Reklama

Polska

Już nie tylko dom, ale duchowe zaplecze

Maciej Dzięglewski

Zakon św. Pawła I Pustelnika ma nowego konfratra. W sobotę 21 marca do tego zacnego grona włączono bp Edwarda Janiaka, ordynariusza diecezji kaliskiej. Uroczystość odbyła się w Wieruszowie, w sanktuarium Pana Jezusa Miłosiernego Pięciorańskiego, którym posługą ojcowie paulini.

„Tym dzisiejszym wydarzeniem chcemy także potwierdzić więź naszego zakonu z diecezją kaliską. Wyraża się ona zarówno poprzez naszą posługę w wieruszowskim sanktuarium, jak i również poprzez posługę niedawno mianowanego biskupa pomocniczego, naszego współbrata, o. bp Łukasza Buzuna” - kontynuował o. Arnold. „Ta służba, pomoc i życzliwość ujawniały się w różnych przestrzeniach i w różnym czasie. Serdecznie dziękujemy Księdzu Biskupowi Edwardowi za wsparcie i życzliwość, jaki zakon doznaje już od wielu lat, także tam, we Wrocławiu. Dziękujemy za wielokrotne jasnogórskie pielgrzymowanie i duszpasterską posługę w sanktuarium na Jasnej Górze” - dodał o. Chrapkowski.

„Drogi Księże Biskupie, pauliński zakon staje się od dzisiejszego dnia dla Ekscelencji nie tylko domem rodzinnym, ale także duchowym zapleczem i wsparciem w pełnieniu tych zadań, jakie Boża Opatrzność i Kościół powierzył Księdzu Biskupowi” - mówił o. Arnold Chrapkowski, generał generał zakonu św. Pawła I Pustelnika.

Najwyższy przełożony zakonny przypomniał także związki nowego konfratra z Królową Polski: „Zawsze bardzo bliska Księdzu Biskupowi była Maryja z Jasnej Góry. Była obecna w matczynej tajemnicy miłości. Tak w chwilach radości, jak i doświadczeniu choroby. Była wiernie obecna jak przy swoim Synu Jezusie Chrystusie”. Biskup Janiak w Częstochowie bywa często. Jednak jak sam mówi, spotkanie, które na długo pozostanie w pamięci wiąże się z rokiem 1996. „Kiedy Jan Paweł II mianował mnie biskupem pomocniczym we Wrocławiu, to pierwsze kroki skierowałem na Jasną Górę i tam odbyłem tygodniowe rekolekcje wśród modlących się i za mnie mnichów. Bardzo dziękuję zwłaszcza w tym wymiarze duchowym, że od teraz będę miał udział w tych duchowych dobrach zakonu” - podkreślił ordynariusz kaliski.

Reklama

Mimo bliskich związków z Jasną Górą biskupowi Janiakowi zależało na tym, by sobotnie uroczystości odbywały się nie w częstochowskim sanktuarium, ale właśnie w Wieruszowie. „Nie chciałem, żeby było to w świetle jupiterów, ale w gronie moich diecezjach, którym posługuję. Ojcowie paulini przybyli na teren naszej diecezji już przed wiekami, więc chciałem, by odbyło się to właśnie u nich”.

W uroczystości wzięli udział m. in.: o. Łukasz Buzun, biskup pomocniczy diecezji kaliskiej; o. Arnold Chrapkowski, generał zakonu paulinów z Radą Generalną; o. Marian Waligóra, przeor Jasnej Góry; ojcowie paulini wywodzący się lub posługujący wcześniej w tej parafii; ks. prał. Jan Suchecki z Wrocławia, kolega kursowy biskupa kaliskiego; ks. prał. Aleksander Gendera, wikariusz biskupi diecezji kaliskiej; ks. prał. Henryk Orszulak, dziekan dekanatu wieruszowskiego, a także rodzona siostra bp. Edwarda Janiaka oraz Adam Grehl, wiceprezydent Wrocławia. „Biskup Edward przez wiele lat był biskupem pomocniczym dla Wrocławia. Zapisał się bardzo dobrze w naszej pamięci, dlatego tu jestem” - wyjaśnił prezydent Grehl.

Konfraternia Paulińska, jako nieformalne stowarzyszenie dobrodziejów i przyjaciół Zakonu, sięga swymi początkami połowy XIV w. Jest to wyraz duchowej łączności paulinów z uprzywilejowanym gronem swoich dobrodziejów, przyjaciół i współpracowników. Dzięki wspólnocie z tymi osobami paulini mogli i mogą lepiej realizować swoje posłannictwo w Kościele.Konfratrzy stawali się współuczestnikami wszelkich dóbr duchowych zakonu zarówno za życia, jak i po śmierci.

Do konfraterni przyjmowano osoby ze wszystkich stanów: królów, książęta, kardynałów, biskupów, kapłanów, zakonników i zakonnice, mieszczan, ludzi kultury, nauki oraz rolników. W dniu 12 sierpnia 1472 r. przyjęto m. in. króla Kazimierza Jagiellończyka wraz z małżonką i dziećmi. Z biegiem czasu, św. Kazimierz stał się patronem konfratrów paulińskich. Do grona konfratrów byli przyjęci także inni królowie polscy, węgierscy, czescy, wszyscy biskupi ordynariusze częstochowscy i inni.

W ciągu kilku wieków dyplom konfratra Zakonu otrzymali m. in. królowie dynastii Jagiellonów, pisarze Henryk Sienkiewicz i Józef Ignacy Kraszewski, wspólnoty mnisze benedyktynów w Tyńcu i norbertanek, dostojnicy Kościoła, w tym m. in. Prymas Tysiąclecia, kard. Stefan Wyszyński, kard. Józef Glemp, ks. prał. Zdzisław Peszkowski, a także politycy Ryszard Kaczorowski i Lech Wałęsa.

Przeczytaj także: Bp Janiak przyjęty do konfraterni paulińskiej
Posłuchaj: Konfraternia bp Edwarda Janiaka
2015-03-23 08:50

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kuria kaliska: Nuncjatura Apostolska powiadomiona ws. pobytu bp. Janiaka w diecezji

W odpowiedzi na powtarzające się pytania o miejsce przebywania biskupa Edwarda Janiaka informujemy, że biskup Damian Bryl został powiadomiony o pobycie biskupa Edwarda Janiaka w Domu Opieki Społecznej Caritas w Złoczewie. Powiadomił też o zaistniałym fakcie Nuncjaturę Apostolską - poinformował w wydanym w sobotę oświadczeniu ks. Michał Włodarski, rzecznik prasowy diecezji kaliskiej.

Więcej ...

Hiszpania: brutalny atak na kościoły, nie żyje kościelny, 4 osoby ranne

2023-01-26 17:19
Hiszpańska minister transportu, Raquel Sanchez upamiętnia minutą ciszy ofiary ataku nożem w Algeciras.

PAP/A. CARRASCO RAGEL

Hiszpańska minister transportu, Raquel Sanchez upamiętnia minutą ciszy ofiary ataku nożem w Algeciras.

W miejscowości Algeciras na południu Hiszpanii doszło wczoraj wieczorem do brutalnego ataku w dwóch kościołach. Jedna osoba nie żyje, cztery są ranne, w tym 74-letni salezjanin. Sprawcą jest Marokańczyk, którego zatrzymała policja. Wszystko wskazuje na to, że chodzi tu o atak terrorystyczny.

Więcej ...

Bp Jan Piotrowski powołał szkołę dla katechistów

2023-01-26 17:45
Bp Jan Piotrowski

flickr.com/episkopatnews

Bp Jan Piotrowski

Bp Jan Piotrowski we wspomnienie Narodzenia św. Pawła Apostoła odprawił Mszę św. w Koinonii św. Pawła w Kielcach, inaugurując podczas tej uroczystości szkolę dla katechistów. Będzie ją prowadziło Stowarzyszenie Życia Apostolskiego „Koinonia św. Pawła”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Jezu, wiem, że jesteś ze mną i obdarzyłeś mnie...

Wiara

Jezu, wiem, że jesteś ze mną i obdarzyłeś mnie...

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

Wiara

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

Jaka jest wola Boga i plan na moje życie?

Wiara

Jaka jest wola Boga i plan na moje życie?

Leon Knabit OSB: Młodość to nie wiek, ale stan ducha

Kościół

Leon Knabit OSB: Młodość to nie wiek, ale stan ducha

List abp. Wacława Depo do wiernych ws. ks. Daniela Galusa

Kościół

List abp. Wacława Depo do wiernych ws. ks. Daniela Galusa

Papież zatwierdził sześć dekretów beatyfikacyjnych

Kościół

Papież zatwierdził sześć dekretów beatyfikacyjnych

Ona po prostu... kochała ludzi. Mija 6 lat od śmierci...

Kościół

Ona po prostu... kochała ludzi. Mija 6 lat od śmierci...

Benedykt XVI po raz ostatni o interkomunii w Niemczech

Watykan

Benedykt XVI po raz ostatni o interkomunii w Niemczech

Quiz: Sprawdź swoją wiedzę o Piśmie Świętym

Kościół

Quiz: Sprawdź swoją wiedzę o Piśmie Świętym