Reklama

Piotr Drzewiecki

Spotkanie młodych w Lednicy odbędzie się „W Imię Ducha Świętego”

2015-03-24 15:24

bt / Poznań / KAI

W Poznaniu, podczas konferencji prasowej, która odbyła się w klasztorze ojców dominikanów, sztab lednicki przedstawił symbole tegorocznego, XIX Spotkania Młodych Lednica 2000 oraz jego program. Na Lednicy młodzi spotkają się 6 czerwca pod hasłem „W Imię Ducha Świętego”. Będzie to trzecie spotkanie przygotowujące do 1050. rocznicy Chrztu Polski. Poprzednie odbyły się pod hasłami „W Imię Ojca” i „W imię Syna”.

W tym roku symbolami spotkania będą kadziło z węgielkiem, świeca i krzyżyki Ducha Świętego. Młodzi proszeni są z kolei o przywiezienie opisanych woreczków z ziemią z miejsc swojego zamieszkania.

– Chcemy żeby Pola Lednickie stały się własnością młodzieży na wieki – podkreśla o. Jan Góra, twórca spotkań na Lednicy dodając, że pod Bramą Rybą znajduje się studnia, w której złożono ziemię z miejsc, gdzie Polacy ginęli śmiercią męczeńską. - Jeśli młodzi przywiozą w tym roku ziemię z jakichś szczególnych miejsc, dołożymy ją do tej, która spoczywa w tej studni – zapewnia dominikanin.

Nad Lednicą rozniesie się piękny zapach kadzidła, które jest symbolem tajemniczej obecności Ducha Świętego. Każdy też będzie mógł ten zapach zabrać ze sobą, przygotowano bowiem kilkadziesiąt tysięcy woreczków z wysuszonymi ziołami i żywicami oraz węglem, które organizatorzy proponują zapalić w domu.

Reklama

Otwarcie Pól Lednickich zaplanowano o godz. 8, od 10 będzie trwała spowiedź św., w jej tracie o godz. 13 odbędzie się nabożeństwo pokutne. Na godz. 16 przewidziano Procesję Orłów, a po niej konferencję o Duchu Świętym.. Po oficjalnym rozpoczęciu o godz. 17 odbędą się kolejne części spotkania: ziemia, nabożeństwo nałożenia rąk, woda, ogień i wiatr.

- Bardzo zależy mi na tym, aby nałożenie rąk było widocznym gestem i aby to papież Franciszek wyciągnął swoje ręce nad nami. W jaki sposób to uczynić jeszcze nie wiemy, najprawdopodobniej poprosimy o przekazanie tego gestu naszym biskupom, a ich o przekazanie go księżom, którzy pochylą się nad młodzieżą – tłumaczy o. Jan Góra, twórca spotkań na Lednicy.

W międzyczasie, o godz. 19.30, odprawiona zostanie, pod przewodnictwem abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego KEP, Msza św. Kazanie podczas niej wygłosi Prymas Polski, abp Wojciech Polak. Spotkanie zakończy wybór Chrystusa na Jedynego Pana oraz po północy przejście przez Bramę Tysiąclecia.

Jak zapewniają organizatorzy, w tym roku młodzi ludzie skupią się na umocnieniu własnego ducha. - To właśnie Duch Święty jest Tym, który umacnia, uświęca i uzdalnia do jedności – zauważa Bartłomiej Dobrzyński, rzecznik prasowy Spotkania Młodych Lednica 2000.

W organizację spotkania w tym roku zaangażowane będą siostry Misjonarki Chrystusa Króla dla Polonii Zagranicznej oraz Kanoniczki Ducha Świętego. - Siostry kanoniczki przejdą między uczestnikami spotkania z workami. Ludzie będą mogli wrzucić do nich swoje „biedy”, czyli kartki na których wypiszą jakie trapią ich smutki, z czym sobie nie radzą. One je wezmą ze sobą do klasztoru i będą się modlić w tych intencjach – wyjaśnia o. Jan Góra.

Kazimierz Hojna, wodzirej lednicki, zapewniał, że z myślą o tegorocznym spotkaniu również powstaną nowe pieśni. – Już w tym roku na Lednicy chcemy zacząć pielgrzymkę na Światowe Dni Młodzieży do Krakowa, stąd jedna będzie zawierała słowa: „Jezu, ufam Tobie” – tłumaczy. Nowością będzie też większa liczba wodzirejów, którzy mają 6 czerwca dotrzeć do najdalszych nawet zakątków Pól Lednickich, żeby porwać młodych do tańca.

Z kolei w połowie kwietnia ma ruszyć projekt „Lekcja lednicka”. W jego ramach Ruch Lednicki zamierza dotrzeć do każdej szkoły z propozycją przeprowadzenia lekcji religii na temat Spotkań Lednickich.

Na stronie www.lednica2000.pl trwają już zapisy do służb lednickich, m.in. porządkowych, medycznych, scholi, liturgicznych, ewangelizujących czy ochraniających spotkanie. Jutro, 25 marca o godz. 19 odbędzie się w poznańskim klasztorze ojców dominikanów spotkanie dla wszystkich nowych wolontariuszy.

W Spotkaniach Młodych Lednica 2000 do tej pory w sumie uczestniczyło ok. 2 mln osób. Wszystkie spotkania odbywające się w ciągu roku na Polach Lednickich organizuje Wspólnota Lednica 2000 działająca przy klasztorze ojców Dominikanów w Poznaniu. Oprócz Spotkania Młodych są to Lednica Dzieci, Lednica Seniora oraz Lednica Motocyklisty oraz letnie rekolekcje i co weekendowe spotkania w ramach Uniwersytetu Wiary.

Tagi:
Lednica

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

II Święto Muzyki im. Krzysztofa Pośpiecha

II Święto Muzyki im. Krzysztofa Pośpiecha

Plany wobec Częstochowy

Plany wobec Częstochowy

Katechezy z Janem Pawłem II

Katechezy z Janem Pawłem II

"Rodzina sanktuarium życia"

Karta Praw Rodziny

Karta Praw Rodziny

Niedziela nr 38/ 2019

Niedziela nr 38/ 2019

Głogów: projekt #SpołecznieOdpowiedzialni (wrzesień 2019)

Głogów: projekt #SpołecznieOdpowiedzialni (wrzesień 2019)

I Kongres Trzeźwości Ziem Zachodnich Polski w Wyższym Seminarium Duchownym w Gościkowie-Paradyżu

I Kongres Trzeźwości Ziem Zachodnich Polski w Wyższym Seminarium Duchownym w...

Emobilna pielgrzymka w Watykanie

Emobilna pielgrzymka w Watykanie

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem