Reklama

Niedziela Przemyska

Caritas apostolat wśród osób bezrobotnych (cz. 1)

Niedziela przemyska 21/2019, str. 8

Ks. Paweł Konieczny

Siedziba Centrum Intergracji Społecznej w Przemyślu

Wśród różnych projektów prowadzonych przez Caritas Archidiecezji Przemyskiej na rzecz osób potrzebujących warto przyjrzeć się tym podejmowanym wobec bezrobotnych. Jednym z nich są funkcjonujące na terenie naszej archidiecezji Centra Integracji Społecznej (CIS). Działają one w Przemyślu, Tryńczy, Woli Zarczyckiej oraz w Przychojcu

Zapraszamy do zapoznania się z opisem funkcjonowania Centrum Integracji Społecznej w Przemyślu. Placówka ta rozpoczęła swoją działalność od 2013 r., a jej siedziba znajduje się przy ul. Piotra Skargi 6. Podstawowym celem utworzenia instytucji było wyjście naprzeciw potrzebom osób bezrobotnych, szczególnie długotrwale, które z powodu braku wykształcenia, doświadczenia zawodowego, deficytów społecznych doświadczają trudności w znalezieniu i podjęciu zatrudnienia. Program CIS skierowany jest także do bezdomnych, uzależnionych od alkoholu lub narkotyków (najlepiej po terapii odwykowej), osób po pobycie w zakładzie karnym, niepełnosprawnych oraz objętych pomocą i wsparciem ośrodków pomocy społecznej. Uczestnikiem Centrum w Przemyślu może być każdy mieszkaniec Przemyśla i powiatu przemyskiego, który otrzyma skierowanie z Ośrodka Pomocy Społecznej, właściwego dla miejsca zamieszkania. Osoby długotrwale bezrobotne do CIS kieruje Powiatowy Urząd Pracy.

Podstawową funkcją podejmowanych w Centrum działań jest przywrócenie osób dotkniętych lub zagrożonych wykluczeniem społecznym na rynek pracy i do życia społecznego przez proces reintegracji zawodowej i społecznej. Proces ten rozpoczyna się rozmową kwalifikacyjną. Prowadzą ją m.in. pracownik socjalny, który diagnozuje sytuację socjalno-bytową, doradca zawodowy, którego celem jest ustalenie obecnej sytuacji oraz planów zawodowych na przyszłość a także psycholog, który definiuje predyspozycje osobowościowe uczestnika. Po zakwalifikowaniu przez komisję rekrutacyjną, kandydat zostaje przyjęty na okres próbny 1 miesiąca. Dla każdego uczestnika pracownicy CIS opracowują tzw. Indywidualny Program Zatrudnienia Socjalnego. Beneficjenci Centrum w okresie próbnym otrzymują świadczenie integracyjne w wysokości 50% zasiłku dla bezrobotnych. Kolejny okres uczestnictwa w zajęciach w CIS może trwać do 11 miesięcy. W tym czasie uczestnik otrzymuje świadczenie integracyjne w wysokości 100% zasiłku dla bezrobotnych. Zgodnie z ustalonymi zasadami kierownik Centrum może przyznać uczestnikowi zajęć motywacyjną premię integracyjną, doceniając aktywną postawę i postępy w reintegracji. W uzasadnionych przypadkach kierownik Centrum może także przedłużyć okres uczestnictwa w zajęciach o kolejne 6 miesięcy. Łączny czas korzystania z pomocy CIS może wynosić 18 miesięcy.

Reklama

Obecnie z pomocy Centrum w Przemyślu korzysta około 180 osób. Pracują oni w ośmiu warsztatach: gastronomiczny, remontowo-budowlany, ogrodniczo-porządkowy, rękodzieła-pamiątkarstwa-krawiectwa, administracyjno-biurowy, gospodarczo-porządkowy, handlowy oraz okien nietypowych. Uczestnicy pracują w warsztatach od poniedziałku do piątku w godz. 7.00-15.00. W tym czasie uczestnicy warsztatów wykonują zadania zlecone przez instruktorów oraz pod ich baczną opieką.

2019-05-21 13:11

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Pogłębia się dramat Sudanu Południowego

2020-07-10 16:56

Vatican News

Najmłodsze państwo świata pilnie potrzebuje wsparcia. Caritas Internationalis alarmuje, że bez konkretnej pomocy humanitarnej mieszkańców Sudanu Południowego czeka fala dotkliwego głodu. Jest to m.in. konsekwencja niekończącego się konfliktu. Szacuje się, że aż 7,5 mln na 11 mln Sudańczyków znajduje się na granicy przeżycia.

Więcej ...

PKW: frekwencja wyborcza na godz. 17

2020-07-12 19:09

PAP/Marcin Bielecki

Frekwencja w II turze wyborów prezydenckich na godz. 17 wyniosła 52,1 proc. osób uprawnionych do udziału w tych wyborach - poinformował w niedzielę przewodniczący Państwowej Komisji Wyborcza Sylwester Marciniak na konferencji prasowej.

Więcej ...

Trzaskowski do Dudy: spotkanie to dobry pomysł, najodpowiedniejszy moment to czas po ogłoszeniu wyników przez PKW

2020-07-12 22:04

PAP/Radek Pietruszka

Spotkanie to dobry pomysł, dziękuję; najodpowiedniejszym momentem wydaje się czas zaraz po ogłoszeniu wyników wyborów przez PKW - napisał kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski odpowiadając na zaproszenie go przez prezydenta Andrzeja Dudę na spotkanie w niedzielę na godz. 23.00.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nierozważny Siewca?

Wiara

Nierozważny Siewca?

Jak hojny jest Bóg!

Duchowość

Jak hojny jest Bóg!

Duda: wygrać wybory prezydenckie przy 70 proc. frekwencji...

Wiadomości

Duda: wygrać wybory prezydenckie przy 70 proc. frekwencji...

Trzaskowski do Dudy: spotkanie to dobry pomysł,...

Wiadomości

Trzaskowski do Dudy: spotkanie to dobry pomysł,...

Już jest w dobrych rękach. Śp. ks. Wojciech Szlachetka

Niedziela Lubelska

Już jest w dobrych rękach. Śp. ks. Wojciech Szlachetka

To jest CUD!

Kościół

To jest CUD!

Bp Ignacy Dec: Katolik powinien głosować na kandydata...

Kościół

Bp Ignacy Dec: Katolik powinien głosować na kandydata...

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Benedykt XVI: małżeństwa homoseksualne i aborcja to...

Benedykt XVI

Benedykt XVI: małżeństwa homoseksualne i aborcja to...