według o. Leona Knabita

– Znaleźć własne miejsce i kierować się w życiu prawdą,
to klucz do szczęścia – mówi o. Leon Knabit

Magdalena Pijewska

– Znaleźć własne miejsce i kierować się w życiu prawdą, to klucz do szczęścia – mówi o. Leon Knabit

Od 1996 r. o. Leon Knabit OSB sprawuje opiekę nad Kołem im. św. Jana Pawła II Stowarzyszenia Ruch Kultury Chrześcijańskiej „Odrodzenie” działającym przy parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego w Krakowie – Mistrzejowicach. Dzieli się refleksją, zgłębia rzeczywistość, zaraża optymizmem. Jubileusz 65-lecia kapłaństwa znanego duszpasterza uczciła tutejsza parafia

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ojciec Leon jest związany z nami przez dwadzieścia trzy lata jako opiekun Koła Jana Pawła II Stowarzyszenia „Odrodzenie” – mówi Lucyna Lubańska, prezes tegoż Koła i członek ZG Stowarzyszenia Chrześcijańskiej „Odrodzenie”. Informuje, że głównym celem stowarzyszenia jest „odrodzić wszystko w Chrystusie”. Wyjaśnia: – A więc siebie, swoje otoczenie, ojczyznę, wszystko to, co kochamy. W naszym gronie staramy się kultywować to przesłanie, rozwijać je i według niego żyć. Wspólnie ładujemy akumulatory, które dają nam siły do angażowania się także w inne przedsięwzięcia. Obecność ojca Leona to dla nas nauka optymizmu i młodości, bo ojciec jest zawsze młody. Młodość ta wynika z miłości Chrystusa.

O. Leon jest nie tylko opiekunem krakowskich kół – św. Stanisława BM przy kościele bł. Anieli Salawy i św. Jana Pawła II i przy kościele św. Maksymiliana Kolbego w Mistrzejowicach. W latach 1993-2016 Jubilat był asystentem kościelnym całego „Odrodzenia” w Polsce, a do dzisiaj jest asystentem honorowym. Warto dodać, że aktualnie asystentem kościelnym Stowarzyszenia, które w tym roku obchodzi 100-lecie swego istnienia, jest o. Marek Grzelczak OP.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Każdy ma misję do wypełnienia

Za dar życia i posługi kapłańskiej o. Leona Knabita w niedzielę 27 stycznia odprawiono dziękczynną Mszę św. w kościele św. Maksymiliana Marii Kolbego w Mistrzejowicach, koncelebrowaną przez o. Marka Grzelczaka OP, przeora Ojców Dominikanów w Tarnobrzegu, i o. Jacka Paszko OSB. Homilię wygłosił sam Jubilat. – Jezus nasz Zbawiciel jest nieustającym jubileuszem w Kościele, bo kiedy On jest, a jest z nami aż do końca świata, to ci wszyscy, którzy spełniają się w Kościele, zaznają łaski – mówił o. Leon Knabit. I nauczał: – Każdy z nas jest członkiem mistycznego ciała Chrystusa, a fizycznie przez Eucharystię jesteśmy zjednoczeni z krwią i ciałem Chrystusa. Równocześnie pytał: – Czy ja, ochrzczony, stworzony na obraz i podobieństwo, napełniony mocą Ducha i sakramentami, posilany Eucharystią, wspomagany przez spowiedź, rzeczywiście jestem obrazem Chrystusa i mocą Chrystusa w świecie?

Reklama

Jubilat wskazał na znaczenie misji w życiu każdego człowieka. Jak wyjaśniał, misja to nie tylko wyjazd do dalekich krajów, ale także przybliżanie Boga innym w najbliższym otoczeniu, zachęcanie do spotkania z żywym Jezusem w kościele. Zwrócił uwagę na zmniejszający się procent osób uczęszczających na Eucharystię i przekonywał, że misją każdego z nas jest nawrócenie w swoim życiu chociaż jednego człowieka.

Czas życzeń

Po Eucharystii nadszedł czas składania życzeń. Odczytano list abp. Marka Jędraszewskiego na tę okoliczność. Życzenia przekazali m.in. rodzice Prezydenta RP Jan i Janina Dudowie oraz Bogusława i Andrzej Oczkosiowie, którzy ofiarowali obraz Chrystusa Miłosiernego. Młodzież oazowa złożyła życzenia śpiewająco, a Lidia Jazgar, z zespołu Galicja, przy akompaniamencie Ryszarda Brączka zaprezentowała koncert dedykowany Jubilatowi. – Dziękujemy Ci za Twoją niezwykle cenną obecność w Ruchu Kultury Chrześcijańskiej „Odrodzenie” – mówili przedstawiciele Ruchu Kultury Chrześcijańskiej „Odrodzenie. I dodawali: – Życzymy Tobie, Ojcze, abyś wpatrzony w Chrystusa – najwyższego Kapłana nadal czynił wszystko, byśmy mogli duchowo wzrastać.

Uczestnicy jubileuszu wzięli udział w przyjęciu przygotowanym przez członków Koła. Był tort, zaprezentowano pokaz zdjęć z prywatnego albumu rodzinnego Jubilata i wygłoszono wiersze napisane na tę okoliczność.

Klucz do szczęścia

O. Leon Knabit: – To już nie jubileusz. To już powyżej skali. Kapłaństwo jest dla mnie całym moim życiem, w którym jestem nastawiony na to, aby nie zawieść Pana Jezusa i ludzi, którzy mi ufają. Przeze mnie mogą zaufać także bardziej Bogu. Zapytany o przepis na sukces, podkreśla, jak ważną rolę w życiu każdego człowieka odgrywa bycie na właściwym miejscu: – Jestem na swoim miejscu. Świat daje dużo propozycji, które powodują tyle zamieszania. Proponują luz, a Kościół to zobowiązania. Metoda na szczęście to przede wszystkim nie awanturować się wobec rzeczy i zjawisk, których nie mogę zmienić, na które nie mogę wpłynąć. Przyjąć to, co Bóg daje. Dobrem zwyciężać zło. Cierpliwie, spokojnie czekać. Znaleźć własne miejsce i kierować się w życiu prawdą – to klucz do szczęścia i tego właśnie wszystkim życzę!

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2019-02-13 07:44

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

„Stary oszalał! Zwołuje sobór!”. Ojciec Knabit o reformie liturgicznej

Karol Porwich

Od Soboru Trydenckiego Kościół, broniąc swojej tożsamości przed zapędami ruchów związanych z reformacją, ujednolicił przepisy liturgiczne, uważając słusznie, że liturgia ma w wiernych podtrzymywać świadomość świętości Boga, Kościoła, wiary i chrześcijańskich wartości.

Więcej ...

Zaproszenie dla mnie: Bierz i jedz, pij, abyś żył

2024-03-28 06:16

Adobe.Stock.pl

W czasie Wielkiego Postu warto zatroszczyć się o szczególny czas z Panem Bogiem. Rozważania, które proponujemy na ten okres pomogą Ci znaleźć chwilę na refleksję w codziennym zabieganiu. To doskonała inspiracja i pomoc w przeżywaniu szczególnego czasu przechodzenia razem z Chrystusem ze śmierci do życia

Więcej ...

Całun Turyński – badania naukowe potwierdzają, że nie został wyprodukowany

2024-03-28 22:00
Całun Turyński

Adobe.Stock

Całun Turyński

W Turynie we Włoszech zachowało się prześcieradło, w które według tradycji owinięto ciało zmarłego Jezusa - Święty Całun. W ostatnich latach tkanina ta została poddana licznym, nowym badaniom naukowym. Rozmawialiśmy o tym z prof. Emanuelą Marinelli, autorką wielu książek na temat Całunu - niedawno we Włoszech ukazała się publikacja „Via Sindonis” (Wydawnictwo Ares), napisana wspólnie z teologiem ks. Domenico Repice.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Wiadomości

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Sercanie: niepokoją nas doniesienia o sposobie prowadzenia...

Sercanie: niepokoją nas doniesienia o sposobie prowadzenia...

Tajemnica Wielkiego Czwartku wciąga nas w przepastną...

Wiara

Tajemnica Wielkiego Czwartku wciąga nas w przepastną...

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Kościół

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Kościół

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Wiara

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

Kościół

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...