Reklama

Niedziela Sandomierska

Sandomierskie święto muzyczne – w dawnym i współczesnym stylu

2019-09-10 13:00

Niedziela sandomierska 37/2019, str. 8

Alicja Trześniowska

Liarman Trio w kościele św. Jakuba

Koncertem muzyki średniowiecznej w wykonaniu Liarman Trio w sandomierskim kościele św. Jakuba zakończył się XXIX Festiwal „Muzyka w Sandomierzu”

Nazwa zespołu nawiązuje do pieśni Schuberta „Der Leiermann” – o wędrownym grajku, grającym na lirze korbowej. Wystąpili: Susana Raso (mezzosopran), która śpiewała oraz grała na altówce, tamburynie galicyjskim, bandurrii i kastanietach, Lidia Małyszek – flecistka, Łukasz Gaszler – kompozytor, grający na lirze korbowej własnej konstrukcji oraz na gitarze. W tym wyjątkowym miejscu, artyści wykonali głównie muzykę polską i kastylijską z XIII wieku, jak również utwory z XIV i XV wieku. Urzekający głos Susany Raso i świetna, bardzo emocjonalna interpretacja – podobnie jak gra Lidii Małyszek i Łukasza Gaszlera, przeniosły słuchaczy w czas zamków – ważnych ośrodków kultury, wspaniałych katedr, klasztorów, dobrych władców, szlachetnych rycerzy, pięknych dam, pobożnych mnichów, wędrownych trubadurów, tajemniczych legend, a przede wszystkim – żarliwej wiary. Wykonano m.in. utwór „Omnia beneficia” (Wszystkie dobrodziejstwa), pochodzący z XIII wieku, najstarszy zabytek polskiej muzyki polifonicznej z kancjonału starosądeckiego klasztoru Klarysek, w którym wielbiony jest Bóg, który zbawia skruszonego grzesznika, udzieliwszy mu przebaczenia. Hymn pielgrzymów zmierzających do grobu św. Jakuba Apostoła w Composteli w założeniu wykonawców nawiązywał do faktu, że sandomierski kościół znajduje się na święto jakubowskim szlaku pielgrzymkowym. Porywające serca i dusze okazały się „Cantigas de Santa Maria” – XIII-wieczne, jednogłosowe pieśni ku czci Matki Bożej, mówiące o cudach za Jej przyczyną, których autorem jest Alfons X Mądry, król Kastylii i Leonu, zwany ojcem poezji hiszpańskiej, mecenas nauki i sztuki. Mocno oklaskiwano epickie pieśni rycerskie i miłosne. Majestatycznie zabrzmiał starodawny hiszpański marsz triumfalny, zatytułowany „Koronacja królewska”.

Festiwal „Muzyka w Sandomierzu” na stałe wrósł w pejzaż kulturalny miasta. Cieszy się powodzeniem wśród turystów z różnych stron Polski. Jego wysoki poziom sprawia, że biorą w nim udział znani artyści. Urozmaicona jest również formuła festiwalowa, która obok muzyki klasycznej zawiera muzykę rozrywkową. Na atmosferę tego wydarzenia wpływa także to, że co roku odbywa się ono w mieście wyjątkowym ze względu na swoją historię. Organizowany jest wśród zabytków dawnej architektury, gotyckiej katedry, na dziedzińcu Zamku Królewskiego i w jego wnętrzach oraz w jednej z najstarszych w Polsce świątyń – dominikańskim kościele św. Jakuba.

Reklama

W programie festiwalu znalazł się koncert pieśni Stanisława Moniuszki z okazji 200-lecia urodzin kompozytora, które wykonała znakomita solistka Urszula Kryger (mezzosopran) z towarzyszeniem Orkiestry Kameralnej Polish Camerata pod dyr. Marka Głowackiego. Wystąpili: Orkiestra Salonowa Camerata, Teatr Muzyczny IWIA, prezentujący widowisko muzyczno-taneczne „Od kankana do czardasza”, oraz Orkiestra Kameralna Primuz z gościem Krzesimirem Dębskim. Zagrano utwory Antonia Vivaldiego, Grażyny Bacewicz, Krzesimira Dębskiego, m.in. jego muzykę do filmów: „Ogniem i mieczem”, „W pustyni i w puszczy”, „Stara baśń”. Pamięci Zbigniewa Wodeckiego poświęcony był występ Sławka Uniatowskiego. Koncert pamięci Miry Kubasińskiej i Tadeusza Nalepy zagrał Piotr Nalepa Breakout Tour i Kwartet smyczkowy ARSO Ensemble. Organizatorem wydarzenia był Urząd Miejski w Sandomierzu wraz z Sandomierskim Centrum Kultury. Współorganizatorzy to Muzeum Okręgowe w Sandomierzu i Klasztor św. Jakuba.

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Olga Bończyk zaśpiewa dla Syrii

2020-01-14 14:36

Materiał prasowy

Olga Bończyk

W czasie, gdy Aleppo znów staje się celem ostrzałów, Polacy przychodzą na pomoc Syryjczykom żyjącym w zrujnowanym przez wojnę kraju. Już 19 stycznia w Tarnowskich Górach odbędzie się koncert, podczas którego będzie można wesprzeć syryjskie rodziny.

Więcej ...

Papież na „Anioł Pański”: Bóg staje po naszej stronie

2020-01-19 12:10

TV Trwam

Bóg staje po naszej stronie, czyni się solidarnym z nami, grzesznikami i zbawia świat od zła, biorąc je całkowicie na siebie - mówił o tym papież Franciszek w rozważaniu poprzedzającym modlitwę „Anioł Pański” na placu św. Piotra w Watykanie. Pozdrawiając zgromadzonych pielgrzymów, wymienił m.in. Polaków z Bielska-Białej i Poznania.

Więcej ...

Abp Hoser: Służba życiu to nie tylko poczęcie i urodzenie dziecka

2020-01-19 21:51

Bożena Sztajner/Niedziela

Służba życiu to nie tylko poczęcie i urodzenie dziecka, ale także jego wychowanie - podkreślił abp Henryk Hoser. Wizytator Apostolski dla parafii w Medjugorie wziął udział w uroczystości wprowadzenia i instalacji relikwii św. Joanny Beretty Molli w stołecznym sanktuarium Świętego Ojca Pio.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Jezusa poznawać i o Nim świadczyć

Wiara

Jezusa poznawać i o Nim świadczyć

Wstaw się za prof. Ewą Budzyńską, której grozi kara za...

Wiadomości

Wstaw się za prof. Ewą Budzyńską, której grozi kara za...

Dawid Kubacki znów najlepszy!

Sport

Dawid Kubacki znów najlepszy!

Kanada: władze Quebecu zapowiadają likwidację religii w...

Świat

Kanada: władze Quebecu zapowiadają likwidację religii w...

Katolicy i Orkiestra

Katolicy i Orkiestra

"Szczęść Boże" czy... "Niech będzie pochwalony Jezus...

Kard. Sarah odpiera zarzuty i wydał oświadczenie

Kościół

Kard. Sarah odpiera zarzuty i wydał oświadczenie

Ostatnie pożegnanie ks. Przemysława Wesołowskiego w...

Niedziela Częstochowska

Ostatnie pożegnanie ks. Przemysława Wesołowskiego w...

Watykan: Benedykt XVI i kard. Sarah bronią celibatu...

Kościół

Watykan: Benedykt XVI i kard. Sarah bronią celibatu...