Reklama

Ks. Paweł Konieczny
Siedziba Centrum Intergracji Społecznej w Przemyślu

Caritas apostolat wśród osób bezrobotnych (cz. 1)

2019-05-21 13:11

Ks. Paweł Konieczny, Krystyna Trznadel, kierownik CIS Przemyśl
Edycja przemyska 21/2019, str. 8

Wśród różnych projektów prowadzonych przez Caritas Archidiecezji Przemyskiej na rzecz osób potrzebujących warto przyjrzeć się tym podejmowanym wobec bezrobotnych. Jednym z nich są funkcjonujące na terenie naszej archidiecezji Centra Integracji Społecznej (CIS). Działają one w Przemyślu, Tryńczy, Woli Zarczyckiej oraz w Przychojcu

Zapraszamy do zapoznania się z opisem funkcjonowania Centrum Integracji Społecznej w Przemyślu. Placówka ta rozpoczęła swoją działalność od 2013 r., a jej siedziba znajduje się przy ul. Piotra Skargi 6. Podstawowym celem utworzenia instytucji było wyjście naprzeciw potrzebom osób bezrobotnych, szczególnie długotrwale, które z powodu braku wykształcenia, doświadczenia zawodowego, deficytów społecznych doświadczają trudności w znalezieniu i podjęciu zatrudnienia. Program CIS skierowany jest także do bezdomnych, uzależnionych od alkoholu lub narkotyków (najlepiej po terapii odwykowej), osób po pobycie w zakładzie karnym, niepełnosprawnych oraz objętych pomocą i wsparciem ośrodków pomocy społecznej. Uczestnikiem Centrum w Przemyślu może być każdy mieszkaniec Przemyśla i powiatu przemyskiego, który otrzyma skierowanie z Ośrodka Pomocy Społecznej, właściwego dla miejsca zamieszkania. Osoby długotrwale bezrobotne do CIS kieruje Powiatowy Urząd Pracy.

Podstawową funkcją podejmowanych w Centrum działań jest przywrócenie osób dotkniętych lub zagrożonych wykluczeniem społecznym na rynek pracy i do życia społecznego przez proces reintegracji zawodowej i społecznej. Proces ten rozpoczyna się rozmową kwalifikacyjną. Prowadzą ją m.in. pracownik socjalny, który diagnozuje sytuację socjalno-bytową, doradca zawodowy, którego celem jest ustalenie obecnej sytuacji oraz planów zawodowych na przyszłość a także psycholog, który definiuje predyspozycje osobowościowe uczestnika. Po zakwalifikowaniu przez komisję rekrutacyjną, kandydat zostaje przyjęty na okres próbny 1 miesiąca. Dla każdego uczestnika pracownicy CIS opracowują tzw. Indywidualny Program Zatrudnienia Socjalnego. Beneficjenci Centrum w okresie próbnym otrzymują świadczenie integracyjne w wysokości 50% zasiłku dla bezrobotnych. Kolejny okres uczestnictwa w zajęciach w CIS może trwać do 11 miesięcy. W tym czasie uczestnik otrzymuje świadczenie integracyjne w wysokości 100% zasiłku dla bezrobotnych. Zgodnie z ustalonymi zasadami kierownik Centrum może przyznać uczestnikowi zajęć motywacyjną premię integracyjną, doceniając aktywną postawę i postępy w reintegracji. W uzasadnionych przypadkach kierownik Centrum może także przedłużyć okres uczestnictwa w zajęciach o kolejne 6 miesięcy. Łączny czas korzystania z pomocy CIS może wynosić 18 miesięcy.

Reklama

Obecnie z pomocy Centrum w Przemyślu korzysta około 180 osób. Pracują oni w ośmiu warsztatach: gastronomiczny, remontowo-budowlany, ogrodniczo-porządkowy, rękodzieła-pamiątkarstwa-krawiectwa, administracyjno-biurowy, gospodarczo-porządkowy, handlowy oraz okien nietypowych. Uczestnicy pracują w warsztatach od poniedziałku do piątku w godz. 7.00-15.00. W tym czasie uczestnicy warsztatów wykonują zadania zlecone przez instruktorów oraz pod ich baczną opieką.

Tagi:
Caritas

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Trzeci dzień biskupich rekolekcji

Trzeci dzień biskupich rekolekcji

Bł. Edmund  Bojanowski w Częstochowie

Bł. Edmund Bojanowski w Częstochowie

Zawody sportowe i jubileuszowy tort

Zawody sportowe i jubileuszowy tort

Patriotyzm z Polakami

Patriotyzm z Polakami

Pięknie jest być starszym

Pięknie jest być starszym

"Spotkanie z Niedzielą"

Andrzej Duda wręczył Nagrody Prezydenta RP „Dla Dobra Wspólnego”

Andrzej Duda wręczył Nagrody Prezydenta RP „Dla Dobra Wspólnego”

Plakaty

Plakaty

"Spiżarnia Caritas" w Głogowie.

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem