Reklama

Polityka

Projekt uchwały upamiętniającej 10. rocznicę śmierci św. Jana Pawła II

Krzysztof Białoskórski/sejm.gov.pl

Projekt uchwały w sprawie upamiętnienia 10. rocznicy śmierci św. Jana Pawła II wnieśli do Sejmu posłowie Prawa i Sprawiedliwości. W projekcie wyrażono nadzieję, że rocznicowe uroczystości będą okazją do przypomnienia duchowego i patriotycznego dziedzictwa papieża, ale też jedności polskiego społeczeństwa, jaka miała miejsce wcześniej podczas jego pogrzebu, beatyfikacji i kanonizacji.

W projekcie jego autorzy przypominają, że 2 kwietnia mija 10. rocznica śmierci św. Jana Pawła II, a w tym samym miesiącu minie też pierwsza rocznica jego kanonizacji.

"Śmierć Papieża Polaka, jego pogrzeb, beatyfikacja i kanonizacja to wydarzenia, które mocno jednoczyły nasze społeczeństwo, tak jak wcześniej czyniły to papieskie pielgrzymki do Polski. Wspólne przeżywanie pomagało zarówno uporać się z bólem odejścia kogoś tak dla Polaków ważnego, jak i zwiększyć radość z powodu uznania polskiego Papieża za błogosławionego i świętego" - brzmi fragment projektu uchwały.

Posłowie przypominają, że po śmierci Jana Pawła II hołd jego pamięci specjalną uchwało złożyło uroczyste zgromadzenie posłów i senatorów.

Reklama

W ub. roku Jan Paweł II został ogłoszony świętym. Na uroczystości kanonizacyjne przybyło do Rzymu wielu Polaków, również w całym kraju odbywały się z tej okazji liczne uroczystości, które gromadziły rzesze rodaków papieża.

Zgodnie z treścią uchwały, Sejm RP wyrazi przekonanie, że rocznicowe uroczystości będą okazją do przypomnienia tamtych dni, ale też wielkiego dziedzictwa miłości Boga i Ojczyzny, które papież pozostawił Polakom.

"Trwający 27 lat pontyfikat okazał się pasmem zdarzeń przełomowych dla historii drugiej połowy XX wieku w świecie i w Europie, ale szczególny wpływ wywarł na Polskę, przywracając marzenia o niepodległym państwie i sprawiedliwej władzy" - czytamy w projekcie uchwały.

Projekt uchwały wzywa Sejm RP do jej przyjęcia "w uznaniu uniwersalnego przesłania Jana Pawła II o nienaruszalności i trwałej wartości ludzkiego życia, o prawie wszystkich ludzi do życia w pokoju, o godności pracy i społecznej solidarności".

"W czasach niepokoju o przyszłość Polski i Europy, nauczanie Jana Pawła II pozwala zachować niezachwianą wiarę w zwycięstwo dobra i prawdy" - napisano w końcowym fragmencie projektu.

Projektem uchwały ma się zająć na najbliższym posiedzeniu Komisja Kultury i Środków Przekazu.

2015-03-19 11:11

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

156. rocznica Powstania Styczniowego w Wieluniu

Zofia Białas

W dniu 22 stycznia br. w 156. rocznicę Powstania Styczniowego wielunianie uczcili pamięć poległych bohaterów. Uroczystości odbyły się przed symbolicznym pomnikiem postawionym w 1934 r. w Lasku Wieluńskim na tzw. Podszubienicach ( wtedy wysypisko śmieci i padliny), gdzie na przełomie 1863/1864 roku wykonano egzekucje na powstańcach styczniowych, wśród których byli mieszczanie z Wielunia, Praszki, Złoczewa, kilku Rosjan i Ukraińców - dezerterów z wojska rosyjskiego. Pomnik zniszczony w 1940 roku przez Niemców zrekonstruowano w roku 1958 w oparciu o zachowaną makietę (odsłonięcie 6 VII 1958) i umieszczono na nim nazwiska zamordowanych w tym miejscu powstańców.

Więcej ...

W „Godzinie łaski” 8 grudnia możesz uprosić wszystko. Będą transmisje online

Pierwsze nabożeństwo Godziny łaski w Pogórzu.

Monika Jaworska

Pierwsze nabożeństwo Godziny łaski w Pogórzu.

Czym jest Godzina łaski? W objawieniu pielęgniarce Pierinie Gilli z Włoch (8 grudnia 1947 r.) Maryja powiedziała, że w dniu 8 grudnia w południe będzie miała miejsce „Godzina łaski” dla całego świata i w tej godzinie Bóg ześle łaski modlącym się. Maryja prosiła, aby ta Godzina była praktykowana na całym świecie.

Więcej ...

W sobotę w diecezji opolskiej święcenia biskupia nominata Waldemara Musioła

2022-12-08 07:17

www.diecezja.opole.pl

W sobotę 10 grudnia biskup nominat Waldemar Musioł przyjmie święcenia biskupie w kościele seminaryjno-akademickim w Opolu - poinformowało biuro prasowe Episkopatu Polski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Godzina Łaski

Kościół

Godzina Łaski

Nie zmuszać młodych do modlitwy?

Wiara

Nie zmuszać młodych do modlitwy?

Maria czy Maryja?

Wiara

Maria czy Maryja?

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy...

Niedziela Kielecka

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy...

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Kościół

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Rzeczpospolita:  Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Kościół

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde...