Reklama

Jasna Góra

Zakon Rycerski Świętego Grobu Bożego na modlitwie

Bożena Sztajner

ZOBACZ ZDJĘCIA

POSŁUCHAJ HOMILII ABP. WACŁAWA DEPO

Zakon Rycerski Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie, czyli Bożogrobcy, przeżywają swoje doroczne rekolekcje wielkopostne na Jasnej Górze. Jasnogórskie spotkanie trwa w dniach 20 - 22 lutego.

Reklama

Zakon Rycerski Świętego Grobu Bożego powstał w 1099 roku w Jerozolimie, aby troszczyć się o najświętsze miejsca chrześcijaństwa i nieść pomoc pielgrzymom. Do Polski sprowadził go w roku 1163 Jaksa z Miechowa. Członkowie Zakonu noszą białe płaszcze z czerwonym krzyżem, symbolizujące pięć ran Chrystusa. W Polsce nazywano ich Bożogrobcami lub Miechowitami – od Miechowa, gdzie znajduje się ich główna siedziba (Bazylika Grobu Bożego w Miechowie).

„Po raz szósty już członkowie polskiego zwierzchnictwa Zakonu Grobu Bożego spotykają się w Częstochowie na corocznych rekolekcjach. Co roku staramy się podejmować tematykę, która by była zgodna z tym, co jest naszym charyzmatem, naszą misją w Zakonie - mówi ks. prał. Jerzy Bielecki, kawaler Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego i tegoroczny rekolekcjonista – Na członkach Zakonu spoczywają takie obowiązki jak: świadectwo wiary, bo nie jest łatwo publicznie wyznawać wiarę, noszenie tego płaszcza białego jest wyzwaniem, i druga: solidarność z chrześcijanami w Ziemi Świętej, tak duchowa, czyli poprzez modlitwy, jak również materialna, czyli przez określone ofiary, które Zakon składa na rzecz chrześcijan w Ziemi Świętej, a te potrzeby są ciągle duże, bo jak wiemy pokoju ta Ziemia Święta nie może zaznać. Rekolekcje mają służyć odnowieniu wewnętrznemu, tak by na nowo podjąć te zadania, umocnić swoją wiarę, przemyśleć, a z drugiej strony z wiary ma wypływać czyn, czyli ta solidarność z chrześcijanami w Ziemi Świętej”.

Na Jasnej Górze pielgrzymi wzięli udział we Mszy św. odprawionej w piątek, 20 lutego o godz. 17.30 w Kaplicy Matki Bożej. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

Reklama

Na początku Mszy św. ks. prof. Teofil Siudy odczytał list od abpa Zygmunta Zimowskiego, który z powodu choroby jest nieobecny na rekolekcjach.

„W Środę Popielcową rozpoczęliśmy czas Wielkiego Postu wraz ze słowami ‘Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię’ oraz ‘Prochem jesteś i w proch się obrócisz’, a już dzisiaj słyszymy kolejne bardzo wymowne teksty zarówno Proroka Izajasza, jak i św. Mateusza Apostoła. Kazanie piątego ewangelisty, jak nazywa się Proroka Izajasza było związane z uświadomieniem ludowi, jego zakłamania w jakim żyje – podkreślał w homilii abp Wacław Depo – Trzeba łączyć prawdziwy kult oddawany Bogu, wolny od egoizmu i zakłamania z prawdziwym postem, jako formą dobrowolnego zrezygnowania z rzeczy dobrej na rzecz drugiego człowieka”.

W sobotę, 21 lutego Mszy św. odprawionej o godz. 18.30 w Kaplicy Matki Bożej będzie przewodniczył kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, Wielki Przeor Zwierzchnictwa Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Polsce. W niedzielę natomiast, 22 lutego Mszę św. koncelebrowaną o godz. 9.30 sprawował będzie bp Kazimierz Ryczan, bp senior diec. kieleckiej.

Pierwszym domem Bożogrobców w Europie był Miechów. Do Polski Bożogrobców sprowadził w 1163 r. Jaksa z Miechowa i osadził ich w swych dobrach. Miechowici, bo tak też byli nazywani, otrzymali liczne nadania od książąt, możnowładców, biskupów. Rozkwit Zakonu Bożogrobców miał miejsce w XV wieku, a miechowskie sanktuarium Bożego Grobu stało się jednym z najprężniejszych ośrodków zakonu. Bożogrobcy wprowadzili do Polski liturgię i nabożeństwa zaczerpnięte z tradycji jerozolimskiej, wcześniej w naszym kraju nieznane. Spopularyzowali m.in. budowę symbolicznego Bożego Grobu w Wielki Piątek. Organizowali uroczystości w Wielkim Tygodniu i w drugą niedzielę po Świętach Wielkanocnych. Oprócz działalności duszpasterskiej członkowie zakonu zajmowali się szpitalnictwem, a w końcowym okresie istnienia również szkolnictwem. W wyniku działań zaborców w XVIII w. Zakon uległ kasacji.

W Polsce Zakon Rycerski Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie został ustanowiony 8 grudnia 1995 r. decyzją Kardynała Wielkiego Mistrza Giuseppe Caprio, a w 1996 roku odbyła się pierwsza Inwestytura w Warszawie. Pierwszym Wielkim Przeorem Polskiego Zwierzchnictwa został Prymas Polski Ks. Kardynał Józef Glemp. Obecnie ponad 240 osób (są to osoby świeckie i duchowne - damy i kawalerowie), i ma charakter elitarny.

2015-02-21 17:50

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Abp Jędraszewski dziękuje pielgrzymom z Podhala za świadectwo ducha

2020-07-31 17:54

Joanna Adamik/Archidiecezja Krakowska

Za „świadectwo ducha, który rośnie mocą Bożą, a którego żadne siły zewnętrzne nie zdołają zniszczyć” podziękował dziś góralom abp Marek Jędraszewski. Metropolita krakowski sprawował na Jasnej Górze Mszę św. z udziałem pielgrzymów z Podhala. 39. Piesza Pielgrzymka Góralska miała w tym roku przede wszystkim charakter duchowy. Na tradycyjny szlak wyruszyli tylko reprezentanci.

Więcej ...

Watykańskie dementi: stan zdrowia Benedykta XVI nie budzi niepokoju

2020-08-03 20:18

Grzegorz Gałązka

Stan zdrowia Benedykta XVI nie budzi szczególnego niepokoju. Tymi słowami jego osobisty sekretarz abp Georg Gänswein zdementował podawane dziś w mediach informacje o poważnej chorobie papieża seniora.

Więcej ...

Dzisiejsze transmisje z 40. PPW [3 sierpnia 2020]

2020-08-03 22:49

Michalina Stopka

Pomimo ciężkich warunków pogodowych udało się nam transmitować kilka punktów tegorocznej 40. Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej, która dziś wyruszyła z Katedry Wrocławskiej. W "Sztafecie do Maryi" szły dzisiaj grupa 8 - Salwatoriańska oraz 20 - młodzieżowa. Do Trzebnicy dotarła także gr. 14.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Chłopak z krzyżem dotarł na Jasną Górę

Kościół

Chłopak z krzyżem dotarł na Jasną Górę

Zmiany wikariuszy i proboszczów w 2020 r.

Zmiany wikariuszy i proboszczów w 2020 r.

Abp Hoser o Medjugorje: po 40 latach kontrowersji sytuacja...

Kościół

Abp Hoser o Medjugorje: po 40 latach kontrowersji sytuacja...

Odpust Porcjunkuli

Święta i uroczystości

Odpust Porcjunkuli

W sprawie drugiego ślubu Jacka Kurskiego

Wiadomości

W sprawie drugiego ślubu Jacka Kurskiego

Dzieją się cuda

Kościół

Dzieją się cuda

Rozwodów kościelnych nie ma!

Niedziela Łódzka

Rozwodów kościelnych nie ma!

Francja: nocna straż młodych katolików przed kościołami

Francja

Francja: nocna straż młodych katolików przed kościołami

Warszawa: na pomniku Chrystusa nieznani sprawcy umieścili...

Wiadomości

Warszawa: na pomniku Chrystusa nieznani sprawcy umieścili...