Reklama

Polska

Bp Ryś poprowadzi XII Rekolekcje z ks. Tischnerem

Radosław Janeczko

Chłopska godzina szczerości, koncerty, modlitwy, złożą się na program XII Rekolekcji z ks. Tischnerem, które poprowadzi w Ludźmierzu bp Grzegorz Ryś. Rekolekcje pod hasłem „Wierzę w Boga” potrwają od 20 do 22 marca.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Rekolekcje rozpoczną się w piątek wieczorem 20 marca od Mszy św., którą uświetni chór Magnificat z Ludźmierza. Po liturgii będzie miał miejsce program poetycko muzyczny poświęcony ks. Tadeuszowi Juchasowi, wieloletniemu proboszczowi w Ludźmierzu, który przegrał walkę z chorobą w maju ubiegłego roku. Pierwszy dzień zakończy się nabożeństwem Drogi Krzyżowej i pierwszą odsłoną cyklu „Nocne rozmowy z rekolekcjonistą”, które poprowadzi Wojciech Bonowicz, redaktor krakowskiego „Znaku”. W drugim dniu rekolekcji z jego uczestnikami spotka się m.in. kapucyn o. Piotr Jordan Śliwiński, który poprowadzi nabożeństwo pokutne. Będzie też możliwość rozmowy z ojcami kapucynami i przystąpienia do sakramentu pojednania.

Ciekawie zapowiadają spotkania z bratem Michałem Dragonem OSB i ks. Manfredem Deselaersem, które odbędzie się pod hasłem „Wierzę w Boga…po Auschwitz”. Gościem rekolekcji będzie także dr Joanna Święcicka.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Rekolekcje Tischnerowskie są zawsze okazją nie tylko do przemyśleń i zadumy, ale także do zgłębienia góralszczyzny. Taka możliwość zapewne będzie w czasie punktu „Chłopy na manowcach, czyli chłopska godzina szczerości”. Gospodarzem spotkania będzie dr Stanisława Trebunia-Staszel wraz z góralkami.

Jednym z punktów drugiego dnia rekolekcji będzie monodramat zatytułowany „Kolega Mela Gibsona” w wykonaniu aktora Jerzego Pala z teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie. Zaplanowano ponadto program poetycko-muzyczny pt. „Jest wśród nas” - pamięci ks. Józefa Tischnera. Na zakończenie drugiego dnia rekolekcji odbędzie się Koncert „Misterium Męki Pańskiej” w wykonaniu chóru Gorce z Nowego Targu pod dyrekcją Joanny Szczerby oraz Podhalańskiej Grupy Teatralnej, którą prowadzi Anna Malacina. Koncert dopełni wieczorna debata „Czy jest wśród nas Tischner”.

Ostatni dzień rekolekcji rozpocznie się od godz. 9. Bp Grzegorz Ryś będzie wtedy przewodniczył Mszy św. w ludźmierskim sanktuarium. Zaś o godz. 10.30 w Domu Pielgrzyma Wojciech Bonowicz poprowadzi z hierarchą rozmowę zatytułowaną „Kościół w dzisiejszym świecie”. Ostatnim punktem programu będzie sztuka teatralna „Skarby” w wykonaniu uczniów i absolwentów szkoły w Łopusznej.

Reklama

Z Ludźmierza uczestnicy rekolekcji pojadą do Łopusznej, rodzinnej miejscowości ks. prof. Józefa Tischnera, gdzie odbędzie się spotkanie modlitewne przy grobie autora „Etyki Solidarności”. W tym roku przypada 15. rocznica śmierci ks. prof. Józefa Tischnera.

XII Rekolekcje Tischnerowskie organizuje sanktuarium maryjne w Ludźmierzu, Stowarzyszenie „Drogami Tischnera” z Kazimierzem Tischnerem, bratem zmarłego kapłana. Wsparcia udzielają samorządy lokalne.

Podziel się:

Oceń:

0 0
2015-03-15 15:04

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Abp Ryś: Słowo Boga zabezpiecza przed pokusami szatana

Joanna Adamik

- Jezus nie tylko pokazuje nam, że czekają nas w życiu próby - że czeka nas w życiu pokusa, tylko pokazuje nam w tej Ewangelii, jak się z nią zmagać, jak być uważnym! Miejsce święte jeszcze cię nie zabezpiecza przed pokusą. Co cię zabezpiecza? Zabezpiecza cię Słowo Boga! – mówił abp Grzegorz Ryś.

Więcej ...

Przez krzyż idzie się do zmartwychwstania. Innej drogi nie ma – rozważania ks. Popiełuszki

2024-03-27 20:38

Muzeum ks. Jerzego Popiełuszki/40rocznica.popieluszko.net.pl

- Przez krzyż idzie się do zmartwychwstania. Innej drogi nie ma - to słowa wypowiedziane przez ks. Jerzego Popiełuszkę 6 września 1982 r. podczas Mszy św. w intencji Ojczyzny w kościele św. Stanisława Kostki w Warszawie. Stanowią one fragment rozważań proponowanych przez Sanktuarium Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki w piątym tygodniu programu „osobistej i społecznej duchowej przemiany”, który można podjąć w roku obchodów 40-lecia śmierci kapłana. Każdego dnia od 28 lutego do 9 listopada o godz. 21. przy grobie Błogosławionego odbywa się modlitwa o wolność od lęku i nienawiści oraz w intencji Ojczyzny.

Więcej ...

Bp Piotr Skucha w Sosnowcu: Ziarno trzeba siać. Jest to nasze zaufanie do Ducha Świętego

2024-03-28 19:59
Biskup Piotr Skucha

Archiwum Redakcji

Biskup Piotr Skucha

Ziarno trzeba siać. Jest to nasze zaufanie do Ducha Świętego - powiedział bp Piotr Skucha, emerytowany pomocniczy biskup sosnowiecki, który w tym roku przewodniczył wielkoczwartkowej Mszy Krzyżma w sosnowieckiej bazylice katedralnej. Na celebracji obecni byli pracownicy kurii diecezjalnej w Sosnowcu, seminarzyści wraz z przełożonymi i wierni. Uroczystość miała również charakter corocznej pielgrzymki Liturgicznej Służby Ołtarza do katedry.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Wiadomości

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Tajemnica Wielkiego Czwartku wciąga nas w przepastną...

Wiara

Tajemnica Wielkiego Czwartku wciąga nas w przepastną...

Postawiono zarzuty ks. Michałowi O.

Kościół

Postawiono zarzuty ks. Michałowi O.

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Kościół

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

Kościół

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Kościół

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

W internecie pojawiło się nieznane dotąd nagranie...

Kościół

W internecie pojawiło się nieznane dotąd nagranie...