Reklama

Już teraz zmieniajcie świat

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Podczas Światowych Dni Młodzieży w Panamie miałem wiele okazji do bezpośrednich rozmów z młodzieżą z różnych krajów świata. Przekonałem się, jak wielki jest potencjał tych młodych ludzi. Bardzo poważnie traktują wiarę, postanowili żyć według jej zasad i są bardzo świadomi tego, czym jest Kościół katolicki. Nie przyjechali do Panamy po to, żeby przeżyć kilka pięknych chwil i pobyć z grupą rówieśników. Chcieli wspólnie wyznawać i przeżywać wiarę. To we mnie wzbudziło szacunek, podziw, a także spowodowało, że z większym optymizmem i nadzieją myślę o przyszłości.

Podziwiałem również trud, jaki podjęła młodzież, żeby przyjechać do Panamy. Dla wielu z nich wiązało się to z wyrzeczeniami. Tak jak i dla tych, którzy ich wspierali. W Panamie często młodzi ludzie stawali się reprezentantami swojej rodziny, znajomych, środowiska, osób bliskich – tych, którzy pomogli im się tam znaleźć. Byli reprezentantami lokalnych Kościołów, a nawet swoich narodów czy państw.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W czasie Światowych Dni Młodzieży niezwykle ważne było zwrócenie uwagi na ubogich, biednych, potrzebujących. Myślę, że wielu młodych ludzi jeszcze bardziej uświadomiło sobie, iż Kościół katolicki jest Kościołem, który nikogo nie odrzuca, nad każdym się pochyla i każdemu chce przekazać pozytywną perspektywę życia. Papież Franciszek wskazywał, że Bóg kocha każdego. Powiedział również, że przed każdym Pan Bóg stawia wymagania. Bez względu na to, czy ktoś jest np. biedny czy bogaty, ma swoje zadania w Kościele.

Reklama

Hasłem tegorocznych Światowych Dni Młodzieży były słowa z Ewangelii według św. Łukasza: „Oto ja służebnica Pańska, niech mi się stanie według słowa twego”. Nawiązując do tych słów, Franciszek podkreślił, że gdy Bóg kogoś wzywa i daje mu powołanie, to nie zostawia go samego. On daje moc, żeby to powołanie podjąć i realizować. Inne przesłania, o których mówił Ojciec Święty, to jest: „wstań”, „idź”, „rozeznaj” itd., były echem tego najważniejszego – mamy się wsłuchać w głos Boży, odpowiedzieć na to, czego chce od nas Pan, i iść przez życie za tym Jego głosem.

Ojciec Święty wskazywał, że młodzież nie jest „nadzieją i przyszłością Kościoła”, lecz teraźniejszością. „Już teraz zmieniajcie świat” – podkreślał Papież. Młodzi już teraz mają czynić dobro, żyć prawdami wiary. Nie powinni czekać na przyszłość. W tym momencie życia mają odpowiedzieć „tak” na swoje powołanie. Tak jak uczyniła Maryja. Ona nie powiedziała np.: „zobaczę”, „zastanowię się” lub „rozważę, czy warto”. Papież pokazuje Maryję jako wzór oparcia życia nie na swoich rachubach, planach, ale na Panu Bogu.

Podziel się:

Oceń:

0 0
2019-03-20 09:25

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: młodzi diakoni słowa Bożego - etap diecezjalny konkursu biblijnego

2024-04-18 17:13

BPJG

- By być nie specjalistą od Biblii, ale diakonem słowa Bożego, czyli jego sługą, żyć w jego rytmie, obrać je za program życia i głosić innym, bo tylko tak stajemy się chrześcijanami - zachęcał młodych uczestników Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej bp Andrzej Przybylski. Konkurs z udziałem uczniów szkół ponadpodstawowych arch. częstochowskiej rozpoczęła Msza św. na Jasnej Górze. To 28. edycja organizowana przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”. Dziś, w trwającym Tygodniu Biblijnym, w całej Polsce odbył się etap diecezjalny.

Więcej ...

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu powszechnego

2024-04-17 18:24

Bożena Sztajner/Niedziela

Ilu katolików jest w Polsce? Kim są osoby, które w ramach Narodowego Spisu Powszechnego w 2021 r. odmówiły odpowiedzi na pytanie o przynależność wyznaniową? - tym m.in. tematom poświęcone było spotkanie, które odbyło się dziś w siedzibie Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego w Warszawie. Prof. Krzysztof Koseła i prof. Mirosława Grabowska zaprezentowali analizy danych dotyczących przynależności wyznaniowej Narodowego Spisu Powszechnego z 2021. W najbliższym czasie opublikowany zostanie raport na ten temat.

Więcej ...

Caritas optuje na rzecz nowego partnerstwa między Europą i Afryką

2024-04-18 18:55

Caritas

Przewodniczący Caritas Europa ks. Michael Landau i przewodniczący Caritas Afryka ks. Pierre Cibambo wezwali do zacieśnienia stosunków i współpracy na równych zasadach między Europą a Afryką. W wywiadzie dla austriackiej agencji katolickiej obaj poruszyli takie kwestie, jak migracja, stosunki gospodarcze, wojny i konflikty w Afryce oraz ich przyczyny, a także problemy wewnętrzne w Afryce.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Kościół

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Wiara

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Newsweek prawomocnie przegrał proces z biskupem...

Kościół

Newsweek prawomocnie przegrał proces z biskupem...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Św. Bernadetta Soubirous

Wiara

Św. Bernadetta Soubirous