Reklama

Niedziela Małopolska

Konserwacja ołtarza Wita Stwosza na miarę XXI wieku

Ołtarz Wita Stwosza

pl.wikipedia.org

Ołtarz Wita Stwosza

W trzecim kwartale tego roku rozpoczną się prace konserwatorskie ołtarza Wita Stwosza w kościele Mariackim w Krakowie. Wykonawca zostanie wyłoniony w konkursie.

„Chcemy, żeby ten ołtarz był świetnie odrestaurowany i przebadany na miarę możliwości XXI wieku, a takie dzisiaj mamy” - mówi KAI ks. Dariusz Raś, proboszcz parafii Mariackiej w Krakowie.

Ołtarz wielki bazyliki Mariackiej w Krakowie autorstwa Wita Stwosza wymaga przeprowadzenia gruntownej i rzetelnej konserwacji. Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Krakowie, prawny opiekun i właściciel zabytku stara się o dotacje na ten cel, którego całkowity koszt szacowany jest na ponad 10 mln zł.

Reklama

W październiku ubiegłego roku parafia wnioskowała do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego o milion złotych dofinansowania. Wniosek został odrzucony. W tej chwili trwa procedura odwoławcza. Na początku marca kwotą 450 tys. zł prace przy ołtarzu zdecydował się wesprzeć Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa. 50 tys. dołoży parafia, co umożliwi rozpoczęcie prac jeszcze w tym roku.

Jak informuje ks. Dariusz Raś, parafia zdecydowała się na rozpoczęcie procedury trzystopniowego konkursu mającego wyłonić pracownię konserwatorską, która odpowiedzialnie przeprowadzi całość prac.

Pierwszy etap konkursu wyłoni firmy konserwatorskie spełniające wymagania merytoryczne konkursu. „Mamy nadzieję, że do tego etapu zgłoszą się firmy tak z kraju, jak i zza granicy” - zaznacza ks. Raś. W drugim etapie wybrane firmy otrzymają możliwość zaprezentowania autorskich programów konserwatorskich z uwzględnieniem kilkuletniego harmonogramu prac. Komisja konkursowa oceni przedstawione programy konserwatorskie i dokona wyboru najbardziej optymalnych. W trzecim etapie o wyborze wykonawcy zdecyduje proste kryterium finansowe.

Reklama

Proboszcz parafii Mariackiej zaznacza, że w kontekście prac przy ołtarzu warto też myśleć o aspekcie historyczno-naukowym. „Nie chodzi tylko o najlepszych rzemieślników, ale o coś więcej. Chodzi o konserwatorów z pasją, z warsztatem naukowym, którzy potrafią uszczknąć coś z tajemnic Wita Stwosza, odkryć coś w strukturze samego ołtarza” - mówi ks. Raś i dodaje, że przez wieki ołtarz był konserwowany już wiele razy. „To nie będzie tylko zabezpieczenie i odrestaurowanie ołtarza. Może znajdziemy jakąś nową żółtą ciżemkę” - uśmiecha się kapłan.

Termin zakończenia konkursu i rozpoczęcia prac konserwatorskich przewidywany jest na trzeci kwartał 2015 roku. W bieżącym roku nie przewiduje się przysłonięcia ołtarza lub zamknięcia prezbiterium kościoła.

W 2012 roku komisja konserwatorska przygotowała raport, z którego wynika, że zagrożone są liczne partie polichromii, złoceń, struktury drewna i statyki wielu elementów ołtarza Wita Stwosza w kościele Mariackim w Krakowie. W 2015 roku planowane jest rozpoczęcie działań przy „strukturalnej konserwacji drewna odwrocia nastawy ołtarza” oraz rozpoczęcie prac konserwatorskich przy zwieńczeniu – to właśnie rzeźby tej części ołtarza określane są jako „zdegradowane”.

Ołtarz główny Bazyliki Mariackiej w Krakowie ma strukturę pentaptyku szafiastego. Jego autorem był Wit Stwosz. Dzieło powstało w latach 1477-1489. Arcydzieło sztuki późnego gotyku jest jednym z najczęściej podziwianych zabytków w centrum Krakowa.

2015-03-13 13:41

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kraków: ponad 200 tys. zł zebrano dla mieszkańców Aleppo podczas sesji UNESCO

Ks. Rafał Cyfka

Przedstawiciele Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO podsumowali 11 lipca 41. sesję, której obrady od 2 lipca odbywały się w Krakowie. Sesji towarzyszyła akcja charytatywna na rzecz mieszkańców Aleppo, podczas której zebrano ponad 200 tys. zł.

Więcej ...

Benedykt XVI stanowczo potępia ideę „małżeństwa homoseksualnego”

2021-09-15 10:51

Grzegorz Gałązka

„Koncepcja «małżeństwa homoseksualnego» stoi w sprzeczności ze wszystkimi następującymi po sobie kulturami ludzkości, a zatem oznacza rewolucję kulturową, która przeciwstawia się całej tradycji ludzkości, aż po dzień dzisiejszy” – stwierdza papież-senior we wcześniej nie publikowanym artykule, zawarty w tomie „La Vera Europa Identità e Missione (Prawdziwa Europa, tożsamość i misja), który ukaże się jutro we włoskich księgarniach.

Więcej ...

Prezydent dla polskatimes.pl: początkowo była propozycja, aby wprowadzić stan wyjątkowy na trzy miesiące

2021-09-16 20:20

PAP

Początkowo była propozycja, aby wprowadzić stan wyjątkowy na trzy miesiące, powiedziałem wtedy, abyśmy go wprowadzili na krótszy czas – mówi w wywiadzie dla polskatimes.pl prezydent Andrzej Duda.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Wiara

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Ona wskaże drogę

Kościół

Ona wskaże drogę

Franciszek do dziennikarzy o aborcji jako morderstwie,...

Franciszek

Franciszek do dziennikarzy o aborcji jako morderstwie,...

Benedykt XVI stanowczo potępia ideę „małżeństwa...

Kościół

Benedykt XVI stanowczo potępia ideę „małżeństwa...

Amy Brooks: Bóg nie popełnia błędów i ja także nim...

Wiara

Amy Brooks: Bóg nie popełnia błędów i ja także nim...

Jak uciekałam z World Trade Center

Wiadomości

Jak uciekałam z World Trade Center

Bilokacja – czym jest i kto może jej doświadczyć?

Wiara

Bilokacja – czym jest i kto może jej doświadczyć?

Oferta programowa TVP z okazji beatyfikacji Prymasa...

Wiadomości

Oferta programowa TVP z okazji beatyfikacji Prymasa...

Tutaj Matka Boża mówiła po polsku

Sanktuaria

Tutaj Matka Boża mówiła po polsku