Reklama

Niedziela Małopolska

Pradawny zwyczaj znowu ożyje

Tradycyjna tokarska procesja z palmami i Panem Jezusem na osiołku – pozwala przenieść się w czasie, mówią uczestnicy

Zdzisław Słonina

Tradycyjna tokarska procesja z palmami i Panem Jezusem na osiołku – pozwala przenieść się w czasie, mówią uczestnicy

„Za chwilę z wnętrza świątyni wyjdzie procesja, pomiędzy ludźmi zjawi się drewniany Chrystus siedzący na osiołku. (…) Polskie palmy pochylają się, tworzą jakiś ruchomy barwny korowód, który ma swój własny rytm i swój osobliwy sens. Jaka szkoda, że procesji tej nie widział Stanisław Wyspiański...” – napisał prof. Wiktor Zin we wspomnieniach „Kościółek w Tokarni”

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Być może i Stanisław Wyspiański pragnąłby przeżyć Niedzielę Palmową w parafii pw. Matki Bożej Śnieżnej w Tokarni. Niestety, za jego czasów zwyczaj toczenia drewnianej figury Chrystusa na osiołku wokół kościoła nie był praktykowany, choć obrzęd ten, zwany Jezuskiem Lipowym, Dębowym lub Palmowym, znany był w Polsce już w XV wieku. Po dwustu latach przerwy, w 1968 roku, w Tokarni wznowił go proboszcz ks. prał. Jan Mach.

Wehikuł czasu

Do Tokarni, położonej wśród malowniczych beskidzkich gór, w Niedzielę Palmową przyjeżdżają pielgrzymi z Polski i z zagranicy. Niektórzy nie wyobrażają sobie obchodzić tego święta gdzie indziej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Co przyciąga tutaj tych ludzi? Szczerze powiedziawszy, nie mam pojęcia – przyznaje z uśmiechem obecny proboszcz, ks. Robert Pietrzyk. Dodaje: – Prawdą jest, że zainteresowanie naszą procesją z drewnianym Panem Jezusem na osiołku nie słabnie i przyjeżdża mnóstwo pielgrzymów i turystów, którzy chcą zobaczyć ten lokalny, kolorowy folklor. Jest radośnie, głośno, jest wspólna modlitwa i są śpiewy, które składają się na niepowtarzalną atmosferę; zapewne podobnie było w Jerozolimie, gdy witano Pana Jezusa. Parafianie dopowiadają: – Tak, u nas można przenieść się w czasie!

Pan Jezus, Apostołowie i osiołek

Współczesną figurkę Pana Jezusa, na podstawie rzeźby z XV w. znajdującej w się w Muzeum Szołayskich w Krakowie, wykonał ludowy artysta i emerytowany kościelny tokarskiej parafii, Józef Wrona, który w ciągu 51 latach atywności twórczej stworzył ponad 500 prac, w większości poświęconych postaciom Chrystusa, Matki Bożej i świętych. Pan Józef wykonał także figurki dwunastu Apostołów niesionych w procesji oraz Kalwarię Tokarską, znajdującą się na Urbaniej Górze. Jest to zbiór ponad 20 stacji Drogi Krzyżowej oraz kapliczek będących dziełem życia Józefa Wrony. Co roku Kalwarię nawiedza mnóstwo pielgrzymów i turystów, szczególnie w okresie Wielkiego Postu.

Reklama

Konkurs palm

W tradycji Kościoła palma symbolizuje zarówno męczeństwo jak i triumf, a zatem Mękę i chwalebne Zmartwychwstanie Jezusa oraz nieśmiertelność duszy ludzkiej. W Tokarni, w procesji z Panem Jezusem wierni niosą palmy – piękne, wysokie, nieraz nawet na kilkanaście metrów. Przystrajają je misternie bibułowymi kwiatami, różnobarwnymi wstążkami i zielonymi gałązkami bukszpanu. Od dwóch lat (dzięki pomocy Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Tokarni) w parafii wznowiono konkurs palm – oczywiście tylko tych własnoręcznie wykonanych. To łączy pokolenia – mówią tokarzanie. Całe rodziny poświęcają wiele dni na staranne przygotowywanie, ozdabianie palmy. – Warunek jest taki, że z palmą trzeba obejść w procesji wokół kościoła – zaznacza ks. Robert Pietrzyk. Największą do tej pory palmę wykonali państwo Lenartkowie – ich dzieło miało 22,5 m wysokości.

Modlitwa i folklor

W br. zgłoszenia do konkursu palm potrwają do 10 kwietnia. Rozstrzygnięcie odbędzie się w Niedzielę Palmową pół godziny przed Mszą św. o godz. 11. Głównym uroczystościom 14 kwietnia przewodniczyć będzie kard. Stanisław Dziwisz. Procesja z Panem Jezusem na osiołku przejdzie tradycyjnie przed Mszą świętą.

Ponadto, od 6 kwietnia do 3 czerwca w Galerii „Dworek” w Tokarni (niedaleko kościoła parafialnego) będzie można oglądać wystawę „Malarstwo na szkle, rzeźba”, autorstwa Zdzisława Słoniny twórcy ludowego, pochodzącego z niedalekiej Bogdanówki (gm. Tokarnia), a mieszkającego obecnie w Świątnikach Górnych. Na wystawie zostaną zaprezentowane m.in. obrazy przedstawiające tokarskie obrzędy Niedzieli Palmowej. – Do Tokarni przyciągnęła mnie słynna rzeźba Pana Jezusa na osiołku – przyznaje artysta. – Interesowała mnie widowiskowość i kolorystyka procesji, ponieważ zajmuję się również fotografią – mówi pan Zdzisław i dodaje: – Od strony duchowej Niedzielę Palmową w Tokarni przeżywa się inaczej. Idąc w rozmodlonej procesji mamy wrażenie, jakbyśmy uczestniczyli dokładnie w tym, co miało miejsce parę tysięcy lat temu – podsumowuje artysta.

Podziel się:

Oceń:

2019-04-03 10:09

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Zwyczaje wielkanocne: dzielenie się jajkami

BOŻENA SZTAJNER

W tradycji chrześcijańskiej dzielenie się poświęconym jajkiem oraz składanie sobie przy tym życzeń radości, zdrowia i szczęścia w życiu rodzinnym, rozpoczyna uroczyste śniadanie wielkanocne.

Więcej ...

Oprócz apostołów, Bóg powołuje także innych uczniów – nas wszystkich

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii Mk 16, 15-20.

Więcej ...

Korea Płd.: 24 proc. wzrost liczby chrztów

2024-04-25 11:02

Adobe Stock

Liczba chrztów w Korei Południowej wzrosła o 24 proc. w ciągu roku, według statystyk opublikowanych 24 kwietnia przez Konferencję Biskupów Katolickich Korei.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Oprócz apostołów, Bóg powołuje także innych uczniów...

Wiara

Oprócz apostołów, Bóg powołuje także innych uczniów...

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego

Św. Marek, Ewangelista

Święci i błogosławieni

Św. Marek, Ewangelista

W Lublinie rozpoczęło się spotkanie grupy kontaktowej...

Kościół

W Lublinie rozpoczęło się spotkanie grupy kontaktowej...

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...