Reklama

Archiwum Caritas

Caritas. Apostolat wśród dzieci i młodzieży

2019-04-10 10:28

Ks. Paweł Konieczny; Dorota Smarzewska
Edycja przemyska 15/2019, str. VI

Kto myśli na rok do przodu – sieje zboże, na dziesięć lat – sadzi las, kto myśli o dalekiej przyszłości – kształci i wychowuje dzieci i młodzież

Przywołana sentencja i wyrażona w niej mądrość staje się przedpolem w poznaniu kolejnej placówki prowadzonej przez Caritas, ponieważ dzieci i młodzież stanowią szczególną kategorię osób objętych patronatem i troską tej kościelnej agendy.

Zapraszam do poznania szczegółów dotyczących funkcjonowania świetlicy socjoterapeutycznej w Sanoku. Placówka ta, mieszcząca się przy ul. Grzegorza 5 (budynek plebanii przy farze), działa od 1 kwietnia 2017 roku. Uczestnikami prowadzonych w niej zajęć są osoby w wieku od 10 do 18 lat. Świetlica funkcjonuje od poniedziałku do piątku w godzinach od 11 do 19. Obecnie z placówki korzysta ponad 60 podopiecznych.

Pracownikami świetlicy są wykwalifikowane osoby: wychowawcy, instruktorzy tańca i muzyki, lektor języka angielskiego, informatyk oraz specjaliści: psycholog, terapeuta i pedagog. Wszyscy oni nastawieni są na kontakty z dziećmi i pomoc w każdej sytuacji nie tylko szkolnej, ale także osobistej, rodzinnej.

Reklama

Celem prowadzonych w świetlicy zajęć jest przede wszystkim wyrównywanie zaległości w nauce, pomoc w odrabianiu zadań szkolnych, eliminacja zachowań niestosownych, kształtowanie prawidłowych nawyków i umiejętności, stymulowanie wśród młodego pokolenia rozwoju zainteresowań, zdolności oraz nauka czynnych form wypoczynku. Zadaniem podejmowanych w placówce aktywności jest także pomoc w prawidłowym nawiązywaniu kontaktów z rówieśnikami, jak również kształtowanie relacji w rodzinie. Działania socjoterapeutyczne i profilaktyczne mają na celu wesprzeć podopiecznych w poznaniu różnych metod radzenia sobie z trudnymi sytuacjami, właściwego reagowania w sytuacjach kryzysowych, rozwiązywania konfliktów, radzenia sobie ze złością oraz wyrażania swoich emocji. Podejmowane działania mają także na celu jak najlepsze przygotowanie podopiecznych do dorosłego życia, przez zdobywanie wiedzy o świecie oraz kształtowanie odpowiednich postaw. Wychowawcy uczą także właściwych zachowań prozdrowotnych i profilaktycznych przez promowanie nawyków zdrowego odżywiania, aktywności fizycznej oraz unikania stosowania używek.

Wśród systematycznych zajęć realizowanych w placówce warto wymienić: lekcje z języka angielskiego, informatyki, muzyki i tańca. W czasie lektoratu wychowankowie rozwijają swoje umiejętności językowe, rozbudzają ciekawość poznawczą, wzbogacają słownictwo, przygotowują się do wykorzystywania języka angielskiego w sytuacjach życiowych oraz zwiększają poczucie pewności w komunikacji językowej. Na zajęciach z informatyki uczniowie rozwijają zainteresowania związane z technologią informacyjną i robotyką, kształcą zdolności intelektualne oraz logiczne myślenie. Zajęcia taneczne i muzyczne zaś wpływają na rozwój sprawności ruchowej, kształcą poczucie przynależności narodowej i kulturowej, rozwijają wrażliwość i percepcję muzyczną. W świetlicy organizowane są także różnego rodzaju gry rekreacyjno-sprawnościowe, wycieczki turystyczne, rajdy. Pracownicy i wychowankowie czynnie włączają się także w wydarzenia związane z życiem lokalnych wspólnot, uczestniczą w różnego rodzaju uroczystościach religijnych, patriotycznych oraz kulturalnych.

Świetlica socjoterapeutyczna to nie tylko miejsce sprzyjające nauce czy zdobywaniu wiadomości, ale przede wszystkim środowisko, w którym człowiek może sprawnie rozwijać swoje człowieczeństwo, budować dojrzałe relacje, aktywnie i pożytecznie spędzać czas, a to z kolei przekłada się na jakość funkcjonowania młodego pokolenia zarówno w domu, szkole, jak i w całym układzie powiązań społecznych.

Wszystkich zainteresowanych rodziców, nauczycieli, pedagogów, duszpasterzy oraz uczniów zapraszamy do kontaktu.

Tagi:
dzieci młodzież

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Trzeci dzień biskupich rekolekcji

Trzeci dzień biskupich rekolekcji

Bł. Edmund  Bojanowski w Częstochowie

Bł. Edmund Bojanowski w Częstochowie

Zawody sportowe i jubileuszowy tort

Zawody sportowe i jubileuszowy tort

Patriotyzm z Polakami

Patriotyzm z Polakami

Pięknie jest być starszym

Pięknie jest być starszym

"Spotkanie z Niedzielą"

Andrzej Duda wręczył Nagrody Prezydenta RP „Dla Dobra Wspólnego”

Andrzej Duda wręczył Nagrody Prezydenta RP „Dla Dobra Wspólnego”

Plakaty

Plakaty

"Spiżarnia Caritas" w Głogowie.

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem