Reklama

Święci i błogosławieni

Diecezja bielsko-żywiecka włączy się w przygotowania do beatyfikacji męczenników z Peru

PB

Diecezja bielsko-żywiecka włączy się w przygotowania polskich franciszkanów do zaplanowanej na 5 grudnia br. beatyfikacji polskich męczenników – o. Zbigniewa Strzałkowskiego i o. Michała Tomaszka – którzy zginęli w Peru 24 lata temu. Deklarację taką złożył biskup Roman Pindel podczas piątkowej rozmowy z ojcem prowincjałem o. Jarosław Zachariaszem OFMConv. w siedzibie kurii diecezjalnej w Bielsku-Białej.

Przełożony krakowskiej prowincji franciszkanów konwentualnych zaprosił 6 marca najbliższą rodzinę o. Michała – dwie siostry i brata bliźniaka – na uroczystości beatyfikacyjne. Dwa dni temu podobne zaproszenie zakonnik przedstawił rodzinie o. Zbigniewa Strzałkowskiego, pochodzącego z podtarnowskiej Zawady. Jeden z misjonarzy męczenników – o. Tomaszek – pochodził z podżywieckiej Łękawicy. Goszczący 6 marca w diecezji bielsko-żywieckiej przełożony zakonny zaprosił na uroczystości beatyfikacyjne, które odbędą się peruwiańskim Chimbote, ordynariusza bielsko-żywieckiego.

Bp Roman Pindel w rozmowie z KAI potwierdził, że pragnie uczestniczyć w tym wydarzeniu. „Koniecznie chcę tam być. Tym bardziej, że są to pierwsi misjonarze - męczennicy z Polski wynoszeni na ołtarze, w dodatku o. Michał będzie pierwszym błogosławionym z Żywiecczyzny. Hierarcha poinformował, że piątkowa rozmowa dotyczyła przygotowań przed beatyfikacją oraz dziękczynienia po beatyfikacji. W oba etapy włączyć się ma diecezja bielsko-żywiecka.

Główna uroczystość dziękczynna diecezji za beatyfikację franciszkanów męczenników odbędzie się podczas przyszłorocznego Orszaku Trzech Króli w Bielsku-Białej. Uczestniczyć w niej będą goście z Peru – grupa muzyków, która skomponowała oratorium dedykowane ojcom Zbigniewowi i Michałowi.

W ramach przygotowań przed beatyfikacją w Peru szczególnym dniem dla diecezji bielsko-żywieckiej będzie ósmy dzień rozpoczętej 5 marca w Krakowie nowenny dziewięciu miesięcy. Uroczystości nowennowe w diecezji odbędą się 13 października br. w sanktuarium maryjnym w Rychwałdzie podczas zakończenia czuwań fatimskich. „Ta uroczystość nowennowa poprzedzona byłaby specjalnym listem biskupa Pindla z okazji zbliżającej się beatyfikacji” – dodał o. Zachariasz. Przy okazji zapowiedział ponownie inaugurację strony internetowej poświęconej przyszłym błogosławionym. Mają się na niej znaleźć m.in. bieżące informacji nt. zaplanowanych wydarzeń przed beatyfikacją, dokumenty, filmy oraz materiały do katechez, odwołujące się do postaci męczenników, którzy oddali życie na misji w Andach.

Reklama

O. Zachariasz podczas piątkowego pobytu w Łękawicy zaprosił najbliższą rodzinę przyszłego błogosławionego na uroczystości beatyfikacyjne. Zaproszenie przyjęli: dwie siostry przyszłego błogosławionego – Urszula Raczek, Maria Kozieł oraz brat bliźniak – Marek Tomaszek.

O. Tomaszek pochodził z Łękawicy. W tej podżywieckiej miejscowości od wielu lat modlono się o wyniesienie na ołtarze franciszkanina, który wraz ze swoim współbratem zakonnym poniósł śmierć męczeńską w Peru. Ojciec Michał jest patronem Stowarzyszenia „Dzieci Serc” z Radziechów opiekującego się niepełnosprawnymi. Od wielu lat w okolicach 9 sierpnia, daty męczeńskiej śmiercią polskich misjonarzy z Zakonu Franciszkanów, w Łękawicy i w Rychwałdzie organizowane są uroczystości upamiętniające o. Zbigniewa Strzałkowskiego i o. Michała Tomaszka. Odprawiane są Msze św. w intencji beatyfikacji zakonników. Po nabożeństwach z sanktuarium rychwałdzkiego wyrusza co roku specjalna procesja na pobliski cmentarz parafialny. Tu, przy zbiorowym grobowcu franciszkanów, znajduje się pamiątkowa płyta nagrobna ze zdjęciem sługi Bożego o. Tomaszka. Jest tu także grudka ziemi zbroczonej krwią, którą z dalekiego Peru 14 lat temu przywiozła nieżyjąca od 10 lat matka o. Michała.

O. Michał Tomaszek OFM Conv. urodził się 23 września 1960 roku w Łękawicy koło Żywca. W 1975 roku rozpoczął naukę w franciszkańskim Niższym Seminarium Duchownym w Legnicy. W 1980 roku wstąpił do nowicjatu, a 5 lat później złożył śluby wieczyste. Święcenia kapłańskie przyjął w Krakowie 23 maja 1987 roku z rąk biskupa Albina Małysiaka. Dwa lata pracował we franciszkańskiej parafii w Pieńsku koło Zgorzelca. 24 lipca 1989 roku wyjechał na placówkę misyjną do Pariacoto w peruwiańskich Andach. Tam zginął wraz ze swym współbratem, o. Zbigniewem Strzałkowskim. Zostali zamordowani 9 sierpnia 1991 roku przez terrorystów Sendero Luminoso (Świetlistego Szlaku). W 24. rocznicę męczeńskiej śmierci ojców Zbigniewa i Michała, tj. 9 sierpnia 2015 r. odbędzie się w Pariacoto uroczyste otwarcie grobów męczenników i pobranie ich relikwii. Mają one trafić również do Polski, m.in. do diecezji tarnowskiej i bielsko-żywieckiej.

2015-03-06 17:49

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Włochy: nowy błogosławiony bp Pio Alberto del Corona

Severinson/pixabay.com

W San Miniato w środkowych Włoszech został dzisiaj wyniesiony do chwały ołtarzy zmarły przed stu laty, w roku 1912, biskup tego miasta Pio Alberto del Corona. Ten dominikanin, założyciel zgromadzenia Sióstr Dominikanek Ducha Świętego, „był gorliwym przewodnikiem i roztropnym nauczycielem powierzonego mu ludu” – powiedział papież Franciszek w środę 16 września na audiencji ogólnej. Życzył, by „jego przykład i wstawiennictwo pomagały Kościołowi postępować w duchu Ewangelii, przynosząc owoce dobrych uczynków”.

Więcej ...

Sekretarka Bożego Miłosierdzia

S. Faustyna Kowalska w Płocku spędziła 2 lata

Ze zbiorów Muzeum Diecezjalnego w Płocku

S. Faustyna Kowalska w Płocku spędziła 2 lata

Tym tytułem nazywał św. Siostrę Faustynę sam Pan Jezus w czasie objawień.

Więcej ...

„Cena miłości Ojczyzny” – konkurs poetycki im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki

2022-10-04 15:49

Miejska Biblioteka Publiczna w Radomsku

Miejska Biblioteka Publiczna w Radomsku i Miasto Radomsko zapraszają do udziału wszystkich, którzy ukończyli 15 lat, w XII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki „Cena miłości Ojczyzny” z okazji 75. rocznicy urodzin kapłana.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Październik - nowy (różańcowy) początek!

Wiara

Październik - nowy (różańcowy) początek!

Komunikat ws. aktualnego statusu ks. Daniela Galusa oraz...

Niedziela Częstochowska

Komunikat ws. aktualnego statusu ks. Daniela Galusa oraz...

#NiezbędnikRóżańcowy: „Błogosławiona jesteś...

Kościół

#NiezbędnikRóżańcowy: „Błogosławiona jesteś...

Św. Joanna Beretta Molla. Każdy mężczyzna marzy o...

Święci i błogosławieni

Św. Joanna Beretta Molla. Każdy mężczyzna marzy o...

Komunikat w sprawie Wyższego Seminarium Duchownego w...

Kościół

Komunikat w sprawie Wyższego Seminarium Duchownego w...

Kim są najbardziej znani archaniołowie?

Święci i błogosławieni

Kim są najbardziej znani archaniołowie?

Katar: Polscy piłkarze przeciwni założeniu tęczowej...

Sport

Katar: Polscy piłkarze przeciwni założeniu tęczowej...

Biskup Piotrowski zapowiedział diakonat stały w swojej...

Kościół

Biskup Piotrowski zapowiedział diakonat stały w swojej...

Zmarł bp Jan Styrna

Kościół

Zmarł bp Jan Styrna