Reklama

Bożena Sztajner

Zakon Rycerski Świętego Grobu Bożego na modlitwie

2015-02-21 17:50

o. Stanisław Tomoń BPJG/ mś

ZOBACZ ZDJĘCIA

POSŁUCHAJ HOMILII ABP. WACŁAWA DEPO

Zakon Rycerski Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie, czyli Bożogrobcy, przeżywają swoje doroczne rekolekcje wielkopostne na Jasnej Górze. Jasnogórskie spotkanie trwa w dniach 20 - 22 lutego.

Reklama

Zakon Rycerski Świętego Grobu Bożego powstał w 1099 roku w Jerozolimie, aby troszczyć się o najświętsze miejsca chrześcijaństwa i nieść pomoc pielgrzymom. Do Polski sprowadził go w roku 1163 Jaksa z Miechowa. Członkowie Zakonu noszą białe płaszcze z czerwonym krzyżem, symbolizujące pięć ran Chrystusa. W Polsce nazywano ich Bożogrobcami lub Miechowitami – od Miechowa, gdzie znajduje się ich główna siedziba (Bazylika Grobu Bożego w Miechowie).

„Po raz szósty już członkowie polskiego zwierzchnictwa Zakonu Grobu Bożego spotykają się w Częstochowie na corocznych rekolekcjach. Co roku staramy się podejmować tematykę, która by była zgodna z tym, co jest naszym charyzmatem, naszą misją w Zakonie - mówi ks. prał. Jerzy Bielecki, kawaler Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego i tegoroczny rekolekcjonista – Na członkach Zakonu spoczywają takie obowiązki jak: świadectwo wiary, bo nie jest łatwo publicznie wyznawać wiarę, noszenie tego płaszcza białego jest wyzwaniem, i druga: solidarność z chrześcijanami w Ziemi Świętej, tak duchowa, czyli poprzez modlitwy, jak również materialna, czyli przez określone ofiary, które Zakon składa na rzecz chrześcijan w Ziemi Świętej, a te potrzeby są ciągle duże, bo jak wiemy pokoju ta Ziemia Święta nie może zaznać. Rekolekcje mają służyć odnowieniu wewnętrznemu, tak by na nowo podjąć te zadania, umocnić swoją wiarę, przemyśleć, a z drugiej strony z wiary ma wypływać czyn, czyli ta solidarność z chrześcijanami w Ziemi Świętej”.

Na Jasnej Górze pielgrzymi wzięli udział we Mszy św. odprawionej w piątek, 20 lutego o godz. 17.30 w Kaplicy Matki Bożej. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

Na początku Mszy św. ks. prof. Teofil Siudy odczytał list od abpa Zygmunta Zimowskiego, który z powodu choroby jest nieobecny na rekolekcjach.

„W Środę Popielcową rozpoczęliśmy czas Wielkiego Postu wraz ze słowami ‘Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię’ oraz ‘Prochem jesteś i w proch się obrócisz’, a już dzisiaj słyszymy kolejne bardzo wymowne teksty zarówno Proroka Izajasza, jak i św. Mateusza Apostoła. Kazanie piątego ewangelisty, jak nazywa się Proroka Izajasza było związane z uświadomieniem ludowi, jego zakłamania w jakim żyje – podkreślał w homilii abp Wacław Depo – Trzeba łączyć prawdziwy kult oddawany Bogu, wolny od egoizmu i zakłamania z prawdziwym postem, jako formą dobrowolnego zrezygnowania z rzeczy dobrej na rzecz drugiego człowieka”.

W sobotę, 21 lutego Mszy św. odprawionej o godz. 18.30 w Kaplicy Matki Bożej będzie przewodniczył kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, Wielki Przeor Zwierzchnictwa Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Polsce. W niedzielę natomiast, 22 lutego Mszę św. koncelebrowaną o godz. 9.30 sprawował będzie bp Kazimierz Ryczan, bp senior diec. kieleckiej.

Pierwszym domem Bożogrobców w Europie był Miechów. Do Polski Bożogrobców sprowadził w 1163 r. Jaksa z Miechowa i osadził ich w swych dobrach. Miechowici, bo tak też byli nazywani, otrzymali liczne nadania od książąt, możnowładców, biskupów. Rozkwit Zakonu Bożogrobców miał miejsce w XV wieku, a miechowskie sanktuarium Bożego Grobu stało się jednym z najprężniejszych ośrodków zakonu. Bożogrobcy wprowadzili do Polski liturgię i nabożeństwa zaczerpnięte z tradycji jerozolimskiej, wcześniej w naszym kraju nieznane. Spopularyzowali m.in. budowę symbolicznego Bożego Grobu w Wielki Piątek. Organizowali uroczystości w Wielkim Tygodniu i w drugą niedzielę po Świętach Wielkanocnych. Oprócz działalności duszpasterskiej członkowie zakonu zajmowali się szpitalnictwem, a w końcowym okresie istnienia również szkolnictwem. W wyniku działań zaborców w XVIII w. Zakon uległ kasacji.

W Polsce Zakon Rycerski Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie został ustanowiony 8 grudnia 1995 r. decyzją Kardynała Wielkiego Mistrza Giuseppe Caprio, a w 1996 roku odbyła się pierwsza Inwestytura w Warszawie. Pierwszym Wielkim Przeorem Polskiego Zwierzchnictwa został Prymas Polski Ks. Kardynał Józef Glemp. Obecnie ponad 240 osób (są to osoby świeckie i duchowne - damy i kawalerowie), i ma charakter elitarny.

Tagi:
rekolekcje Jasna Góra bożogrobcy

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

XXII Mistrzostwa Wyższych Seminariów Duchownych w Tenisie Stołowym

XXII Mistrzostwa Wyższych Seminariów Duchownych w Tenisie Stołowym

„Niedziela” u ks. Soboty

„Niedziela” u ks. Soboty

Promocja Biblii Aramejskiej na KUL

Promocja Biblii Aramejskiej na KUL

Prezentacja nr 46/2019

Prezentacja nr 46/2019

Pytania o wolność...

Pytania o wolność...

Komentarz dnia

Komentarz dnia

Jubileusz parafii pw. Pierwszych Męczenników Polski w Gorzowie.

Jubileusz parafii pw. Pierwszych Męczenników Polski w Gorzowie.

Łódź: odpust św. Stanisława Kostki w WSD

Łódź: odpust św. Stanisława Kostki w WSD

XXII Mistrzostwa WSD w Tenisie Stołowym w Częstochowie

XXII Mistrzostwa WSD w Tenisie Stołowym w Częstochowie

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem